Jump to content

Noul meu Roomster


Marius Ciocan
 Share

Postare recomandată

in primul rand sa o stapanesti sanatos si sa ai parte numai de calatorii frumoase cu ea :) mie imi place masina si mi se pare haioasa si diferita de ceea ce vezi in fiecare zi pe strada.

"nu are jet de apa la stergatorul de luneta", imposibil asa ceva, vezi ca probabil nu stii tu sa-l folosesti/activezi. Daca chiar nu are... nu mai am cuvinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Marius Ciocan

    24

  • biborteni

    20

  • rojoaries

    13

  • shmer

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Masina este o reusita a cehilor. S-o stapanesti sanatos si fara probleme.

Din considerente financiare ai ales motorul in 3 cilindri? Cel de 1.9 ar fi fost mai silentios, prin comparatie. Era o optiune si motorul benzinar de 1.6, cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o folosesti sanatos si cati mai multi km fara probleme!

Eu nu prea vad masina asta ca masina de manelist.... dar mai stii??? :lol:

Si eu repet intrebarea lui d-rive ... esti sigur ca nu ai stropitoare la luneta?

Bafta maxima si drumuri fara gropi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius Ciocan

Pai masina nu-i de manelisti clar... numai obiceiul cu bratara in afara masinii este :(

Mea culpa: masina ARE stropitoare la luneta. Numai ca eu ma asteptam sa fie pozitionata de sus in jos (cum ar fi fost firesc). Deci are. :(

Am facut deja 2 400 de km (in 4 zile) si este super ok. Consum de 5.2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si un amic un roomster de 1.9 tdi care merge superb,am sa ai spun sa isi faca si el cont ca sa ne impartaseasca experientele de la volan.Eu am fost cu el intr-o plimbare si mi-a placut cum merge.Spatiul este mai mult decat suficient atat in fata cat si in spate,pacat ca el nu a luat plafonul de sticla care este de vis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plafonul de sticla face intr-adevar toti banii ... poate apare si pe alte masini VAG accesibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca nu se deschide doar prin faptul ca asa cum a zis cineva mai sus "ploua pe tine" plafonul de sticla iti creaza un sentiment de libertate si cred ca si cand e soare senzatia e super.Poate si noaptea cand e senin... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plafonul are ceva pe interior cu care se poate acoperi? Nu de alta, dar ma intreb cum o sa fie la vara la peste 40 grade cand toata lumea cauta umbra si soarele cade fix pe capul soferului. Chiar daca baga aer conditionat cred ca tot nu scapa de o insolatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,are 2 perdelute care culiseaza si il pot acoperii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru masina, am facut si eu un test drive si mi-a placut, dar pana la urma am ales altceva, mi se parea totusi cam mic portbagajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ceea ce scrie pe site este si functional vara ...

Plafon panoramic

Plafonul panoramic de 0.8 m² este construit din geam laminat ce previne incalzirea excesiva a habitaclului, protejand totodata impotriva razelor UV.

Daca se doreste, intreg geamul poate fi acoperit cu ajutorul a doua jaluzele interioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor!

Dragi Skodari, mi-a trebuit mult curaj sa postez ceva despre masina pe care mi-a comandat-o azi, dupa 3 luni de documentare serioasa :)) . M-am oprit asupra unei Skoda Roomster Scout, 1.9 TDI. Pe orice forum pe care am intrat, SKoda Roomster era asociata de romani cu BAU-BAu-ul designului si comparata cu Logan driCV. :rolleyes: In fine, masina mea trebuie sa soseasca pe la sfarsitul lunii mai. Ca si Marius, am vrut initial un 1.4 TDI, insa nu mi-a placut la drive test deloc. Lenesa, tracane, bacane...se simt ce 3 cilindri singuratici. ( mentionez ca nu am avut niciodata masina pe motorina, corectati-ma daca gresesc). Am ales 1.9 TDI, echipata cu faruri adaptive, faruri de ceata cu functie cornering, ASR, pachet active ( jante 17". ESP si senzor de presiune roti), climatornic, scaune incalzite, senzori de parcare, maxiDOT si tempomat. Culoare: albastru polar. Imi place foarte tare designul indraznet si imi convine ca nu vor fi multe pe strazile din Roumaia. Traiasca! Insa incepe sa imi para rau ca nu mi-am "tras" si plafon panoramic, dar bugetul...si asa m-am intins. E 20mii masina. Am sa postez poze cu ea cand soseste.

Mult noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahhh, super dotari dar, ... incearca sa faci rost de bani si pentru plafonul panoramic !!! Sigur nu ai sa regreti !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insa incepe sa imi para rau ca nu mi-am "tras" si plafon panoramic, dar bugetul...si asa m-am intins. E 20mii masina. Am sa postez poze cu ea cand soseste.

Mult noroc!

Nu stiu cum suna altora...dar mie mi se pare enorm de scumpa. Oricum sa o folosesti cu placere!

Ca o paranteza, observ ca multi dintre clientii Skoda din Romania isi accesorizeaza masinile foarte mult sau cumpara versiuni scumpe. Astfel ajung sa plateasca sume cu care poti sa iei masini premium...

Pesemne eu sunt printre putinii care mai vad marca Skoda ca o marca low cost a lui VAG... cu un bun raport pret-calitate.

Desi nu fac parte din acelasi segment de piata...recent am vazut la Targul auto din Cluj o Honda Accord comfort 2.0i (155 CP) la fix 19000€ DDP. Ca dotari nu-i lipsea decat jantele din aliaj. Deci...imi mentin parerea, in 2007 inainte de a da banii pe o Skoda, e bine de verificat si ofertele altor producatori...

E foarte probabil sa gasesti oferte mai bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda ar trebui sa fie, cred si eu, o masina populara, foarte buna, dar accesibila.

Si Roomster ar fi trebuit sa fie un varf de lance in aceasta directie.

Se pare insa ca si marcile auto au o viata proprie care evolueaza nebanuit uneori ...

A propos de 20.000 si de Honda ... as inclina cu inima catre noul Civic 5D ... :angry:

Din pacate ma limitez acum la 15.000 asa ca o sa merg tot pe VAG ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma, toate ca toate, dar niste poze mai ales cu plafonul de sticla nu ne arata si nou cineva?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu, si mie mi se pare scumpa. Insa trebuie sa fac niste compromisuri: masina de carat, cu consum mic pentru ca fac cel putin 30mii km pe an si cat de cat aratoasa. Aveam de ales intre Fiat Doblo (14mii). Peugeot Partner, Renault Kangoo sau Ford Turneo Connect (mult prea scumpa). Credeti-ma si eu as fi preferat un Civic 5D, but...asta e. Am comparat si alte masini combi, insa am ajuns la Roomster dotat pentru ca iesea cel ma bine la pret. Credeti-ma pe cuvant.

aaa. da. Skoda este divizia low-cost a VAG. Da' ia arunca o privire prin orasul tau sa vezi cu ce besini se plimba cate unu intr-o octavia tour de zici ca-i Bentley :blink:

Nu am mai avut niciodata masina diesel. Poate cineva sa imi tranteasca niste sfaturi?. Mersi in avans.

Modificat de bracco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva ... ? :)

da cam asa ceva. multumesc.

totusi vroiam sa vad una care nu este pentru prezentare :)

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles eu cam ce voia VEKAU, de fapt asa ceva voiam si eu ... :beer:

Multumim Marius Ciocan si sa o conduci sanatos. :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius Ciocan

Felicitari Bracco pentru alegere. Motorul de 1.9 l-am vrut si eu dar din lipsa de bani am ales plafonul de sticla decat un motor mai puternic. Iti recomand cu mare (MARE) placere plafonul de sticla.

Legat de motorasul asta in 3 cilindri eu pana acum sunt super multumit de el... se infige ca un erou cand ai nevoie de asta, in rest toarce la niste consumuri de mai mare dragul.

vezi un 4.5l la suta de km scosi fara intentie (cred ca se poate mai bine daca iti pui mintea) in weekend la o mica excursie la o manastire prin Dobrogea. Mers lejer, in limita regulamentului rutier :)

In rest... se va uita poporul la tine conducand un Roomster ca si cum ai avea cel putin un Jaguar nusdecare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai da faza chiar este foarte distractiva :lol: Adica , toata lumea crede ca Skoda este o firma low-cost a grupului Vag si ca de banii dati pe o Skoda mai bine si-ar lua altceva din clasa premium , dar ..... vad ca tot la Skoda ajung !!!! :huh: Sa nu ma intelegeti gresit, si eu as fi vrut Porsche, dar din pacate tot la Skoda am ramas ...

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ bebeko : Diesel s-a referit ca 20k euro pt Roomster Scout este mult si la banii aceia sunt si alte alternative, clasa medie, etc. Si nu pot spune ca nu-i dau dreptate. Sincer nu stiu cati dintre noi, avand disponibili 20k euro (indiferent daca cash sau creditare) ar alege Roomster Scout.

Insa nu asta este cel mai important acum si aici, ci faptul ca aceasta a fost dorinta colegului nostru de forum, noi nu putem decat sa-i uram asteptare usoara, apoi exploatare fara necazuri si toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta am vrut si eu sa spun - cu toate ca ai banii necesari, alegi sa cumperi Skoda si nu alta masina , pentru ca aceasta iti place mai mult ! Si atunci ? De ce ne tot miram ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!