Jump to content

Curea de distributie Golf 3


Turbocip
 Share

Postare recomandată

vezi si in topicul din link-ul de mai jos ca se vorbeste de fulia respectiva - cea pe care vine cureaua de alternator e la fel ca la celelalte motoare diesel

http://vwforum.ro/index.php?showto...p;#entry1276889

in cateva cuvinte : am dat de dracu. Asta e. :icon_thumright: Merg asa cu ea pana o sa sara si daca e schimb motorul cu totu. Prefer sa nu ma mai incurc sa o duc la mecanic, cheltuieli + timp pierdut. Dupa atata timp ajung la concluzia ca masina mea e o coaja veche si batrana ce trebuie dusa la fier vechi. Pacat ca e inmatriculata. Cred ca o sa o dezmembrez. Mersi mult pentru informatii. Acum am un obiectiv clar cu masina asta :icon_thumright:.

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 227
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    15

  • untouchablle

    10

  • Turbocip

    6

  • tehnics

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Explica ce s-a intamplat de a trebuit sa iei asemenea decizie.Chiar asa de rau este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu s-a intamplat nimic dar ce am citit pe thread-ul respectiv mi-a dat de gandit. Nu cred ca mai are rost sa dau cel putin 600 de lei pentru remedierea defectiunii. Nu stiu cum sa-ti zic dar cati bani am bagat in masina asta :icon_thumright: imi mai luam inca una inmatriculata. La un moment dat am vrut sa o vand chiar si pe bani putini dar motorul m-a convins sa o pastrez. Merge atat de rotund si frumos si asta probabil din cauza ca l-am intretinut. Tocmai acum cand mergea asa de frumos isi da ultima suflare. Oricum o sa fac o verificare inainte sa iau decizia asta. Maine ma duc la un mecanic sa isi dea si ala verdictul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai putin ca nu este asa si nu este nevoie sa te sperii.Acolo se discuta despre fulia de la vilbrochen in cazul motoarelor diesel cod 1Y si AAZ,care din fabricatie o problema cu acea fulia si in nici un caz nu este specifica la TDI si mai exact la codurile 1Z,AHU,AFN,ALE.Pai ei cauta sa schimbe acea fulie cu una de TDI si tu vrei sa dezmembrezi masina?Fii increzator incearca sa rezolvi cu mintea rece,vezi de ce are acea oscilatie si poate rezolvarea este foarte simpla.Bafta!

Modificat de robert28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:| m-am speriat crezand ca trebuie sa desfac tot motorul :|. :icon_thumright: . E greu sa desfaci fulia respectiva ? Trebuie sa dai distributia jos ? Voi verifica si cum ai zis tu ... suruburile. Cred ca asta e :

32%2092%206135.JPG

Si cum am zis tot la pretul ala ajung: 449,78 RON

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa desfaci acea fulie e foarte usor,Slabesti curea de la pompa de servo,desfaci fulia care antreneaza pompa de servo si ajungi la fulia mare lata cu 6 caneluri la care se pare ca tu ai probleme.Cureaua de distributie se afla in spatele ei deci nu trebuie sa scoti acea curea.Cum ti-am mai zis sunt prinse cu suruburi torx,inspecteaza vizual si daca este cazul da-o jos si vezi daca fulia are cumva probleme,este turnata intr-un cauciuc din fabrica pentru a amortiza mai bine,verifica sa nu fie forfecat acel cauciuc si de aici oscilatiile.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:| m-am speriat crezand ca trebuie sa desfac tot motorul :|. :icon_thumright: . E greu sa desfaci fulia respectiva ? Trebuie sa dai distributia jos ? Voi verifica si cum ai zis tu ... suruburile. Cred ca asta e :

Si cum am zis tot la pretul ala ajung: 449,78 RON

scuze

nu am vrut sa te sperii. Am vrut doar sa vezi ca cele 2 fulii (cea pe care e cureaua de servo si cea pe care e cureaua de alternator) sunt la fel si se dau jos la fel la toate motoarele diesel.

Bafta

ps. cea din poza de mai sus e si cea mai scumpa (cel mai ieftin am gasit la 300 lei - nu are rost sa iei sh ca nu stii cat o mai duce))

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B-66-SIX l-ai speriat pe colegul nostru :icon_thumright: ,evident glumesc.Untouchablle urmeaza sfaturile lui b-66-six adica daca oscilatiile provin din cauza fuliei,cumpara o fulie noua si nu te incurca cu una second.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am speriat foarte tare :). Am gasit second la 50 de lei originala VW si aftermarket undeva la 150 de lei. M-ar tenta cea second si nu datorita pretului ci datorita calitatii. Tot ce am cumparat aftermarket nu m-a tinut mai mult de 1 an plus ca aici e vorba de o piesa ce e supusa mai tot timpul fortelor :)) si am oarecum dubii in privinta durabilitatii :Driver:

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stiti cumva ce numar dinti are cureaua de distributie la golf 3 95` motor ABD 44kw 128 sau 135?si ce mai trebuie schimbat?doar rola de intindere sau si altceva?Si inafara de curea si de rola din poza mai trebuie ceva schimbat?

post-59646-1272254746_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa schimbi si pompa de apa,nu stii niciodata cand te lasa si sigur nu vrei sa mai dai distributia jos inca o data pentru a schimba pompa. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stiti cumva ce numar dinti are cureaua de distributie la golf 3 95` motor ABD 44kw 128 sau 135?si ce mai trebuie schimbat?doar rola de intindere sau si altceva?Si inafara de curea si de rola din poza mai trebuie ceva schimbat?

Numar dinti:128 / Latime [mm]:19 mm / P

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B-66-SIX l-ai speriat pe colegul nostru :ceuameni: ,evident glumesc.Untouchablle urmeaza sfaturile lui b-66-six adica daca oscilatiile provin din cauza fuliei,cumpara o fulie noua si nu te incurca cu una second.Bafta!

Astazi, dupa vreo 4 ore de stat sub ea pe o rampa, am decis ca nu are rost sa o mai schimb. O sa merg cu ea asa pana o sa sara si atunci sa se duca dracu :blah_: masina cu totul. Am stricat si servodirectia, nu stiu cum dar scartaie in draci si inainte cand am schimbat cureaua tot eu am reglat-o dar de data asta nu a mai vrut. Nu am putut ajunge la fulia aia mare pentru ca asta de angreneaza servo are un o piulita mare in mijloc si cand incerci sa o desfaci se invarte cu tot cu alternator, pompa de apa etc. Sa o duc la mecanic ma lipsesc pentru ca nu avem asa ceva aici si nu vreau sa mai scot bani din buzunar pentru o trompeta de masina. In concluzie cei interesati de produse :)) , am cateva de vanzare. Sunt postate la semnatura mea ! Bafta tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k, mersii mult maine dau comanda curea BOSCH +rola intindere SWAGSper sa fie ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna, sunt putin nedumerit.. la motor 1.4 abd este si rola intinzatoare? nu pompa de apa are rolul asta? atunci sa inteleg ca la tipul AEX nu este? Si inca o chestie cine stie unde aflu ce motor este pe masina dupa VIN?Si daca este cineva care ma poate indruma spre un link cu mai multe discutii despre motor de 1.4 din 95..am gasit un golf 3 din95 rolling stone cu motor 1.4 44 kw. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate sa-mi curga ulei din motor pe undeva prin partea stanga cum te uiti la masina din fata ? adica intre carcasa curelei de distributie si motor ? precizez ca nu curge de la garnitura de sus a capacului motor, nici de la cealalta . am sters foarte bine si nu se vede nimic prelins . insa pe cutia de la distributie se cum se prelinge in jos mai mult de la o zi pe alta . pe unde poate da ? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are un semering din cate stiu eu!!!da ca sa il schimbi trebuie data jos distributia

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi Sacalul

Buna,

Detin un Golf III '93, 1.6 ABU,55KW, si tocmai am schimbat cureaua si pompa de apa.Am dat 220 de lei pe pompa si pe curea ( amandous sunt noi ,cureaua este continental ) plus manopera 140 lei.Intrebarea mea este daca am dat mult pe manopera avand in vedere ca mecanicul mi-a facut si ceva reglaj la motor.

Multumesc

Modificat de Cristi Sacalul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e ok, daca esti multumit de lucrare ... sa fi sanatos, oricum nu cred ca sub 100 ron iti facea cineva. Am masina exact ca a ta, a dat ceva semne ca sa trebuiasca sa schimbi distributia si pompa de apa, sau ai luat-o recent si ai vrut sa fi sigur? Ai sesizat vreo schimbare la sunetul motorului? Eu o am pe a mea de aproape 3 ani si nu am schimbat nimic (cel de la care am cumparat-o schimbase cureaua de distributie, doar cureaua), eu doar uleiul si filtrul de ulei. Cel mai probabil in toamna o sa fac si eu aceasta operatiune de la cap la coada.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi Sacalul
Eu zic ca e ok, daca esti multumit de lucrare ... sa fi sanatos, oricum nu cred ca sub 100 ron iti facea cineva. Am masina exact ca a ta, a dat ceva semne ca sa trebuiasca sa schimbi distributia si pompa de apa, sau ai luat-o recent si ai vrut sa fi sigur? Ai sesizat vreo schimbare la sunetul motorului? Eu o am pe a mea de aproape 3 ani si nu am schimbat nimic (cel de la care am cumparat-o schimbase cureaua de distributie, doar cureaua), eu doar uleiul si filtrul de ulei. Cel mai probabil in toamna o sa fac si eu aceasta operatiune de la cap la coada.

Numai bine

Buna,

Se mai auzea un suierat dar nu era de la curea.Uleiul ma mai tine . Numai pe la sfarsitul lui octombrie il schimb.S-a uitat un prieten ce ii mecanic si mi-a zis ca, cureaua nu a fost schimbata niciodata, era curea originala de audi-vw si era cam coapta, se vedeau fisuri la suprafata.

Numai bine.

Modificat de Cristi Sacalul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ultimu_neuron

Dupa ce am schimbat distributia am pus inapoi cureaua de la pompa de apa, insa nu mai stiucum e corect. :)) Cureaua trebuie sa treaca peste sau pe dedesubtul fuliei de la pompa de apa?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa o invarta spre dreapta cum te uiti dinspre roata. Uite manualul ce zice la tine...

1.8_abs.pdf

Modificat de CVA G3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cati Km e recomandat sa schimb cureaua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romania sau in Manual?

In manual zice asa: Check & adjust every 20,000 miles (replace if necessary).

In Romania verifici atent: producatorul curelei, importatorul, magazinul care ti-o vinde, vanzatoarea, poluarea din zona, cata apa + noroi + uleiuri + bituum + alte substante nocive cauciucului au stropit cureaua, dupa care, in fiecare dimineata la plecare si seara cand vii verifici cureaua (ridici capota samd).

Eu am schimbat distributia + accesoriile (cureaua) si la doua saptamani s-a largit cureaua alternator...

Vanzatoarea avea ochi caprui.

Timing_belt_replacement_interva1.8_55.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!