Jump to content

Montare Volan Multifunctional


WNS
 Share

Postare recomandată

nu exista nimic daca masina nu a avut din fabrica.'

Nu functioneaza tempomatul, trebuie trase si alte fire ca sa mearga de pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci concret - daca masina nu a avut din fabrica volan multifunctional (Bora an 2001) - exista soclul releului 452? Exista cablajul pentru acest releu? In spatele cassului aparent nu exista mufa de comenzi

 

Pentru conversie ce trebuie pana la urma - Volanul, spirala, releul si mai ce exact? ce cablaje cu ce mufe?

Tempomatul - functioneaza dupa montarea multifunctionalului doar cu butonul 0n-off? - / + facandu-se din volan doar? sau nu mai functioneaza deloc?

 

comanda - daca se face cu modulul 452 - ai doar un fir care trebuie adaugat in mufa mica de la cass din spate - firul de remote - care nu exista, trebuie tras.

 

tempomatul - ca sa functioneze si din volan - asa cum este normal - o sa iti tragi firele de la 452 la mufa care o ai acum (daca ai tempomat) - t10 - in maneta tempomat.

 

va lucra din amblele parti, daca nu inlocuiesti maneta sau modifici cablajul din t10 - asta daca vrei sa lucreze doar din volan.

 

necesar -

 

- volan comenzi plus airbag-ul aferent  - nu merge cel de la volanul fara comenzi

- cablajul din volan comenzi

- modul comanda (452) si soclul sau.

- 1 pin pt mufa galbena din cablaj volan, partea dinspre spira

 

cablajul se face intre 452 si spira volan - tempomat - releu claxon - cass - iluminare - alimentari -

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc - clar si explicit :)

 

Da, am tempomat - tocmai ce mi l-am montat la sfarsitul anului trecut (vedeti topicul masinii mele)

Mi-e destul de clar de ce piese trebuie sa fac rost de la dezmembrari. Trebuie si mufa de la cass, dar aia nu e musai de la dezmebrari cred - e miniiso standard.

 

Doar un pin se adauga in mufa spiralei? comenzile pot intelege cum trec doar printr-un pin avand "decodorul" 452 - insa iluminarea butoanelor pe unde "intra" in volan?

 

Sa cautam piesele deci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totul intra digital, nu vine analogic, pe fir separat.

 

se modifica cateva fire in spira - la intrarea in ea - acolo mai trebuie adaugat un pin in mufa care intra in spira - dinspre cablajul masinii

 

cass - doar daca nu ai grupul cu mufele mici, din spate.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am grupul de mufe mici. Am pus mufa albastra de la xcarlink doar.

Interesant ca se poate pastra spira :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles.... iti trebuie si cealalta mufa mica, ca sa te legi in T20.

 

mai trebuie sa te legi si la K-line - cel mai usor, in mufa clusterului.

 

da, spira ramane... am montat mai multe volane cu comenzi si la generatia asta (cu sau fara tempomat pe ele) - si niciodata nu am schimbat spira.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, mufa de la cass e cred cea mai simpla parte - si K-line ar trebui sa am si in mufa de alimentare a cassului.

 

ultima intrebare de baraj - de pe un Passat B5.5 se potrivesc volanul si accesoriile pe Bora mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se potrivesc.

 

da, K line merge sa iei si din mufa unitatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut domnilor astazi a mai venit mosul inca o data la mine si mi-a adus volanul cu comenzi, intrebarea mea este daca pt. a-l face functional imi mai trebuie ceva componente si daca il montez acum pe masina fara a monta releul si maneta tempomat imi va functiona airbagul,clacxonul si ulterior voi monta si restul. Mentionez ca nu am navigatie de fabrica am una aftermarket eu l-am luat mai mult de aspect si pt. pilotul automat. Stima

post-24466-0-53504500-1389876901_thumb.j

post-24466-0-90119200-1389876910_thumb.j

post-24466-0-94465200-1389876919_thumb.j

Modificat de eugeniusandu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa iei maneta fara butoanele de set si res, alea la ai pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut domnilor astazi a mai venit mosul inca o data la mine si mi-a adus volanul cu comenzi, intrebarea mea este daca pt. a-l face functional imi mai trebuie ceva componente si daca il montez acum pe masina fara a monta releul si maneta tempomat imi va functiona airbagul,clacxonul si ulterior voi monta si restul. Mentionez ca nu am navigatie de fabrica am una aftermarket eu l-am luat mai mult de aspect si pt. pilotul automat. Stima

 

Ai tot ce trebuie acolo, mai putin una bucata pin, care intra in mufa de la spira - cea galbena, care intra in spira, dinspre cablajul masinii - taie o mufa de la dezmembrari si iei pinul de pe ea.

 

Daca il montezi si nu montezi modulul de comanda, nu o sa iti mearga claxonul..... airbag-ul o sa fie functional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca tot vrei sa-l pui "de forma" scoate pinii care erau pt claxon. Sa nu ai surprize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nicio surpriza.... ce surprize sa aibe.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc  domnilor atit voiam sa aud ca am tot ce-mi trebuie pinul il voi face rost de la un cablaj vechi pe care il voi lua de la dezmembrari iar acea masina a avut comenzi pe volan.Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca schema electrica a  instalarii climatronicului am inteles-o si montarea tempomatului l-am inteles partea asta cu volanul multifunctional nu o inteleg deloc zilele trecute am cumparat un cblaj complet de Golf 4 ce a avut volan multifunctional iar baietii de la dezmembrari l-au vindut impreuna cu releul eu acum caut pe cablaj unde a fost mufa releului ca apoi sa dezizolez tot cabajul si sa merg pe fire.Pina la urma din gramada de cabluri am din ce confectiona un cablaj nou dar nu stiu care unde trebuie sa mearga pt. ca nu am o schema.

post-24466-0-73340400-1390328618_thumb.j

post-24466-0-57778600-1390328630_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E chinuiala - si merita daca ai volan cu 4 spite de plastic. Fata de ala se simte mai fain - insa cel in 3 spite este cel mai ok ca si feeling

dupa multa gandire, research (inclusiv tutoriale de pe la engleji) chiar daca am inteles cum se monteaza, m-am lasat pagubas, imi place mai mult volanul de-l am acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nicio surpriza.... ce surprize sa aibe.....

sa primeasca modulul din volan o tensiune prin releul claxonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se intampla nimic (pe probate).... vine o masa acolo si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pt. schema marius1982.11 daca saptamina viitoare va fi cald cum a mai fost promit sa fac eu un DIY cu fotografii cu montajul volanului.Ajutat de un prieten cred ca voi reusi sa-l montez pt. ca am inceput sa imi dau seama cum se face si datorita cablajului de la dezmembrari am cabluri destule. Mad_kat al meu da era de plastic si asta e tot farmecul modificarilor sa le faci tu chiar daca e chinuiala mie chiar imi place sa mesteresc la masina dar pe partea electrica nu prea am umblat sunt novice si nu vreau sa fac ceva gresit ca se alege praful la propriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cautari si lamuririle lui Florin mi-e si mie destul de clar - si chiar daca nu e foarte simpla operartiune, sunt convins ca mi-ar iesi.

A disparut doar motivatia - imi place prea mult volanul in 3 spite...

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La DIY nu prea e mult  de aratat,..... in afara schemei electrice, nu sunt multe de vazut. Nu strica, daca ai pe cineva care sa faca pozele cand tu lucrezi, o sa iasa ok.

 

restul procedurilor - dat jos volan, jos placile de sub bord,.... cam atat.

 

mad - da, e ceva de munca.... cateva ore, dar si satisfactia... legat de designul volanului in 3 spite, ai dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum de e chestie de gusturi mie unu` imi place mai mult cel in 4 spite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil - prima masina pe care am condus-o prin 97 era o dacie 1310 cu volanul in 4 spite... :D

Trauma trece greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca vremea de afara tot nu mi-a permis sa facDIY-ul si sa montez volanul, nu am stat degeaba si am confectionat cablajul cu componente din cblajul de la dezmembrari.Singurul lucru nu am inteles prea bine cum se conecteaza claxonul.Si off topic am reusit sa sparg touchscreenul de la navigatia aftermarket stie cineva de unde pot cumpara unul sau daca functioneaza altul care are panglica pusa pe alta parte adisplay-ului?

post-24466-0-54854700-1391281414_thumb.j

post-24466-0-91235600-1391281424_thumb.j

post-24466-0-95575700-1391281439_thumb.j

post-24466-0-17677500-1391281455_thumb.j

post-24466-0-74652400-1391281466_thumb.j

post-24466-0-41745500-1391281487_thumb.j

post-24466-0-30481800-1391281691_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!