Jump to content

Montare Volan Multifunctional


WNS
 Share

Postare recomandată

nu, nu ai gresti nimic - daca doar functia Cancel nu mere....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Vreau sa fac o improvizatie si anume: montat volan de Golf 5 cu comenzi pe Golf 4, ma intereseaza doar  sa ilumineze butoanele. Se poate realiza acest lucru?

Modificat de kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar cu interventie pe placa butoanelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, iar airbag-ul fiind tot cu 1 capsa banuiesc ca este la aceiasi valoare si nu voi ramane cu martorul aprins de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, kicker said:

Vreau sa fac o improvizatie si anume: montat volan de Golf 5 cu comenzi pe Golf 4, ma intereseaza doar  sa ilumineze butoanele. Se poate realiza acest lucru?

Nu ai probleme cu airbag-ul.

Ai masa in volan, trebuie sa tragi un 12v.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
denny_the_one

Va salut .. am achiziționat volanul / maneta / spira volan / releu și kit-ul de cablat de la kufatec pentru volan multifuncțional .. totul merge bine mai puțin cancel pentru pilot și iluminarea butoanelor (se vad foarte slab și pe contact nu pe din switch ul de la lumini de unde e legat) ce pot face va mulțumesc ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/21/2016 at 7:31, F l o r i n a scris:

masina a avut tempomat si inainte de montarea volanului multifunctional ? daca da, scoate firele din mufa manetei - lasa doar 4+7 si 6.

Ai citit putin in topic inainte de a posta? Vezi citatul de mai sus de exemplu pentru problema legata de cancel, pentru a-l vedea integral cauta o pagina in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

denny_the_one

Salut scuze ..Da am citit mă gândeam că e valabil pentru maneta cu butoanele de set / reset eu având maneta doar cu on/off credeam că restul face releul dat fiind că butonul îl vede pe vcds oricum prefer sa îmi confirme cineva care a făcut asta sa nu stric cablajul aiurea .. mă rog asta ar fi ultima problema ce sa fac cu ledurile .. de ce sunt pe contact si slab iluminate daca firul de lumina este conectat dar nu reacționează la el .. mulțumesc

20170708_122803.jpg

Modificat de denny_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

denny_the_one

Bun am anulat pinul nr.5 e totul bine funcțional cruise control .. doar lumina e problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

denny_the_one

DONE legătura nu era bună ! Mulțumesc

 

20170708_202702.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Este nevoie de spira airbag-ului de la masina de pe care am luat volanul cu comenzi pentru masina mea care nu a avut din fabrica volan multifunctional?(a mea are si ESP)

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nevoie, toate spiralele au 5 fire, 2 aibag+3 pt comenzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles,o sa incerc sa ma apuc de ele sa vad ce imi iese?

Ms frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata,am si eu o nelamurire legat de firul de la pin 12(rosu-negru) din modulul 452,se leaga undeva sau nu ca nu inteleg?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se leaga conform diagramei - acolo vine un +12v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Cu ajutorul forumului am reușit sa fac retrofitul cu tempomat și volan multifunctional!! Mi-a ieșit din prima ,toate comenzile fiind funcționale la tempomat,clanxon,dar am o navigație cu android 6.1 care suporta comenzi pe volan,am luat-o la 250 de dolari de pe AliExpress ,chiar f buna și as vrea sa știu dacă pot lega și comenzile audio de la volan la ea, mie din releul îmi pleacă doar un fir către navi,unu care după o schema electrică cică e remote ...doar un fir trebuie sa am către navigație? Intra totul digital? Precizez ca Navigația nu e can...mulțumesc aștept un răspuns :) 

E61F76CF-DA14-41B5-9ADB-847C591D7BCA.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, eu pt a lega la volanul multifunctional un parrot asteroid smart am avut nevoie de: http://www.connects2.co.uk/Product/ProductItem/CTSVW001.2

il poti comanda de la https://www.tme.eu/ro/ sau de la falcon store. asigura-te ca sunt 100% compatibile cu navi-ul tau.

 

btw: iti merge si butonul de cancel?

spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! Îmi merge tot de pe volan de la cc 

Așa arată cand intru la comenzi pentru volan la ea 

image.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti face comenzile pt radio/navi functionale decat cu un modul Aftermarket care sa translateze semnalele trimise de releul 452/451 de pe un fir pe mai multe fire (banuiesc ca NAvi asta stie doar daca primeste comenzi analogice ). Sau poate esti/gasesti pe cineva bun in electronica & programare si iti faci propriul modul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci doar un fir trebuie sa vina de la volan la player? Cred mai mult ca sigur ca playerul primește inf digitale ,nu cred ca are atâția pini pentru fiecare comanda ...deci s-ar putea sa meargă atâta timp cât volanul trimite semnale digitale nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un singur fir merge la player din cate imi aduc eu aminte, si el aduce de la volan o valoare in ohmi de la rezistenta butonului care este apasat, cum sunt mai multe butoane fiecare cu rezistenta lui, trebuie un modul care sa stie ce se intampla si sa comande mai departe, ai in linkurile de mai sus solutia..daca nu vrei sa te chinui mai mult decat trebuie. asta este solutia este pt modul 452, cu remote, adica ce ai si tu pe masina, 451 e cu can

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut am pus si eu ieri volanul cu comenzi si functioneaza...tot inclusiv butonul cancel.

Am o intrebare comenzile functioneaza doar cu contactul pus? luminile din butoane tot asa? sau ar trebui sa mearga si fara contact pus? 

multumesc lui florin pentru suportul acordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu contact pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si luminile din butoane tot asa?

va intreb ca sa stiu daca sa ma apuc sa pun butoanele la loc sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.Si luminile tot pe contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!