Jump to content

Faruri noi


dragosul
 Share

Postare recomandată

am vorbit cu cei de la care am cumparat farurile, saptamana viitoare le dau inapoi si iau altele OEM, platesc doar diferenta de pret. sa vedem cum se vor comporta astea OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand montezi farurile, lasa-le peste noapte sa se aeriseasca, fara capac, apoi nu se mai aburesc.

e adevarat, depo au cate 3 punctulete fiecare, care bat sus, cam aiurea, le vezi pe camioane sau pe copacii de pe marginea drumului ;) in rest sunt f. ok

punctuletele alea...parca sunt marca farurilor sa le vezi si sa le recunosti, ca sunt facute uniform si evident in mod voit de producator... nu stiu cum se vad din fata, dar nu prea iau blitzuri... cu farurile standard luam mai multe.

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost weekend-ul acesta pina la Harsova, plecat la 8:00 seara din Bucuresti. am avut ocazia sa vad cum lumineaza farurile pe tot felul de drumuri, centura Bucuresti (drum marcat, nemarcat), autostrada, drum national. a fost o noapte senina, fara ploaie sau ceata. ce impresie mi-au facut:

- nu imprastie uniform lumina pe sosea , nici faza scurta, dar mai ales faza lunga;

- fascicolul luminos bate destul de departe, dar intensitatea luminii este prost distribuita

- datorita aberatiei cromatice din lentile acele puncte colorate distrag atentia, pot fi chiar enervante cand treci pe sub poduri sau mergi pe autostrada si le vezi proiectate pe peretele despartitor dintre sensurile de circulatie de pe autostrada, mai ales la viteza mare (asta datorita faptului ca aceste puncte se maresc, micsoreaza in functie de unghiul de incidenta; practic "danseaza" in fata ochilor)

- m-au obosit destul de tare, pe un drum de numai 190 km, si eu circul destul de mult noaptea

Ca si concluzie personala, farurile Depo cu lupa pt halogen sunt mai ieftine ca alte variante, dar nu degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o concluzie de-a mea personala ... tot XE OEM este cel mai bun ... mai ales daca spui ca mergi mult noaptea. Ne poti spune si noua ceva preturi? Asta ca sa facem o diferenta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu tine @pro_niger, dar daca nu am dat de la inceput banii pe XE?.... farurile DEPO au fost 697 lei, cu TVA, perechea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile cu XE OEM te ajungeam cam dublu dar zic eu ca merita investitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema. mi-am vopsit niste zgarieturi de pe capota si aripa stanga fata. in urma reparatiei mi-au ramas farurile dereglate. am fost din nou la service. mi le-au reglat dar tot am doua linii ... nu bat uniform... nu stiu ce sa fac pentru ca mi-au aratat si la aparatul cu care le regleaza... acolo se vede ca si cum ar fi uniform pentru ca este distanta mica intre far si aparat.

PS: am faruri cu xenon... nu am reglaj din masina. As putea sa le reglez singur in fata unui perete? pentru ca numai asa iti poti da seama ca nu bat uniform. Daca aveti vreo idee, va ascult. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact acelasi sfat voiam sa ti-l dau si eu: pune masina la perete si regleaza-le singur. Poate te ajuta asta. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile OEM sunt 1800 - 1900 lei; te vei obisnui cu punctele acelea, aberatia cromatica e curcubeul acela la marginea razei, tot chestie de obisnuinta.

importante sunt 2 lucruri - nu mai deranjezi pe altii si raza e mult mai bine distribuita decat cu faruri normale dca ai xenon. un alt avantaj e ca farurile originale au zgarieturi, usoara uzura-matuire, si acum sunt faruri noi, f. clare...

cat despre comparatia cu OEM, in afara de cele 3 puncte (care, repet, la cum sunt facute, or avea vreun scop, dar ...care?) si usoara aberatie cromatica, care oricum inclin sa cred ca e de la XE AM, diferentele nu sunt sesizabile.

Bine, autoleveling e o alta mancare de peste :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat farurile, le-am dat inapoi pe cele Depo si am luat OEM. Producatorul este acelasi ca si cel al farurilor originale cu oglinda, Autopal. Pretul lor a fost de 1.366 lei, deci cam dublu fata de cele Depo. e drept vanzatorul a zis ca mi-a facut o reducere de 10% in semn de ''ne cerem scuze'' pt ca am avut probleme cu cele cumparate anterior. acum daca a meritat diferenta de pret dintre ele? eu zic ca da, cel putin pentru mine. au disparut acele distorsiuni cromatice, lumina este imprastiata uniform pe sosea, focalizarea mai buna. se vede ca acestea sunt facute un pic altfel, si nu doar lupa pentru faza scurta, inclusiv oglinzile de la faza lunga. pasul urmator este sa renunt la Philips Xtrem Power si sa pun xenon.

@Rion, aberatiile cromatice nu sunt de XE AM, eu am becuri cu halogen inca. poate ne vedem prin Cluj cand mai dau pe acasa la ai mei, pina atunci 100% voi avea si eu xenon pe masina, si facem o comparatie. sincer sunt si eu curios sa vad daca a meritat diferenta de 700 lei dintre Depo si Autopal.

Farurile cu XE OEM te ajungeam cam dublu dar zic eu ca merita investitia.

XE OEM sunt mai mult decat dublu fata de faruri cu lupa OEM pt halogen. deci fata de farurile Depo mai scumpe de 5 - 6 ori, plus costul modificarilor pentru a face sa mearga butonul de reglare de pe bord :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa punem in balanta - XE OEM - 450 euro cu tot cu transport

Faruri cu lupa OEM ai zis aprox 350 euro + kit xenon = ?

Costurile pentru butonul din bord merita pentru diferenta dintre xenon de 4100 - 4300 k fata de 6000 k ... dar e doar o parere personala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile XE Oem merita fiecare banut, diferenta de luminozitate este enorma, parerea mea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa punem in balanta - XE OEM - 450 euro cu tot cu transport

Faruri cu lupa OEM ai zis aprox 350 euro + kit xenon = ?

cred ca a aparut o neintelegere. faruri cu lupa OEM 350

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aici setul de xenoane la 9800 coroane.Cursul e de aprox: 1 EUR = 26,780 Kč, deci un calcul simplu da ca setul de faruri este 366 de euro + transportul inca vreo 50 de euro din cehia pana aici ... fa tu calculele :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept sane vedem in cj, sau poate vin eu in buc, sa vedem. oricum si XE AM are aberatii cromatice, pentru ca in timp am citit ca isi pierd puterea, sau cam asa ceva...? :Driver: oricum sunt mai ok decat cele standard, si multa lumea are deja... obisnuinta cu cele 3 puncte ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de noile Bosch Xenon Silver ptr farurile cu halogen?

Uite ce am gasit pe internet despre ele:

Lumina produsa de becurile Bosch Xenon Silver este obtinuta printr-un procedeu special de stratificare. Xenonul asigura o intensitate optima a luminii, precum si o durata de viata lunga. Soferul poate astfel sa observe mai rapid si de la distanta mai mare eventualele obstacole, inclusiv pe timp de noapte sau in conditii meteorologice nefavorabile

BoschXenon.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca sunt becuri cu halogen vopsite :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xenon nu au cum sa fie, avand in vedere faptul ca pur si simplu instalatia electrica a unei masini, fara balasturile necesare, nu furnizeza tensiunea necesara pentru a apirinde becurile cu xenon. deci sunt becuri cu halogen, care probabil furnizeaza o lumina mai alba decat cele ''standard''. la fel ca alte becuri furnizate de philips, osram, etc.

Modificat de zuxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_cool:

De ce nu au cum sa fie cu xenon? Cine ii opreste sa bage xenon intr-un bec cu filament? Nu iti trebuie balasturi decat pentru becurile HID (a.k.a. xenoane).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa am inteles si eu ca in becul respectiv au bagat xenon dar au pastrat filamentul (orin urmare nu are nevoie de tensiune mare).

In conditiile astea (nu e necesara nici o modificare la masina) vreau sa-mi pun si eu. Imi place ideea ca atunci cand sunt stinse sunt aproape invizibile din cauza vopselei argintii din cap.

Stie cineva unde se gasesc in sectorul 2 sau 1 din Bucuresti?

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi fost umplute cu xenon s-ar fi numit H.O.D.-uri (high definition olive lamp). In cazul acesta filamentul ar fi trebuit sa fie mult mai bombat la mijloc (forma de maslina care-i atrage si numele).

Tehnologia asta cica ar fi mai buna ca halogenul si mai proasta ca HID-ul. Mie personal nu prea-mi inspira incredere. Daca imi inspira aduceam de mult si asa ceva.

Nu stiu de ce dar par a fi facute in China nu de Bosch :icon_thumright:. Pretul lor imi sustine ideea... Un set bun de becuri de la Philips e 100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu H4 PHILIPS de +80% lumina, Era ceva lumina mai alba dar Nu prea se simtea (am dat 130 lei pe set).

S-au ars in 3 luni si am pus OSRAM-ul inapoi care avea deja 12 luni de viata si au mai tinut vreo 12 luni (adik 65000 km cu Osram si 15000 km cu PHILIPS)

Cam cum se rezolva problema de bec ars cand se pune Xenon de 35W? La octavia ma refer!

Cand e Xenon de 55 W mai da bec ars?

Modificat de BiCos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se monteaza condensatoare sau anulatoare de eroare, S-a mai vorbit despre asta...

Sincer nu-ti recomand de 55w pentru ca degaja foarte multa caldura. Considerabil mai multa decat un bec cu halogen. Diferenta de lumina intre 35w si 55w este neglijabila. Si despre asta s-a mai vorbit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scriu tot pe topicul acesta cu toate ca s-ar putea sa fiu off, dar topicul cu privire la xenon am a fost inchis. acum ca am farurile cu lupa, am inceput sa ma uit dupa kituri xenon. ideea este ca vreau unele care sa nu dea nici un fel de eroare, nici parazati, nici cine stie ce motorase arse, sa nu mai pun condensatori sau anulatori de eroare. ca sunt produse toate in china e clar, dar or fi si produse acceptabile produse acolo. am gasit Acest kit produs de Well-Done (astia macar au site) si care se poate integra direct in far, fara nici un fel de erori sau paraziti dupa cum se lauda ei. problema este ca pretul lor e substantial mai mare fata de media de pe piata. are cineva asa ceva montat, sunt fiabile, merita sa "dai un ban dar sa stai in fata"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La octavia 2 totul se monteaza in far nu in afara lui iar kit-uri nu sunt numai chinezesti , eu am unele de nu sunt facute in china , culmea...

Nu e nici o diferenta intre siemens hid sau cum se numesc si well done, chiar nu gasesti hela daca cauti pe net?

Daca cauti ceva cum vrei tu adica ideal sa stii ca nu o sa gasesti, cauta sa iei ceva de unde se pot si monta sa ai si garantie . Daca le iei tu de pe net oricat ai da pe ele si oem si orice ar fi exista riscul sa nu mai mearga a doua zi din x motive si sa nu ai cui sa dai in cap cu ele...

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!