Jump to content

Faruri noi


dragosul
 Share

Postare recomandată

bai da nimeni nu spune ca trece pe la ceh sa imi a si mie ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setarea respectiva inlocuia faza cu condensatoarele :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel: Sorry, dar nici eu nu am stiut din timp ca o sa trec pe la ceh.A fost o chestie hotarata acolo pe loc.

@pro_niger: Setarea respectiva a fost activata, dar totusi era nevoie de condensatoare.In momentul in care aprindeam faza lunga, cea scurta se stingea si mi se aprindea in bord martorul de bec ars.

Spuneti-mi si mie, va rog, ce fac cu reglajul farurilor.Cum il fac sa mearga?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ti-a facut setarea ca am impresia ca ti-a incurcat borcanele p-acolo. Daca ai farurile originale (cum am si eu .. OEM dar montate dupa ce masina a iesit de pe banda... si Pisicutza) nu ai nevoie de nici un condensator ...

Cat despre reglajul de faruri e un pic mai complicat .. ai doua variante:

1. ori te duci la vreun service si iti cumperi senzorii de la autoleveling si ti-i montezi pe masina (ceea ce cred ca e destul de complicat si nici nu sunt sigur ca se poate, insa un lucru e sigur - e scump)

2. ori faci un modul care sa prelucreze semnalul cum si-a facut Pisicutza (el iti poate da mai multe detalii asa ca da un incredere un PM) si o sa folosesti tot reglajul manual din buton.

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setarea a fost facuta in long coding, Byte 00 Bit 1 (Xenon Headlights installed) a fost activat.Poate nu e asta sau poate nu am facut noi bine setarea.Am mai gasit ceva pe acolo "Xenon Range".Acesta ce reprezinta?

In ceea ce priveste reglajul, o sa incerc sa fac acel controller.Problema este ca am incercat sa masor tensiunea care vine spre servomotorul care e original pe farurile cu bec si imi apare tot timpul 12v, iar reglajul nu mai functioneaza nici cu farul vechi.M-am gandit ca poate nu mai merge datorita setarii din computer.

Multumesc de ajutor! :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citez din cineva mai bine informat ca mine a.k.a Pisicutza:

"Pai ti-am zis ce sa setezi - tipul ti-a setat prost: el ti-a setat Byte 00 /Bit 01. Trebuie sa setezi Byte 03/Bit 04. Practic el ti-a setat pt Bi-Xenon."

pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pro_Nigger, multumesc ca ai dat raspunsul in locul meu. NU este nevoie de condensatoare sau alte carpeli daca faceti cum a scris colegul meu mai sus

Am atasat schema electronica si modelul cablajului - ATENTIE - cablajul nu e la scara 1:1. Inca ceva - schema contine un microcontroller care trebuie programat. Firmware-ul pt controller va trebui sa-l dezvoltati singuri, sau sa luati modulul cu totul de la mine. Nu e complicat, dar a necesitat cam o saptamana de lucru - cel mai greu a fost sa setez limitele de reglaj pt far.

O sa ma apuc sa mai fac module... cele 2 ale mele au trecut cu succes prin iarna si primavara, asa ca am incredere ca ar trebui sa functioneze OK.

Va rog sa puneti poze cu farurile noi - dupa ce le-ati reglat. E pacat sa nu se vada diferenta intre XE OEM is aftermarket. Sa nu mai zica lumea ca sunt eu rau :)

P.S. Fara modulul de reglaj, farurile sunt OK daca nu aveti mai mult de 2 persoane (si aveti doar putine bagaje) in masina.

Mult-laudatul sistem auto-levelling face exact ce face si reglajul din buton, numai ca automat. NU va regla farurile la trecerea peste "speed bumps". In schimb va regla farurile daca mergeti pe un drum inclinat. Timpul de reactie al sistemului de reglaj e undeva intre 30-40s. Asa incat in afara de automatizare, nu aduce nimic in plus din punctul de vedere al partenerilor la trafic.

post-3446-1210516314_thumb.png

post-3446-1210516325_thumb.png

post-3446-1210517184_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:wub: Eagle ? :offtopic:

Cu prima ocazie o sa fac si eu niste poze si am sa le postez. Eu am cerut cand le-am montat sa le dea la minimum jos si am suit si 4 insi in masina ca sa nu am probleme si sa nu deranjez in trafic. Si intradevar nu am luat nici macar un blitz de la cei de pe contra-sens sau vreo avarie de la cei din fata mea. Diferenta dintre OEM si AM? .. nici nu exista temen de comparatie, insa pozele vor spune tot ... AM e mai mult "albastreala" decat eficienta .. parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da, eagle :) Din pacate nu se gaseste L298 SMD, pt ca se mai poate umbla la dimensiuni. Dimensiunea curenta a modulului incape perfect in far, asa ca am stat linistit si am cumparat ce a fost disponibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc de raspunsuri! :Driver:

O sa ma apuc si eu sa fac modulele respective.Am un prieten care o sa ma ajute cu softul si sper ca o sa mearga bine.

Bafta in continuare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
salutare. referitor la faruri cu xenon aftersale se pot monta. fara nici o adaptare. doar le schimbi pe cele actuale cu cele cu xenon si merg. DAR LE FOLOSESTI DOAR PE JUMATATE. pt ca cele oem au autonivelation - senzor montat pe telescoapele din spate si care iti regleaza farurile sa bata orizontal indiferent de cata greutate ai pe masina. asta nu se poate face aftersale.

Sunt doi si sunt pe suspensia spate si fata pe partea stanga amandoua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

vreau sa-mi montez becuri cu xenon pe masina, dar pe far cu lupa. am citit topicul de la inceput, si am inteles ca pentru halogen faruri cu lupa exista doar in UK. de anul trecut, stie careva daca s-a schimbat situatia? adica pot gasi pe undeva faruri cu lupa pt O2 (halogen) la care sa functioneze butonul de reglare al inaltimii de pe bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt destule oferte...in mare parte pe cele de tuning auto vei gasi ceea ce vrei..erau ultima oara in jur de 900 ron bucata!!

Modificat de Florin75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa-mi montez becuri cu xenon pe masina, dar pe far cu lupa. am citit topicul de la inceput, si am inteles ca pentru halogen faruri cu lupa exista doar in UK. de anul trecut, stie careva daca s-a schimbat situatia? adica pot gasi pe undeva faruri cu lupa pt O2 (halogen) la care sa functioneze butonul de reglare al inaltimii de pe bord?

Urmeaza si eu sa fac modificarea asta, cu exceptia becurilor xenon AM. Am intrebat la reprezentanta de faruri cu proiector pe bec H7 si au zis ca nu exista asa ceva. Am mai fost la un service si mi s-a spus ca exista si ca sunt cam 900RON/bucata (si merge si reglarea din bord). Nu pun xenon ca masina este 2005 si am auzit cazuri in care pica motorasul la stergatoare ;) nu vreau sa ma risc. O sa ii pun niste becuri XtremePower sau BlueVision si o rezolv fara modificari artizanale :Driver:

Daca nu ma insel pe RS si SCOUT sunt tot faruri cu halogen standard (dar cu lupa). Cu toate astea cei de la AutoGrup Constanta au zis ca nu exista... sau le-o fi lor lene sa caute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat eu pe o masina acum ceva timp faruri cu xenon oem si masina nu avea, trebuie modificat prea mult ca sa mearga , motorasele celor cu xenon nu sunt la fel cu cele normale si nu merg sus jos.

Eu am luat totul din farul normal , inclusiv tijele de reglare si am pus in carcasa celui cu xenon .Plus ca va trebuie becuri d1s ca sa le afceti sa lumineze bine, eu am modificat niste h7 cu xenon sa mearga .

Rezultatul, chiar daca ramai cu o pereche de faruri la care nu ai tije si motorase, e superb...

@Sp!der nu ai intrebat bine ....nu faruri cu proiector ca nu exista faruri cu proiector decat pe octavia 1, trebuia sa intrebid e far de octavia scout (alea sunt faruri cu lupa , dar au lupa pe faza scurta in care poti pune bec h7 )

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face si ajustarea pentru farurile xenon OEM fara modificari la far. Cablajele le-a postat pisicutza pe un alt topic .. dati cu search ... iar la soft se masoara pasii de la motorase (nu este foarte complicat dar necesita ceva munca) - oricum din cate stiu eu Pisicutza face placutele de adaptare si le si monteaza el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sp!der nu ai intrebat bine ....nu faruri cu proiector ca nu exista faruri cu proiector decat pe octavia 1, trebuia sa intrebid e far de octavia scout (alea sunt faruri cu lupa , dar au lupa pe faza scurta in care poti pune bec h7 )

Cand le-am zis faruri cu proiector m-am referit la faptul ca au lupa. Daca le ziceam faruri cu reflector, erau clar cele stock cu oglinda. Am specificat ca e octavia 2, si am specificat ca ar fi cele de pe Scout. Ei nu au gasit in calculator asa ceva :| eu nici in ETKA nu am gasit cu lupa dar halogen (ca ma duceam si le aratam codul daca ei nu sunt in stare sa il gaseasca). Ce gaseam cu lupa avea specificatia "for gas discharge bulb" (sau ceva asemanator)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat pe net, nu am gasit nicaieri pe cineva care sa-mi dea informatii complete cu privire la farurile cu lupa pentru halogen (cu ce tip de becuri merg, etc).

deci, ma poate ajuta cineva cu informatia de unde pot cumpara (din tara sau strainatate) far cu lupa pe faza scurta, cu soclu de bec H7 (halogen) si la care sa pot regla inaltimea de iluminare de la butonul de pe bord fara modificari suplimentare, pentru Octavia II ? Nu ma intereseaza farurile cu kit-ul de xenon inclus.

Modificat de zuxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am spus putin mai sus gasesti pe google.....dar uite si un link ....skodatuning.ro/produse/octavia-ii-2004---cod-1z3/accesorii-exterior1/faruri-si-stopuri-sport3.htm sau aici pe forum http://vwforum.ro/index.php?showto...1272&st=140, trebuie doar sa cauti si vei gasi.....la orce far cu lupa cum vrei tu se poate pune bec H7 sau kit de xenon

Modificat de Florin75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Skoda tuning am gasit si eu faruri cu lupa si xenon OEM, insa la ce "scoruri" sunt acolo, ma mai gandesc..! :(

@zuxy: - Tot pe Skoda Tunnig, la sectiunea noutati, au o oferta de cumparare si montare faruri cu xenon OEM - vezi aici.

Probabil va trebui sa suni la ei si sa ii intrebi daca mai este de actualitate!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am cumparat si montat pe masina faruri cu lupa, produse de DEPO. am pastrat becurile care le aveam inainte, adica Philips Xtrem Power pe faza scurta (H7). de luminat, mi se pare ca lumineaza mai bine ca cele standard noaptea, in schimb, ziua, daca bate soarele, am impresia ca nu se prea vad ca sunt aprinse. dar, pt ca exista si un dar ....

- am fost la spalatorie, si surpriza, ambele faruri s-au aburit; oare asa se intampla cu toate farurile noi? sau e blocat vreun canal de aerisire pe undeva? sau chiar asa slabe calitativ sunt farurile?

post-20941-1253135494_thumb.jpg

post-20941-1253135570_thumb.jpg

- a venit si seara, si acu chiar am avut o surpriza mare. poate cineva mai priceput la optica imi explica si mie fenomenul. daca lumina e proiectat pe un zid, sau pe o masina in fata, apar niste cerculete colorate, zici ca e curcubeu. a mai patit asa ceva cineva? sunt de vina farurile (lupa), sau becurile? sau combinatia dintre Xtrem Power si lupa?

post-20941-1253136264_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. daca s-au aburit atunci sunt 2 posibilitati: ori nu ai fixat bine capau din spate ori sunt slabe calitativ si intra aer peundeva.

2.lupa ar trebui sa stranga toate razele becului(indiferent de bec) si sa le focuseze.

punctele alea luminoae arata ca exista niste gauri in oglinzile farului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Verifica si furtunasele din spatele farurilor sa nu aiba vreo problema. Se gasesc in partile exterioare cam pe unde intra mufele in faruri.

2. Cerculetele arata intr-adevar ca si cum ar fi o problema cu lupele. Ca si cum ar avea niste punctulete unde lupa nu este opaca cum ar trebui sa fie si este clara permitand luminii sa scape pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot fi picaturi de apa de la condes care refracta lumina in alta directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si asta, plus ca farurile DEPO am vazut ca au tot felul de neuniformitati in imprastierea luminii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!