Jump to content

Faruri noi


dragosul
 Share

Postare recomandată

11 minutes ago, gmtiby2016 said:

Eu am Fl 2009, faruri cu lupa si halogen si nu sunt deloc multumit de ele. Aveti idee cum pot verifica daca centrala electrica suporta sa pun faruri cu Xenon ? ( asta cand voi avea buget, si voi rezolva alte prob mai importante. ). Multumesc frumos

Farurile nu au nici o problema, doar ca nu-mi place cum se vad, lumina foarte slaba... :(

Din ce stiu eu, majoritatea suporta. erau unele care nu suportau proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cristi, am proiectoare, cornering.. etc, deci nu e problema, sunt din fabrica. 

Cand voi avea bugetul necesar...... poate le schimb, momentan nu-mi permit. Sper macar sa fie vreo diferenta....intre ele :(

 

Mii de multumiri !

Merci Florin, macar stiu ce si cum, dar acum nu am buget... poate..... la vara, momentan arde cu problema releului de la bujii... :( 

O zi buna va doresc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta este... clar - e destul de costisitor retrofitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, Al Bundy said:

NU se poate, la cele cu xenon se putea.

Nici mecanic nu se poate? Nu au vreo clapeta in interior pe care sa o muti stanga/dreapta? Ce alta metoda legala de modificat ar fi ca sa se poata folosi in Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca aveai faruri fara lupe, se puteau monta niste folii speciale pe far. Dar la lupe nu ai ce le face. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, numai ca se duce din vizibilitate cu ele - imi pare ca sunt si pentru farurile cu lupe - am lucrat zilele astea  la un B6 venit din Anglia si avea pe far - acum, nu stiu ce avea, ca nu m-am uitat, doar mi-a zis ca are.

Ideea e sa le modifici sa distribuie bine fasciculul - nu se poate, din pacate, la aceste faruri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da stiu.. de asta vreau sa le schimb.... cand o sa pot.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce se regleaza din suruburile cu cap de imbus, negre? Am vorbit cu cineva si a zis ca unul misca lupa stanga/dreapta si unul sus/jos. Pozele sunt ale lui si a facut proba asta cu farurile scoase. Asa e? In cazul asta, poate fi reglata lupa sa lumineze... european?

16176188_1383667308330256_1537654021_n.jpg

16176544_1383667288330258_884611452_n.jpg

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se regleaza fascicolul farului pe inaltime si pe orizontala

 

scoate becul din locasul lui, fa o poza in interiorul lupei si o sa vezi cine face iluminarea europeana si cea de peste mare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi este greu sa fac asta acum, imi ingheata mainile instant afara. Poti sa ma lamuresti tu vis-a-vis de ultima fraza?

Concluzia e ca nici din acele suruburi nu poate fi europenizat farul, corect? Adica tot se ia "respins" la ITP... Asa e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca nu se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cât am studiat acum la viteză, am înțeles că în interiorul lupei există un angrenaj, niște tăblițe, ce au rol de difuzie a luminii. La farurile de UK, construcția angrenajului este in oglindă față de Europa. Bun, am înțeles că alea nu se pot modifica. Dar lupa de pe un far original de Anglia, se poate scoate și înlocui cu o lupă AM construită pentru Europa? A făcut cineva așa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. ia faruri europene si gata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ma lamuriti, vrea un coleg sa isi schimbe farurile pe o2.

Are halogen fara lupa, isi pune xenon OEM, faruri de UK.

In afara de faruri ce mai trebuie? Senzor autoleveling? ceva mufe, cablaje? e aceeasi mufa la far?

Si cel mai important, daca se pot face de europa? Am citit in paginile anterioare ca se poate din vag-com. Nu stiu cum, fiincda ma gandesc ca trebuie sa fie si cablat ca poti face ceva cu vag-com. Mecanic se poate face asta, daca nu poti din vag-com?

sau se pot coda pe europa inainte de a fi demontate de pe masina donatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie alte mufe de faruri, senzori de autoleveling, calc central de xenon.

si faruru de Europa, sa nu se complice cu cele de Anglia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vazut mufele la farurile cu xenon, dar in paginile anterioare scrie, chiar lucru confirmat de tine ca au aceeasi mufa. O2, pre FL.

astea de pe masina lui sunt cu 10 fire

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem de O2 FL> LA o2 normala sunt la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut poze in interiorul lupei la farurile de UK. Acea tablita probabil dirijeaza lumina exact cum e in Anglia, adica asa \_, exact cum "bateau" pe masina, testat de mine in trafic si apoi cu aparat omologat RAR. Ce as vrea sa stiu:

Lupele de la farurile cu lupe si halogen de Europa (de pe Scout si RS) au acea tablita decupata invers, adica "in oglinda" fata de UK?

Lupele de la farurile xenon (UK si EU) mai au acea tablita in interior, sau sunt goale... doar cu suportul de bec?

Lupele din pozele de mai jos pot fi demontate si "bijuterite" in interior? Adica eliminare sau inlocuire tablita, in functie de caz?

Lupele AM din comert (gen Morimoto) pe care si le monteaza majoritatea in vederea echiparii cu xenon AM, au tablita in interior, sau sunt simple?

Lupele din farurile originale de UK, pot fi inlocuite cu alte lupe AM, ma refer ca sistem de prindere?

Intreb toate astea deoarece as vrea sa scot sticlele farurilor cu lupa de UK si sa le modific pentru EU (sa caut cea mai bune varianta vis-a-vis de lupe) si poate sa pun un kit xenon mai calitativ.

Am pus acum pe masina faruri clasice de Europa, cu bec H7 halogen si sincer... e mult mai bine fata de far cu lupa si bec halogen. Becurile aceleasi in ambele cazuri, Ring Xenon Ultima. Am tras concluzia ca lupa se preteaza excelent pe xenon, pe halogen e mai mult moft. Arata mai spectaculos masina din fata, dar lumina e inferioara fata de far cu oglinda si bec halogen, oricat de calitativ ar fi becul.

Multumesc.

IMG_20170126_114059.jpg

IMG_20170126_114126.jpg

IMG_20170126_114149.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cum ai procedat ? Ai scos tablita ? Am scris mai sus, ca la mine bat f prost...in sensul ca nu fac lumina...si vroiam sa stiu daca ai reolvat cumva. Nu am bani sa schimb tot farul acum .

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in poza 2 este o tablita ingusta.aia are corespondend in afara si trb sa misti de el ca sa se ridice tabilta la orizontala si farurile vor bate asa _ _ .cel putin nu deranjezi pe nimeni. ca sa bata asa _/ trebuie sa faci mai multe si nu  merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de toate poti scoate lupele din far ca sa ajungi la obturator ( tablita ) si sa incerci sa modifici ceva la ea ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU stiu daca stiti, dar in spatele motorasului(in poza de mai sus) e un comutator negru mic in care intra o surubelnita mica subtire si comuta acea tablita. In celalalt far e mult mai evident si accesibil acest comutator, fiindca nu e amplasat in spatele acestui motoras

Cu aia am reusit sa o mut in sus, astfel incat sa fie mai aproape de realitatea din europa. , adica asa __/   __/

Evident ca nu erau xenon de fabrica, ci halogen de fabrica cu lupa, dar am fost constienti de faptul asta cand le-am luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti te rog sa incercuiesti pe poza, unde ar fi acel comutator ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vede in pozele de mai sus pt ca e in spatele motorasului,darn-ai cum sa-l ratezi. Misti de el si vezi ce face. E pe rama proiectorului cum ar veni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!