Jump to content

Faruri noi


dragosul
 Share

Postare recomandată

probabil ca s-a mai vorbit, sunt sigur de fapt de asta, dar am o problemutza. am tot incercat cu search si imi da o eroare urata.nu vrea deloc.in mod normal as fi asteptat pana ar fi mers,dar acum chiar ma grabesc. sunt pe cale sa comand o pereche de faruri cu xenon pt o O2. domnul din cehia ma tot asigura ca in afara de ele nu mai am nevoie de nimic. doar o programare ceva cu vagcomul. ma minte? incearca sa isi vinda marfa? sper ca nu....omul pare sa se priceapa...si are o oferta destul de bogata de accesorii...

help.....anyone?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pret ceva? Si unde ai luat legatura cu el? pls :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te minte, acelea sunt farurile, dar ATENTIE!!! Ce vrei tu de fapt sa iei? Farurile respective sunt DOAR carcasa FARA instalatia Xenon. Iti spun in cunostiinta de cauza, am avut accident (descris in aria Audi) si mi-am schimbat farul dreapta. A fost comandat pe cod si a venit perfect identic cu cel vechi, dar instalatia Xenon am luat-o de pe farul vechi. Se demonteaza si se monteaza pe noul far. Asa este procedura. In instalatia Xenon intra becul + drosere/balast (care sunt introduse in cutia aia ce se vede in poza, mai bulbucata la spatele farului) + firele, mufele, etc. Farul ala de pe site pe care vrei sa il comanzi va contine doar carcasa de plastic si becul de pozitie montat. ATAT.

Daca nu ai Xenon pe masina si speri ca in felul asta sa iti pui...gandeste-te bine. Va trebui sa cumperi un kit Xenon original pt ca nu cred ca se potriveste in spatiul de acolo un kit aftermarket (are altfel droserele/balastul si se poate sa ai o problema si cu soclul becului chiar daca este tot acelasi cod H7 sau H4)

"Domnul" din Cehia este cumva Ales Prazak? Daca DA, confirm ca este un tip super OK. In perioada sarbatorilor am fost acolo cu un prieten care si-a luat volan de RS si alte cateva chestii (eu am luat un tempomat pt cineva)

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"i have halogens now.what else do i need to make the xenon headlamps work?. You must coding central unit, it is everything.Than everything will be work."

citat din replyul de la Ales Prazak. intrebarea e a mea, iar raspunsul lui este ala cu "you must coding...".oare nu a inteles ce am eu s ce vreau?cred ca m-am exprimat destul de clar. Rapier, esti sigur ca e super ok tipul?

off:

imi mai zice si ca senzorul de parcare fata/spate se integreaza perfect cu o2, adica arata graficul pe displayul playerului,are buton de oprire senzori fata...tot. stiti ceva de asta? din cate am citit nu se pot pune aftersale decat un set de senzori "universali"

Modificat de zapacitul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:vaidecapulmeu: De senzorii de parcare sunt si eu interesat. Am intrebat la dealer si mi-au spus ca doar pe audience se poate afisa distanta. Si eu eram incantat de acesta posibilitate. Nu mai tin minte pretul kitului insa. Daca aflii ceva da-mi MP te rog.

Maine la 8 ma duc sa-mi instalez tempomatul. La ce ar trebui sa fiu atent ? Doreste cineva sa-l intreb ceva pe electricianul de acolo ?

Modificat de bogd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au ceva pe acolo dar cat costa chestiile astea ca nu prea ma priceo in banii lor , cine aduce asa ceva sau cum fac comanda ca nu inteleg mare lucru in ceha :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,.......

Salut

Am un coleg cu o problema la o Octavia II , 2006-1.9TDI 105cp.

Mergand la spalatorie, dupa spalat a remarcat ca geamurile farurilor ( cu XENON )

s-au aburit pe o portiune relativ mica.E normal? Ce sa faca? Pana seara, disparuse orice urma de abur.

Aveti vreo idee, ceva? Nu e NORMAL sa se abureasca , cum rau zicea cineva acum cateva zile p eun alt Forum.Vi s-a intamplat asa ceva?E ceva tipic la Octavia? Sa stiu ce sa-i zic omului...

Thanks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel - eu sunt in slovacia, colegii mei de serviciu vb normal slovaca care e exact ca ceha doar alt dialect . Daca vrei sa traduca ceva sa vb cu cineva, let me know poate pot sa ajut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sanddy1964, din pacate nu te pot ajuta prea mult la faza cu aburirea farurilor. Probabil este ceva legat de etanseitatea lui. Eu am avut aceasta problema o singura data (observata de mine) si asta DUPA accidentul in urma caruia am schimbat farul respectiv. Cu cel original avut initial pe masina, fenomenul nu s-a manifestat. Farul este un bi-xenon original Valeo (luat dupa cod) si doar la acesta am observat aburirea, tot cum zici tu; pe suprafata mica si s-a dus in scurt timp (nu am stat sa masor in cat timp). Din pacate, nu prea merge functia search asa ca nu pot cauta topicul in care am vazut discutia despre aburirea farurilor. Sunt de acord cu tine, nu este normal

gabriel, o coroana ceheasca este approx 1300 lei vechi (asta la sfarsitul lui Dec 2006 cand le-am cumparat eu de la BCR), ca sa ai un termen de comparatie. Sau in euro, 1 EUR = 26-28 CZK (aproximativ, depinde ce curs gasesti). De adus de acolo nu stiu cine poate face asta. Noi am fost la Praga si cu ocazia asta am cumparat de la el. Dar poti lua legatura cu el si am inteles ca poate trimite comenzile si prin posta/curier. Discuta cu el detaliile pt ca eu nu le stiu (nefiind interesat nu am discutat aspectul).

zapacitul, Ales mi-a parut un tip OK. Ce am luat de la el a fost bun (cel putin pana acum nu au fost probleme cu piesele cumparate, din ce stiu eu). Engleza lui nu este tocmai de Oxford iar de scris scrie si el cum poate...macar se intelege. Totusi nu m-as baza prea mult pe ce a inteles in privinta Xenoanelor. Scrie-i CLAR ca tu NU AI Xenon pe masina (daca i-ai spus de halogene cine stie ce a inteles), desi, daca a spus de codare cu VAG-ul se pare ca ceva a priceput. Eu as intreba daca farurile alea contin si partea electrica a farului, respectiv balasturile, becurile, etc. sa inteleaga ca nu le ai. Dar fii foarte atent. Asa cum ti-am spus, farurile difera. Se poate ca sistemul de ridicare/coborare prezent pe farurile normale cu halogen (cel electric cu ajutorul butonului din bord) sa nu aiba acelasi sistem de prindere cu cel de la Xenonul de fabrica care are instalatie de autoleveling (si pe aia nu o iei de la Ales). Verifica NEAPARAT la un service de reprezentanta daca se potrivesc...sa nu te trezesti ca le cumperi de pomana.

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vreau sa mai schimb ceva pe Skoda mea, asa ca va rog sa ma ajutati:

am gasit auto.asp2.cz si preturile mi se par ok. Acum intrebare pentru cine a mai cumparat de la ei (Rapier) - ceea ce vand ei banuiesc ca nu sunt aftermarket - ar fi culmea si acasa la Skoda.....

La numarul de telefon afisat pe site (777 177 037) raspunde ... Ales Prazak (un nume care s-a vehiculat aici pe site ca fiind persoana de contact de acolo). Bineinteles ca o sa-i dau un mail ca sa le aiba pe stok, dar acum vreau un feedback de la cei care au avut contact cu firma

Din cate am inteles pana acum nu sunt probleme si sunt seriosi...

Mai sunt alte lucruri pe care ar trebui sa le stiu inainte de a intra in contact si a cumpara de la ei? (undeva in luna mai o sa ajung pe la Praga si...).

Am gasit adresa in Praga - e o firma mai mare sau un magazinas...

Scuze de :)) dar aici am gasit vorbindu-se de ce ma intereseaza direct...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa mai schimb ceva pe Skoda mea, asa ca va rog sa ma ajutati:

...ceea ce vand ei banuiesc ca nu sunt aftermarket - ar fi culmea si acasa la Skoda.....

ce vrei sa spui prin "aftermarket"?? contrafacute?

Daca te duci la Praga,dai doar un telefon inainte si ...ai rezolvat! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fost acolo, ai luat ceva de la el? Te intreb ca sa ma un feedback real, de la cineva care a cumparat de acolo. Mi-ar fi de mare folos daca mi-ai putea spune si o alta sursa de piese in Cehia, pentru ca ajung periodic pe acolo (cal la 2 luni) si ma pot abate din drum.

Nu vreau sa fiu Offtopic punand intrebarile astea aici, dar am vazut pe cineva care chiar a cumparat de acolo si am vrut o parere directa. Poate in sectiunea piese se poate deschide un topic pentru cei interesati cu "locatii acasa la Skoda" de unde puteti cumpara piese, accesorii, preturi mult mai rezonabile decat la importatorul din Romania (o comparatie scurta si se vede ca preturile sunt muuult mai mici).

Prin aftermarket (in extenso) inteleg si contrafacute, sau construite ca si "original replacement" (asa scria pe o cutie cu geamul de oglinda dreapta fata, incalzit, pt BMW 320 din 2004 - produs aftermarket - dar macar producatorul era cinstit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aria DEALERI SI SERVICE-URI, sub-aria ALTI FURNIZORI DE PIESE exista topicul "cehului": http://vwforum.ro/index.php?showtopic=32237 Acolo gasiti feedback despre acest furnizor.

Tot acolo se pot deschide topic-uri despre alti furnizori si feedback-ul despre acestia !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat eu pe a mea xenon HID am o intrebare stie cineva de unde pot face rost far cu lupa? ca am vazut ca pe ebay germania se mai gasesc si in alte tari am inteles ca se poate cumpara usor...eu nu am gasit nicaieri in tara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca 14 mil pt un set de senzori de parcare e imens!!! Originali sau nu, este mult prea mult.

Eu am pus Xenon original pe a mea (tot de la Ceh). Sunt super OK. Problema cu spalatorul nu am avut-o, ca eu am luat masina cu spalator de faruri.

Mai trebuie o inginerie pt reglajul pe verticala, si la asta am muncit ceva... in rest e OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi spui daca ai montat si senzorii de pe bascul?functioneaza autoveling-ul? Le-ai montat la service cit te-a costat?Daca nu le-ai montat la service nu risti sa pierzi garantia?Cam cit te-au costat farurile cu totul(partea electrica si electronica)?

Modificat de DRAPAR
Nu se da QUOTE la ultimul post ! Foloseste ADD REPLY !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi spui daca ai montat si senzorii de pe bascul?

NU

functioneaza autoveling-ul?

Nu, se regleaza manual pozitia, ca la halogen, din buton

Le-ai montat la service cit te-a costat?

Nu

Daca nu le-ai montat la service nu risti sa pierzi garantia?

Hai sa punem treaba in context: am lucrat (in studentie) ca electrician auto, pe masini straine - atunci am invatat multe, si am insistat sa inteleg circuitul/functionarea inainte de a ma apuca. Dupa aia, (de cand sunt inginer), a ramas ca hobby. Ce fac iese la calitate comparabila cu instalarea de origine - sau altfel nu ma mai apuc - spre deosebire de service unde trebuie sa iasa repede, eu am luxul de a astepta daca mai imi trebuie vreo componenta, plus ca fac treaba pentru mine. Am lucrat intr-o echipa de dezvoltare pt echipamente CAN, asa ca s-ar putea spune ca stiu ce fac pe acolo. Si nu ma bag daca nu e fezabila treaba in primul rand.

Instalarea farurilor e banala - orice utilizator poate s-o faca. Ce e mai complicat e sa contruiesti modulele de control.

Ca sa-ti raspund, nu - nu mi-e frica ca o sa-mi faca vreun referat de pierdere de garantie. Desigur, as putea schimba farurile inainte de a merge la revizie, dar nu cred ca oamenii de acolo sunt aberanti... cel putin asa sper.

Cam cit te-au costat farurile cu totul(partea electrica si electronica)?

Farurile sunt de la ceh. Fa si tu calculul... Electronica e facuta de mine si e greu sa spun cat au costat piesele + cablaj + restul - o parte le aveam in casa. Am atasat o poza cu unul din module. Sunt 2 in total.

post-3446-1203627027_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

am senzori de parcare spate si naviagatie mare...

1 e posibil sa poata sa arate pe ecranul de la navigatie dist sau o forma grafica a proximitatii ?

2 ce implica montarea de senzori pe fata si daca raspunsul la prima ntrebare e pozitiv...se pot integra si acestia in afisaj ?

3 cine a mai facut...sau cine are deja ...costuri ...pareri ..

banuiesc ca nu prea merita seturileastea de prin comert de 200 - 300 RON....dar ...si 1400 RON ....parca....e cam multicel...

va multumesc

Te rog sa citesti (si sa respecti) regulamentul.

Discutia este :huh: . Se muta in http://vwforum.ro/index.php?showtopic=25848

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Stie cumva cineva care este diferenta de pret dintre un far normal si unul cu lupa la dealer ?

Eu am avut un accident si in urma astuia mi se vor schimba farurile. Ma gandeam sa platesc eu diferenta si sa pun faruri cu lupa.

2. Pe farurile cu lupa se pot pune si becuri cu halogen ?

Momentan nu am bani sa cumpar becurile si balasturile pt xenon.

merita sa pun in aplicare ideea sau mai bine cumpar un kit xeon si-l montez pe farurile normale (evident cu reglarea farurilor dupa instalare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista faruri cu lupa fara xenon decat pt UK. In Europa nu se livreaza.

Pe farurile "cu lupa" cum le spui tu nu se pot pune decat becurile pt care au fost facute. Mi-am tot racit gura de pomana - Nu merita, in opinia mea - xenonul after market. Am vazut cu ochii mei diferenta si nu imi pare o secunda rau de bani. Mai ales in bucuresti, unde e intuneric si lumea se imbraca in negru, si iti sare in fata masinii, cred ca isi fac toti banii... nu se compara cu halogenul.

Farurile cu xenon sunt scumpe bine - vreo 3 x pretul fata de cel cu halogen. Nu vrei niste faruri halogen noi? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista faruri cu lupa fara xenon decat pt UK. In Europa nu se livreaza.

Eu am vazut un rs prin galati cu faruri cu lupa si fara spalator de faruri (si o octavia scout) .. banuiesc ca nu au xenon altfel ar fi avut automat spalator de faruri .. deci cred ca daca s-ar vorbi la dealer s-ar livra (contra cost normal) si asa ceva .. parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa nu existe faruri cu lupa si fara xenon. exista faruri cu lupa cu xenon sau halogen in interior, precum si faruri fara lupa, cu oglinda cu xenon sau halogen.

@pisicutza: cred ca ai vrut sa zici "ca merita xenon after market". altfel, ori e ora tarzie, ori mi se pare mie un non-sens ceea ce ai scris mai sus.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai faruri halogen noi o sa-mi puna asigurarea implicit pe masina. Multumesc pt oferta :lol:

Se pare ca raman la optiunea de kit xenon aftermarket.

Si-a pus cineva xenon si pe faza lunga ? Se aprind suficient de repede ca sa poti face flash-uri ? Banuiesc ca nu e prea sanatos pt becuri/balasturi aprinderea/stingerea f rapida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa nu existe faruri cu lupa si fara xenon. exista faruri cu lupa cu xenon sau halogen in interior, precum si faruri fara lupa, cu oglinda cu xenon sau halogen.

Ma refeream la Octi II. In carte scrie ca cele halogen continentale sunt toate reflector (adica fara lupa). Toate O2 "cu lupa" vandute pe continent sunt pt lampa D1S, cu descarcare in gaz.

Numai pt UK - unde merg pe partea gresita a drumului ;) - au proiectoare (cu lupa) si pt halogen.

@pisicutza: cred ca ai vrut sa zici "ca merita xenon after market". altfel, ori e ora tarzie, ori mi se pare mie un non-sens ceea ce ai scris mai sus.

Ai dreptate - am vrut sa spun ca eu cred ca nu merita kit xenon aftermarket... in conditiile in care poti lua OEM pana in 500E...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!