Jump to content

Amortizoare


razvanT
 Share

Postare recomandată

Cam tarziu dar eu nu demult am aparut pe aici. Folosesc de un an si ceva amortizoare sport KW. Cam scumpe (18 mil cu tot cu montaj de la C&C) dar sunt super multumit de ele. In oras, mai ales in dulcele nostru Bucuresti plin de gropi si ma opresc aici ca ma enervez, nu recomand nimanui suspensii sport si chiar ma intreb ce fac ceilalti care ii vad cu suspensii sport prin Bucuresti. La cat timp schimba capetele de bara, s.a.?

Inafara, alta poveste. Condusul e o placere. Stabilitate la maxim. E cu 4 cm mai joasa (inconvenient la gropi in oras). Numai de bine ce s-o mai lungesc.

Apropos, ce e aia Sachs :salut:

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam tarziu dar eu nu demult am aparut pe aici. Folosesc de un an si ceva amortizoare sport KW. Cam scumpe (18 mil cu tot cu montaj de la C&C) dar sunt super multumit de ele. In oras, mai ales in dulcele nostru Bucuresti plin de gropi si ma opresc aici ca ma enervez, nu recomand nimanui suspensii sport si chiar ma intreb ce fac ceilalti care ii vad cu suspensii sport prin Bucuresti. La cat timp schimba capetele de bara, s.a.?

Inafara, alta poveste. Condusul e o placere. Stabilitate la maxim. E cu 4 cm mai joasa (inconvenient la gropi in oras). Numai de bine ce s-o mai lungesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

argumenteaza. hai sa facem o comparatie. ce fac ale tale sachs si nu fac ale mele kw. fa-ma sa inteleg. sau poate ar trebui sa spun si eu acelasi lucru. nu dau kw pe sachs, hm? cand eu de fapt nu am folosit deloc sachs-uri? sau poate nu stii de gluma. mai bine acceptam faptul ca nu exista o singura firma care sa fie cea mai buna ci mai multe. si nu incepem nici o disputa. sa ai parte de sachs-urile tale :salut:

numai de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

argumenteaza. hai sa facem o comparatie. ce fac ale tale sachs si nu fac ale mele kw. fa-ma sa inteleg. sau poate ar trebui sa spun si eu acelasi lucru. nu dau kw pe sachs, hm? cand eu de fapt nu am folosit deloc sachs-uri? sau poate nu stii de gluma. mai bine acceptam faptul ca nu exista o singura firma care sa fie cea mai buna ci mai multe. si nu incepem nici o disputa. sa ai parte de sachs-urile tale :)

numai de bine!

I dunno, vroiam sa zic ca SI Sachs stie face amortizoare.

"ce e aia sachs"

http://www.sachsperformance.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti un magazin de unde cumparati?Ceva mai ieftin-la magazinele Alpadrino si Paneuro iti cam fluiera urechile-zic yo!

Dau o bere pentru informatii!

Thank's

Pana acum am folosit 3 perechi de amortizoare Sachs. Desi nu sunt prea multumit de ele, si de cat de mult tin, m-am obisnuit cu ele... :D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am Sachsuri pe-a mea. Pe fata le mai am pe cele vechi, si sunt vechi pt. ca in prezent nu se mai fabrica, sau cel putin nu sub denumirea asta>se cheama SACHS SPORTING, sunt rosii si foarte joase si tari (se poate vedea cum sta pe fata masina in sectiunea "cum sint masinile voastre" la page 6. Inca ma mai tin, vreau sa zic. Cele care le0au inlocuit se numesc in prezent SACHS PERFORMANCE (si astea au doua variante) si sunt destul de scumpe.

A propos, zicea unul dintre voi ca si-a luat SACHS ADVANTAGE pe gaz. SI eu mi-am pus, pe spate, si mi se par excelente, lucreaza perfect si-s mai "eftine" decit performance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

tocmai "m-am pricopsit" cu un exemplar de3.2 kg, pe numele lui Markus Andreas.

asadar, epopeea sportiva a golfuletului meu a luat sfarsit(cel putin deocamdata).

ce amortizoare imi recomandati tinand cont de cele de mai sus ??

(adica sa primeze comforul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai, mersi fain, sa aveti un 2004 mai bun decat 2003 da mai rau decat 2005 !!

da ceva recomandari ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man suspensii moi inafara de cele standard nush ce sa-ti recomand. Pretul lor nu cred sa fie mai mari decat pentru unele sport. Poate mai stiu baietii alte marci.

Clipe fericite alaturi de familie in 2004!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratzilor, io am koni pe spate, da nu stiu cit de vechi sint si cel din dreapta bate. Ce stiti de reconditionarereumplere , cu toate ca alea pe gaz nu prea ai cum. Ma mir ca n-ati discutat nimic de coilovers , combinatia aia arc-amortizor care cica la noi doar la comanda le aduc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de urari!

astept totusi niste recomandari vis-a-vis de amortizoarele amintite mai sus (pun accent pe confort, nu pe sportivitate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am vorbit azi ce heba(heba.ro)

si am primit pt masina mea urmatoaea oferta:

Spate 3.800.000 - cod 87-2571

Fata 5.900.000 cod 80-2815

Pt Boge sau sachs dar aici nu stiu despre ce model e vorba (probabil ca cele mai slabe) am o oferta la 10.000.000 mil toate 4. Si cred ca primesc si o reducere de 15-20%

Preturile sunt cu tva (parca-s dea :33: ler)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BOGE fac barte din sachs Co.....

cred ca aici e vb iar de pareri gen care firma audio e mai buna.......conteaza unde sunt facute ( ex. bilshtein se fac si la noi) ,toata piatza, e orice fel e plina de fake-uri.....asha ca.......firmele oricum sunt cam p'acolo .....poate ishi ia careva KW, powertech......chiar si sachs SPORTING :colors:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit azi ce heba(heba.ro)

si am primit pt masina mea urmatoaea oferta:

Spate 3.800.000 - cod 87-2571

Fata 5.900.000 cod 80-2815

Pt Boge sau sachs dar aici nu stiu despre ce model e vorba (probabil ca cele mai slabe) am o oferta la 10.000.000 mil toate 4. Si cred ca primesc si o reducere de 15-20%

Preturile sunt cu tva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cu ce amortizoare vine golf 4 variant din fabrica ? Cum pot sa vad?

Eu trebuie sa-mi schimb amortizoarele pe spate pt ca sunt f f uzate si scartzie rau si nu stiu ce sa aleg .. deocamdata caut pe net dar as vrea si parerea voastra .

Caut ceva mai ieftin dar de "firma" si eventual un loc unde sa le montez ( si un pret aprox)

btw..la porsche masina mea nu mai calca decat in caz de forta majora !

Help pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt Gorrocs : acu o luna . la Augsburg , aveau ( e drept , nu stiu ce marca erau ) la 47

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma interesez la augsburg sa vad . Amortizoarele astea sunt si ele pe tipuri ? adica pot sa iau unele care sa nu se potriveasca la masina mea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca pretul e pt. sachs.

gorrocs, cand le cumperi le spui toate datele masinii si ei iti vand modelul corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata azi am fost la Augsburg pe titulescu si am gasit amortizoare SACHS la 52 EUR/bucata . Montajul mi-a spus k se plateste separat si este in jur de 20 EUR . Zilele astea o sa fac operatiunea .. Dupa ce le schimb o sa simt ceva in comportamentul masinii ? ( in afara de disparitia scartaitului ).

btw la porsche am sunat si amortizoarele astea costa 120 perechea iar pretul de la montaj nu a stiut sa mi-l spuna ( ..k el se ocupa de piese de schimb doar) , oricum sper k serviceul de la augsburg sa fie mai ok .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca amortizoarele actuale sunt uzate vei simti evident o diferenta - masina va fi mai stabila in viraje iar soselele noastre ca pistele de avion irakiene dupa un cluster bomb aliat mai... line... asta cat vor tine.

Faptul ca piesele OEM sunt de 2-3x mai scumpe decat aftermarket (chiar daca producatorul real e acelasi) e universal cunoscut.

Augsburg sunt relativ OK, pentru niste amortizoare cred ca te poti duce la ei. Sunt enervanti pt. ca nu te lasa langa masina. Daca te duci la ei, programeaza-te in tura dlui. Nicu Vacea (unul dintre cei 2 manageri de service), tipul e OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10x pt info !

Revin dupa ce rezolv problema ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Trebuie sa schimb amortizoarele si de la service mi-au recomandat Monroe ca fiind cele mai fiabile.

Ati avut careva probleme cu acest tip de suspensii? Si eventual stiti unde pot sa gasesc Monroe in Timisoara?

10x.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!