Jump to content

Amortizoare


razvanT
 Share

Postare recomandată

scirocco,

cum ti se par sachs-urile? Sunt tari? Cum iti sta masina in curbe? Te intreb pentru ca eu am avut o discutie cu un tip care vinde amortizoare si tipul zicea ca Bilstein sunt cele mai tari. Eu auzisem ca si Sachs-urile sunt meserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Umila mea parere.... K O N I :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvanT - nu stiu de unde vin Sachsurile in RO, dar am 2 (doi!!!!) prieteni care si-au echipat masinile cu sachs (nu din acelasi loc) si au avut mari probleme cu ele (fiabilitate zero, au tinut 3 respectiv 4 luni). DEZASTRU.

Si eu iti recomand KONI

De Bilstein am auzit de bine, dar nimic concret.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, de KONI am auzit si eu ca-s meserie, dar nu de la prieteni ci doar de pe net .. de-aia nu le luasem in calcul.

Trebuie sa ma interesez si care e diferenta de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

si eu tot pe KONI o sa merg cand schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cu regret o spun, dar am avut numai experiente neplacute cu acest tip de amortizoare. Am avut si pe Vento si pe o Octavia si dupa un an au cedat. Mai mult, la Golful 4 pe care l-am luat recent, si despre care am aflat ca are amortizoare Sachs, la verificarea pe care am facut-o de doua saptamini in service, aparatul indica faptul ca telescoapele sunt bune in proportie de 38, respectiv 42%, uzura fiind avansata.

O parere destul de buna am despre Monroe Relfex, asta si pentru ca nu sunt f scumpe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am Monroe RefleX de 2 luni......fata+spate ..eu zic ca sunt excelente.

Ma rog, nu sunt sport :lol: ...da cred ca nici nu mi-ar trebui...la peste 80% drumuri care le fac doar in orash :x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am auzit lucruri bune despre "boge"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scirocco,

cum ti se par sachs-urile? Sunt tari? Cum iti sta masina in curbe? Te intreb pentru ca eu am avut o discutie cu un tip care vinde amortizoare si tipul zicea ca Bilstein sunt cele mai tari. Eu auzisem ca si Sachs-urile sunt meserie.

pai eu nu am Sachs de serie ci cele de pe www.sachs-performance.de, adica modelul Sachs Performance (aduse cu comanda speciala de Paneuro). Dupa mine is beton. Masina sta pe drum bine si la 160. in curbe nu simt deloc ca se inclina sau faze din astea. La gropi mici face fata binisor, la gropi mai mari cam nu prea. Oricum se simte ca e mult mai tare decat niste suspensii normale (sa zicem de SuperNova) Am facut 4000 km cu ele si nu am simtit sa se fi deteriorat.

te invit in CJ sa faci o tura. Sau poate vii la Sibiu la CNR. Eu o sa fiu acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de invitatie, o sa profit de ea cu prima ocazie :ok:

Comanda speciala prin Paneuro? Cred ca te-au costat enorm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de invitatie, o sa profit de ea cu prima ocazie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Care e metoda folosita de cei de la service pentru a detecta gradul de uzura al amortizoarelor? Exista asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista bancuri de proba care masoara comportamentul amortizoarelor si al arcurilor. Sunt niste "talere" care oscileaza in plan vertical cu diferite frecvente si amplitudini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e metoda folosita de cei de la service pentru a detecta gradul de uzura al amortizoarelor? Exista asa ceva?

un test f. simplu dar nu stiu cat de relevant ar fi ca il comprimi pana ajunge in punctul de cursa minima si apoi tragi de el, ar trebui sa opuna rezistenta, nu sa vina inapoi usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu intrebam de metoda de testare pentru ca in curand ma voi duce la prima revizie si as fi vrut sa vad in ce stare sunt amortizoarele. Acuma ideea e ca astia de la service banuiesc ca nu au garantie pentru asa ceva. Ca vorba aia daca e in garantie ... atunci "e f. bun ... e ca nou". Daca e pe banii clientului ... atunci "e grav si trebuie schimbat". :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Iasi la open service estem banc de testare a amortizoarelor .

Ideea este ca oscilatiile la care este supus amortizorul , sau mai bine spus intensitatea lor se poate regla , deci rezultatele in cazul garantiei pot fi usor 'trucate' ca sa nu se schimbe piesa defecta , iar cind te duci la ei dupa ce ai iesit din garantie apar brusc si din senin defectiunile .

:12: :12: :12: :33:

Ca amortizoare eu unul a-si opta pt Koni reglabile : sunt mai convenabile ; vara -masina joasa , iarna cocotata rau :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca oscilatiile la care este supus amortizorul , sau mai bine spus intensitatea lor se poate regla , deci rezultatele in cazul garantiei pot fi usor 'trucate' ca sa nu se schimbe piesa defecta , iar cind te duci la ei dupa ce ai iesit din garantie apar brusc si din senin defectiunile .

:12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal ... amortizoarele sunt incluse in grantie?

sau sunt considerate niste consumabile :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chid , cind m-am interesat eu erau in jur de 1500 euro -fata TVA( asa mi-au raspuns cei de la Heba - acum 1 an si vreo 8 luni ) si erau pentru un Golf .

Nu pot sa iti spun cam cit sunt acum si unde sa te interesezi , pentru ca la auzul pretului m-am cam lasat la mina mea .

Alex - amortizoarele sunt obiectul garantiei : pina in 30.000 Km la mine la Skoda ti le inlocuiesc , dupa 30.000 Km problema sta in felul urmator - la carte scrie , citez " uzura amortizoarelor dupa 30.000 Km este considerata normala " .

De aici poti trage 2 concluzii :

1. Nu ai cunostinte la service - dupa 30.000 Km iti cumperi singur amortizoare . :-(

2. Ai cunostinte la service - poti sta linistit pina cind masina iese din garantie . :)

:) :) :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum am folosit 3 perechi de amortizoare Sachs. Desi nu sunt prea multumit de ele, si de cat de mult tin, m-am obisnuit cu ele... :)

Pe mine ma tin in jur de 1-2 ani. Pe de alta parte acum am niste arcuri tari si joase de la www.ultimate-suspension.com achizitionate din Franta, care normal ar trebui folosite cu amortizoare groase....(prea scumpe pt. mine) asa ca de un an le folosesc cu amortizoare Sachs ( gaz cu ulei) de astea cu (1,2 mil. lei bucata. (aprox.)) si inca mai tin.

Pe de alta parte de trei ani am pus pe spate niste amortizoare pe ulei AL-KO (nemtesti) si inca mai tin (surprinzator).

Parerea mea e ca firma KONI e super buna dar si scumpa in comparatie cu alti concurenti din vest. De exemplu belgienii de la APEX cred eu ca sunt super dar mai greu e de ajuns acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca in cazul unei suspensii sportive, garda joasa &Co, amortizoarele cu gaz sunt de preferat. Ce-i drept, masina este mai putin comfortabila, dar "nu-i barca" :) Cel mai deranjant lucru la o suspensie (dupa mine) este balansul ala idiot, care il obtii cu arcuri tari si amortizoare relativ moi. Prefer o masina care scutura, dar nu-ti da rau de mare.... parerea mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Eu cred ca in cazul unei suspensii sportive, garda joasa &Co, amortizoarele cu gaz sunt de preferat. Ce-i drept, masina este mai putin comfortabila, dar "nu-i barca" :) Cel mai deranjant lucru la o suspensie (dupa mine) este balansul ala idiot, care il obtii cu arcuri tari si amortizoare relativ moi. Prefer o masina care scutura, dar nu-ti da rau de mare.... parerea mea :D

Si daca ai invers, adica arcuri normale si amortizoare sport se "obtine" acelasi efect.

eu am amortizoare sport noi si arcuri sport obosite. masina nu se balanseaza (nu e barca) dar daca am mai mult de 2 oameni la bord arcurile spate se simt, in sensul ca gumele spate ating ornamentele (din cauza ca-s mai late ca alea normale)... deci are cineva doua arcuri in stare buna pe spate de scirocco 1 / golf 1 ? Eventual la schimb cu doua arcuri fatza scirocco 1 / golf 1 in stare buna (am de rezerva).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste un timp (sper eu cat mai lung :) o sa ma dau si eu cu parerea despre SACHS, tocmai mi-a venit perechea de amortizoare pe fata SACHS ADVANTAGE pe gaz si saptamana asta o sa le montez ... deci, pe curand ... :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Alex - amortizoarele sunt obiectul garantiei : pina in 30.000 Km la mine la Skoda ti le inlocuiesc , dupa 30.000 Km problema sta in felul urmator - la carte scrie , citez " uzura amortizoarelor dupa 30.000 Km este considerata normala " .

De aici poti trage 2 concluzii :

1. Nu ai cunostinte la service - dupa 30.000 Km iti cumperi singur amortizoare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru drumurile noastre ceva reglabil ar fi excelent.Alte nume bune ar fi Ultimate,KW,H&R.Ultimele 2 au mai multe configuratii pentru fiecare model al grupului vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!