Jump to content

Parbriz Golf IV & Bora - schimbare


cretu_dan
 Share

Postare recomandată

Original de VW sunt Sicursiv sau Splintex. Atasez foto cu geamurile mele, cu sigla VW pe ele:

post-61162-14300720925984_thumb.jpg post-61162-14300721190819_thumb.jpg

Pe fata, parbrizul a fost schimbat cu unul Pilkington si arata foarte bine momentan. Nu am avut probleme cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.marian089

Imi poate spune cineva cateva impresii despre centrul AGER Service Bucuresti. Am nevoie sa schimb parbrizul si nu stiu intre cine sa ma decid: AGER sau Pilkington.

Parbrizul original este Saint-Gobain.

Ambele au preturi la parbriz si montaj asemanatoare in jur de 550 Ron, cu precizarea ca cel de la Pilkington vine si cu tenta verde, dar as fi tentat sa merg tot pe Saint-Gobain, doar ca am retineri in privinta calitatii montajului oferit de acestia. Daca cineva a mai schimbat la ei si poate sa imi impartaseasca ceva impresii.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pilkington cu tenta verde e ok.doar ca eu am.platit 220 lei pe cj.

In capitala probabil stiu mai bine colegii din zona

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mihai GTI ...nu stiu ce inseamna -feedback-dar astazi am facut si testul cu ploaia.Am inceput cu o spalare usoara cu furtunul si apoi cu jetul de la spalatorie si nu curge apa deloc.Deci sunt multumit si de parbriz si de baietii de la Centrul de parbrize din Timisoara , mai exact de pe strada Miresei.Daca vrei sa schimbi parbrizul iti recomand cu caldura Centrul de parbrize si o buna alegere este Pilkinton ( Sicursiv) , apropo lucra si curat,baietii de acolo.Timp de lucru aprox. 4 ore.  Succes! ;)  :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca feedback, de la cei de pe miresei am primit oferta pilkington si mi-au montat HS, fara tenta, valurit, tot ce vrei. Am crezut ca fac cu nervii, nu sunt seriosi, parerea mea ca asta e inselatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.marian089

Eu cand am sunat la ambele centre din Bucuresti (AGER si Pilkington) am intrebat diverse detalii gen: unde sunt fabricate, daca imi ofera posibilitatea de a-l verifica initial de a fi montat, ce presupune garantia oferita, cat dureaza montajul si ulterior ce mai trebuie sa am in vedere dupa montaj.

Iar raspunsurile au fost diferite. pentru montaj la pilkington dureaza 4h, la ager in jur de 3 ore,  iar ce m-a surprins a fost cand am intrebat daca se intampla ca din cauza montajul sa crape parbrizul, cei de la pilkington au raspuns ca ofera in jur de 1 luna pentru astfel de incidente, iar la ager mi-a zis ca maxim 24h de la montaj si ca de obicei nu se intampla asta, ei in mod normal ofera garantie pentru infiltrari apa etc.

Am sa mai caut informatii referitoare la ce produs ofera ambele firme si am sa ma decid pana sambata catre cine ma indrept.

Eventual o sa revin cu impresii ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca feedback, de la cei de pe miresei am primit oferta pilkington si mi-au montat HS, fara tenta, valurit, tot ce vrei. Am crezut ca fac cu nervii, nu sunt seriosi, parerea mea ca asta e inselatorie.

Păi ai platit ? Eu am platit factura după ce am inspectat optic lucrarea , adica montaj,bule aer ,oglinda din interor si bineinteles curatatul cioburilor.Am fost multumit , deci am platit si am plecat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Florin Golf4

Salut! Am o intrebare:) O fisura cat de mica poate sa avanseze incat sa crape parbrizul destul de vizibil? Nu este patruns dar totusi...Atasez si o poza cu gaurica ! 

 

post-146762-0-17382000-1431374063_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in timp, da. depinde de norocul tau ca sa zic asa. daca este recenta, mergi la un atelier specializat sa ti-o umple si sa previi craparea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Golf4

Ma gandeam ca daca nu e patruns parbrizul ma gandeam ca poate nu are probleme :) O am cam de o luna "gaurica" sa ii spun asa :) Se vede in poza ca este foarte mica dar , sper sa nu avanseze.o sa trec si pe la un service sa intreb macar daca poate avansa si daca este cazul o repar 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot mai treci pe la un service sa-si dea cu parerea de ce mai intrebi si aici? Colegul de mai sus ti-a zis clar: ai mari sanse sa se extinda. Preventiv, mergi la un atelier specializat sa iti umplea acea fisura pt a nu se extinde. Simplu.

Drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Apa n-ar trebui sa se scurga pe deasupra plasticului nu pe sub el ? trebuie pus silicon ?

http://s28.postimg.org/g0q3qi1gt/IMG_20160405_154644.jpg
http://s28.postimg.org/d3yhch699/IMG_20160405_154656.jpg
http://s28.postimg.org/kp63loqnh/IMG_20160405_154828.jpg

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se pune silicon acolo. Problema acolo este ca nu a fost curatat cum trebuie canalul in care intra si nici buza ce intra in canal, de asta nu sta lipit de parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pot sa curat dupa ce a fost pus parbrizul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, ma gandeam ca trebuia curatat inainte sa fie pus parbrizul.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

Am intrat si eu in hora schimbarii parbrizului.A crapat, l-a luat dracu' :)) Vreau sa va intreb, dragi colegi ce marca de parbriz imi recomandati.Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare ! care firma de parbrize credeti ca este mai buna Benson sau Nordglass ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nordglass, e si mai scump :P

 

Datorita unui montaj de exceptie, mi-am gasit oglinda cazuta (dezlipita) la nici un an de la schimbarea parbrizului. Cu ce sa lipesc oglinda ? A ramas 'pastila' pe parbriz, bratul care vine lipit pe pastila are capatul metalic.

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, Am citit acest topic cap coada (45 min) dar nu am gasit nici o informatie despre avantaje si dezavantaje comparand un parbriz original si unul "pus de ei". De exemplu informatii legate de durabilitate, reazistenta la zgarieturi, rezistenta la pietre/macadam etc, si cel mai important cum se comporta la filtrarea UV. Am vazut parbriz low cost pe golf care sincer simteam soarele mai puternic stand la volan.

Vreau sa-mi schimb parbrizul, in Brasov, si am primit oferte de la 350 lei (cu tot cu montaj) la 1000 de lei. care sunt diferentele defapt? (fara senzor fara etc)

Nu vreau ca dupa un an sa am 1000 de puncte si dungi lasate de stergator ca nu am rezolvat nimic si fac drumuri relativ lungi unde ma incomodeaza teribil orice imperfectiune.

Va rog sa ma lamuriti. Multumesc anticipat.

Radu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Eu imperfecriunile care le-am observat la cele am,un hs, era ca prezenta niste valuri daca te uitai in dunga la el. Cam enervant daca ma intrebi pe mine. In rest nu stiu la alti producatori mai de top,pilkington, saint gobain, soliver

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Marci Gorea

Salutare ,

Am cumparat o Bora care inițial avea oglinda cu senzor de ploaie/heliomata,etc... ,Dar samsarii au schimbat parbrizul cu unul la mâna a doua de Anglia ( am observat zgârieturi fine de ștergătoare , zgârieturile fiind invers adica cum sunt cele de Anglia ) , pana acum nu ar fi o problema asa mare ...dar ei au pus un parbriz fără senzor de ploaie si fără oglinda heliomata ... Si nu imi merge temporizarea deoarece senzorul nu mai exista ... 

Am gasit un senzor la dezmembrari  ( oglinda heliomata fiind stricata) oare funcționează pe parbrizul meu? 

Exista vro diferența intre parbriz cu senzor si fără senzor ? 

Multumesc ! 

Modificat de taz21
Topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, este diferenta intre cele doua parbrize - cel cu senzor are suportul de fixare lipit pe el, cel fara senzor, nu-l are.

senzorul daca este ok si daca mai exista cablajul pentru el, va functiona - eventual sa necesite pastila noua de silicon, daca prezinta semne de uzura, goluri de aer, etc - la cel SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marci Gorea

Da ... Iti dai seama ca prezintă cateva goluri de aer deoarece a fost dezlipit !  Eu vreau sa iau doar senzorul si sa il pun undeva pe lângă oglinda pe care o am acum .. Chiar daca e inestetic ... 

Daca are goluri e posibil sa nu funcționeze deloc ? Macar sa il testez ? 

Mai idee de ce oglinda are asa multe fire ? Are si pe ea ceva senzori de ploaie ? Sau doar ele care se lipește de parbriz  ? 

 Unde gasesc pastila  de lipit ? 

Modificat de Marci Gorea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!