Jump to content

Parbriz Golf IV & Bora - schimbare


cretu_dan
 Share

Postare recomandată

Gorillaz_Doktor

Interesant e ca ai 77-AMR si io am 77-ZMR. Apoi nu e luneta ci parbrizul.Are 4 luni si nu are nici o zgarietura (inca.. :huh: )

Oricum, am explicat de ce am ales solutia asta la momentul respectiv (am aflat ca a turcesc la fata locului....nu stiam dinainte)

Din principiu nici eu nu recomand produsele turcesti (poate doar serviciile turistice, comparativ cu cele romanesti :huh: )

La urmatoarea schimbare de parbriz, sau oricare alta suprafata vitrata (si in general orice piesa de schimb/consumabile)voi cauta produse de calitate.

Apoi mai e o problema : la trantirea haionului sau oricare usa se creeaza o presiune destul de mare in habitaclu (mai ales doamnele care ies din masina ,mama, sora, mandra, au un obicei de a tranti usa de-mi pocnesc urechile), E adevarat totusi ca ar trebui sa reziste la astfel de socuri....zic io :huh: .

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fritz@ la numere am pus un colant cumparat , cat despre stiker l`am luat de la vionea

Gorillaz_Doktor@ da interesante numere nu?:eek:

Sa sti ca si eu acum 4 luni cand am schimbat luneta am ales intre o luneta originala cara costa 650 ron ( care venea in 3-4 zile) si una turceasca care costa 350 ron si o monta in 4 ore ( asa am zis si eu ce poate sa se intample :vaidecapulmeu: daca nu intra apa si frig e ok) tin sa precizez nu am dat drumul la dezaburire si nici nu am facut altceva deca sa ma sui in masina si sa inchid usa si sa produs minunea :vaidecapulmeu: ( oare am tras prea tare de usa? :cheers: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am montat acum 2 zile parbriz la Ager Service in Iasi (Saint Gobain Sekurit cu parasolar gri, in jur de 650 ron).

Azi m-am uitat mai bine, si am vazut ca este o distanta de vreo 1,5 cm intre marginea bordului si parbriz, cu parbrizul original abia puteai sa strecori o coala de hartie, iar acum intra o palma. In plus, au bagat colturile de la plasticul de baza geamului peste cheder, in loc sa fie sub.

Ideea e ca merg maine la ei sa ii iau de guler, si mai mult ca sigur or sa imi reomonteze parbrizul. Vreau sa stiu daca e ok sa remonteze acelasi parbriz, curatat, sau chederul lui este de unica folosinta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am o crapatura in partea de sus ce se extinde sub oglinda destul de mult de la vajnicii imprastietori de pietre la 100km/h pe drumurile patriei de azi iarna.

intreb si eu despre ART AUTOGLASS din Cluj stie cineva ceva ? Sunt pe dragalina nr 88 cum intri in cart. grigorescu.

preturile sunt incredibil de mici : 232RON pt. Golf IV/Bora. Am inteles ca montajul este in jur de 60 RON.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este ceva oferta? acum aprox 2 luni am sunat si eu la ei si aveau ceva oferta pt parbriz golf IV la 300 ron cu tot cu montat. Si mi-au spus ca oferta poate sa tina cateva luni sau cateva saptamani.

Am fost in primavara la Gimarom (pe Dorobantilor parca) ajungeam cu parbriz + montat la 600 ron iar la Autoglass era la 450 daca nu ma insel.

P.S. scirocco spune cum ii parbrizu daca il schimbi de la ei, cum au lucrat etc. (sau daca ai gasit in alta parte prin Cluj ca si eu am o minunatie de crepatura , si ar fi cazul sa il schimb)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin brici

Si eu am schimbat parbrizul si am platit pe unul fabricat in Germania 450 lei (montaj inclus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa intreb in postul anterior, care este calitatea parbrizelor??? si la reprezentanta cat costa unul cu tot cu manopera. (asa aprox si informativ?)

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Trebuie sa schimb si eu parbrizul si as vrea sa pun unul cu "thermal comfort" ( :lol: e termen luat de pe site-ul Pilkington http://www.pilkington.com/automotive+inter...cts/default.htm ) ... ce sa zic ... caldura mare :lol: .

Stie cineva daca exista asa ceva pentru Golf IV ? ( si daca da de unde pot lua ? )

IOnutc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Geam Pilkington pentru Golf 4 am vazut pe un 4 motion.Nu stiu de unde se cumpara ca masina era cumparata de la porche romania cu o kilometri dar a costat mult peste 20 000 de kilometri. :lol:

a costat mult peste 20 000 de euro. scuze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat parbrizul la BOra la AGER Service. Masina a intrat la 9 si conform meseriasului la 13 era gata. Eu am venit sa o ridic la 16 din cauza serviciului. Prima impresie: montaj excelent. Toate la locul lor (senzor parcare, senzor alarma, pana si rovignieta) si pare mai bine pus ca in fabrica. Nici un zgomot la 100 ca mai mult nu am putut in traficul asta, nu suiera nu intra apa. 2 zile fara spalare la jet si parcat pe bordura. Parbrizul este original Saint-Gauben(asa se scrie?) cu senzor de ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

voi schimba la art autoglass cluj napoca sapt. asta . ei lucreaza cu pilkington. am sunat si costa tot cu montaj cu tot 300 RON si NU e nevoie de dovada de la politie pt. parbrizul crapat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E eftin ! Eu am schimbat parbrizul pe CASCO in Timisoara la Autoglass si a costat 650 Ron. In cazul meu parbrizul a fost spart in parcare (act de vandalism).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineve idee, se potriveste parbrizul de octavia 1, pe bora? Stiu sigur ca cel de golf4 cu cel de bora se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa-mi schimb parbrizul. S-a fisurat de la o piatra. Masina are senzor de ploaie si nu stiu daca acesta este pe parbriz sau in alta parte. Adica daca schimb parbrizul...mai am senzor de ploaie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul de ploaie e sub clipsul pentru oglinda din cate stiu, si parbrizul e mai scump. Cand cumperi parbrizul, sa spui ca ai senzor de ploaie, daca nu te intreaba ei.

Am o intrebare pentru cine a lucrat cu ART GLASS din Cluj-Napoca: E o firma serioasa, lipesc parbrizul bine, cu toate solutiile necesare, sau fac economie? Am sunat si mi-au spus ca au parbrize LUMIGLASS. Stiti ceva de aceasta marca? Pentru Passat e doar 300 ron cu tot cu montaj (la oferta), cu tenta verzuie si parasolar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus la Ager in Bucuresti si aveau original Saint-Goben la 6 mil. 300 sute (de asta am pus) si la 3 milioane nemtesc cica.(nu stiu ce firma). A si are senzor de ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat vineri parbrizul la S.C. Metrom Glass s.r.l. in Cluj-Napoca. De treaba baietii, munca frumoasa si rapida. Parbrizul ce l-am pus era la oferta cu 300 ron, cu parasolar verde Lumiglass, facut in Dubai. Aveau si original cu 450 ron, dar am zis ca nu merita, diferenta de 50%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat si eu saptamana trecuta parbrizul la masina din semnatura. Operatiunea s-a desfasurat la AGER SERVICE in zona Floreasca si a costat 430 RON cu tot cu montaj pe Casco (parbriz tenta verde cu parasolar facut in Germania).

Am lasat masina la 9 dimineata si am luat-o la 16. Totul a fost perfect. Nota 10 baietilor. Recomand cu incredere. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine m-a ajuns parbrizul pe original la un service din Tecuci vreo 700 ron (blue Sport Edition) noroc de casco :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat in cele din urma parbrizul la Vas auto Glass in Ploiesti. Din pacate am o mare problema. Nu stiu cu ce mi-au lipit oglinda de parbriz, pt. ca din pacate nu sta. lipita. Mi-a picat pur si simplu, stand degeaba. Am gasit-o dimineata atarnand in fire. Am fost din nou la service, mi-au lipit-o din nou, pana dimineata iar a picat.

Am incercat sa o lipesc si eu (cu Poxipol) dar nu a rezistat nici la mine. Ideea e ca adezivul nu face priza pe parbriz, pe elementul metalic de cere se prinde oglinda, adezivul se lipeste f. bine. Nu mai stiu ce sa fac, de o cateva zile merg fara oglinda si e destul de neplacut.

Daca cineva poate sa-mi dea o solutie la problema mea...dau o bere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia e simpla: te duci la ei si le spui ca daca nu pot sa rezolve problema cu oglinda, sa-ti schimbe parbrizul. Clipsul acela pe care se prinde oglinda face parte din parbriz, e montat acolo din fabrica. Si daca s-a desprins, inseamna ca e defect de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Cosmin. Nu stiam ca clipsul vine lipit de parbriz. Eu am crezut ca ala se recupereaza de pe parbrizul vechi. In cazul asta o sa ma duc sa le fac scandal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.Poate cineva sa recomande un service in Bucuresti ptr schimbat parbriz.Astazi s-a ales cu o spartura de toata frumusetea.

Ce parbriz trebuie sa pun ptr masina din semnatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cati bani vrei sa dai... De la 3 milioane la 8. Dar parerea mea, ca daca nu ai CASCO, nu merita unul scump. Eu il am de 2 saptamani si deja am urme de pietre pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vb cu cei de la AgerService si mi-au spus ca ma costa 570 RON cu tot cu manopera (parbriz original Luxemburg).

Ce parere aveti?

Nu am CASCO dar sunt pregatit sa dau oricat ptr ca trebuie sa plec in concediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!