Jump to content

Parbriz Golf IV & Bora - schimbare


cretu_dan
 Share

Postare recomandată

Mi-am inlocuit par brizul pe casco. Acum, dupa ce trec de 120km/h, se aude un sunet subtire, ca un fluierat.

Ce ar putea fi? Nu au etansat bine? Cum sa procedez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, asigura-te ca fluieratul e din cauza montarii gresite a parbrizului. Daca gasesti vreo dovada in acest sens (eventual toarna apa cu galeata pe parbriz si verifica etanseitatea), du-te la cei care ti l-au montat si ia-i de guler. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat 3 parbrize si am fost multumit :blink:

verifica daca este lipit bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cum se poate verifica daca e sau nu lipit bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cea mai simpla solutie e cea sugerata mai sus: apa la greu pe parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt in situatia ta, am schimbat parbrizul pe CASCO in iunie si, desi la ploi torentiale nu se arata montat neetans, la viteze de peste 80km/h suiera. Cauza: nu e lipit bine. Sugestie: mergi la service-ul cu pricina si, in baza garantiei manoperei, cere-le sa-l monteze corect. Eu n-am facut inca asta din lipsa de timp si determinare, dar o voi face cu siguranta in curand (se va folosi o solutie pe la chedere ce va etansa parbrizul). Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat parbrizul la AgerService si nu am nici un fel de probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca o data montat nu cred ca se mai poate face ceva.Aceste parbrize sunt lipite nu este acel cheder ca la dacie care se monteaza cu celebrul snur..asa ca nu se poate demonta si remonta la loc.Totusi la o asemenea lucrare se da garantie, asa ca mergi la ei si sa-si asume responsabilitatea daca intr-adevar acesta este motivul suieratului.Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ploaia sau turnatul cu galeata poate arata unde nu este etans.

In schimb jetul sub presiune de la spalatorii da.

Ai spalat vreodata masina de cand ai schimbat parbrizul? Ai gasit pe undeva apa inauntru?

Eu am schimbat parbrizul de doua ori la Avia si nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca o data montat nu cred ca se mai poate face ceva.Aceste parbrize sunt lipite nu este acel cheder ca la dacie care se monteaza cu celebrul snur..asa ca nu se poate demonta si remonta la loc.Totusi la o asemenea lucrare se da garantie, asa ca mergi la ei si sa-si asume responsabilitatea daca intr-adevar acesta este motivul suieratului.Multa bafta!

Parbrizul se poate demonta, chiar daca este lipit!

Eu mi-am montat parbriz cumparat second. Am fost nevoit sa-l pun singur pentru ca , pe unde am fost, n-au vrut sa-l monteze nefiind nou, cica nu garanteaza...bla, bla...L-am cumparat de la dezmembrari deci a fost demontat de cineva :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu am reusit sa o spal inca,de cand am monatat parbrizul. Insa azi am observat un lucru: daca dau drumul la clima la viteza mare sunetul nu se mai aude, sau se aude mai incet. Am ridicat putin capota si m-am uitat pe la plasticele alea si tot e e sub parbriz, mi s-a parut ceva ciudat pe acolo, dar nu vedeam prea bine pt ca era cam intuneric. Maine dimineata o sa ma uit mai bine.

Eu sunt in situatia ta, am schimbat parbrizul pe CASCO in iunie si, desi la ploi torentiale nu se arata montat neetans, la viteze de peste 80km/h suiera. Cauza: nu e lipit bine. Sugestie: mergi la service-ul cu pricina si, in baza garantiei manoperei, cere-le sa-l monteze corect. Eu n-am facut inca asta din lipsa de timp si determinare, dar o voi face cu siguranta in curand (se va folosi o solutie pe la chedere ce va etansa parbrizul). Bafta!

Tu cum ai ajuns la concluzia asta? Sincer asta a fost primul lucru l-a care m-am gandit cand am auzit sunetul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E simplu: inainte sa schimb parbrizul nu suiera nimic, dupa - da.

Am prins ploi torentiale, am spalat masina si apa inauntru n-a intrat. Dar suieratul e prezent, asa ca voi gasi timp (cu toate ca au trecut luni bune de atunci...) sa merg si sa le cer sa remedieze problema (e un service Skoda).

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tipa aia la service ca nu e vina lor iti dau eu un baiat sa-l dea jos si sa-l puna la loc.vine in timpul liber,si face treaba super buna,tot orasul il cunoaste.noua ne-a pus parbrize la A4,Tigra,Cielo,Tico,etc.bafta

LE:face rost si de parbrize noi,si second hand,repara crapaturi si "bule" de-alea

PS:nu-i fac reclama,face treaba buna si am zis sa va ajut.

Modificat de summa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am gandit ca cei de la service nu vor sa-l mai dea jos si apoi sa-l puna din nou pentru ca e greu de facut si exista riscul sa se fisureze sau cine stie....insa din cate vad nu spuen nimeni ca ar fi o operatiune foarte riscanta(adica sa crape sau ceva). Cred ca din comoditate ma tot cheama ba azi ba maine

P.S. Din cate mi-a spus tipul de la service masina trebuie sa stea o zi fara sa miste sau sa vibreze pentru a se fixa cum trebuie parbrizul, deci in "spatele blocului" cam greu de facut nu?

Modificat de cretu_dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate da parbrizul jos numai ca trebuie curatat si pus alt cheder pt ca ala vechi se distruge (prin cheder ma refer la banda aia de cauciuc cu care vine parbrizul ).

Ca masuri post-montaj si eu stiu la fel..24 de ore nu se merge cu masina si nu se tranteste usa ! (se face presiune)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noua cand ne-a pus la A4 l-am lasat cateva zeci de minute ca sa se usuce "masticul" ala,ca nu e cheder,e ca un mastic care vine ambalat ca pateul dar mai mare.apoi ne-a pus doua folii de scotch de hartie pe parbriz si plafon si ne-a zis sa nu trantim usa,sau s-o inchidem cu geamu' deschis(asta e valabil la audi ca poti inchide geamurile din telecomanda).nu am avut nici cea mai mica problema.succese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu parbrizul la Avia si nu am avut probleme. Nu are nici un fel de cheder. Masina a stat peste noapte in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

M-ar interesa si pemine cat ar costa un parbriz de golf IV.

Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

500-600 lei mi l-a schimbat mie. nush daca e mult sau putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

550 vara 2006, cu parasolar verde inchis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

550 vara 2006, cu parasolar verde inchis

RON? sau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io asa cred, avand in vedere ca l-am schimbat cam in aceiasi perioada...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

de curand mi-a sarit o piatra in parbriz si s-a facut o floricica in locul acela, dupa care fisura a inceput sa se extinda. stie cineva daca trebuie sa merg la politie pentru constatare sau pot sa ma duc cu ea direct la aia la casco.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru casco iti trebuie musai dovada de la politie. eu asa stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!