Jump to content

Photo

identificarea tipului de motor original dupa seria caroseriei

• Please log in to reply
33 replies to this topic

#21 paul_ral

paul_ral

Membru Senior

• Oraş:Slobozia
  • Maşina:volkswagen
  • Model:Vento
  • Motorizarea:1,8i ABS 90cp

Posted 11.01.2007 @ 16:08

Nu am scris intreg.Prin "ex.SUA" am vrut sa zic exceptand SUA.
Z nu este de umplutura este o litera de control.Cel putin asa am gasit eu.

Edited by paul_ral, 11.01.2007 @ 16:12.

#22 philip.robz

philip.robz
  • Oraş:Buzău
  • Maşina:vw
  • Model:golf 3
  • Motorizarea:1.9tdi

Posted 12.01.2007 @ 18:04

Datele despre masina sunt din baza de date al producatorului. VIN-ul nu contine informatiile astea, e doar o cheie pentru interogarea bazei de date.

@paul_ral: Cifra de care zici tu reprezinta anul modelului, nu al fabricatiei. De exemplu la mine e 2 (model 2002), desi masina am cumparat-o in 2001.

@philip_robz: Incearca sa citesti si seria de pe motor (daca nu a fost acoperita de noua placuta pusa de RAR) si iti spun exact de pe ce masina a fost luat.

referitor la motor aceste de 1588 cmc tip JR serie 371927 ...

Ce nu inteleg eu este :masina din 2001 dar model 2002.Pare ceva pe invers.
In manualul pe care-l detin se da urmatoarea explicatie seriei de sasiu.Dau seria la a mea: WVWZZZ1HZPW543322, unde
WVW simbolul mondial la constructorului vw
ZZZ simboluri ce definesc varianta de echipare ex.SUA
1H denumirea oficiala a tipului automobilului
Z simbol cu referire la varianta de echipare
P simbol ce precizeaza anul de fabricatie
W unitatea de productie din cadrul concernului
543322 numarul curent / incepe in fiecare an de lansare al unui model cu 000001
Da-mi si mie date despre masina mea.
Nu contest ca Golful a suferit un transplant.
Daca a fost benzinar si acum este diesel cu motor de 1,6 ar trebui sa aiba ceva modificari la instalatia electrica.Un electrician auto si-ar da seama.

bordul la mine cu siguranta e de la un "benzinar" :emthup: ...nu am martor pentru bujiile incandescente, iar releul se vede ca e montat ulterior.

#23 sorin_g3

sorin_g3
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf Variant 2011
  • Motorizarea:1.6 TDI 135 CP

Posted 12.01.2007 @ 22:05

In portbagaj este o eticheta de hartie, cu mult coduri, inclusiv tipul motorului si al cutiei de viteze. Daca o ai, copiaz-o si sper sa pot da detaliile de care ai nevoie...

#24 philip.robz

philip.robz

Posted 12.01.2007 @ 23:23

In portbagaj este o eticheta de hartie, cu mult coduri, inclusiv tipul motorului si al cutiei de viteze. Daca o ai, copiaz-o si sper sa pot da detaliile de care ai nevoie...

in portbagaj unde?

#25 mihi

mihi
  • Oraş:Oradea
  • Model:Vento GL, 1993, A/C
  • Motorizarea:1,8l-ABS, 90CP

Posted 16.01.2007 @ 15:33

Langa locasul pentru roata de rezerva, de obicei pe partea stanga.
Este o eticheta autocolanta alba 8,5 pe 11 centimetri pe care este tiparita seria de caroserie, cod motor, cod cutie viteza, cod culoare plus o gramada de alte coduri cu referire la echiparea din fabrica a masinii. (vezi imaginea)

Attached Files

• Attached File  eti.JPG   45.53KB   270 downloads

Edited by mihi, 16.01.2007 @ 15:35.

#26 philip.robz

philip.robz

Posted 16.01.2007 @ 15:40

Langa locasul pentru roata de rezerva, de obicei pe partea stanga.
Este o eticheta autocolanta alba 8,5 pe 11 centimetri pe care este tiparita seria de caroserie, cod motor, cod cutie viteza, cod culoare plus o gramada de alte coduri cu referire la echiparea din fabrica a masinii. (vezi imaginea)

multumesc .din pacate masina a fost vopsita si nu mai gasesc eticheta. poate mai exista si alte metode de identificare a tipului de motor.

#27 philip.robz

philip.robz

Posted 16.01.2007 @ 16:21

sunt detinatorul unui g3 motorizare 1.6 td. din 1993. de fiecare data cand sunt nevoit sa cumpar ceva piese sunt intrebat cu privire la tipul de motor pe care il am si nu stiu ce sa spun .piesele difera de la o motorizare la alta evident si chiar la masini cu acelasi motor dar ani diferiti de fabricatie. cum pot sa aflu ce tip de motor original am avut. eu cred ca dupa seria caroseriei .aceasta este wvwzzz1hzpw088943. va rog sa ma ajutati cu un raspuns

am atasat si poza motorului...

Attached Files

#28 GOLFISTUL

GOLFISTUL
  • Maşina:BMW
  • Model:F30 2014
  • Motorizarea:2,0 xdrive

Posted 16.01.2007 @ 20:57

am atasat si poza motorului...

1,6 TD cod JR

schimba acel furtun rupt, de la galeria de admisie la pompa de injectie

#29 geotd

geotd
  • Oraş:Călăraşi
  • Model:Passat 2003
  • Motorizarea:1,9 TDI 131 CP

Posted 16.01.2007 @ 22:32

referitor la motor aceste de 1588 cmc tip JR serie 371927 ...
bordul la mine cu siguranta e de la un "benzinar" ;) ...nu am martor pentru bujiile incandescente, iar releul se vede ca e montat ulterior.

Daca e JR sigur e de 1,6.Eu am avut pe un AUDI acest tip dar era simplu,nu turbo.Ca motor este destul de rezistent daca este intretinut, adica nu e pretentios.Ulei ,filtre,motorina curata si talpa ;)

#30 philip.robz

philip.robz

Posted 18.01.2007 @ 19:29

1,6 TD cod JR

schimba acel furtun rupt, de la galeria de admisie la pompa de injectie

nu e rupt furtunasul ci doar intrerupt. din cate cunosc depresiunea creata pe acel furtun suplimenta cantitatea de motorina din pompa - cred ca e vorba de debit , si imi scotea fum la evacuare .acum nu mai scoate deloc fum dar e un pic mai puturoasa

#31 taz21

taz21

Moderator

• Oraş:Mangalia
  • Model:Golf 1HX0 1996
  • Motorizarea:1.8 ADZ 90 CP

Posted 10.02.2007 @ 09:10

sunt detinatorul unui g3 motorizare 1.6 td. din 1993. de fiecare data cand sunt nevoit sa cumpar ceva piese sunt intrebat cu privire la tipul de motor pe care il am si nu stiu ce sa spun .piesele difera de la o motorizare la alta evident si chiar la masini cu acelasi motor dar ani diferiti de fabricatie. cum pot sa aflu ce tip de motor original am avut. eu cred ca dupa seria caroseriei .aceasta este wvwzzz1hzpw088943. va rog sa ma ajutati cu un raspuns

Daca vrei sa cumperi piese pt. caroserie dai seria din talon. Daca vrei piese pt. motor, spui ca ai motor de Golf 2, 1.6 TD cod JR si numai dai nici un talon.
Simplu, nu?

#32 Bogdan_G

Bogdan_G
  • Model:New Beetle
  • Motorizarea:2.0i

Posted 19.04.2007 @ 13:32

@Philip.robz este strigator la cer ce ai facut cu motorasul asta, acel furtun comanda boostul . Trebuie sa-l pui la loc si sa reglezi debitul din pompa de injectie sau daca au fost facute si alte modificari trebuie sa umbli la LDA . De fapt tu acum mergi fara turbina :D

Edited by Bogdan_G, 19.04.2007 @ 13:33.

#33 philip.robz

philip.robz

Posted 19.04.2007 @ 21:43

hai ca m-ai speriat cu afirmatia ta. am mers la un mecanic specializat pe pompe de injenctii si mi-a spus sa fac acesta intrerupere pentru ca oricum dupa atatia ani mecanismul respectiv din pompa nu mai functioneza .mi-a explicat ca pe acel furtunas se creeaza o depresiune creata de turbosuflanta si astfel se suplimenteza debitul de motorina din pompa . dupa ce am facut intreruperea masina nu mai scoate fum si merge la fel de bine ca si inainte. ba chiar aud sistemul turbo cand intra in functiune la accelerare. s-ar putea sa ai si tu dreptate astfel incat te rog sa-mi detaliezi cele mentionate de tine.

#34 Bogdan_G

Bogdan_G
  • Model:New Beetle
  • Motorizarea:2.0i

Posted 21.04.2007 @ 14:59

Informatiile le gasesti aici http://www.vwdiesel....topic.php?t=645 .
Acolo inveti cum sa reglezi boostul .
Faptul ca tu ai renuntat la acel furtun nu face altceva decit sa mergi cu o presiune scazuta la turbina, de fapt fara LDA motorul JR devine 1V alias ECO DIESEL .

Nu mai pleca urechea la toti "cunoscatorii" citeste pe vwdiesel.net si vei gasi toate informatiile despre motorul JR .

Edited by Bogdan_G, 21.04.2007 @ 15:00.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users