Jump to content

identificarea tipului de motor original dupa seria caroseriei


philip.robz
 Share

Postare recomandată

Langa locasul pentru roata de rezerva, de obicei pe partea stanga.

Este o eticheta autocolanta alba 8,5 pe 11 centimetri pe care este tiparita seria de caroserie, cod motor, cod cutie viteza, cod culoare plus o gramada de alte coduri cu referire la echiparea din fabrica a masinii. (vezi imaginea)

multumesc .din pacate masina a fost vopsita si nu mai gasesc eticheta. poate mai exista si alte metode de identificare a tipului de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt detinatorul unui g3 motorizare 1.6 td. din 1993. de fiecare data cand sunt nevoit sa cumpar ceva piese sunt intrebat cu privire la tipul de motor pe care il am si nu stiu ce sa spun .piesele difera de la o motorizare la alta evident si chiar la masini cu acelasi motor dar ani diferiti de fabricatie. cum pot sa aflu ce tip de motor original am avut. eu cred ca dupa seria caroseriei .aceasta este wvwzzz1hzpw088943. va rog sa ma ajutati cu un raspuns

am atasat si poza motorului...

post-9327-1168957273_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am atasat si poza motorului...

1,6 TD cod JR

schimba acel furtun rupt, de la galeria de admisie la pompa de injectie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la motor aceste de 1588 cmc tip JR serie 371927 ...

bordul la mine cu siguranta e de la un "benzinar" ;) ...nu am martor pentru bujiile incandescente, iar releul se vede ca e montat ulterior.

Daca e JR sigur e de 1,6.Eu am avut pe un AUDI acest tip dar era simplu,nu turbo.Ca motor este destul de rezistent daca este intretinut, adica nu e pretentios.Ulei ,filtre,motorina curata si talpa ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,6 TD cod JR

schimba acel furtun rupt, de la galeria de admisie la pompa de injectie

nu e rupt furtunasul ci doar intrerupt. din cate cunosc depresiunea creata pe acel furtun suplimenta cantitatea de motorina din pompa - cred ca e vorba de debit , si imi scotea fum la evacuare .acum nu mai scoate deloc fum dar e un pic mai puturoasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
sunt detinatorul unui g3 motorizare 1.6 td. din 1993. de fiecare data cand sunt nevoit sa cumpar ceva piese sunt intrebat cu privire la tipul de motor pe care il am si nu stiu ce sa spun .piesele difera de la o motorizare la alta evident si chiar la masini cu acelasi motor dar ani diferiti de fabricatie. cum pot sa aflu ce tip de motor original am avut. eu cred ca dupa seria caroseriei .aceasta este wvwzzz1hzpw088943. va rog sa ma ajutati cu un raspuns

Daca vrei sa cumperi piese pt. caroserie dai seria din talon. Daca vrei piese pt. motor, spui ca ai motor de Golf 2, 1.6 TD cod JR si numai dai nici un talon.

Simplu, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

@Philip.robz este strigator la cer ce ai facut cu motorasul asta, acel furtun comanda boostul . Trebuie sa-l pui la loc si sa reglezi debitul din pompa de injectie sau daca au fost facute si alte modificari trebuie sa umbli la LDA . De fapt tu acum mergi fara turbina :D

Modificat de Bogdan_G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca m-ai speriat cu afirmatia ta. am mers la un mecanic specializat pe pompe de injenctii si mi-a spus sa fac acesta intrerupere pentru ca oricum dupa atatia ani mecanismul respectiv din pompa nu mai functioneza .mi-a explicat ca pe acel furtunas se creeaza o depresiune creata de turbosuflanta si astfel se suplimenteza debitul de motorina din pompa . dupa ce am facut intreruperea masina nu mai scoate fum si merge la fel de bine ca si inainte. ba chiar aud sistemul turbo cand intra in functiune la accelerare. s-ar putea sa ai si tu dreptate astfel incat te rog sa-mi detaliezi cele mentionate de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatiile le gasesti aici http://www.vwdiesel.net/phpBB/viewtopic.php?t=645 .

Acolo inveti cum sa reglezi boostul .

Faptul ca tu ai renuntat la acel furtun nu face altceva decit sa mergi cu o presiune scazuta la turbina, de fapt fara LDA motorul JR devine 1V alias ECO DIESEL .

Nu mai pleca urechea la toti "cunoscatorii" citeste pe vwdiesel.net si vei gasi toate informatiile despre motorul JR .

Modificat de Bogdan_G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!