Jump to content

identificarea tipului de motor original dupa seria caroseriei


philip.robz
 Share

Postare recomandată

sunt detinatorul unui g3 motorizare 1.6 td. din 1993. de fiecare data cand sunt nevoit sa cumpar ceva piese sunt intrebat cu privire la tipul de motor pe care il am si nu stiu ce sa spun .piesele difera de la o motorizare la alta evident si chiar la masini cu acelasi motor dar ani diferiti de fabricatie. cum pot sa aflu ce tip de motor original am avut. eu cred ca dupa seria caroseriei .aceasta este wvwzzz1hzpw088943. va rog sa ma ajutati cu un raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrie in cartea de identitate tipul motorului,

pe g3 nu s-a pus motor de 1,6 TD

da chiar, de unde esti???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrie in cartea de identitate tipul motorului,

pe g3 nu s-a pus motor de 1,6 TD

da chiar, de unde esti???

stiu si eu lucrul asta .tocmai de asta vreu sa aflu ce motor a fost initial pe masina .curios e ca masina merge foarte bine cu motorul asta .sunt din bz .

mai e o varianta desi putin probabila ca motorul sa fie de 1.9 td iar in carte sa fie trecut 1.6 td .cert e ca motorul din prezent nu a fost al ei .am omologare RAR trecuta in carte pt acest motor

Modificat de philip.robz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
stiu si eu lucrul asta .tocmai de asta vreu sa aflu ce motor a fost initial pe masina .curios e ca masina merge foarte bine cu motorul asta .sunt din bz .

mai e o varianta desi putin probabila ca motorul sa fie de 1.9 td iar in carte sa fie trecut 1.6 td .cert e ca motorul din prezent nu a fost al ei .am omologare RAR trecuta in carte pt acest motor

Pune o poza reala cu motorul si-ti spun ce tip e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am posibilitatea sa fac chiar acum o poza dar o voi face. repet ca in cartea de identitate e trecut 1.6 td iar motorul seamana perfect cu cel de pe golf 2 sau audi 80.problema mea in fapt este cum aflu ce motorizare a avut initial si daca seria caroseriei ma poate ajuta pentru a afla

Modificat de philip.robz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinuta ta a fost fabricata in data de 26.08.1992 (model 1993) cu cod motor AAM, 1.8 litri benzina, 55KW, 75CP

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinuta ta a fost fabricata in data de 26.08.1992 (model 1993) cu cod motor AAM, 1.8 litri benzina, 55KW, 75CP

cum ai reusit sa afli aceste date... exista vreun program ceva sau o baza de date publica???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinuta ta a fost fabricata in data de 26.08.1992 (model 1993) cu cod motor AAM, 1.8 litri benzina, 55KW, 75CP

De unde ai scos/dedus data?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit, masina este fabricatie 1993 dat de litera N si a fost fabricata in Volfsburg.Exista un program care iti ofera aceste date, dar pentru a intra in istoricul masinii trebuie sa platesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit, masina este fabricatie 1993 dat de litera N si a fost fabricata in Volfsburg.Exista un program care iti ofera aceste date, dar pentru a intra in istoricul masinii trebuie sa platesti.

litera asta "N" de unde a aparut pt ca la mine in serie nu este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rectific, P.Merci pt observatie :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rectific, P.Merci pt observatie :offtopic:

oki :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la tipul motorului, eu am un manual de vento si observ ca la varianta diesel figureaza 3 tipuri: 47 kW(64cp)-acest tip are si o alta versiune dar nu inteleg limba rusa :angry: , 55kW(75cp) si 66kw(90cp).Ulterior cred ca a mai aparut o motorizare mai puternica, cel putin asa se vade pe coperta.

post-6155-1168340206_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe G3 nu este motor 1,6 diesel sau TD (probabil este luat de pe un G2)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datele despre masina sunt din baza de date al producatorului. VIN-ul nu contine informatiile astea, e doar o cheie pentru interogarea bazei de date.

@paul_ral: Cifra de care zici tu reprezinta anul modelului, nu al fabricatiei. De exemplu la mine e 2 (model 2002), desi masina am cumparat-o in 2001.

@philip_robz: Incearca sa citesti si seria de pe motor (daca nu a fost acoperita de noua placuta pusa de RAR) si iti spun exact de pe ce masina a fost luat.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu inteleg eu este :masina din 2001 dar model 2002.Pare ceva pe invers.

In manualul pe care-l detin se da urmatoarea explicatie seriei de sasiu.Dau seria la a mea: WVWZZZ1HZPW543322, unde

WVW simbolul mondial la constructorului vw

ZZZ simboluri ce definesc varianta de echipare ex.SUA

1H denumirea oficiala a tipului automobilului

Z simbol cu referire la varianta de echipare

P simbol ce precizeaza anul de fabricatie

W unitatea de productie din cadrul concernului

543322 numarul curent / incepe in fiecare an de lansare al unui model cu 000001

Da-mi si mie date despre masina mea.

Nu contest ca Golful a suferit un transplant.

Daca a fost benzinar si acum este diesel cu motor de 1,6 ar trebui sa aiba ceva modificari la instalatia electrica.Un electrician auto si-ar da seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neincrezator mai esti :icon_cheesygrin:

Pana la mijlocul anului masinile sunt modelul din anul curent, pe urma modelul de anul urmator.

E un truc de vanzare, folosit de VAG. Practic prin asta au evitat ca oamenii sa cumpere masini noi cu model de anul trecut, chiar pe multi i-au facut sa se simta bine ca au deja modelul de anul urmator.

Masina ta e albastra, Vento model 1993 fabricat in data de 05.03.1993. Ai dotari de confort, inchidere centralizata, jante de aliaj, radio beta, 4 difuzoare. etc

Motorul are cod ABS 1.8L benzina 66KW 90CP.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hyper tare omule, dar daca imi spui si istoricul ei ma rog la biserica pentru sanatatea ta :icon_cheesygrin: Multumesc pentru date

Revenind la subiectul nostru inseamna ca omul are motorul schimbat.Oricum e bine ca a pus un diesel.

Tips to understanding your vehicles serial (VIN) number sursa http://www.autoinsurancetips.com/vin.htm

They are as follows:

1st character- Identifies the country in which the vehicle was manufactured.

For example: U.S.A.(1or4), Canada(2), Mexico(3), Japan(J), Korea(K), England(S), Germany(W), Italy(Z)

2nd character- Identifies the manufacturer. For example; Audi(A),

BMW(B), Buick(4), Cadillac(6), Chevrolet(1), Chrysler©, Dodge(B),

Ford(F), GM Canada(7), General Motors(G), Honda(H), Jaquar(A), Lincoln(L), Mercedes Benz(D), Mercury(M), Nissan(N), Oldsmobile(3), Pontiac(2or5), Plymouth(P), Saturn(8), Toyota(T), VW(V), Volvo(V).

3rd character- Identifies vehicle type or manufacturing division.

4th to 8th characters- Identifies vehicle features such as body style, engine type, model, series, etc.

9th character- Identifies VIN accuracy as check digit.

10th character- Identifies the model year. For example: 1988(J), 1989(K), 1990(L), 1991(M), 1992(N), 1993(P), 1994®, 1995(S), 1996(T),

1997(V), 1998(W), 1999(X), 2000(Y)------2001(1), 2002(2), 2003(3)

11th character- Identifies the assembly plant for the vehicle.

12th to 17th characters- Identifies the sequence of the vehicle for production

as it rolled of the manufacturers assembly line.

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde se pot afla toate datele astea ?

eu am gasit http://www.abvwc.org.uk/vw_vin.htm

http://s87762315.onlinehome.us/vin.php?site=new

dar nu-mi da date despre motor ?

spre exemplu masina mea este trecuta CL in talon, pe ea scrie GT si pare a fi GT (are discuri spate si din cate imi pare mie si cutie mai scurta, adik are demaraj mai bun)

poate ma ajuta cineva sa inteleg si eu treaba asta VIN-ul meu WVWZZZ1HZNB050439

Modificat de vios70
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.........

ZZZ simboluri ce definesc varianta de echipare ex.SUA

..........

Z simbol cu referire la varianta de echipare

Aici te corectez. Pentru Europa litera " Z" in seria de caroserie este litera de umplutura. Codul VIN european trebuie sa contina 17 caractere. (Daca vrei verifica toate seriile de sasiu audi, VW, seat si vei vedea ca toate contin caracterul "Z"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am scris intreg.Prin "ex.SUA" am vrut sa zic exceptand SUA.

Z nu este de umplutura este o litera de control.Cel putin asa am gasit eu.

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datele despre masina sunt din baza de date al producatorului. VIN-ul nu contine informatiile astea, e doar o cheie pentru interogarea bazei de date.

@paul_ral: Cifra de care zici tu reprezinta anul modelului, nu al fabricatiei. De exemplu la mine e 2 (model 2002), desi masina am cumparat-o in 2001.

@philip_robz: Incearca sa citesti si seria de pe motor (daca nu a fost acoperita de noua placuta pusa de RAR) si iti spun exact de pe ce masina a fost luat.

referitor la motor aceste de 1588 cmc tip JR serie 371927 ...

Ce nu inteleg eu este :masina din 2001 dar model 2002.Pare ceva pe invers.

In manualul pe care-l detin se da urmatoarea explicatie seriei de sasiu.Dau seria la a mea: WVWZZZ1HZPW543322, unde

WVW simbolul mondial la constructorului vw

ZZZ simboluri ce definesc varianta de echipare ex.SUA

1H denumirea oficiala a tipului automobilului

Z simbol cu referire la varianta de echipare

P simbol ce precizeaza anul de fabricatie

W unitatea de productie din cadrul concernului

543322 numarul curent / incepe in fiecare an de lansare al unui model cu 000001

Da-mi si mie date despre masina mea.

Nu contest ca Golful a suferit un transplant.

Daca a fost benzinar si acum este diesel cu motor de 1,6 ar trebui sa aiba ceva modificari la instalatia electrica.Un electrician auto si-ar da seama.

bordul la mine cu siguranta e de la un "benzinar" :emthup: ...nu am martor pentru bujiile incandescente, iar releul se vede ca e montat ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In portbagaj este o eticheta de hartie, cu mult coduri, inclusiv tipul motorului si al cutiei de viteze. Daca o ai, copiaz-o si sper sa pot da detaliile de care ai nevoie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In portbagaj este o eticheta de hartie, cu mult coduri, inclusiv tipul motorului si al cutiei de viteze. Daca o ai, copiaz-o si sper sa pot da detaliile de care ai nevoie...

in portbagaj unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Langa locasul pentru roata de rezerva, de obicei pe partea stanga.

Este o eticheta autocolanta alba 8,5 pe 11 centimetri pe care este tiparita seria de caroserie, cod motor, cod cutie viteza, cod culoare plus o gramada de alte coduri cu referire la echiparea din fabrica a masinii. (vezi imaginea)

post-773-1168954493_thumb.jpg

Modificat de mihi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!