Jump to content

Coduri de culoare vopsea GOLF IV


voinea
 Share

Postare recomandată

daca s-a curatat din porbagaj hartia pe care scria codul vopselei,de unde pot sa stiu ce cod culoare are masina mea;mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    14

  • Marian

    9

  • cxr2test

    8

  • istef

    6

Mihai.Nechifor

La reprezentanta dupa VIN, in cartea masinii sau vezi ca are deschis Kostas un topic pentru coduri de piese dupa VIN poate reuseste sa-ti dea si tie codul de culoare

@Razvan, cel mai bine ar fi sa mergi la o vopsitorie buna si sa-ti citeasca aia codul direct de pe noua vopsea deoarece e posibil din cauza varstei sa nu mai corespunda la codul initial. La mine asa au facut cand mi-am vopsit bara spate si a iesit perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Vreau sa cumpar niste vopsea dupa codul LA7W, pentru a face niste mici retusuri pe masina. Unde pot gasi?

La service-uri unde iti face culoarea pe calculator, trebuie sa astept cateva zile pana fac aia vopseaua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si la magazine specializate care vand vopsele

cam multi s-au dotat acum cu dozatoare de vopsea

in max3-4 ore iti face, depinde cat sunt de ocupati, se poate si in juma de ora

eu iti recomand sa iti vina cu paletaru la masina

si eu am acelasi cod si de fiecare data cand mi-am facut spray nu a fost nuanta aproape identica

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca s-a curatat din porbagaj hartia pe care scria codul vopselei,de unde pot sa stiu ce cod culoare are masina mea;mersi

Aceeasi eticheta o ai si in cartea tehnica a masini.In sectiunea "service plan" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Incearca si la magazine specializate care vand vopsele

cam multi s-au dotat acum cu dozatoare de vopsea

in max3-4 ore iti face, depinde cat sunt de ocupati, se poate si in juma de ora

eu iti recomand sa iti vina cu paletaru la masina

si eu am acelasi cod si de fiecare data cand mi-am facut spray nu a fost nuanta aproape identica

toate cele bune

Salut,

pt. LA7W - reflex silver - cum as putea sa-mi dau seama ce tip de vopsea gen spray (din carrefour, metro, etc) ar trebui sa cumpar ?

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine langa eticheta din portbagaj cu culoarea mai este o eticheta pe care scrie action 90C5 STIE CINEVA CE INSEAMNA ACEASTA ....SI ACEEASI ETICHETA ESTE PUSA SI PE CARTEA SERVICE LA ULTIMA PAGINA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

unde trebuie sa scrie codul culorii?

pe prima pagima in cartea service sau in portbagaj sub mocheta ai un sticker cu toate datele masini printre care si codul de vopsea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut ... sper sa nu supar pe nimeni pentru ca am deschis acest topic .... dupa multe cautari ... si iar cautari ... nu am reusit sa aflu ce vopsea este asta ,am atasat o poza

am vb cu userul rudolf.s si masina lui e in culoarea aceasta dar nu pare a fi chiar la fel !

ajutati-ma si pe mine, va multumesc mult !

P.S masina mea e verde inchis si vreau so fac asa .... :)

post-56015-0-70160700-1299082886_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La roata de rezerva in stinga cum deschizi portbagajul ar trebui sa ai o hirtie lipita cu acel cod de culoare.

scuze.....n-am citit si mai jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si acolo ! dar nu am gasit nicaieri sa pot vedea toate noantele alea de verde ! o parte am gasit dar nu e ceea ce caut eu ! mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e la fel ca cea din link

My link Rave Green Pearl Candy

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau incearca la un laborator unde se prepara vopseaua.....poate are acea nuanta model

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite postez ambele poze ! cea pe are doresc so fac si cea care e rave green ! nu inteleg dc nu seamana ! mc

sa nu aiba a 2 poza candy efect?

post-56015-0-39138500-1299085983_thumb.j

post-56015-0-14562900-1299085996_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut.

Eu am un golf culoarea 'negru 2001'. La acest tip nu exista un cod RAL. As vrea sa cumpar un spray pentru corectii, dar gasesc negru simplu sau dupa ral.

Aveti vreo solutie pentru problema mea?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
choppermaster

Am o intrebare...am de vopsit ceva elemnte,am inteles ca e cam 250 de lei pt un element,in acest pret ma gandesc ca intra si vopseaua nu? am uitat sa intreb... sau trebuie cumparata separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare am si eu o intrebare: momentan am pe masina LA5G care este pearblue nemetalizat.

Ma bate gandul sa o vopsesc complet si sa schimb culoare de exterior dar as trece la un albastru metalizat sau perlat.

Care ar fi un cod de culoare care sa fie cat mai apropiat de culoarea mea dar sa fie metalizat sau perlat?

Asa la ochi ar parea sa fie sau

LB5N - Indigo Blue Pearl

LD5Q - Shadow Blue:

de exemplu blue anthracit bate mai mult spre gri decat spre albastrul meu.

Ce parere aveti stiti cum sa gasesc o culoare cat mai apropiata de a mea dar sa fie metalizata sau perlata?

Pe DoppelWober nu sunt foarte clare pozele dar ar mai fi si:

Malibu Blue - LD5W

Sunt o gramada de coduri de culori banuiesc ca exista o codare a lor si codul metalizat ptr o culoare asemanatoare cu a mea ar trebui sa fie asemanator cu LA5G cumva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am si eu o intrebare , am masina jetta care are culoare aurie aia de volkswagen , poate sa imi dea cineva un code ca nu am nici un sticker pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bagi la decodare de VIN si iti spune GABI exact ce si cum

adica aici iti postezi VIN-ul

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut am o skoda octavia II facelift si culoarea masinii este aqua blue. ma poate ajuta cineva cu un cod ,sau stie cineva de unde pot lua un creion de ala corector cu varf gros . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa o serie de caroserie sa iti furnizez codul vopselei.Te duci apoi la reprezentanta si iti fac ei si in maxim 5 zile iti vine corectorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SKODA, OCTAVIA, 1.2 TSI/ 105 CP, , TMBBM21Z6A8041242, 2010

multumesc frumos Gabivvx

Modificat de irinel sko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!