Jump to content

Coduri de culoare vopsea GOLF IV


voinea
 Share

Postare recomandată

la golf in portbagaj sub placa, pe langa roata de rezerva, pe tabla este lipit un bileltel care printre altele are si codul vopselei. Si cred ca este si prin cartea masinii un cartonas asemanator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    14

  • Marian

    9

  • cxr2test

    8

  • istef

    6

daca masina e destul de veche,gen euro 2,sansele ca tu sa mai poti citi acel "sticker" sunt cam slabe.dar nu e greu sa te uiti pe primele pagini la codurile de culoare si il gasesti rapid cel de pe masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Voi ati putea sa imi ziceti ce cod de culoare are aceasta aripa? Nu de alta, dar proprietarul care o vine le aduce direct dezmembrate si nu are nici un cod. Stie doar ca este originala si atat. Nu are nici VIN-ul masinii de la care a fost luata. 

Mie imi trebuie LW5Z - Jazz Blue

poza: 

 

post-61162-0-64085300-1420628918_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e prietene ;) jazzblue

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai....acuma ce-o fi :)) Maine trebuie sa ajunga :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc cxr2test! culoarea e identica. Am testat sambata cu aripa langa masina si e super. Abia astept caldura sa o pun pe masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o curiozitate: exista mai multe nuante de negru la Golf 4???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare nu stii sa cauti in 7 pagini? asta e curiozitatea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cat costa o revopsire de capota? (Nu este adanc zgariata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

zuzu, nu cred ca e vopsea OEM si nici prea ieftina. Cred ca e ceva pe baza de crom, folie?

 

Ionut, depinde de locatie, dar la vopsitori in jur de 50e.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc dar codul de culoare la golf 4 unde il gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub roata de rezerva sau pe lateral la locasul rotii de rezerva,e o eticheta unde scrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu - mi pasa de cat costa vreau codul ex ( lz3w)... asta vreau sa stiu

nu - mi pasa de cat costa vreau codul ex ( lz3w)... asta vreau sa stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau dar nu am gasit ma puteti ajuta in altfel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pui VIN în topicul dedicat (pe care nu îl găsesc acum) și un coleg amabil îți identifica lista cu opțiuni unde găsești (parca) și culoarea.

Pui VIN în topicul dedicat (pe care nu îl găsesc acum) și un coleg amabil îți identifica lista cu opțiuni unde găsești (parca) și culoarea.

http://vwforum.ro/index.php?/topic/69773-VIN-Decoder---PR-Numbers---OEM-Parts

VIN Decoder - PR Numbers - OEM Parts aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum se numeste culoarea clasica a golfului 4 ?

47577989_6_644x461_vw_golf_4an_200316_10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi e putin confuz fiindca sunt inca 5 coduri de culoare care se aseamana cu cea din imagine,tind sa cred ca cea din poza este LD5X (Trendblau Metallic)

desi seamana cu LG5V adica asta asta

Modificat de cxr2test
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare! Am si eu vopseaua sarita la 2 usi pe margine de la lovirea lor in perete, dimensiunea e cam 4 cm si a ajuns pana la metal, cam cat m-ar costa sa-mi faca marginile la un tinichigiu plus aplicata vopsea in acea portiune? mi sa nu apara rugina si vreau sa previn asta..

Modificat de ionutb94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am si eu vopseaua sarita la 2 usi pe margine de la lovirea lor in perete, dimensiunea e cam 4 cm si a ajuns pana la metal, cam cat m-ar costa sa-mi faca marginile la o vopsitorie? mi sa nu apara rugina si vreau sa previn asta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Imi poate spune si mie cineva codul culori alb golf 4 an 2001.pe foita din porbagaji nu mai e .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pe langa codul de vopsea, nu conteaza si producatorul vopselei?,ma gandesc ca poate exista o diferenta observabila catusi de putin intre 2 producatori sau mai multi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LB9A – Candy White poza: http://s29.photobucket.com/user/90SaleenSC/media/utf-8BSU1HLTIwMTEwNTI1LTAwMTc0LmpwZw.jpg.html

 

LA9B – Cool White poza: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5b/1999-2002_Volkswagen_Cabrio_--_03-21-2012.JPG/800px-1999-2002_Volkswagen_Cabrio_--_03-21-2012.JPG

 

LR9A- Campanella White poza: http://paintref.com/graphics/sample/beetle2003campanellawhite.jpg

 

Producatorul vopselei conteaza doar in conditiile in care ai oferta de 10 ori mai mica decat cea standard pret/calitate,din magazine fantoma sau surse necunoscute.Cat timp vopseaua se face pe cod,aceeasi nuanta iese (ma rog,depinde cine/cum o face) problema e ca vopseaua ce o faci pe cod e vopseaua proaspata ce a avut-o masina cand a iesit din fabrica,iar acum dupa 10-18 ani daca vrei sa revopsesti un element s-ar putea sa ai diferenta vizibila de culoare din cauza ca vopseaua masinii e veche de x ani care a fost supusa la noroi,soare,frig,sare,nisip,etc si aici intra in functiune minunatul polish auto :)

 

E indicat ca atunci cand revopsesti un element sa mergi la un vopsitor cu experienta si/sau sa duci un element de pe masina (de obicei capac rezervor,etc) pt a potrivi culoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!