Jump to content

Coduri de culoare vopsea GOLF IV


voinea
 Share

Postare recomandată

nuanta aceasta are cineva idee cum se numeste? 

 

post-14148-0-64916000-1375575265_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seamana cu a mea(LC3U - Dark Burgundy Pearl), doar ca e mai deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am si o problema cu vopseaua si anume codul de sub mocheta este LA5W dar gasesc 2 denumiri BLUE LAGOON (US) si RAVENNA BLUE METALIC .Care este denumirea  vopselei?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sal . Imi poate spune si mie cineva daca culoarea masini este cea care apare in cartea service LW5Y

qi8p.th.jpg

owc1.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ma poate ajuta si pe mine cineva sa imi spuna ce cod de culoare are masina din imagine? Multumesc !post-65805-0-33995700-1382865183_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Golful din imagine stiu ca e LC3? nu stiu daca e X sau K (avand in vedere ca e prima inmatriculare 99, productie 98 banuiesc ca e "K")

Stie cineva ce culoare/cum se numeste?

Doresc sa-l vopsesc "bi-ton", sunt n variante de culoare (unele cu acelasi cod) in functie de an, vreau sa stiu 2 dintre ele, cea mai "rosie" si cea mai "maro", cea mai deschisa/cea mai inchisa culoare din aceasta gama (LC3ceva)

Daca e cineva in masura sa ma ajute as fi foarte recunoscator, eventual daca stiti un site care sa dea si sample de culoare sa pot compara :icon_bounce:

post-106635-0-25500500-1385112892_thumb.

post-106635-0-80377500-1385115439_thumb.

Modificat de guppster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

x-ul e un pic mai rosu pe cand k-ul e mai maroniu habar n-am numa daca pui 2 una langa alta iti dai seama...

la primavara vopsire integrala in "biton" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, am acelasi cod de culoare LB5N (1.6 variant din 2000)si te asigur ca e blu perlat metalizat,o culoare frumoasa dar cam greu mentzinut ( murdarie si zgaraeturile le scoate an evidantza de la distantza) .


confirmat LW5Y e codul culorii ,dar tre sa stai atent pt. ca avem codul culorii si nuoanzta culorii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sunt culori pentru piata americana....sunt cateva culori care nu apar acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, eu am jazz blue, ce sa cer la magazin...alta denumire...ca nu prea stiu astia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi , te rog frumos sa imi dai si mie un cod pentru urmatoarea piesa (furtun lichid frana de la puntea spate pana la etrier pe partea stanga.)

  Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cere dupa cod Jazz Blue - LW5Z

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce cod de vopsea au capacele de la R? As vrea sa le vopsesc si nu stiu codul...

post-110474-0-77622900-1395996743_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

 

Se poate determina codul de culoare stiind seria VIN a masinii?

 

 

Multumesc,

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

LB5N indigo blue pearl effect LLS 0P6 BSN

post-130029-0-17449700-1397723817_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pt cei cu golf 4,etc cu codul de vopsea LW5Z - jazz blue daca doriti sa scapati mai ieftin,gasiti la DedeMan,Practiker sprey RAL 5002 Policolor (parca) si daca se da mai multe straturi (2-3) iese 90% culoarea masinii iar cu un polish nu se mai observa.mi-am facut pe weekend bandouri-le fata+spate si laterale.

Am sa postez poze mai tarziu,poate ajuta pe cineva.Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto
Ca de obicei lucruri clare-neclare fiindca vizual e aceeasi culoare pe aceeasi generatie dar cu alt cod si suna asa:

1. Bora (prima) de mai jos am gasit-o spre vanzare cu poze facute masinii precum si abtibildului ce continea codul de vopsea LA5M.

[...]

Atasez doua poze cu o culoare speciala, varianta mea nr. 1 pentru o Bora/Jetta Mk4 (codul culorii din poza este luat din cartea masinii din poza):

volkswagenbora20bluewha.pngvolkswagenbora20bluewha.png
Edit: Pe net LA5M - Mercato Blue Metallic l-am gasit precum in poza de jos cu observatia ca in SUA mai este codat LA5G - Pearl Blue... codurile sunt coduri peste tot, dar alta este cum arata masina in realitate... deci care-i care!? ca astea doua masini sunt in contradictoriu cu acelasi cod.
http://i11.photobucket.com/albums/a178/bluev5/la5m.jpg (<Lumina putina sau e poza modificata!)

O a doua Bora vopsita in culoarea asta, ce are codul de culoare LA5M (din link/descriere): http://s11.photobucket.com/user/bluev5/media/105_0523.jpg.html (in poza asta din spate arata identic cu prima Bora) / http://s11.photobucket.com/user/bluev5/media/105_0524.jpg.html
 

2. Golful (Mk4) de mai jos apartine unui coleg de pe forum ce mi-a comunicat ca masina are codul de culoare aferent LW5Y Techno Blue (ce-am amintit-o intr-un mesaj anterior, culoare pentru T4).
JP1VcSz.jpg

Ce sa mai zic... sunt doua nuante? Sa influenteze lumina ambientala asa mult? (golful pare mai deschis, dar e mai multa lumina in poza)

Modificat de Silvian91imAuto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
silviu-madalin

salut.. am si eu o problema, am schimbat ambele usi dreapta si aripa si sunt de alta culoare.. nu gasesc pe masina nici un cod de vopsea si nu stiu ce vopsea am pe masina.. daca ma poate ajuta cineva, astept parerile voastre.. ce cod de culoare poate fii??

post-138348-0-36414600-1406226767_thumb.

post-138348-0-76825900-1406226779_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune vin in topicul dedicat (nu stiu titlul) si sunt baieti cu acces la programe si iti dau fisa masinii unde vezi cum a venit din fabrica (dotari, culoare, optiuni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Madalin:

 

Ai una din astea 3 :

 

1. Royal blue LA5U

2. Orly blue  LP5Z  

3. Silk Blue LB5P 

 

Ca sa vezi si culoarea mai exact pt fiecare poti sa te uiti aici

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PS: pe un topic din afara am gasit poza asta care seamana oarecum cu al tau :

photo2.jpg?t=1282265640

 

"i got this car about a year ago. i bought it just for its color, paintscratch.com calls it "silk blue metallic"

 

Spor!

Modificat de cxr2test
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, eu am culoarea LA5G- Pearl Blue, Exista o metoda mai ieftina gen cu ma zis tu sa gasesc o culoare mai apropriata de a mea cu codul RAL. Eu am incercat cu RAL 5013 dar este mare diferenta intre culoarea masini si asta spray.Se vede foarte clar in poza care am atasato sub grilia centrale am incercat sa vopsesc cu RAL 5013.

post-140999-0-81073700-1418400737_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti pot da link de la o firma din cj care iti face spray pe ce culoare/cod doresti.pret undeva la 52 lei.dar nu stiu sa iti spun cantitatea unui tub.iar pe net gasesti destule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!