Jump to content

Coduri de culoare vopsea GOLF IV


voinea
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Coduri vopsea pe GOLF IV

LA5W - blue lagoon

LW5Z - jazz blue

LA7W - reflex silver

LB7Z - Satin Silver

LD7W - Silverstone grey

LG9R - Silver Arrow

LY3D - Tornado Red

LC5H - atlantic blue

L041 - UniBlack

LC3X - MatchStick Red

LD7X - platnum grey

LG5V - blue galactic

LB9A - Candy White

LA2Y - Tropic Orange

LC6W - Rave green

LY1C - Imola Yellow

LA9B - Cool White

LC9Z - Black Magic Pearl

LB5N - Indigo Blue

LC6M - Bright Green

LP3G - Flash Red

LA1W - Mojave beige

LG5A - vapor Blue

LA6P - cosmic green

LA1U- Futura Yellow

LR9A- Campanella White

LD7X- Platinum Grey Mettalic

LC6X- Oceanic Green pearl

LA5G- Pearl Blue

LC7V- Blue Anthracite pearl

LC3X- Murano Red pearl

LC5M- Moonlight Blue

L041- Black (2001)

Sper sa fie folositoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    14

  • Marian

    9

  • cxr2test

    8

  • istef

    6

Cred ca m-am dumirit in sfarsit si eu cu culorile astea.

Pana acum am crezut ca masina mea este de culoare blau perleffekt, dar in carte am gasit indicativul DQY LB5N--------EL.

Constat ca LB5N e de fapt codul pentru Indigo blue.

Totusi am 2 nelamuriri: 1. Ce inseamna DQY si -----EL?

2. De unde imi dau seama daca e vorba de vopsea metalizata sau nu?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cine poate sa imi spuna si mie cum se numeste vopseaua care are codul LA5C ? Masina este un VW Golf 4 din 2001. Culoarea este un albastru nemetalizat (sau asa pare) care seamana foarte mult cu culoarea masinii lui voinea. Ma poate lamuri cineva? :banghead:

Sunt sigur ca acesta este codul vopselei, codul l-am luat de pe eticheta din portbagaj iar eticheta este autentica. Daca vreti atasez si o fotografie cu eticheta masinii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu este LA5C cum spui tu ci LA5G . Denumire "Perlblau" . deci albastru perlat poti sa zici pe romaneste. Pearl Blue in lista de sus de la inceputul thread-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am presupus ca este LA5G si m-am uitat special pe stickerul ala din portbagaj. Nu este nici o urma de indoiala ca ar fi fost un G acolo in loc de C. Dar ma gandesc ca au gresit baietii la imprimarea codului. Mai exista acest cod de culoare prin alta parte a masinii sa il pot verifica? Oricum, sunt sigur ca LA5G este culoarea.

@voinea: mersi pentru informatie. Mi-ai confirmat presupunearea mea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

exista acelasi stiker din portbagaj si pe cartea masinii lipit. ca fapt divers si eu cand l-am citit din portbagaj pe al meu stiam ca am vopsea LW52 . In realitate aveam LW5Z ... deci frecarea cu mocheta de pe podeaua portbagajului facuse un Z in 2 ;) . vezi in cartea de service a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@voinea: M-am uitat in cartea de service a masinii si surpriza: si acolo, ca si in oala rotii de rezerva acelasi cod LA5C. Eu sunt convins ca denumirea culorii este "PearlBlau" dar o fi mai multe coduri care sa defineasca aceeasi culoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva corespondenta codurilor de culori dintre codurile VAG si cele de la SINTO PEINTURE ? Ca am gasit in Carrefour mai multe care parca bat la culoare cu a mea dar desteptii aia nu mai au catalogul ala care cica ar fi existat odata agatat de raft... Anyone?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA5E stie cineva de el?

Cred ca este maritimblue. Oare sa fie totuna cu NauticalBlue ?

Am posibilitatea sa fac rost de vopsea corectoare originala din USA (kit), numai ca acolo nu am gasit culoarea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Are cineva idee cum pot sa aflu codul de vopsea daca nu mai am nici un fel de eticheta in masina?

Masina e bleumarin metalizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi eticheta de pe masina ar trebui sa fie si in cartea de service a masinii (in cazul in care mai ai cartea).

Daca ai nevoie sa cumperi niste vopsea ca s-o vopsesti iti recomand sa nu folosesti codul de culoare ci sa te duci sa cumperi vopse facuta pe calculator (iti citeste nuanta actuala de pe masina) si iti face vopse dupa ea. Spun asta pt ca in timp nuanta se mai modifica din cauza soarelui si daca ai cumpara vopsea dupa cod s-ar putea sa difere fata de nuanta originala.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
4-life(golf-lV-tdi)

[poate ma ajuta si pe mine cineva cu codul culorii la aceasta masina....pls si mii de multumiri pt ca imi cam prind urechile(dar macar ma pricep sa o conduc :) )

vopsea vezi ca se face undeva in spate la crangasi...mai exact cum cobori podul grant dinspre 1 MAI faci prima in stanga(la semafor) ...cum ai facut stanga la 20 metri e prima straduta in dreapta si ai sa vezi la parterul blocului

cel putin acum vreo 3 luni era axcolo magazinul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@4-life(golf-lV-tdi) : codul de culoare pentru masina ta este LC6M, iar denumirea e Bright Green.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut!

stie cineva, va rog, cum e in germana "black magic pearl" cod vopsea LC9Z?

ca am gasit in catalogul de vopseluri din carrefour mai multe nuante de negru de la VW si toate sunt intr-o limba foarte straina, germana.

multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform site-ului asta , ii zice Black Magic Perleffect.Stiu ca acolo sunt specificate culori la mk5, dar avand in vedere faptul ca , codurile coincid, tind sa cred ca ala este :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
cosmin brici

unde ar trebui sa fie scris codul vopselei de pe masina mea? Am tot cautat prin actele ei, dar nimic concret. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dai la o parte mocheta din portbagaj vei gasi un sticker in zona rotii de rezerva. Arata cam asa: sticker6ui.th.jpg

Codul de vopsea este trecut in ultima pozitie (stanga jos) din primul segment (cel scris mai mare). La mine, LC6M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin brici

da. eticheta respectiva o am si eu. o sa merg sa o "descifrez". mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o mare problema. Am lasat masina (audi A3 model 2004) la brady trade pt a-mi repara pe casco usa dreapta. eu am plecat din tara si cei de la brady m au sunat sa ma anunte ca nu se vede codul vpselei in locasul rotii de rezerva unde este notat. Cartea de service nu poate fi accesata 2 saptamani pana ma intorc in tara :offtopic:. Nu stiu cum sa fac sa le dau codul vopselei . EI nu ar putea sa o primeasca din Germania pe baza codului Vin WAUZZZ8P44A052554?????? este un negru pearleffect

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In codul VIN nu e codificata si culoarea, dar ar putea eventual sa intrebe in Germania "cu ce culoare a iesit din fabrica masina cu vin-ul ......... ? " Cred ca nu le-ar fi f greu sa primeasca un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Am rezolvat altfel ca lor le era lene sa intrebe in Germania. Am sunat la Midocar une imi vopsisera bara acum 2 luni si i am rugat sa mi spuna codul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Conform sitului asta masina este un albastru metalizat, cum spui si tu, care se numeste JazzBlue care are PearlEffect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru codul LD7V stie careva cum se numeste culoarea (pt. masina din semnatura) ? E o nuanta de argintiu (metalizat)

Am cautat si pe site-ul Dopper dar nu exista.

Modificat de shc_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!