Jump to content

Polo 6N/6N2 - Probleme Ambreiaj


Fanatic
 Share

Postare recomandată

Salutare. Am si eu o problema cu ambreajul.

I-am cumparat sotiei mele un polo 6N2 cu motor de 1.0 pe benzina si se aude un zgomot cidat ca si cum ar freca ceva, si dupa urechile mai multor prieteni nu am reusit sa ajungem la un consens, unii spun ca este rulmentul altii ca este discul. M-ar interesa daca are cineva idee ce cade mai repede. si problema cu ambreajul greoi este si la mine. si aproape de finalul cursei se simte in pedala ca si cum ar scapa sau ar trece peste un obstacol adica se simte un tzac in pedala. daca stie cineva si are idee cam cat dureaza demontarea cutiei il rog sa imi spuna si mie, si daca mai este cineva care a patit chestii asemanatoare cu ambreajul sa-mi spuna si mie cum a remediat problema daca se poate.

Va multumesc anticipat!!! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu inteleg cum sta treaba cu cablurile... Dar imi merge tot mai greu si ma doare piciorul ingrozitor.

Cablul meu are cam la jumate ca o cupla asa, pe care nu o pot desface, si un burduf mic de cauciuc.

Daca schimb cablul e posibil sa mearga usor ca la o masina noua sau depinde si de ambreiajul propriu zis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cum ai descris cablul, suna a cablul cu autoreglare. S-ar putea sa fie pe duca..

Cati km are masina ? Kitul de ambreiaj a fost schimbat vreodata ? Cupleaza sus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clasicul,sper sa nu te superi,dar profit si eu de topicul deschis de tine in rezolvarea aceleiasi probleme.Mai exact,si la masina mea,Seat Toledo 1.9 tdi din 2001 se apasa foarte greu ambreiajul!Ce e de facut?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are multi km, sa zicem vreo 120.000 . Nu stiu daca a fost schimbat vreodata. O am de 1 an si vechiul proprietar nu prea mi-a dat detalii.

Cum as putea sa verific cablul, inainte sa chem un mecanic sa mi-l schimbe?

Ambreiajul trebuie apasat pana la capat perfect altfel cupleaza, deci tine jos nu sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca trebuie sa impingi pedala pana la capat (si, daca s-ar putea, prin mocheta) ori cablul e de vina (si, din cate stiu, daca mesteresti putin la partea de autoreglare, isi revine pentru putin timp) ori ceva din kitul de ambreiaj trebuie schimbat. Te intrebam daca cupleaza sus dupa ce ai bagat in treapta de viteza si debreiezi.

Mihai11, nu sunt sigur da' la tine s-ar putea ca ambreiajul sa fie hidraulic. Iti pot spune ca si la Classic-ul meu dinainte (tot hidraulic) si la Passat tot de pedala tare am avut parte - temporar s-a "inmuiat" la Passat cand am schimbat kitul da' si-a "revenit" la taria dinainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cupleaza normal, la jumate. cand sunt in mers aproape nu mai apas pana la fund pt schimbare. e nasol la plecarea de la semafor ca nu intra bine intr-a intaia. si ma enerveaza. trebuie s-o "caut"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel pateam si eu cu prima treapta.. si multi altii, nu esti singurul :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam sa nu am ceva la cutie.. sa nu mai aiba ulei sau sa se fi uza. mie oricum imi curge pe la tija schimbatorului, dedesubt, ceva ulei. dar am facut plinul la cutie asa ca nu e mare lucru. e semeringul slab si nu stiu cum se poate schimba fara prea mare bataie de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clasicul,sper sa nu te superi,dar profit si eu de topicul deschis de tine in rezolvarea aceleiasi probleme.Mai exact,si la masina mea,Seat Toledo 1.9 tdi din 2001 se apasa foarte greu ambreiajul!Ce e de facut?Multumesc.

AI UZATA PLACA DE PRESIUNE E DECALITA.SOLUTIA...KIT NOU DE AMBREIAJ,dar verifica cablul in primul rand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam sa nu am ceva la cutie.. sa nu mai aiba ulei sau sa se fi uza. mie oricum imi curge pe la tija schimbatorului, dedesubt, ceva ulei. dar am facut plinul la cutie asa ca nu e mare lucru. e semeringul slab si nu stiu cum se poate schimba fara prea mare bataie de cap.

PLACA DE PRESIUNE DECALITA SAU MAI BINE ZIS A FOST INCINSA RAU,KIT NOU AMBREIAJ 430 ron SACHS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca cica lamelele de la placa de presiune pot sa isi piarda elasticitatea si sa devina mai greu de apasat :icon_thumright:. Habar nu am cat de mare e diferenta, insa daca nu e de la cablu, doar de la ea ar mai putea fi dupa mintea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am mai spus si in alt topic; tot pe placa mizez si eu. M-am lovit de problema la un Fiat; rupea (la propriu) cablul de ambreiaj :icon_thumright: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut singur cablul de ambreiaj sa vad daca are vreo problema. Mergea bine, nu pot sa imi dau seama. Nu stiu cum arata cel cu autoreglaj si ce face de fapt autoreglajul. Al meu are la jumate o cupla in care se afla un arc. Cred ca e cu autoreglare. Oricum i-am mai pus ceva vaselina dar tot greu merge. Inclin sa cred si eu ca e ambreiajul.

Cat de costisitoare e operatia de schimbare ambreiaj? Trebuie scos motorul sau se face numai pe dedesubt? Pot aparea "complicatii" la aceasta operatie de schimbare?

Trebuie sa plec in concediu si as vrea sa rezolv rapid inainte, adica azi maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU vreau sa te dezamagesc, insa poti pati multe cand schimbi ambreiajul incepand cu a da jos ambreiajul vechi si a constata ca cel nou pe care il ai nu se potriveste :(

Nu stiu cum e la modelul tau dar e destul de notoriu sa se monteze 10 tipuri de combinatii ambreiaj, volant pe 2 modele de masina :D

Nu trebuie dat jos motorul, dar trebuie desprins de cutia de viteze, operatie care nu se poate face decat daca ai acces bun sub masina.

Preturile variaza mult, insa montarea + piesele poate trece de 1000 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Volksparts au kitul cu 370 de lei si cablu cu autoreglare la 150 de lei. Plus la mecanic 200 lei, total=720 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut singur cablul de ambreiaj sa vad daca are vreo problema. Mergea bine, nu pot sa imi dau seama. Nu stiu cum arata cel cu autoreglaj si ce face de fapt autoreglajul. Al meu are la jumate o cupla in care se afla un arc. Cred ca e cu autoreglare. Oricum i-am mai pus ceva vaselina dar tot greu merge. Inclin sa cred si eu ca e ambreiajul.

Cat de costisitoare e operatia de schimbare ambreiaj? Trebuie scos motorul sau se face numai pe dedesubt? Pot aparea "complicatii" la aceasta operatie de schimbare?

Trebuie sa plec in concediu si as vrea sa rezolv rapid inainte, adica azi maine.

Se da cutia jos,intai se desfac planetarele restul de mate cu tin de cutie se da jos cutia se constata ce e defect......se face donatie la magazin,se pune la loc si GATA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu am rezolvat problema, mentionez ca nu m-a deranjat foarte tare, dar cand dadeam masina altcuiva nu putea folosi tr III.

I-am dat-o mecanicului o tura, a zis ca nu e timoneria ci ca poate fi sincronul (sincroanele, nu ma pricep).

A desfacut cutia de viteze, a schimbat sincronul, merge acuma foarte bine.

200 piese

600 manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Buna

Am si eu o problema legata de cutia de viteze: ceva suna in el, posibil rulment, fiindca cand scot din viteza, sau apas ambreajul sunetul dispare. Am inteles ca reparatia poate fi foarte scumpa. Merita oare reparat sau mai bine sa cumpar o alta cutie? :vaidecapulmeu:

aceeasi problema si la mine, numai ca eu am pus-o pe canal si banuisc "lipsa ulei in cutie" pt ca am observat scurgeri... posibil sa fie si rulmentul da... cine shite.. cum zicea cineva pana nu desfaci nu e nimic sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ieri (duminica) ma intorceam in bucuresti de la predeal. Pe la comarnic am simtit ca s-a rupt ceva la pedala de ambreiaj. si a cazut la podea (pedala)

Bineinteles picase cablul de ambreiaj pe care l-am schimbat in noiembrie.

Cablul original al masinii mi se parea ca nu mai merge bine si apasam greu (cred ca era cu autoreglaj).

In fine, am decis sa cumpar unul nou de la Volksparts. mi s-a livrat dar cablul era dubios !! facut pe vapor probabil. a costat 80 de lei si era simplu, nu cu autoreglaj.

L-am schimbat la service si s-au chinut o ora sa-l potriveasca baietii. Ca lungime era ca cel vechi dar nu ajungea bine dintr-un capat in altul.

A mers pana la urma, de apasat mergea parca un pic mai bine.

Problema ma gandesc ca a fost urmatoarea: la pedala cablul are o terminatie cilindirca, care cred ca trebuie sa culiseze in pedala, la apasare.

Acolo baietii nu i-au pus vaselina si cred ca a stat fixa (mai ales daca nu era marime standard (a cablului) si tot apasand asa s-a retezat imediat sub nuca aia de fier (terminatia)

Astept si opiniile voastre, daca s-a mai intamplat cuiva, ce stiti despre pisele nasoale asa zise compatibile. Unde pot gasi piese mai bune sau chiar originale?

PS: am tractat masina (Polo Classic) de la Comarnic pana in Bucuresti cu un matiz (saracul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM REZOLVAT SINGUR PROBLEMA!

pentru altii ca sa stie: pedala de ambreiaj are in partea de sus 2 locasuri de prindere a cablului.

1 mai mare si mai ingust, pentru cablul SIMPLU si celalalt locas mai lat si mai ingust pentru cablul cu AUTOREGLAJ (cu arc).

Eu am avut cablu cu autoreglaj inainte si am schimbat cu simplu. baietii de la service s-au chinuit rau de tot sa bage terminatia mare in locasul mic (Nu s-au gandit ca sunt 2 separate) si din cauza ca a stat fix si nu a culisat, s-a retezat exact de acolo.

Cum am rezolvat acum problema: cablul vechi, cu care mi se apasa ingrozitor de greu si nu mergea... l-am pastrat.

L-am scos de la naftalina acum si l-am uns peste tot cu vaselina inclusiv la arcul de reglaj care e la mijlocul lui. e marca DURA si foarte bun.

Dupa asta am uns si axul pedalei si partea de sus unde culiseaza nuca de fier a cablului in ea. Cei de la service nu pusesera vaselina nicaieri.

Cel mai mult m-am chinuit la montarea cablului la pedala ca e locul foarte ingust si trebuie sa faci scheme de contorsionism. In plus are si un arc puternic care tine contra cand apesi pedala. E, ala nu prea poti sa-l comprimi cu o mana. In fine am reusit.

Dupa cateva apasari de test, nu mi-a venit sa cred: mergea de 10x mai bine decat cel fix care se rupsese.

Problema era ca nu mai avea ungere si totul se freca greu.

Asa a trebuit sa dau 80 lei pe cablul fix si inca vreo 50 de lei la mecanici ca sa ajung tot la al meu dar uns si bun.

Imi pare rau ca nu am poze dar nu prea aveam cum sa fac acolo dedesubt.

Va astept cu intrebari.

Ionut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa faci niste poze ca si eu apas pedala de ambreiaj foarte greu/......insa sa sti ca dimineata cu motorul rece se apasa lejer nu stiu de ce oare?nu se poate unge cablul de ambreiaj fara sa il dai jos din una din parti??

cu o seringa ceva sa bagi sa isi faca ungere acolo??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Asa mi se intampla si mie.Nu intra in treapta a 3a indiferent de situatiee.Verifica nivelul uleiului din cutie pt ca la mine asta a fost problema.Stiu ca e mai dificil pt ca trebuie data jos cutia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ha, ma intereseaza si pe mine ungerea cablului cu amanunte despre ce si cum si unde, fara sa demontez prea multe.

Pare mai rentabila decat schimbarea cu cine stie ce ...

Mai aveti ceva informatii? Eu ma gandesc la un WD 40 care se strecoara peste tot, va trebui sa mai caut insa detalii despre traseul acestui cablu (da, cunostintele mele sunt cam limitate in domeniu dar asimilez eu repede :( )

Merci pt orice sfaturi, idei, nu de alta dar dupa ce ca are o cursa extrem de lunga, se mai apasa si f greu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine merge f greu, cineva de la 9N si la uns si ii merge mai bine, ma gandesc sa fac la fel, voi ce ati mai facut?

Merci pt orice sugestie. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator changed the title to Polo 6N/6N2 - Probleme Ambreiaj

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!