Jump to content

Vw LT - probleme, rezolvari


zep27
 Share

Postare recomandată

salutare.

sunt de 2 luni posesor de vw.

Am un lt35 2,8l cu 158 cp. Ce pot sa va spun e ca masina e super ok. trage de rupe, consum bunicel, dar mai este de bibilit la ea ( de schimbat oglinda pe partea stanga, de pus motorase pentru inchidere pe usile de la duba, etc.

Ce parere aveti despre aceste motoare? dar despre masina? cam ce probleme au?

Are cineva un manual in romana, ca al meu e in germana si chiar nu inteleg nimic

Va mltumesc

Modificat de tzutzuletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea este ca e cea mai buna alegere motorul de 2.8 , pe langa faptul ca trage de rupe , consumul nu sare de 10 sub nici o forma , motoarele sunt indistructibile , ai modelul cu geometrie variabila si injectoare braziliene ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact. Tot ce stiu despre el ca este de man.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

astazi am achizitionat si eu un lt 35 din 2001 cu motorul de 109 cp

sper sa nu am probleme cu inmatriculatul ca banii deja i-am dat :)).#

de mers merge bine la bord are 420000 de km . nu stiu ce sa zis daca sunt reali mie mi-a convenit doar pretu si ca merge bine.

am de facut ceva reparatii la vopsitorie in rest sper sa fie ok.

as vrea niste sfaturi utile despre intretinere.Nu fac multi km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

am inmatriculato cu succes si acuma incep sa o pun la punct.

am schimbat foile de arc pe fata ca s-au rupt iar acum tre sa schimb distributia ca am desfacut capacu si am vazut ca ii coapta cureaua.

nu stiu cand a fost schimbata ultima data dar masina se vede ca nu a fost intretinuta cum trebuie;

dupa distributie urmeaza sa ii fac directia.

va mai tin eu la curent si astept sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut baieti ! Am achizitionat un VW LT 35 2.5 TDI ANJ de care sunt foarte multumit . Masina este transformata pentru persoane . Masina arata si merge impecabil , 290.000 km reali am cumparato de la un prieten bun , masina e din 2000 . De cand am cumparato am schimbat la ea 2 foi de arc pt ca transport calatori si se mai nimereste sa fiu plin si cum in jud Vaslui sunt niste drumuri de-ti pui mainile in cap ... am schimbat o pompa de vacuum care trancanea . Ca modificari i-am pus un kit xenon 6000k , lampi agabaritice pe SMD albe , un dvd player Sony , schimbat toate boxele cu sony xplode , iar pe fata am pus 2 tweetere si 2 boxe Alpine . Mai am de montat un kitt de proiectoare DRL . O sa revin maine cu poze .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asteptam pozele :) am avut si eu un sprinter din aceiasi generatie, dar era motor de 2.8 si consuma cam mult

cauta si mai baga o foaie de arc, eu am bagat inca o foaie suplimentara de autobuze vechi rocar.. si am dus odata cu taicamiu cam 2 tone cu ea, tot asa prin hartoapele de beresti-barlad-bacau

drumuri intinse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 2 foi de arc acum ... daca ii mai pun una mi-e frica sa nu o fac mai inalta sau sa fie mai rigida :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.sunt si eu posesor de vw lt 35 2.5 tdi 109cp 2003 si sint ff multumit de prestatia masini mele.tin sa precizez ca masina are170.000 km reali si ca probleme am avut #volant defecta---trepida la relanti si cind reduceam ca sa opresc pe loc, #pompa apa defecta--- avea o scurgere ff mica la partea inferioara iar cind am schimbat-o se simtea la invirtirea cu mina ca rulmentul agata si nu avea nici 9.000 km de cind era schimbat kitul de distributie,#2 pivoti,#2bucsi la bara stabilizatoare fata. in rest consumabile ,intretinere motorina si probleme marunte .ca si consum ma incadrez la o medie de 9 -10l/100km cea ce cred eu ca ii acceptabil la un mers normal de pina in 110km/ora si la o incarcatura medie de 500-800kg.daca reusesc o sa revin si cu poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cristian72 ai un vw lt 2,5 tdi 109cp 2003 si spui ca are 170.000 de km... pai eu am un logan si merg cu ia la seviciu si pe la tara cind am timp si fac in jur de 14000 pe an si serviciul ii in oras unde si locuiesc.... da adevarat ca nu merg pe jos prin oras nici o data ..Da ala de la care ai cumparat vw lt 35 probabil ca este o dubita sau o carosata ce a facut cu ia a tinuto in garaj sau a facut piata cu ia ca are prea putini KM la anii pe care ii are (9ani) o dubita in germania face pe putin 35000--40000 pe an ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volant   pompa de apa   ::)))  si  bagi mana in foc   ca  are 170 000  ::))    asa ca idee  volant  de  lt  bate pe la 400-500 de mii  in functie de cat da rau sofer esti  ..  iar pompa de apa originala  la motor  2,5 tdi    eu  am dato  jos  la 400 000   si nu curgea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.re.pentru ww-raz-van.da are 168.000 km pentru ca eu am cumparat-o noua ,am si factura de achizitie .ca fapt divers pompa de apa se schimba odata cu distributia pentru ca ii antrenata de cureaua de distributie din fata asa ca la motorul anj se schimba la fiecare 120.000 nu cind curge sau fluiera sau bate.eu am schimbat-o la 120.000 si dupa citeva mii am vazut ca pierdea lichid de racire pe la partea inferioara iar cind au dat-o jos se simtea ca rulmentu agata=ghinion.volant sa descentrat asa brusc in 4-zile a inceput sa bata iar asa cum spunea un coleg  risti sa se rupa arborele motorului daca mergi asa cu ea.volant ii dubla masa si costa o sacosa de parai.dar ce sa faci asta este viata .                                                                                                   re.pentru tuspy.sa sti ca daca iti cumperi un lt nu cred ca ii obligatoriu sa mergi toata ziua ca sa faci multi km.eu prin natura munci pe care o fac nu fac multi km dar am nevoie de o duba incapatoare pentru materiale si scule.mai fac aprox 16-18.000 km cu masina mica pe an,si 6-7000 km cu motocicleta,asa ca eu cred ca in 9 ani si 168.000 de km nici nu m-a costat mult intretinerea ei.si ai dreptate o tin in restul timpului in garaj si o ingrijesc ca vreau sa ma m-ai tina multi ani ca sint fff multumit de ea.     PS.am lucrat citiva ani la firma si am condus dube de diferite marimi si cai (fiat,renault,peugeot,iveco) dar nici una nu se compara cu lt ca si performante si se stricau in draci.asa ca cine si-a cumparat lt cred ca a facut o alegere buna.cu stima si pe curind.astept intrebari si re.                         

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scz.. da de unde ati achizitionat masina si la ce pret ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la reprezentanta probabil,odata ce a scris ca a luat-o noua.Si eu sunt curios cat ai dat pe ea noua.

Anul trecut am luat Lt sh din De cu 4000 de euro din 2003 dar avea 550.000 la bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la 550000 mai functioneaza motorasul sau trebuie ca sai schimbi setul motor ...apropo trage se infinge la drum sau scoate fum cind o calci mai fortat?? da de unde ati cumparato din Germania sau din RO...??cam multi KM .DE care ai luat maxi lung sau scurt de carat marfa sau de persoane ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul mergea f.bine,nu stiu daca a fost umblat in el ca nu avea carte service,Am luat-o din Germania,varianta cea mai lunga de marfa.

De tras pot sa zic ca sunt multumit,daca o calc mai fortat scoate umpic de fum dar nu mi se pare o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar iti place sa storci creerul omului???esti mai rau ca aia de la ..furturi auto,,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw lt 28 da nu are voie omu ca sa se intereseze .. da asa se procedeaza la furturi auto?? :::))))) pentru doru_fant4 sa ajungi un milion de KM ca motorasele sunt reusite pina in 2006 si multi Km bafta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi,intr-adevar masina alearga mult de tot si nu are probleme la motor deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.eu am luat masina de la F.TOME distribuitor vw in MADRID si m-a costat 16500e masina+300e alarma geminii+203e radio cd.cost furgon fara tva17.000e +18% tva 3000e mai pui la socoteala si dobinda ce am platit-o la banca adica vreo 2300e rezulta ca am platit 22.300ein final.la prima vedere pare mult dar eu am luat-o pe firma asa ca am scazut bani astia din impozitele si taxele ce trebuia altfel sa le platesc statului :D.asa ca acuma ca sa platesc cit mai putin la hoti si mafioti care ne conduc am sa reinvestesc o parte din profitul pe 2012 intrun set nou de telescoape si in vara ii dau o vopsea proaspata( nu ca ar avea neaparata nevoie) dar mai bine investesc bani astia  pentru mine decit sa platesc impozit pe profit ca ei sa doarma  si sa o frece toata ziua prin parlament si prin alte institutii ale statului.scuzati partea cu politica dar m-am ambalt nitel.revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

LT-uri NIK NIK ....comentariiii???   Bvvvv domnule cristian72 asa te vreau ....:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si am revenit cu cateva poze :D ... foarte multumit de 2.5-u TDI . Probleme nu prea am avut cu ea doar 2 arcuri schimbate si o pompa de vacuum . O sa va fac o poza noaptea ( agabaritice smd , lampi nr smd , xenon plus pozitii smd , si mai am de montat un set de lumini de zi DRL PHILIPS ) . La vara va intra la revopsit , tinichigerie .

post-115691-0-25570900-1362430025_thumb.

post-115691-0-22981200-1362430029_thumb.

post-115691-0-39858500-1362430053_thumb.

post-115691-0-39535600-1362430072_thumb.

Modificat de VW LT ATR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost cumparata in august 2012 . Si am dat pe ea 6000 de euro si sunt foarte multumit , colegi mei care si-au luat tot LT-uri toti sunt multumiti , cei cu motoare de 2.8 dau putin din nas pt ca au un consum mai mare .

 

Oare gasesc si reusesc sa montez cauciucuri de 235/70 pe janta de 15 ? Vreau ceva mai lat ca acum am 225 .

Modificat de VW LT ATR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.Am si eu doua LT-uri 46,as avea nevoie de cateva pareri legate de sistemul de frana de mana.poate ma puteti ajuta.



poate vorbiti careva si cu mine pe mess legat de LT-uri.As fi  incantat. ID-ul meu:    talosmihai @ yahoo.com.

Modificat de mihaiu-tls
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!