Jump to content

Vw LT - probleme, rezolvari


zep27
 Share

Postare recomandată

Salut, ma intereseaza si pe mine unde gasesc seria de sasiu si de motor la un vw lt 35 (2.5 tdi) pe masina?

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Tocmai am achizitionat un LT35 2.5 82CP din 2002 si as vrea sa stiu ce ar trebui sa verific la ea ca sa stiu ca nu am probleme pe viitor. Masina are 300.000 Km (nu stiu cat sunt de reali). Am sa revin si cu cateva poze in curand.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ai noroc de ea!.in primul rand distributia la motor schimba-i uleiul la motor, filtre ,controleaza uleiul in cutie si diferential.restul le faci din mers.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi. Tocmai am dat de o "mica" problema...usa laterala nu se inchide perfect....cica e ceva rola de la usa care se aduce pe comanda si costa undeva la 500 ron cu manopera. Merita sa o schimb cu noua...sau gasesc pe undeva o rola second care sa fie ok?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu aveti probleme la 2.5tdi 109cp de genul: arbore rupt sau palier cazut in baie, cel mai bine pentru cei care au 400.000km sau 500.000km este indicat de dat baia jos si de schimbat toate suruburile la palier si dupa acest lucru va puteti indrepta spre 1.000.000km fara probleme.

Al meu are 443.000km si o sa ii fac cat de curand aceasta operatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu rezolvarea problemei cu robinetul de caldura care la al meu LT 35 a ramas blocat pe cald si oricat as roti din bord tot pe cald ramane. Am cumparat un robinet de vw t4 care are doar intrare si iesire( 2 guri , nu 3 nu 4) si l-am montat pe unul din cele doua furtune care intra in bord nu conteaza care. Pentru actionare din interior am folosit un cablu de soc de dacia, si inchid si deschid caldura impingand acel cablu.

Am recurs la acesta metoda pentru ca robinetul de caldura la LT35 vine prins de calorifierul de caldura si asta insemna sa dau tot bordul jos si numai zis ca preul era undeva la  300 lei. Robinetul de t4 a ajuns la 60lei cablu de soc 10 lei.

Cine doreste foto sa dea un reply.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru turometru la LT se poate monta pe bord cu fir tras de pe alternator din borna W sau dacă aceasta nu exista fir tras de pe statorul alternatorului.

Turometrul se leagă la plusul pozitiei din bord pentru a avea fundalul luminat pe timp de noapte.post-98929-13925499920699_thumb.jpgpost-98929-13925500221414_thumb.jpgpost-98929-13925500798921_thumb.jpgpost-98929-13925501233106_thumb.jpgpost-98929-13925501575657_thumb.jpgpost-98929-13925501962355_thumb.jpg

Ultimele 3 foto sunt cele cu robinetul de caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant,pilot nu ti-ai montat pe masina colegu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă se aude un huruit când bag in viteza 1 sau marșarier ce poate fi? Nu se aude tot timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corneliyu

Sfirsitul vietii ambreiajului,mai simplu calca ambreiajul si vezi daca ai zgomote diferite.

Cauze:volant ,rulment ,disc sau placa de presiune defecte.

Ca idee ,cred ca atunci cand se duce volant,

vei auzi o bataie permanenta,nu dispare cand calci ambreiajul.Si multumim pentru pontul cu palierul.Daca faci operatia poate ne spui si noua de costuri (de unde ai luat suruburile,unde faci lucrarea)

aDyw0w:Seria carosieriei este stantata deasupra rotii din dreapta,la motor nu stiu ,totusi cei de la ITP o depisteaza usor,cred undeva pe partea stanga  (sofer) a motorului,se vede mai usor dedesubt.

 

shaokann:Sunt role si after market si mult mai ieftine ( de ex.http://autopyramis.allshops.ro/produs/570207/Rola+usa+culisanta+(jos)+TRUCKTEC+*02.53.086.html)ideea e ca nu mai stii daca cele pe original sunt la fel ca cele de pe masina.Daca nu folosesti usa foarte des(laterala)sunt destul de bune ,cel mai mult vor  cadea  rolele de alunecare(practic un mic rulment acoperit cu un teflon).Da un search pe google (eventual scrie role sprinter,sunt identice)

Modificat de sir_galahad61
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu huruitul care dispare când calci pedala de ambreiaj l-am avut a fost rulmentul de presiune uzat atunci am pus kit de ambreiaj nou.

Acum huruitul nu se aude tot timpul si doar in viteza unu si rev si numai cu ambreajul călcat.

Cât despre schimbat suruburile la palier aceasta intervenție se poate face doar dând motorul jos, dacă nu se da motorul jos nu se va putea schimba la ultimele doua pistoane din spate.

Suruburile se pot comanda de la orice magazin de piese auto doar pe original.

Când o sa schimb distributia in cca 30.000km o sa fac aceasta operație si o sa revin cu detalii exacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sir_galahad61: Multumesc pentru pont. Am gasit ceva role after market la preturi decente (125 ron).

Am si un deviz de la service-ul VW din Cluj, asa ca stiu exact codurile pieselor ce trebuie sa le caut.

 

Zilele astea urmeaza sa o duc la o verificare mecanica si sa verifice uleiul, filtrele...etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa va spun ultima patanie cu al meu LT.Cam inainte de inceperea ninsorilor am inceput sa aud un zgomot mai ciudat al motorului,se aude ca o bataie de diesel mai accentuata,bataie care nu era specifica motorului meu(ANJ) bataie care se audea mai accentuat dimineata cu motorul rece si care disparea dupa ce depaseam 2000de turatii.Am facut o diagnoza,totul ok,ambreiajul destul de ok -pedala totusi cam tare,(dar o sa revin mai incolo cu acest aspect),injectoare ok(apropo mie imi arata pe tester un consum de 0,5litri pe ora la relanti)...Ajungand in aceasta faza cu ,constatarile am decis sa merg asa cu masina ,dar am evitat cursele lungi,sa nu am vreo surpriza si am ajuns asa pina in ziua de ieri cand m-am hotarat sa merg la un service mai exclusivist,la Suceava.

Acolo ii povestesc meseriasului,dubiile mele ,si banuiala mea ca ar fi ceva la ambreiaj,mai ales volant o banuiam eu.Mai pe scurt,asculta meseriasul motorul,se mai consulta cu altul ma intreaba daca poate scoate uleiul din baie ca el aude ceva acolo si...surpriza ,dupa ce scoate uleiul ,cu un magnet imi scoate si un surub rupt,de fapt a scos ambele bucati, capul si partea filetata prin gaura busonului de scurgere.

De aici iata operatiile:(corneliyu ;nu e nevoie sa dai motorul jos ,se da cutia ,e mult mai simplu si mai putin costisitor)

1.cutia,cardran,kit ambreiaj jos

2.baia ulei jos

3. schimbat cuzineti palier ,piston 2 si surubul rupt

4.schimbat ulei+filtre(toate)

5.pentru ca tot era pe canal mi-au decupat la katalizator un mic patrat si s-a scos  de acolo ...stiti voi ce ,ca mai facea si acolo arareori un zgomot urias si sudat la loc cu argon

6.schimbat si placa presiune,disc si rulment presiune(dupa aprecirea mea era o uzura de 60-70 la suta)

7 Ce banuiam eu ,adica volant era super ok.

Concluzii;motorul merge si se aude ca la 150000km,cind am luat eu masina ,trage muuult :) mai bine si pedala de ambreiaj se apasa f.usor.

Si cred eu ultimul capitol,costurile totale:

1.toate filtrele(motorina,ulei,aer(2 buc),10 litri ulei Castrol 10w40B3,norma 505 00 (2 litri de rezerva),disc ambreiaj,placa presiune,rulment pe Luk,2 cuzineti,un surub,plus decupajul si sudura la katalizator =1330 roni

2.manopera=600roni

Si bineinteles o mica atentie meseriasului.

Si deocamdata sunt super multumit,acuma sa vedem cat va merge.Apropo din spusele meseriasului cam o dat pe luna ii vine cite un LT cu problema asta si a zis ca uneori nu poate face nimic(poate m-o fi speriat )si trebuie schimbat vibrochenul....kilometrajul  la masinile care apar cu acesta problema 4-500000

Nu stiu daca e voie sa spunem si numele atelierului,dar daca e cineva interesat din zona Moldovei poate afla de la mine prin P.M.

O seara buna,

Marc

Modificat de sir_galahad61
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce operatiune ai facut nu mi se pare o suma foarte mare...pun pariu ca si-a scos banii lejer masina :)

Eu cred, ca poti sa dai numele atelierului/meseriasului sa stie si altii in caz de nevoie unde se pot duce sa isi repare masina pentru ca mai apoi sa fie multumiti. De asemenea ar fi interesant ca si alti posesori de LT din diferite orase sa recomande cate un service unde si-au reparat masina si au fost multumiti (mai ales unde au gasit o problema, care in alte service-uri nu a putut fi diagnosticata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem ce zice moderatorul,oricum daca intrebi in Suceava de un service mare pentru masini de 3.5 tone sigur iti spune orice taximetrist.

Da nici mie nu mi s-a parut exagerat costul manoperei,mecanicul a lucrat toat ziua ,asta din cauza kitului de ambreiaj care a venit cu intirziere...

:beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicat era sa schimbi toate suruburile nu doar cel care sa rupt, cauza sunt suruburile care cedează.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suruburile care se recomanda a fi schimbate la 400-500k sunt de la palier sau arbore cotit si cate sunt mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, mersi...am luat un LT 35 si printre distributie si filtre as dori sa-i fac si acest lucru, sa nu mai am bataie de cap in viitor :)

Modificat de aDyw0w
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicat era sa schimbi toate suruburile nu doar cel care sa rupt, cauza sunt suruburile care cedează.

Deja stiam de la tine ca trebuie schimbate toate,am intrebat daca e cazul si au zis ca nu trebuie.Cel mai frecvent cad la palier in dreptul pistoanelor 2 si 3.

In alta ordine am facut deja 1000km si totul pare ok,masina trage ,sunetul la relanti e specific vw.

Cu aceasta ocazie am experiementat si uleiul 2T in motorina si pina acum apreciez ca intradevar la relanti se reduce zgomotul motorului si parca a scazut un pic consumul(dar poate e autosugestie). :001:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit intr-o oferta 12 bucati aceste suruburi: "Surub AM10x80 - producator VW" la vreo 6 lei, inca n-am reusit din oferta aia daca este pretul pe bucata sau total...intrebarea mea este daca acestea sunt cele despre care vorbim si in cantitatea asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oameni buni ,LT-isti

Aveti idee unde gasesc pentru un LT din 2004 niste faruri tunung!??

Ca astea ma dispera!

Gasesti pentru orice model numai de LT nu!

Ceva gen Angel Eyes sau ma rog ,altele numai ce vine din fabrica nu mai vreau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am căutat faruri altele decât pe original dar nu am găsit, nici in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi ,undeva am vazut un LT care avea faruri Tuning!Nu mai stiu unde am poza aia dar o sa o postez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!