Jump to content

Fuga pana in Turcia


Bambu
 Share

Postare recomandată

Traficul din Istanbul este mai civilizat decat cel din Bucuresti !

Au marcaje si presemnalizare super, raportat la numarul de masini se circula destul de bine.

Bucurestiul este un dezastru din acest punct de vedere.

P.S. Este opinia cuiva care cunoaste Istanbulul destul de bine! Puneti-l la incercare. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bambu

    15

  • godoroja

    14

  • nick58

    14

  • andrusel

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

am rezervat azi in belek 5* ultra all inclusive hotel nou deschis in aprilie 2008. Family room ( 2 dormitoare) 2 adulti + 1 copil dar platesc pret integral de 3 adulti doar pt a sta in family room.

16.06-25.06 cu iesire pe 26.

Oprire intermediara la istanbul pe 15 seara si la intoarcere pe 26 seara.

Asa ca, eventuali doritori , eu plec pe 15 dimineata din RO pe traseul Bucuresti- Giurgiu- Ruse - Sumen - Varna - Burgas - Istanbul. Astfel evit zona periculoasa cu hoti din Bulgaria si evit si aglomeratia din vama turca pentru ca nu intru pe la kpt. andreevo sau cum ii zice.

Apoi a 2-a zi Istanbul - geyve - Kutahya- Burdur - Antalya - Belek.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Avertisment din partea autorităţilor rom

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde poti sa platesti traversarea Bosforului pe pod cu masina (fara sa te dai jos din masina sa te milogesti de cel din spate sa-ti dea cardul)? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta prin Nova Zagora e inchisa(sta un nene bulgaroi acolo si nu lasa pe nimeni sa treaca cica e inchisa temporar pentru reparatii),asa ca tot Gabrovo,Stara Zagora ramane valabila.

Atentie mare si la depasirea vitezei,au patit-o niste prieteni care au ajuns cu o zi mai tarziu la hotelul in care stau,au depasit o duba mica undeva dupa Afyon si la 1 km i-au oprit altii si i-au amendat cu cate 230 lire(120E) pe toate 3 masini (153 km/h,147km/h,130 km/h) si au zis ca la vama trebuie sa o plateasca.

La podul peste Bosfor iti trebuie un card alimentat cu minim 30 lire,dar eu cand am trecut am scos doar 10 lire si le-am spus ca mai mult nu am si ca nu inteleg ce zice si pana la urma mi-a dat unul alimentat cu 10 lire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. raspuns. :icon_thumright: Dar de unde pot sa cumpar cardul pt. trecerea podului? Pot sa platesc si cu un card visa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cardul poti sa-l cumperi chiar de la ala de la ghiseu(30 lire).Cu cardul nu cred ca merge ,nu am vazut nici un semn ceva de tip de card ca la benzinarii.Apropo de plata in Turcia cu cardul,am oprit la o benzinarie Shel si tipul de acolo s-a uitat la nr de la masina si cand a vazut Romania intai am fost si am facut o tranzactie de 100 lire ,ca sa vada daca am bani pe el,si dupa aia am facut plinul si am platit diferenta de 34 lire(1litru motorina =3,22 lire).

Bani poti sa schimbi si la vama 1E=1,85 lire ,e un pic mai mic cursul ,dar pentru o suma mai mica nu conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. raspunsuri. Am inteles ca atunci cand treci podul spre Istanbul venind din Asia nu trebuie sa platesti podul ;) Asa e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ma intorc iti spun cum e,anul trecut parca l-am platit :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Podul peste Bosfor se plateste doar cand treci din Europa in Asia. La intoarcere e liber.

Cardul se poate cumpara de la unul din ghiseele din dreapta (pe sensul de mers) pe care scrie"KGS - Card satis".

Insistati cu 10 lire si spuneti ca sunteti turisti! Obligatoriu primiti card la aceasta suma minima.

10 lire sunt de ajuns pentru autostrada si traversarea podului (daca treceti prin Istanbul!).

In punctele de taxare, la iesirea din autostrada, frecventate de turisti sunt de regula ghisee unde se plateste

cu lire dar cu conditia sa luati cartonasul la intrare pe autostrada! Daca nu se calculeaza distanta maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. raspunsuri :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De nu apare pe GPS niciun drum inre Lesovo si vama turca din Hamzabeyli? :icon_thumright: Sunt indicatoare spre vama? Benzinarie este in apropierea punctului vamal? Multumesc anticipat pt. raspunsurile voastre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, am revenit dupa 13 zile de turcia.

Hotelul de nota 10, fiind nou deschis ( in mai-iunie) am inteles de la ei ca de asta au avut pret de doar 57 euro/noapte/persoana la 5 stele UAI ca sa-l popularizeze.

Belek - Kadriye- nota 10, o posibila locatie pentru anul viitor super tare.

La fel si Lara Kundu cu IC palace, WOW - Topkapi palace sau Kremlin Palace, Titanic sau Venezia nu stiu cum. Aici cred ca ma voi duce anul viitor. M-am plimbat pe toata partea asta Antalya - Alanya.

Side m-a dezamagit - foarte urat si inghesuit arata iar plaja arata destul de mica si aglomerata.

Am fost placut impresionat de drumurile lor, am gasit un radar tot pe la afyon dar de-abia mancasem si am avut noroc chior ca mergeam cu 100 km/h. Singura data cand am mers ceva mai mult cu 100 la ora.

2 benzi pe sens majoritatea drumului pana in antalya ( si nu autostrada..)..

M-am luat cu un turc la dus si de la Istanbul pana in antalya am avut viteza medie 113 km/h ( m-a cam alergat turcul).

Istanbul - aparenta haos dar cand am vazut cum sta treaba am fost foarte multumit si mi-a trecut frica. 1 Singura regula daca o stii e ok. Cand semnalizezi te-ai bagat direct. Cand vezi pe unu ca semnalizeaza in fata ta automat pui frana ca se baga direct, nu sta nimeni la discutii. Se merge tare si cu regula asta am vazut ca e foarte fluent si ordonat totul. Taxiurile opresc unde vor, nu zice nimeni nimic, lumea mult mai civilizata si politicoasa decat la jegosii nostri de conationali...

Podul la dus - KGS - OGS - mama lor, era 5 dimineata si nu era nici dracu si nu stiam ce sa fac si primul care a venit cu masina din spate a venit direct la mine ( probabil era obisnuit cu turistii care nu stiau ce sa faca) si mi-a zis sa-i dau 5 lire ca ma trece el. Zis si facut si am rezolvat si asta.

Bere/alcool - nu gasiti in benzinarii sau la magazinele mari de pe langa drumurile judetene cum ar veni. Explicatia e simpla.Mi-a zis un turc de la o benzinarie ca e interzisa vanzarea de alcool in benzinarii ca cica de la atata caldura sunt tentati astia cu TIR-urile sa mai bea o bere si asa n-au de unde sa cumpere si in oras n-au voie sa intre cu camioanele.... :vaidecapulmeu:

Partea proasta ca benzina dus intors m-a dus la 500 euro.

1 l benzina de 97 - 3,61 - 3,62 YTL.

Cazare la Istanbul - Hotel ERBOY - foarte greu de ajuns, numai sensuri unice, tramvaie, interzis-uri, hotel de 3 stele dar vai de mama lui - DE EVITAT.

Si ca fapt divers in 2005 cand am fost in antalya nu erau pasaje subterane. Acum insa am fost uimit am numarat eu vreo 7-8 destul de mari si pe toate scria anul construirii: 2005 - 2006-2006- 2007-2007-2007-2007.La fel am fost uimit si de modul cum au modificat ei drumul la coborare spre antalya. Drum pe munte , spart in munte, coborare pe 2 benzi pe un versant si tocmai pe celalalt versant la ditamai distanta urcarea tot pe 2 sensuri. Absolut superb.

Turcia a meritat si nu regret nici un moment ca am plecat cu 3500 euro si am venit in tara cu doar 5 dolari ( nici bani de spaga la bulgari n-aveam ) :P

Si valabil pt toti cei care mergeti cu masina in turcia si treceti prin bulgaria - vedeti ca va directioneaza prin NOVA ZAGORA - si credeti-ma ca la intors m-am luat dupa indicatoare si am nimerit spre nova zagora unde drumul este absolut PRAF. Am mers putin din el cu 20 la ora, mi-am amintit ca pe acolo o luasem in 2005 si rupsesem masina in 2 si m-am intors si am luat-o prin STARA ZAGORA. Deci orice ati face, chiar daca e putin mai lung, sfatul meu este LUATI-O NEAPARAT PRIN STARA ZAGORA.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Hotel ERBOY cum ai rezolvat cu parcarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Bell boy" a rezolvat - mi-a carat si bagajele si mi-a rezolvat si parcarea in fata hotelului . Oricum este o parcare contra cost, de fapt sunt mai multe pe acolo cu plata, deci nu e problema. Am dat 10 euro la baiat si s-a ocupat, s-a dus a vorbit cu unii de la hotelul de vis a vis , treaba lui. Oricum nu e de recomandat hotelul ala, o nenorocire....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turcii sunt baieti de nota 10 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea tarziu! :)) Am rezervarile deja facute. Doua nopti n-o sa mor. Multumesc pt. raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am nimerit o camera care avea 4 aparate de AC afara si 2 paturi cu capul la peretele respectiv. Crede-ma, pe la 11 au dat baietii ( or fi ajuns prin camere) drumul la AC-uri si a inceput sa-mi duduie peretele. Daca aveam o toporisca ii rezolvam pe loc la ce obosit eram si nu puteam sa dor. Asa de usor le taiam alimentarea la toate 4 .........

Si ca sa vedeti si sa va faceti o idee despre caldura, vedeti in poza ora si temperatura :offtopic:

Temperatura Belek

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

ceva noutati despre traseul pana in Antalya?

a mai fost cineva de curand cu masina? ar fi folositor sa mai aflam pe unde se mai lucreaza si pe unde nu, in Bulgaria...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne gandeam sa plecam si noi (gasca noastra) la vara in Turcia,Antalya cu masinile.(daca prind un avion ieftin iau avionul si gata) dar daca nu reusesc sa prind bilet de avion ce sfaturi imi puteti da,eventual cea mai buna ruta Ploiesti - Antalya,ce trebuie sa evit si ce trebuie sa nu ratez.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest 23-SER

am fost la o nunta in istanbul la un prieten bun si costurile care au fost pana acolo sunt

drumul cu masina personala " 2 plinuri dus-intors " 170KM/H media

taxa de autostrada la Turci $5 sau 7.5 lire turcesti

rovinieta Bulgari 5 euro

taxa pod Romania - Bulgaria " la Bulgari 6 euro si la Romani 25.5 lei "

taxa Viza Turcia 15 euro " 30, ca am fost si cu nevasta "

acesta este costul total pana in Turcia. specific ca am plecat din Rm.Valcea - Pitesti - Bucuresti - Giurgiu si de acolo " off, doamne ce drum au Bulgarii "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

170 km/h media ? :) ,rezulta ca in 4 ore ati fost acolo(sau ma rog 5 ca esti din Ramnicu Valcea) :) .Am facut si eu drumul asta de 3 ori si cam in 8-9 ore se face cu tot cu ceva opriri scurte. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: mai pune vreo 3 ore.Numai 2 ore faci pina la Giurgiu(cu tot cu Bucuresti)=>mai raman 4 ore.De la Edirne pana la Istanbul sunt in jur de 250 km(depinde unde vrei sa iesi de pe autostrada)si iti i-a 1,5-2 ore(mers blana)=>mai raman 2 ore pentru Bulgaria(350-400km depinde pe unde mergi )?!?! :nono: Sau poate i-ai facut cu elicopterul :P Si tot nu iese media pe care ai zis-o 170 km/h "MEDIA" :biggrin:

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu lasati omul in pace! :icon_thumright: De unde stiti voi cu ce viteza merge el? :Driver: :blah_: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Am sters cateva posturi pt ca incepuse un mic scandal. Asta ca sa stiti de ce nu mai sunt. Lamuriri in caz de nevoie dau pe PM, nu aici. Va rog reveniti la subiect.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!