Jump to content

Fuga pana in Turcia


Bambu
 Share

Postare recomandată

Poate 20.07.2008! Caut si eu pe net oferte pt. Turcia; am gasit ceva la Club Kustur in Kusadasi de la 1.07.2008.Stie cineva de conditiile reale de acolo? Apa marii e calda in perioada respectiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bambu

    15

  • godoroja

    14

  • nick58

    14

  • andrusel

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ptr Kustur Club vezi la Agentia Patriot!!

Apa marii este tocmai buna in perioada de care ai intrebat tu, asta ti-o spune unu care a fost anul trecut la Kustur la mijlocul lui iunie.

L.E. Pentru mai multe info uita-te aici:http://vwforum.ro/index.php?showtopic=33131&st=80&start=80

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca cazul ;) Am doi baieti gemeni de 8 anisori! In fond pt. ei caut ceva frumos.Am fost vreo 3 ani in Grecia, dar as incerca Turcia. Apa din piscine e calda in perioada mai sus mentionata? E cumva apa de mare? Va multumesc pt. raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect! :blush: Rezervarea e pt. 2008 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 1 iunie plec si eu la turci (Kusadasi-Surmeli Efes Hotel).Mergem 5 masini.M-ar interesa daca stie cineva cam cate ore dureaza drumul cu o ora maxim petrecuta in fiecare vama,daca a mai fost cineva la acest complex(sau tot Kusadasi-ul in general) ce parere are, pentru ca in Antalya am fost 3 ani consecutiv si stiu ce inseamna dar m-am saturat de avionele lu' blue-air si alte low-costuri iar cu masina e prea departe.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...ce ruta ai ales? prin Istanbul sau cea scurta cu bacul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 1 iunie plec si eu la turci (Kusadasi-Surmeli Efes Hotel).Mergem 5 masini.M-ar interesa daca stie cineva cam cate ore dureaza drumul cu o ora maxim petrecuta in fiecare vama,daca a mai fost cineva la acest complex(sau tot Kusadasi-ul in general) ce parere are, pentru ca in Antalya am fost 3 ani consecutiv si stiu ce inseamna dar m-am saturat de avionele lu' blue-air si alte low-costuri iar cu masina e prea departe.Multumesc.

Drumul (ruse - edirne - canakkale, de unde iei bacul - kusadasi) pana in Kusadasi dureaza cam 15-16 ore in medie. Indicat e sa faci un popas de o noapte la canakkale pentru odihna. Camera de 4 pers costa in jur de 30-40 E / noapte cu mic dejun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2003 august am fost la Kusadasi, hotel Surmeli (corect este loc.Selcuk, 4-5 km. de Kusadasi). Este destul de elegant.

Atentie cand te cazezi, sa alegi hotelul si nu vilele anexe. Noi am ramas in hotel iar prietenii nostri au ales in vile si nu prea au fost multumiti! Asta se intampla la data respectiva, acum nu mai stiu.

Piscinele sunt de nota 10. Bucataria idem.

La cateva sute de metri este Aqua Fantasy, parc acvatic de distractii. Super pentru orice varsta.

In drum spre Kusadasi este alt parc acvatic, Ada Land. Mult mai mare dar nu asa haios ca Aqua Fantasy.

Avem amintiri foarte frumoase din acel sejur. Kusadasi este o statiune mult mai interesanta decat Antalya.

P.S. In oras au un loc cu o ciorba de burta de nota 10+. Intrebi la un magazin si te indruma cu placere! Merita!

Modificat de teko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 1 iunie plec si eu la turci (Kusadasi-Surmeli Efes Hotel).Mergem 5 masini.M-ar interesa daca stie cineva cam cate ore dureaza drumul cu o ora maxim petrecuta in fiecare vama,daca a mai fost cineva la acest complex(sau tot Kusadasi-ul in general) ce parere are, pentru ca in Antalya am fost 3 ani consecutiv si stiu ce inseamna dar m-am saturat de avionele lu' blue-air si alte low-costuri iar cu masina e prea departe.Multumesc.

[Reclama] gasesti mai multe impresii din Kusadasi, cred ca si un review chiar de la Surmeli hotel; daca nu gresesc, unii oameni au povestit pe larg despre drum...

Vacante inspirate & placute tuturor...

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu pot oferi date de contact, conform regulamentului.

Eventual PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut imi doream un sejur mai mare de 7 zile si am pierdut o gramada de vreme studiind variante si - mai ales - preturi.

Cum si anul acesta sunt destule posibilitati - 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 zile, functie de gusturi si mai ales de... buzunar, m-am gandit ca ar fi util un program care sa stie sa calculeze variantele de sejur posibile, inclusiv pretul total.

Am terminat recent un astfel de program pentru destinatia TURCIA, zilele acestea introduc datele - algoritmul calcul PRET este foarte complex -- iar datele necesare a fi introduse iau ceva timp nu glum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog spune-mi daca asociatul majoritar al societatii - utilizator este in masina, mai e nevoie de acea procura supralegalizata, sau e suficient acordul standard al firmei de leasing?

Firma de leasing va redacta o imputernicire care va specifica datele societatii utilizator si OBLIGATORIU numele soferului (ideal este ca acesta sa fie reprezentant de orice natura al societatii... altfel firma de leasing ar putea refuza sa imputerniceasca o persoana terta, desi aceste situatii sunt rare si rezolvabile). NU conteaza cine se afla "in masina", conteaza cine se afla la volan si numele trecut pe talon. Daca aceste doua nume nu sunt identice, trebuie procura, iar procura trebuie sa parcurga intreg traseul.

Mai multe pe PM, daca doriti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru destui dintre noi ar fi cred interesant de aflat daca nu cumva se intampla sa plece si altcineva catre aceeasi destinatie in aceeasi zi.

Cei interesati [de exemplu] in a gasi companie auto cu care sa traverseze impreuna, in coloana, Bulgaria - aruncati o privire si peste "Rendez-vous turistic :Driver:" de aici [reclama]

Aceasta agenda va fi tot timpul, automat, la zi, iar cel putin o parte dintre cei care posteaza acolo lasa un ID de mess sau alta forma prin care pot fi eventual contactati...

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-am intors dintr-o mica excursie in Istanbul.

Impresii:

1. Pentru cei cu masina pe firma (nu leasing) este suficient o imputernicire tradusa in turca (fara legalizare, doar stampila traducatorului). Atentie insa la Cartea Verde, sa nu fie taiata Turcia.

2. Podul de la Giurgiu este o mare teapa, o mare hotie.

3. Am mers numai noaptea prin Bulgaria . Russe - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Svilengrad - Edirne. Un drum destul de bun, dar cu portiuni groaznice.

4. M-a oprit un echipaj de politie, cica avea radar (desi detectorul meu nu a sunat) - 10EUR si a fost ok.

5. In granita la Turci mergi din control in control, cu verificat de bagaje si tot ce trebuie. Cred ca am trecut prin 5 filtre.

6. Se cumpara viza - 10EUR, inainte de ultimul filtru - si cel la care stai cel mai mult.

7. Am cumparat o cartela pentru autostrada, cu care m-am pacalit groaznic. Mi-a luat 10EUR - adica 19TYL - pentru o cartela alimentata doar cu 14TYL, dar din care nu am folosit decat 9TYL, pentru ca atat a costat drumul. A fost nesimtit turcul pentru ca m-a intrebat daca merg doar pana la Istanbul si inapoi, am raspuns afirmativ si cu toate astea mi-a luat mai multi bani.

8. La aceeasi ghereta am schimbat si niste bani, cu 1,93 TYL / EUR. Un pret destul de bun - cel mai bun am gasit 1,94 in Istanbul.

9. Am uitat sa spun ca intre vama bulgara si cea turca am alimentat cu 0,93 EUR / l - Diesel. Benzina parca era la fel.

10. In Istanbul traficul este ingrozitor, chiar si pentru cineva din Bucuresti. Haos.

11. La intoarcere, am stat la fel de mult in vama la turci.

12. Motorina era acum 1,17 EUR - la aceeasi benzinarie, dar pe sensul spre Bulgaria.

13. La intoarcere am ales drumul prin Nova Zagora. Inceputul drumului, vreo 10km am crezut ca ma intorc. Era ca dupa razboi. Apoi a urmat un drum rezonabil.

14. Am luat un radar (sau cel putin asa mi-au zis ei) cu 20 km inainte de Nova Zagora. I-am pus direct 10 EUR in pasaport, dar mi i-a refuzat din prima. Nasol moment, ma gandesc. Apoi imi explica - in romaneste - ca aveam 82km/h si ca peste 30km/h se retine permisul. Incepusera sa imi scrie amenda, in timp ce imi spuneau ca daca nu am bani , raman fara permis si fara pasaport. Cica amenda era 80 EUR. Am incerca cu 25 EUR - nu au acceptat, apoi i-am dat 40 EUR si i nfinal m-au lasat sa plec. Foarte mult. Imi este si acum ciuda. La plecar mi-a spus ca peste 20km mai e un radar, sa am grija. Nu am mai fost.

15. Iainte de Veliko Tarnovo a mai fost o portiune de vreo 15-20km cred, ce arata ca dupa razboi. Infiorator. Pana si TIR-urile mergeau cu 5km/h.

16. Per total, cred ca drumul prin Nova Zagora e ceva mai bun si mai scurt.

17. Ca si concluzie, mi-am jurat ca nu mai calc Bulgaria cat voi trai. Sunt niste saraci nenorociti. (mi-aduc aminte cum s-a uitat o angajata OMV din Bulgaria la mine si mi-a spus ca nu au toaleta, desi era chiar in spatele ei - Rusine!).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut acum, foarte tare ce ai facut. Acum incearca sa bagi promovare masiva, banner exchange ceva sa il popularizezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inteles daca postul de mai sus este o ironie sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mayday

Cred ca e vorba despre postul lui CornelB, asa ca linisteste-te!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14. Am luat un radar (sau cel putin asa mi-au zis ei) cu 20 km inainte de Nova Zagora. I-am pus direct 10 EUR in pasaport, dar mi i-a refuzat din prima. Nasol moment, ma gandesc. Apoi imi explica - in romaneste - ca aveam 82km/h si ca peste 30km/h se retine permisul. Incepusera sa imi scrie amenda, in timp ce imi spuneau ca daca nu am bani , raman fara permis si fara pasaport. Cica amenda era 80 EUR. Am incerca cu 25 EUR - nu au acceptat, apoi i-am dat 40 EUR si i nfinal m-au lasat sa plec. Foarte mult. Imi este si acum ciuda. La plecar mi-a spus ca peste 20km mai e un radar, sa am grija. Nu am mai fost.

Sub nici o forma nu are dreptul sa retina pasaportul. Din Romania in Bulgaria poti trece doar cu buletinul si poate nici nu ai pasaport la tine... e o smecherie ca sa iti stoarca mai multi bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins ca nu aveau voie sa imi ia pasaportul si nici nu i-as fi lasat sa faca asta, dar nu era cazul sa ma dau destept in fata lor, caci daca vor oricum iti pot face rau. O vizita la sectie si tot ar fi fost un cosmar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duminica ai unde sa schimbi euro. in lire imediat dupa ce treci granita bulgara? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca ghereta aceea este deschisa mereu. Altfel, pana in Istanbul nu prea mai ai unde, caci este autostrada. Cred ca cel mai indicat este sa ai banii pe card si sa scoti de la ATM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!