Jump to content

Fuga pana in Turcia


Bambu
 Share

Postare recomandată

Rumplestilskin
la romani 54 roni taxa tranzit oras Giurgiu (se incaseaza pana la intrarea in vama de un angajat al Primariei, de cate ori am ocazia imi exprim public protestul) si 66 roni se plateste la vames si reprezinta taxa ecologica si taxa de pod. La bulgari cei 6 eur reprezinta 4 eur taxa de drum pentru care iti elibereaza vigneta si 2 eur taxa ecologica, drept pentru care trebuie sa treci printr-o balta murdara.

Repet, astea erau valabile in 30.12.2006. Din 03.01.2007 sunt si eu curios sa vad ce mai ramane din taxele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bambu

    15

  • godoroja

    14

  • nick58

    14

  • andrusel

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am auzit de la cineva ca la turci euroiu = dolaru asa ca e mai convenabil pt noi romanasii sa plecam cu dolari la noi.Este adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e mai convenabil sa ai dolari la tine pt. cumparaturi.La magazine poti sa platesti in lire turcesti, dolari sau euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin
Va spun eu luni ce mai e nou.

Sa nu uiti sa ne spui si noua ce taxe ai platit si pe unde, ca ne intereseaza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Deci, Bambu, Rumplestilskin, suntem vecini.Pai duminica putem sa o punem de intalnire la noi ca loc avem destul prin jurul parcului. :) Ce ziceti de parcarea de la biserica de lemn, aia de langa pod, vis-avis de mag.Titan? ;) .Acum on topic, Bambu, cel mai bine daca vrei sa te descurci in Istambul care este imens(de douaj de ori mai mare decat Bucurestiul) ar fi bine sa te duci cu cineva care a mai fost pe acolo, sau e localnic.La cumparaturi, de asemenea, sa stii ca preturile nu sunt chiar asa negociabile(se negociaza numai daca iei cantitate mare), crede-ma ca eu am fost la cumparaturi impreuna cu turci de ai lor , aurul e destul de scump si la ei, iar toale bune nu gasesti decat in magazinele de firma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punem de o intalnire intr-o duminica dar nu aceasta ca o sa fiu plecat.

Pai si cum ramane cu renumitele bazare unde umbla caini cu covrigi in coada?

Am inteles ca aceasta carte verde care e moka odata cu RCA ul nu este valabila decat in UE.ADU tu ar trebui sa stii.Cat costa cartea verde pentru celalalte tari?

Modificat de Bambu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bazare, :offtopic: canci, ioc.Te vei convinge singur, turci sunt mari comercianti, asta fac toata ziua in afara de bautul ceaiului si pariatul la cursele de cai, sa nu te gandest ca te va lasa sa pleci fara sa cumperi ceva de la el(turcul), dar tot el va iesi in castig.Am fost de fiecare data cu insotitori de-ai lor(am marele noroc ca, cumnatul meu este asociat cu niste turci de la care ia marfa si cunoaste Istambulul f.bine)Daca te duci pt.prima oara si fara insotitori din partea locului, ai mare grija pe ce dai banii.Se gasesc si lucruri frumoase de calitate, dar sunt la fel de scumpe ca la noi.Oricum, bafta si nu da banii pe prostii, ia bomboane la copii :) (baclava).

Da, iti tb.carte verde pt.ei, nu stiu exact pretul, ca nu am fost cu masina mea 60-70 RON?

Bonus cateva fotografii pt.Bambu.Ultima este de la intrarea in Istambul.Enjoy.

post-6004-1167917711_thumb.jpg

post-6004-1167918136_thumb.jpg

post-6004-1167918151_thumb.jpg

post-6004-1167918167_thumb.jpg

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

De acord cu intalnirea de duminica. Sper sa nu apara nimic neprevazut.

Cartea verde este 60 usd pe perioada minima(2 saptamani). In rest succes la cumparaturi. Trebuie sa fi bun negociator si sa ai o aritmentica de fier. Ei au calculatore mici si trec de la o moneda la alta cu nonsalanta cu care tu te speli e maini. Ex: iti spun un pret de 10 lire, tu ii oferi 7 lire, dupa care el iti cere 4 eur, tu ii dai 3, el iti cere 5 usd etc. Cand am fost eu nu denominasera moneda si erau absolut ingrozitori. 1 eur=1.600.000 lire. Plus de asta aveau niste cearsafuri de bancnote care mie mi se pareau identice, cu aceasi mustaciosi pe ele :) Intre timp s-au mai schimbat. Intr-adevar, nu umbla cainii co covrigii agatati. Ce e bun, e scump. Drum bun si noteaza ce platesti la Giurgiu, atat la noi cat si la ei, atat la ducere cat si la intoarcere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De Parndorf Austria stiti ceva?Eu am trecut pe acolo asta vara si mi s-au parut OK preturile.Gasca cu care urmeaza sa plec tot insista sa mergem acolo si sincer ce aud de la voi si din alte parti ma cam sperie de Turcia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Stii vorba aia: alta gasca in alta traista? Pot sa-ti spun multe, dar devenim :offtopic: . Exista un post cu astfel de informatii. Din punctul meu de vedere, referindu-ma strict la cumparaturi, Istambul si Viena sunt antonime. Viena este orasul meu favorit. Civilizatie, curatenie, bun simt, atitudine corecta fata de vizitatori, lucruri frumoase, preturi ok. Nu vreau sa te deturnez, si Istambulul merita vizitat ca si experienta, dar crede-ma nu are nici o legatura cu Viena. END :somnmare:

Mie personal mi-ar conveni sa pleci la turci, ca sa ne spui si noua ce taxe mai sunt la Giurgiu :lol:

Modificat de Rumplestilskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai compari Austria cu Turcia?Fiecare tara are farmecul ei, depinde in ce scop te deplasezi acolo.Daca ai de ales, alege Austria fara ezitare.Merita si Istambulul vazut, dar asa pe indelete(nu ai de ce sa te sperii, sunt foarte primitori cu romanii, mai ales daca ai bani de cheeltuit).

Btw, nu stiu nimic de Parndorf :somnmare: sorry.

Ia te uita se pare ca am scris acelasi lucru cu Rumplestilskin :offtopic:

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa ocolesti Giurgiu,(scapi de taxa aia nenorocita), inainte de intrarea in oras se face un drum mic lateral stanga, perpendicular cu soseaua principala, destul de sinuos(un fel de centura)care te scoate direct in vama.

Putem dezvolta mai mult aceasta fraza ? Pe bune scapi de taxa pe prostie pe acolo si daca o iei prin oras platesti? Drumul asta are vreun semn ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putem dezvolta mai mult aceasta fraza ? Pe bune scapi de taxa pe prostie pe acolo si daca o iei prin oras platesti? Drumul asta are vreun semn ceva ?

Asta-vara am trecut pe acolo si nu imi amintesc de semn.La inceputul lui decembrie cand am trecut pe acolo era noapte si nu am vazut iarasi nici un semn.Am inteles ca acum ar fi postat un politist comunitar de straja acolo(nu cred ca sta si noaptea,poate doar pe timpul zilei)?!Oricum, inainte cu aprox.1km de intrarea in oras te uiti cu atentie si vei vedea un drum lateral stanga perpendicular pe axul soselei principale.Daca nu ma insel, parca exista o placuta mica pe care scrie vama, dar nu sunt sigur.Drumul e destul de prost, neingrijit si ingust, e destul de sinuos, stg.-dr., are vreo 5 km aprox. si te scoate exact la Petromul de la intrarea in vama.Bafta.

Azi dimineata la stiri era un reportaj cu taxele care se platesc la Giurgiu:taxa tranzit oras, taxa de ecologizare, taxa de pod si cam atat am retinut ca eram cam adormit.

Nu pe drumul acela nu platesti nici o taxa.

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa va spun ca in cateva ore plec spre Austria pana la urma.Am auzit ca nu te lasa sa intri in Ungaria si Austria iarna fara cauciucuri de iarna si lopetica si sacut de nisip.Asa e?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin
Putem dezvolta mai mult aceasta fraza ? Pe bune scapi de taxa pe prostie pe acolo si daca o iei prin oras platesti? Drumul asta are vreun semn ceva ?

Drumul la care face referire ADU este prin OINACU (asta daca ai GPS). Este un satuc la margine Giurgiului. Intradevar drumul te scoate la cele doua Petrom-uri, in zona cu gherete pentru asigurari etc. Este o zona unde s-au construit niste diguri, deoarece a fost foarte afectata de inundatii. SIGUR nu scapi de taxa aia tampita (asta daca mai e valabila). Nenea de la primarie sta cu ghereta lui DUPA Petrom-uri si are bariera. Singura posibilitate sa eviti taxa este sa intrii prin vama cea veche (este langa bariera de la calea ferata), dar acolo este un politist comunitar NON STOP. :angry:

Tin sa va spun ca in cateva ore plec spre Austria pana la urma.Am auzit ca nu te lasa sa intri in Ungaria si Austria iarna fara cauciucuri de iarna si lopetica si sacut de nisip.Asa e?!

Nu stiu de nisip, dar fara cauciucuri, si lanturi SIGUR nu te lasa. A patit-o un coleg de al meu :angry: Evident ca pe raza de 50 km nu a gasit si a trebuit sa cumpere unele de o cu totul alta dimensiune (pe care evident nu lea- folosit, de lanturi vorbesc). Le-a afisat ostentativ pe bord si gata.

Drum bun si sa nu cheltui toti banii pe nike si adidas :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Ca sa nu mai ne stresam referitor la taxele ce se platesc in vama Giurgiu, acum au aratat la TV un fel de protest al celor ce trec prin vama concretizat in blocarea vamii. Deci sigur se mai plateste acea taxa "de tranzit" al orasului Giurgiu, chiar daca tu nu ajungi in vama prin Giurgiu :rolleyes:. Primarul e la munte, vice primarul doarme, iar un politist comunitar care bloca drumul spre Bulgaria a avut nesansa sa stea in calea unui autoturism si sa fie luat pe capota vreo 2 metrii. Suparare mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata m-am intors.Am intrat fara lopetica si cu numai doua cauciucuri de iarna.Se circula si cu buletinul intr-adevar dar nu recomand nimanui sa nu aiba passport pt ca am auzit de situatii in care nu i-au lasat sa treaca doar cu buletinul.In afara de vama Nadlac unde am stat vreo 3,5 ore totul a fost OK.In Austria am trecut ca pe strada, nu au cerut nici un act. Nici gand de controale prin masini deci se poate veni cu orice de acolo.Am vazut Viena si Budapesta, superbe ambele.In Budapesta am cautat o ora iesirea spre M5 si in cele din urma am reusit mai mult din greseala.

Turcia nu a iesit din schema asa ca noi informatii sunt binevenite oricand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Ramai cu impresiile din Budapesta si Viena. E mai bine. In alta ordine de idei ai pierdut intalnirea filialei Balta Alba-Bucuresti :D Poate ne vedem toti 3 in weekend-ul asta, desi e greu (ADU e in concediu, iar eu s-ar putea sa plec la socrii unde o sa ma intalnesc, sper, cu un alt coleg de al nostru forumist). Ochii in patru si saptamana usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai saptamana asta e intalnirea de iarna a forumului.Poate ne vedem acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Adevar graiesti Maria Ta... Din pacate nu o sa pot ajunge desi tare mi-as dori. O sa incep sa vin intai la intalniri mai restranse, eu sunt totusi un membru tanara speranta. Asa ca... next time, poate vine pana atunci si ADU. GATA cu :offtopic: Turcia e si ea interesanta... :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ave! Citesc de ceva timp topicurile si am dat de acesta legat de Turcia.

Am fost anul trecut cu masina pana in Marmaris. Din cate imi aduc aminte nu am avut probleme cu politia in Bg desi eram pregatit cu hartii mici de euro...

La turci atat vreme cat iti vezi de treaba totul este k. Am parcat aiurea pe un bulevard central in MArmaris, am pus avariile si am mers 5 min. intr-un bar sfatuit de un prieten turc - daca esti turist politia lor este destul de toleranta...

Singurul lucru care m-a deranjat la turci a fost insistenta lor de a ghici de unde esti, sa iti spuna cateva cuvinte in limba ta si sa cumperi ceva...

In rest serviciile sunt k, anul asta vreau sa merg din nou si tot cu masina.

Sunt curios daca fost cineva anul asta - 2007-sau va merge pentru a schimba impresii..

Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ai calatorit si noaptea prin Bulgaria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am calatorit eu noaptea prin Bulgaria...

Nu stiu cum de se intampla ca de fiecare data (4 ori) ma prindea noaptea cam la intrarea in Bulgaria dinspre Grecia (fie la Promachonas-Kulata, fie la Ormenio-Kapitan Andreevo), fie dinspre Turcia (acum vreo 5 ani). :)

Daca-s intrebari (btw, tocmai m-am intors dintr-o mica excursie de 2 zile in BG), haideti sa le punem pe topicul cu Bulgaria!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai calatorit si noaptea prin Bulgaria?

Da. Am plecat la 3 am sambata din Buc si am iesit din Bulgaria dimineata la 10. Vama bulgara am trecut-o la 4.30 aprox. In rest am dat talpa cat s-a putut. Nu am gasit radare, politie nimica. La intoarcere, dimineata pe 7.30 la iesire din Cap Andreevno (sper ca am scris ok) spre un pod era un radar pitit sub acel pod intr-o curba, dar am avut o bafta chioara, incetinisem sa aprind o tigara....aveam ceva in jur de 60...:D. Oricum nu mai e ce a fost prin Bulgaria...

Ave!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

asteptam detalii de la Adu 33 ref. la taxele de autostrada la turci. Eu dupa ce am luat bon de intrare, in istambul nu am mai oprit la alea de plata si am trecut prin cele automate. Tiuiau alea, faceau nasol, deci nu cred ca am procedat corect si mi-e frica sa nu am probleme acum cand ma voi duce din nou in turcia. La fel informatiile despre drumul prin cannakale si eventual taxe de autostrada ( cand cum se platesc, mai tre iar prin OTOMATIK :icon_thumright: :lol: sau nu). Salutari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!