Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Eu am pierdut abtibildul. In ziua in care am cumparat masina si am platit taxa. Am fost oprit o singura data de politie, pentru radar, si nu i-a interesat de loc de asigurare si rovigneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masinile inmatriculate in Romania nu se poate lua rovinieta decit pe un an? Mie asa mi s-a spus de la benzinaria PetromV . Am vrut sa iau rovinieta pentru trei luni pentru ca oricum vind masina.

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare , poate offtopic, dar sunt interesat daca se poate cumpara rovigneta si pe 5 zile 1 luna 6 luni ? dupa cum am inteles ca platesc cetatenii straini veniti la noi in tara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Fukao dar si altii ....

S-ar parea ca nimeni nu mai citeste posturile de deasupra ...

Un pic mai sus Doru a postat un link cu informatii despre rovinieta .

Si inca doua link-uri cu informatii despre rovinieta :

http://www.e-transport.ro/stire-ROVINIETA_...DN_-4615-7.html

http://www.e-transport.ro/ROVINIETA_2007_P...2-i4507-l1.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragii mei, am pierdut bonul de la rovinieta! Cum fac sa aflu cand imi expira? Exista un site ceva, ca la ITP sau RCA, unde bagi seria autocolantului si afli ce si cum?

Daca ai pierdut bonul , scrie in lege ca cel care a vandut-o poate sa elibereze duplicat la rovinita contra sume de 10 euroi , dar se pare ca nu se practica pentru turisme, suma de plata pentru un an de zile fiind sensibil egala cu cea pentru eliberarea unui duplicat . Acest procedeu se practica la autovehicolele mai mari de 7.5 tone , fiind mult mai avantajos sa cumperi un duplicat decat o noua rovinieta(pentru conformitate vezi OG 15/2002 si normele metodologice de aplicare a ordonantei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa-ha! Pai atunci, mai fac diseara o cercetare intr-un vraf de bonuri de benzina vechi, si daca nu gasesc o sa fac alta, oricum facusem prin februarie si acum in ianuarie nu ies cu duba din Buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am gasit o chestie tare utila pe net. http://www.rovignete.ro

Gasiti acolo cam totul despre rovignete - taxa de drum din Romania.

M-am gandit ca e bine de stiut.

Hai bafta multa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

IN SFARSIT S-A HOTARAT CA TAXA DE DRUM , ROVIGNIETA , SE POATE PLATI SI PE PERIOADE MAI MICI DECAT UN AN

7 , 30 , 90, 180, 360 ZILE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grr... Ce teapa mi-am luat. Am platit-o si eu ies afara o data la 2 luni... :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IN SFARSIT S-A HOTARAT CA TAXA DE DRUM , ROVIGNIETA , SE POATE PLATI SI PE PERIOADE MAI MICI DECAT UN AN

7 , 30 , 90, 180, 360 ZILE

Gokey, baga un link, detalii ceva... de unde stii ca e oficial?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gokey, te rog frumos sa scrii fara CAPS. asa cum spune si la regulament.

am unit eu toate topicurile deschise pe tema ROVIGNETEI.

sper sa nu mai facem altele :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna masura Bogdan, chiar am vrut sa sesizez un moderator sa le uneasca :)

Deci, linkuri oficiale ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IN SFARSIT S-A HOTARAT CA TAXA DE DRUM , ROVIGNIETA , SE POATE PLATI SI PE PERIOADE MAI MICI DECAT UN AN

7 , 30 , 90, 180, 360 ZILE

VALABILITATE:

Pentru utilizatori straini:

- una zi*)

- 7 zile

- 30 de zile

- 6 luni

- 12 luni de la data declarata.

Ce cretini :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gheorghe Dracu
La MOL nu aveau. La OMV imi tot ziceau ca o sa primeasca (poate) dupa 10 ianuarie. Asa ca m-am dus la posta, m-am confruntat cu nesimtirea clasica la posta romana si am luat o vinieta. Pe ea scrie insa 2005/2006, am primit 3 hartii, dar pe niciuna nu scrie cat e valabila, etc. Da kko!

Vinieta costa 58RON si amenda e de 300RON.

Ieri am citit in ziar ca s-au mai vandut viniete din stocul vechi (cu 05/06) dar daca ai la tine chitanta nu e nicio problema. Acum ma intreb de ce dracu' iti mai vinde vinieta daca tot chitanta e aia care te scoate din kkt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru masina din semnatura am platit azi taxa de drum la Posta 22 euro pe 1 an de zile (72 lei). Din ce am citit pe pagina asta pentru un turism cu euro II sau peste, taxa este de 16,8 euro.

Stie cineva daca pagina respectiva mai e actuala?

Pe chitanta scrie "autoturism", euro II, 12 luni - suma 71,93.

Ati mai platit careva recent taxa de drum? Cat a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am platit la MOL saptamana trecuta rovigneta pentru o masina non-euro pe un an. Pretul: 109 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.rovinieta.ro/cui_ii_trebuie.htm

Am intrat azi pe site-ul de mai sus si ultima fraza este: In prezent, autoturismele, microbuzele, autobuzele, autocarele si vehiculele de transport marfa cu masa de pana la 3,5 tone sunt exceptate de la plata acestei taxe.

Deci sa inteleg ca nu ne trebuie rovigneta sau nu e actual site-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt 6 luni, euro2 si peste, am dat 29,4 RON.

tot la MOL :lol: , din stocul vechi....

la mine a fost amuzant ca am intrebat cit costa si omu' zice 294; eu cu 100 roni in mina ii zic ca nu am atita la mine si am sa revin. dupa ce am stat la rece si am putut gindi un pic (atunci eram dupa o plimbare in toiul zilei prin :icon_thumright: per-pedes) ca nu are cum sa coste 294 RON rovinieta. Avind ceva treaba, am trecut din nou pe acolo si il intreb pe om in ce moneda mi-a zis pretul: asta repede ca in lei vechi si l-am intrebat de ce nu a zis pe linga 294 si mii ca sa inteleg ce vrea sa zica. :vaidecapulmeu:

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe 6 luni, euro 4 29,89 ron, la rompetrol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit intre timp explicatia. Din 01.01.2008 rovinieta costa mai mult. Astfel se calculeaza cate zile sunt pentru 2007 si cate zile sunt pentru 2008 si de aici apare diferenta de pret. Cei care au platit pe 6 luni, au trecut foarte putin cu valabilitatea in 2008 si de aceea pretul a ramas aproape cu tariful vechi

La mine am facut un calcul sumar:

175 zile din 2007 - 8 euro

193 zile din 2008 - 15 euro

---------------------------------

23 euro ~ 72 lei

Am extras tarifele pentru autoturisme:

Durata - Non Euro / Euro I / Euro II+

2007

7 zile - 3.0 / 2.4 / 1.8

30 zile - 6.0 / 4.8 / 3.6

6 luni - 15.0 / 12.0 / 9.0

12 luni - 24.0 / 21.0 / 16.8

2008

7 zile - 5.0 / 4.0 / 3.0

30 zile - 10.0 / 8.0 / 6.0

6 luni - 25.0 / 20.0 / 15.0

12 luni - 40.0 / 35.0 / 28.0

Pentru mai multe lamuriri puteti intra aici

Modificat de Kitaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca nu ne trebuie rovigneta sau nu e actual site-ul?

Un raspuns iti poate da urmatoarea afirmatie de pe site:

Constient ca pana la 15 ianuarie posesorii de autovehicule nu vor avea cum sa achite taxa de drumuri, ministrul Transporturilor, Constructiilor si Turismului, Gheorghe Dobre, a hotarat prelungirea termenului-limita de aplicare a sanctiunilor pana in ultima zi a lunii ianuarie 2005.

Deci site-ul nu este actualizat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

apropo de rovigneta (sau cum mama ei se scrie)

parintii mei tocmai si-au luat amenda (deh, au uitat sa isi ia, asta e) insa ce ma frapeaza este ca le-a fost retinut si talonul de inmatriculare din cauza lipsei ei. nu am gasit nicaieri specificat in codul rutier ca s-ar retine talonul pentru asta. astept sa vad si procesul verbal in sine, sa vad exact ce scrie pe el, conform carui articol au retinut talonul.

voi aveti idee ce se poate face in acest caz, respectiv cum se recupereaza talonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti primul pe care il aud ca a luat amenda ca nu avea rovigneta. Cine i-a dat amenda, politia? Ca stiam ca ei nu au dreptul sa o ceara ci numai daca sunt insotiti de cei de la AND. Asteptam sa vedem ce au scris in PV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!