Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

si am cum sa stiu daca a fost oprita sau nu? faza e ca masina e pe numele tatalui meu si el ar trebui sa se duca sa faca contestatie si nu e genul. pot sa aflu cumva daca mergea camera sau daca am luat amenda sau nu?..amenda e 250 parca. asa scrie pe net

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil trebuie sa iei legatura cu cei care le-au montat, habar nu am de cine aparțin. Amenda daca ai luat-o iti va veni acasă. Eu am platit anul trecut pentru bunicul meu, care nu stia ca i-a expirat rovinieta, 120 RON la finanțe. Acum nu stiu cat mai este..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai rovigneta pe un an e 120..banuiesc ca amenda e un pic mai mult nu?.si de cand vine acasa am 24 de ore sa p platesc si e jumatate nu?.. cica camerele alea nu merg tot timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@megamotoreta: adica rovigneta e inclusa in pretul combustibilului si nu mai trebuie platita separat? E lege clara pentru asta?

Pentru ca in cazul asta nu are rost sa mai platim o taxa in plus , nu ?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este lege, este doar o taxa de drum inclusa in pretul combustibilului. Rovigneta este o alta taxa de drum. Sunt taxe diferite dar pt acelasi lucru, pt drumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut si la multi ani!

Daca am trecut pe sub o camera fixa pe dn79 si apoi miam dat seama ca aveam rovinieta expirata. Am mers la benzinarie si mi-am facut una pe 7 zile.

Imi va veni amenda acasa sau daca am luat rovinieta in ziua respectiva pana la ora 12:00 se poate sa "scap".

Va rog sa ma ajutati.

Va multumesc.

Modificat de b34life95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai retin daca pe amenda primita pt rovigneta este trecuta si ora. daca da, nu cred ca scapi facand una cu data ulterioara.

doar daca diferenta sa fie de cateva minute si sa contesti in instanta pe motiv ca ceasurile ar fi decalate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar altii care au fost in situatia mea au primit amenda sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificarea se face in momentul in care ai trecut. Pe bon apare valabilitatea cu data/ ora.

Deci.... Ai sanse sa primesti amenda. Dar poti incerca sa contesti. Ai sanse mici, dar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Multumesc pentru raspuns.

Asta e. De acuma voi fi mai atent. 

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai facut rovigneta in ziua cand ai trecut pana la ora 23:59, nu primesti amenda,asta sigur verificata de soferii de camioane,mai vb cu ei prin statie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am auzit si eu ca daca ai trecut de o camera si aveai rovinieta expirata, apoi ai mers pana la ora 23:59 sa iti faci alta atunci nu mai vine amenda. 
Am tot vazut oameni care ziceau ca nu e adevarat, altii ca ba. 

Dupa ce am trecut de camera am mers sa imi fac rovinieta pe 7 zile cu valabilitate din ziua in care am patit-o.

Sper sa fie asa. 

Iti multumesc pentru raspuns.

In cazul in care vine cat se plateste? 125 lei in termen de 48 de ore si inca taxa de rovinieta pe un an, adica vrei 130 lei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am circulat acu 3 ani si ceva fara rovigneta, fapt pt care am platit o caruta de bani pt amenzi (care au venit anul trecut).

Acum primesc in posta inca o instiintare de plata pentru tarif de despagubire in valoare de 28 euro. Ce r*hat mai e si asta? Mi se pare marlanie pe fata...

 

post-132736-0-07501700-1423731079_thumb.

---

post-132736-0-55211100-1423731195_thumb.

Modificat de Nethar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste prevederile art 8 potrivit caruia iti cere banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"(3) Contravenientul are obligaţia de a achita, pe lângă amenda contravenţională, cu titlu de tarif de despăgubire, în funcţie de tipul vehiculului folosit fără a deţine rovinieta valabilă, sumele stabilite potrivit anexei nr. 4."

 

Bun, gasesc anexa:

 

"ANEXA 4 Abrogată. ---------- Anexa 4 a fost abrogată de pct. 5 al art. I din LEGEA nr. 144 din 23 iulie 2012 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 509 din 24 iulie 2012."

 

Ce-i drept, eu am circulat fara rovigneta in noiembrie 2011. Se aplica sau pot contesta cumva amenda pe baza anexei abrogate?

Modificat de Nethar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAm nu, deoarece legea era atunci in vigoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o intrebare . In acest moment detin un Golf 5 , 1.4 benzina , pe numele meu , urmeaza sa o donez maicamii , pentru ca asigurarea este foarte mare . Am 25 de ani , nu am facut niciodata un accident , iar asigurarea este in jur de 2000 de lei pe numele meu . Urmeaza sa ma ocup de acte si sa o trec pe mama in talon , carte etc . Intrebarea mea , acum 5 luni am facut rovinieta pe 12 luni , acum se schimba proprietarul , dar numerele raman tot alea , seria de sa sasiu la fel , doar ca se schimba proprietarul . Mai este nevoie de cumpar alta rovinieta ? Sau ramane asta valabila , pana expira ? Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu rovigneta se face pe numarul de inmatriculare al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@b34life95 salut, exact asa am patit si eu azi nu aveam rovinieta valabila si am trecut pe langa o masina cu camere  peste 10 minute am cumparat rovinieta la o benzinarie. Ai mai fost deranjat din cauza rovinietei expirate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

langa Agip de la aeroport sunt camere de rovigneta?

 

Poate cineva confirma cu dovezi cum ca sunt/nu sunt camere de verificare rovigneta in dreptul aeroportului Otopeni? Merci

 

Pe link-ul asta sunt aratate 15 locatii noi si se spune ca sunt in total 53 de locatii in functiune

 

Pe DN1 prima camera apare la Romanesti, inainte de Ploiesti, nu apare locatia din Otopeni.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce zi/ora?

In afara camerelor fixe mai sunt camere mobile, pe masini, care au un grafic de instalare pe diverse intervale orare sau drumuri nationale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi miercuri la ora 11;50 trecut langa camere mobile pe masini si la ora 12 aveam deja rovinieta cumparata, dar pe siteul CNADNR daca verific ziceca nu am rovinieta valabila. Va anunt daca am scapat sau nu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!