Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Poate s-a mai scris.

Ca platim rovignete si alte taxe,asta e... Dar, daca drumurile pentru care platim sunt pline de gropi si ne rupem masinile, cine raspunde? Cine ne deconteaza reparatiile?

Stie cineva unde se fac sesizari si cereri de despagubire?

Cum se procedeaza? Pareri?

Modificat de Totalsender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vorba de chitanta de plata a rovinietei pentru perioada cand a venit amenda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tocmai mi-ai rupt masina rau in zona Targul vitan... acum 2 zile tocmai ce platisem impozitul..pt ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MadKat o amenda nu o poate anula nimeni in afara de judecatorie. Degeaba ai prezentat tu chitanta, ca amenda o sa o platesti daca nu ai duplicat.

 

poti cere insa sa vezi daca nu cumva esti in baza de date cu rovigneta cu o cerere la CNADNR, si e doar o eroare de amenda. Apoi iei o notificare de palta de la primarie si faci actiune in instanta sustinand ca ai aflat cand ai primit notificarea. Si sa speri sa mearga, pentru ca altfel esti bun de plata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai, ca 100% este o eroare de amenda - masina cat timp a circulat in afara orasului a avut rovinieta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am inteles cu totii. Dar chiar si asa nu au ce sa faca aia de la impozite. Amenda trebuie contestata in instanta si acolo se va obtine stergerea ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

stie cineva ce se intampla cu sistemul de plata al rovinietei?

Am fost ieri la MOL, mi-au zis ca au ceva dificultati tehnice (de vreo 3 sapt) si nu elibereaza. Azi m-am uitat pe http://www.roviniete.ro/ unde scrie ceva similar

 

 

Va informam ca in perioada 01.03.2014 ora 00.00 - 07.04.2014 ora 23.59 se vor efectua lucrari de infrastructura la conexiunea dintre CNADNR (Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania) si Scala Assistance; din acest motiv activitatea de emitere viniete va fi suspendata temporar.

 

Ideea este ca am nevoie sa cumpar o rovinieta. Cum procedez? De unde sa cumpar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti vine amenda acasa, te duci frumos banuesc la judecatorie si le arati acel citat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut pana la urma la OMV, ei nu aveau aceste probleme de sistem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut!

Am vandut masina anterioara (Octi2) si am pastrat numarul pe cea actuala (Octi3), Rovinieta o am platita pana pe la jumatatea lui august si ca orice roman bun platitor de impozite m-am grabit sa merg sa iau o noua rovinieta, pentru noua masina. Am fost si la OMV si la Rompetrol si acelasi raspuns: "nu va putem emite rovinieta pentru ca in sistem apare ca aveti asa ceva." Foarte tare este faptul ca la emiterea unei noi roviniete nu se ia in calcul seria  de sasiu, ci doar numarul. M-am uitat si pe site-ul CNADE si intr-adevar numarului meu de inmatriculare ii corespunde o rovinieta perfect valabila (bineinteles daca introduc seria de sasiu de la masina anterioara).

 

Intrebarea este (pentru cunoscatori): Camerele acelea sugubete stiu sa citeasca doar numarul de inmatriculare? Doar atat?

 

Multumiri anticipate pentru raspunsuri! Si chiar mi-ar trebui din seara asta, ca maine am de gand sa ies din oras ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camerele da, politistul depinde :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai raspunsul l-ai dat singur. Seria dupa sasiu e doar o masura de siguranta. Daca iti vine amenda faci un dosar cu C/V copii dupa rovigneta.... etc etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Am vandut masina anterioara (Octi2) si am pastrat numarul pe cea actuala (Octi3), Rovinieta o am platita pana pe la jumatatea lui august si ca orice roman bun platitor de impozite m-am grabit sa merg sa iau o noua rovinieta, pentru noua masina. Am fost si la OMV si la Rompetrol si acelasi raspuns: "nu va putem emite rovinieta pentru ca in sistem apare ca aveti asa ceva." Foarte tare este faptul ca la emiterea unei noi roviniete nu se ia in calcul seria  de sasiu, ci doar numarul. M-am uitat si pe site-ul CNADE si intr-adevar numarului meu de inmatriculare ii corespunde o rovinieta perfect valabila (bineinteles daca introduc seria de sasiu de la masina anterioara).

 

Intrebarea este (pentru cunoscatori): Camerele acelea sugubete stiu sa citeasca doar numarul de inmatriculare? Doar atat?

 

Multumiri anticipate pentru raspunsuri! Si chiar mi-ar trebui din seara asta, ca maine am de gand sa ies din oras ...

Si eu am vandut masina si am pastrat numerele... la reinnoirea Vignetei, a tastat numarul si mi-a scos acea hartie cu numerele si seria noua de masina... deci se modifica si in baza de date implicit sera de sasiu.

Si da, camerele sugubete citesc doar numarul, il verifica in baza de date si-l coreleaza cu seria de sasiu.

Poti verifica valabilitatea rovignetei ->aici<-

O sa trebuiasca sa introduci si seria de sasiu actuala si ar trebui sa apari ca fiind ok cu aceasta noua combinatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo am verificat si eu (la CNADNR pe site) si totul e OK cu actualul numar si vechea serie. Rezulta ca azi pe un traseu de 630 de km pe camere s-a vazut un nr de inmatriculare cu rovinieta perfect valabila. Gresesc cu ceva? Presupun (si sper) ca nu.

 

@nervoss; Ai scris: "Si eu am vandut masina si am pastrat numerele... la reinnoirea Vignetei". Pai, asta am incercat sa fac si eu: sa-mi reinnoiesc rovinieta dar nu am reusit. Oamenii de la OMV si Rompetrol mi-au zis ca pentru nr meu este deja una valabila si nu pot sa-mi emita alta.

 

Cat despre politisti, nu cred ca au ei treaba cu rovinieta mea. Doar CNADNR-ul ma poate diseca la o adica, bineinteles cu colaborarea Politiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am studiat si eu cu ceva mai multa atentie la CNADNR pe site si am gasit la sectiunea 'Intrebari si raspunsuri privind rovinieta' doua lucruri care se cam contrazic:

 

- NU
 

- in cazul in care in sistemul informatic, pentru numarul de inmatriculare respectiv exista o rovinieta aflata in perioada de valabilitate, aceasta se considera a fi valabila pentru vehiculul dv., numai in cazul in care numarul de identificare pentru care a fost eliberata rovinieta respectiva este acelasi cu numarul de identificare din certificatul de inmatriculare al vehiculului detinut de catre dv., si rovinieta respectiva a fost eliberata pentru tipul de vehicul detinut de catre dv;
   In cazul in care cele doua numere de identificare nu sunt identice, sau tipul vehiculului detinut de catre dv. este diferit de tipul vehiculului pentru care s-a emis rovinieta existenta in sistemul informatic, aceasta nu se considera a fi valabila pentru vehiculul detinut de catre dv., iar operatorul are obligatia sa va elibereze rovinieta solicitata.

 

Eu inteleg asa: punctul 7 imi spune imperativ sa cumpar rovinieta pentru situatia cu masina vanduta si pastrarea numarului, iar punctul 11 imi spune ca am rovinieta valabila daca operatorul imi confirma acest lucru, iar eu am acelasi tip de vehicul (in cazul meu particular - Skoda Octavia).

 

Daca intelege cineva altceva, am rugamintea sa lamurim aspectul in cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cretinei...

 

Ai vandut masina si ai pastrat numarul, atunci camerele te lasa in pace...nu au de unde sti ca tu ai schimbat masina...poate daca ai schimbat-o cu un camion/furgoneta :)

La un cotrol politie si Drumuri pot verifica daca corespunde VIN/nr inmatriculare si atunci esti pasibil de amenda...

 

In principiu ar trebui sa se lege numai de VIN... dar camerele nu pot citi asta...asa ca controlul cu camere se face dupa numar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

@nervoss; Ai scris: "Si eu am vandut masina si am pastrat numerele... la reinnoirea Vignetei". Pai, asta am incercat sa fac si eu: sa-mi reinnoiesc rovinieta dar nu am reusit. Oamenii de la OMV si Rompetrol mi-au zis ca pentru nr meu este deja una valabila si nu pot sa-mi emita alta.

 

 

 

Mie apucase sa-mi expire pana am luat noua masina... Insa am avut surpriza, ca la emiterea noii Vignette sa-mi apara noua serie de sasiu. Cand iti va expira si vei lua alta, sunt curios daca se va actualiza seria de sasiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai valabila pe nr tau vechi platita de tine cu fosta masina, circula asa...camerele o sa vada ca pe nr tau este platita rov...

Problema e daca te opreste politia si cretineii pe drumuri si verifica VIN-ul...dar slabe sanse...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Mi-ati confirmat ca nu gandeam gresit si oricum situatia de fata poate fi valabila la un moment dat pentru oricare dintre noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut colegi,

Un sfat: cumparati ro-vigneta ! (si eu imi rup masina la fel ca voi, chiar ma pregatesc de schimbat amortizoare... dar traim intr-o tara unica)

Acum povestea pt cine are timp de citit: am mers fara vigneta in 2010 (vina mi-o asum in totalitate, puteti arunca cu pietre)

In apr. 2014 primesc: amenda cnadr, poprire pe cont la primarie , taxe judecata, taxe executor judecatoresc. total 900 ron

In tot acest timp, NU am stiut nimic. Angajatii cnadr cica vin cate  2  la domiciliul paratului iar daca nu esti acasa o lasa in usa. Apoi ei semneaza un proces verbal de inmanare, neaparat 2 semnaturi. Prin unele cunostinte sa aflu ca baietii stau in birouri si isi semneaza unul pt celalalt (o mana se spala pe alta, sunt colegi... mai trebuie dus un copil la gradinita in timpul serviciului, mai rezolvam o treaba. Asta e practica nationala. 

Deci tu nu afli nimic. Dupa 1/2 an Cnadr contacteaza avocat si sunt dat in judecata.

Acum alta chestie made in romania: sunt filmat pe A1, dat in judecata de Cnadr Timisoara, iar procesul are loc la Calarasi  (Calarasi e in romania?glumesc, ii salut pe membri din acest oras) , masina inmatriculata in Bucuresti ... doar in romania (special am scris cu litera mica).

Nu primesc nici o citatie (te poti reprezenta singur) ; intreb mai multi avocati daca este ok (adica eu sa nu fiu informat), raspunsul... da, cu o jumatate de gura. Proces civil, valoare mica de recuperat... chiar daca faci scandal ti se va spune ca ai fost informat prin posta... dar s-a ratacit. Pe scurt, nu ai ce face

Cum am spus, in 2014 primesc bucuria ; ce e dureros, taxe catre stat 400 ron, onorariu executor 500 ron

Am discutat cu 4 avocati fata in fata, printre care si d-nul Ghe. Piperea, e o somitate in domeniu (http://www.piperea.ro/blog/gheorghepiperea/rovinieta/#comment-11452), poti contesta citatia executorului, dar la final ma costa mai mult 

Privind calitatea oamenilor cu care lucreaza groparul romaniei (cnadr-ul): il sun pe executorul judecatoresc, imi raspunde: *auzi ba, tu o sa-mi platesti mie..*.(onorariul lui) 

Am platit tot, am dus chitantele personal la cnadr, am trimis chitanta executorului (cu confirmare de primire)

 

Iar acum un off topic: cu cateva sapt. inainte de intamplare, discutam cu o cunostinta care fura statul puternic (recuperari de tva, licitatii racordare apa-canal) si nu l-am rusinat doar din cauza diferentei de varsta (si din cauza celor cateva milioane de euro pe care le are :)

Care era fraierul in discutia aia ? .. asa ca, cumparati vigneta

Modificat de Raven1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Naspa de tine...

Eu am aruncat zilele astea copii dupa rovineta platita pana in 2011 :) restul inca le am...just in case...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bursa zvonurilor..  dar sursa nu prea convingatoare

Pt ca vor sa stranga bani (au fost alegeri, urmeaza alegeri), functioneaza toate camerele din tara (inclusiv cele care nu au calibrarea periodica de la Institutul de Metrologie)

Modificat de Raven1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raven comunicarea nu o face CNADNR. se face cf OUG 2/2001, acolo unde e declarat la ei domiciliul prop masinii, adica la adresa din certificatulde inmatriculare

Iar din 2010 pana in 2014 ai avut inscrisa amenda la impozit la primarie. Eu nu cred ca in 4 ani nimeni de la primarie nu ti-aspus de ea. Amenda se contesta unde ai luat-o, executarea se face la domiciliul declarat al propietarului.

Executarea reprez o forma de obligare, dar costa, si costurile nu sunt influentate de debit decat in mica masura

Restul... Sunt considerente personale, dar daca o plateainu erai insituatia asta

Si inca ceva:camerele de rovigneta nu au nevoie de verificare metrologica, pt ca nu masoara nimic

Modificat de Cib_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios amenda nu se inregistreaza la primarie ca datorie? 

Eu unul cand platesc impozitul o intreb pe cucoana daca mai am ceva ...

Amenzile de la rutiera tot acolo ajung...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei care sunteti cu alta masina dar numere vechi tb sa notificati schimbarea seriei de sasiu la CNADNR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!