Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Un strain care vine 2 saptamani in concediu in Romania, cotizeaza si el cu taxa pe tot anul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rvacaru: Conform Ordinului MLPTL utilizatorii straini achita tariful aferent duratei de parcurs sau stationare in Rom. la PCTF pt. 1 zi, 7 zile, 30 zile, 6 luni sau 12 luni. Se vor cumpara roviniete pt. acoperirea intregii perioade (10 zile = 3 buc. x 1 zi + 1 buc. x 7 zile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X3, X4, X5 ce inseamna?

Am platit si eu azi aceasta minunata taxa.

Dupa 30min de asteptare la posta (of 7 - Giurgiului 117), ca nu avea vignetele la ea, erau la casierie, in fiset ca "erau valori", si dupa ce se uita de 40 de ori pe talon si buletin mi-a dat in sfarsit patratelul, care, dupa cum era de asteptat, se lipeste din parti (dar e bine ca il dau jos usor la anul cand cine stie ce taxa va mai apare).

Am platit 655.000 - EU3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastiane, sunt niste linii mai lungi ca altele? Alea departajeaza Euro 2 de Euro 3 si de Euro 4. Intelegi? Doua linii lungi fac trei regiuni: Sus - Euro 2, Mijloc - Euro 3, Jos - Euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastiane, sunt niste linii mai lungi ca altele? Alea departajeaza Euro 2 de Euro 3 si de Euro 4. Intelegi? Doua linii lungi fac trei regiuni: Sus - Euro 2, Mijloc - Euro 3, Jos - Euro 4.

Aha, bun, multumesc, acum am vizualizat si eu. Oricum, tare explicit, n-am ce zice :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am platit ieri una bucata rovinieta E2+, <3.5t cu 650k

Si mamaaaaa ce urata e :) Daca fac o comparatie intre asta si cele pe care le-am avut pe masina de la autostrazile din DE cand a fost adusa ma iau cu mainele de cap

A durat vreo 30min pana mi-au dat-o, de ce nu stiu ca practic se introduc niste date in calculator (nu foarte multe). aaa ... trebuie sa avem la noi si factura pe care e trecuta seria de pe rovinieta !!! Asta ma lipsea, alte acte prin torpedo.

Mi-a zis cineva ca aseara s-a anuntat la TV ca s-ar fi extins perioada pana la care se poate plati pana la 10-15 ian. A vazut cineva, exista vreo confirmare oficiala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a zis cineva ca aseara s-a anuntat la TV ca s-ar fi extins perioada pana la care se poate plati pana la 10-15 ian. A vazut cineva, exista vreo confirmare oficiala ?

Am auzit si eu la TV ieri, la jurnal, si parea un comunicat oficial. Era vorba de 15-Jan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@s_c: ieeeeeeeeeeee.........

OffTopic: Craciun Fericit tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate plati pana in 15 ianuarie. S-a anuntat oficial prelungirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ies cu masina pe drumuri nationale am nevoie de rokkvinieta ? :)

La conferinta de presa, un ziarist a intrebat acelasi lucru. Raspunsul a fost: " Daca d-vostra credeti ca nu veti circula pe drumurile nationale, nu aveti nevoie, desi ma indoiesc..."

N-am de gind sa ma grabesc s-o cumpar. Oricum termenul limita s-a prelungit pina la 15.01.2005. Poate pina la urma vor fi mai ieftine pt Euro 3 si 4 cum de altfel ar fi normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AND = Administratia Nationala a Drumurilor

ADN = ?

no comment :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce se intimpla daca imi cumpar o masina prin iunie, platesc aceeasi suma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stiu cum au putut sa puna stema tarii pe o asemenea porcarie... :lol:

Acum au anuntat la radio (28.12.2004 - ora 15.00) ca A.C.R. a cerut guvernului aminarea aplicarii taxei cu 6 luni.

Poate guvernul in marinimia lui si de bucurie ca a fost votat sa amine cu 6...zile... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi o sa va lipiti panarama asta pe parbriz sau o tineti in certificat?

Pe mine ma enerveaza sa am "lipitori" pe parbriz, asa ca ma gindesc sa stea in certificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar nu inteleg de ce atrebuit sa faca asemenea prostie. Nu era mai simplu, ca in Austria sau Ungaria?

Adica pt masini sub 3,5t - sa spunem o taxa medie - 20 EUR, s.a.m.d.

Dadea o vigneta, o lipeai si nu mai era nevoie de talon, buletin, acte, etc.

O dadeau la vanzare la toate benzinariile, chiscurile si alte minunatii.

Dar , inca o data, ca in Romania: De ce simplu cand se poate si foarte complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rvacaru: Conform Ordinului MLPTL utilizatorii straini achita tariful aferent duratei de parcurs sau stationare in Rom. la PCTF pt. 1 zi, 7 zile, 30 zile, 6 luni sau 12 luni. Se vor cumpara roviniete pt. acoperirea intregii perioade (10 zile = 3 buc. x 1 zi + 1 buc. x 7 zile).
deci daca eu vin ( cum fac de obicei ) de 2x pe luna, pt un weekend.

imi pierd de fiecare date 30 min - 1 ora asteptand dupa rovinieta ?

si ce fac daca am un control dupa vama ? de unde imi iau vinieta ?

cred ca mai bine mio iau pe tot anu, dar unde o mai ascund si pe asta ?

am aia din austria, aia de la unguri si acuma mai asta, pai acus nu mai am parbriz.

eu normal le pun sub oglinda, ca nu suport sa vad ceva lipit pe parbriz in afara de logo meu cu restrictionat :lol:

Eu chiar nu inteleg de ce atrebuit sa faca asemenea prostie. Nu era mai simplu, ca in Austria sau Ungaria?

...

Dar , inca o data, ca in Romania: De ce simplu cand se poate si foarte complicat.

chiar asta ma intrebam si eu acuma.

sunt curios daca sunt ceva afise dupa vama ca trebuie sa iti cumperi vinieta.

am sa fac pe prostu sa vad ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa fac pe prostu sa vad ce se intampla.

O sa te pierzi in multime atunci! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mi-o cumpar mai devreme de Februarie. Nu ies cu masina din oras si n-am nevoie. Sau poate o sa o cumpar DOAR cand o sa am prima iesire din oras. Altfel daca pot sa nu o platesc de ce sa platesc? Mama lui de stat. OT: Nu Basescu a dat-o ci aia vechi ca ea a aparut la 2-3 zile dupa ce a fost numit Basescu presedinte. Cum apuca el sa o instituie asa repede??!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa o luam pe alta parte, 23 Euro pe an nu ii mult, si daca chiar sunt folositi bani pt drumuri eu zic ca ii ok.

In austria ma costa pe an 72.60 iar in ungaria costa pe an 142 Euro !

ungaria mie chiar mi se pare exagerat de mult, dar autobanda chiar ii buna unele parti din austria ii chiar mai rau decat in ungaria.

Deci daca bani chiar se folosesc pt drumuri, si nu mai ma risc sa imi pierd vreo janta, baia de ulei ... atunci sunt dispus sa dau bani astia.

daca iara ajung in buzunaru la eu stiu ce politician atunci :-( :-( :lol:

na sa vedem ce va veni ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtipoc: ...banuiesc ca nu te referi la drumul dintre Budapesta si Puspokladany unde ai limitare 60km/h pe parcurs de 200 de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nope, ma refeream doar la autobanda viena - budapeste si mai departe spre romania ( kiskumfelegyhazi sau asa ceva ... ) dupaia ii si pe acolo cam nasol.

chiar 5 km dupa autobanda miam spart janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtipoc: ...banuiesc ca nu te referi la drumul dintre Budapesta si Puspokladany unde ai limitare 60km/h pe parcurs de 200 de km

:12:

pana si sotia mea m-a implorat sa-i dau bice pe acea portiune........

mai nou, se pare ca traseul prin Baia Mare e mai bun. contruiesc ungurii autostrada pana la Debrecen, parca.

P.S. e mai bun in Ungaria, nu Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cit se plăteşte vigneta asta pentru un transporter cu 9 locuri, pe motorină, fabricat intre 80 şi 90? Şi eventual să mă lămurească cineva p.l.s. cit e RCAul pt. aşa ceva, si impozitul? Mă bate gindu' să-mi cumpăr da' am auzit că-s destul de mari toate taxele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!