Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Cine stie ceva concret despre noua taxa de drum care ar trebui platita dupa 1-Jan este rugat sa impartaseasca. Eu nu stiu decat zvonuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepand cu 1 ianuarie 2005 tariful de utilizare a retelei de drumuri nationale este obligatoriu pentru toate tipurile de autovehicule, reaminteste Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale (CNAND).

Tariful unei roviniete depinde de categoria vehiculului, masa totala maxima autorizata si emisiile poluante. Astfel, pentru autoturisme tariful rovinietei este de 16,8 euro, pentru microbuze pretul este de 204 euro, autocare vor plati 390 de euro, autovehiculele de marfa cu tonaj mai mic de 3,5 tone au un tarif de 60 de euro, cele cu tonaj intre 3,5 tone si 7 tone au tariful de 210 euro, iar cele cu tonaj intre 7 si 12 tone au tarif de 420 de euro.

Potrivit prevederilor legale privind introducerea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania de la inceputul anului 2005 rovinieta se achita pentru 12 luni fiind obligatorie pentru toate vehiculele de transport marfa sau persoane.

sursa: http://www.baniinostri.ro/stiri/stiri.php?...3a8aeaa226ab100

NASPA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ...

Tariful unei roviniete depinde de categoria vehiculului, masa totala maxima autorizata si emisiile poluante.

atunci de ce pt autoturisme tariful rovinietei este de 16.8euro ?! :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la TV: pt auto non-euro - 24E; euro1 - 21E; euro2 - 16.8E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum cica era inclus in pretul carburantului. Asta inseamna ca va scadea pretul? Sunt convins...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la TV: pt auto non-euro - 24E; euro1 - 21E; euro2 - 16.8E

Dar pentru Euro3 si Euro4???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lori:Siiiiiiiiiiiigur o sa scada pretul la carburant. Da da....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum cica era inclus in pretul carburantului. Asta inseamna ca va scadea pretul? Sunt convins...

Nu cred ca era inclusa in pretul carburantului - pe bonurile mele de benzina scrie "xxx litri x 0 lei taxa de drum"

Intre timp am auzit si eu la TV despre taxa asta. Ce n-am inteles este care-i deadline-ul si unde se plateste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai rovigneta va reprezenta taxa de drum.

Problema este ca nu se face diferenta intre autovehiculele cu euro 2 si cele euro 3 si 4, si ca, probabil, pretul carburantului nu va scadea corespunzator cu anularea taxeti de drum din pret.

Treaba romaneasca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia au tot scos si au bagat taxa de drum in pretul carburantilor, ca nu mai stii daca acum este sau nu bagata. Oricum, pana in 2007, va trebui sa ne aliniem ca preturi cu UE, chiar si la combustibili. Asa ca nu prea conteaza ce fac acum, preturile nu mai pot fi tinute pe loc, asa ne "cere" aia. Scrie ceva in Adevarul de Sambata-Duminica, 18-19.12.2004. Cica este o masura impusa de UE, iar banii se vor investi in constructia si intretinerea drumurilor. Cica ... :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce n-am inteles este care-i deadline-ul si unde se plateste.

Din cate am auzit se va plati la oficiile postale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

dar de cand trebuie cumparata ? pana in 2005 sau se poate si in luna ianuarie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem ce face nea Basescu, sa vedem cum tine el piept coruptiei...sa dea Domnul sa ajunga banii la drumuri. Si sustine pe don' Voinea, cand pana cand trebuie platita ROvigneta

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles eu la 1 Ianuarie 2005 este obligatorie :-( ! Rovineta va avea valabilitate un an. Rovinetele pot fi achizitionate de la oficiile postale, statiile de benzina Petrom si de la sectiile de Drumuri Nationale. Sanctiunea pentru neachitarea taxei este intre 3 - 4,5 milioane lei pentru turisme :33: . Nu se spune nimic de autoturismele cu euro 3 sau 4 (rezultand ca ele sunt asimilate la taxele pentru euro 2) :33: . Rovinetele se aplica pe partea interioara a parbrizului :idea: .

Cum se vor folosi bani vom vedea :x , teoretic ei vor fi folositi de Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR).

Poate acum vor reusi cei care administreaza aceste fonduri (sunt inscrise peste 3,5 milioane de masini mici, si se presupune ca numai de la populatie se vor aduna circa 70 de milioane de euro) sa faca si sosele ca de borduri schimbate eu m-am saturat :salut: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La valoarea 1 euro = 38.710 la BNR in 20.12.2004 taxa pentru euro 2 = 650328 lei (16,8 euro).

Si daca mai punem si faptul ca asigurarea obligatorie se mareste cu 30% totul este minunat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde se procura rovigneta, cum se stabileste incadrarea in non-euro / euro 1 / euro 2? Se pune la vedere sau sta in buzunar ca RCA-ul? Apropo, preturile RCA la firmele de asigurari le stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi apar la soc de asigurari preturile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rovigneta o plateste utilizatorul sau societatea de leasing?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde se procura rovigneta, cum se stabileste incadrarea in non-euro / euro 1 / euro 2? Se pune la vedere sau sta in buzunar ca RCA-ul?

Se pot procura de la: Oficiile Postala; Statiile de benzina Petrom; Sectiile de Drumuri Nationale.

Se pun pe partea interioara a parbrizului.

Incadrarea se stabileste dupa datele trecute in Talonul Masini, din cate cunosc eu in "Numarul de Omologare" la sfarsit este trecuta incadrarea (E1, E2, E3, E4), fiecare dintre noi cumpara rovinieta corespunzatoare si in cazul unui control se compara datele de catre "organ".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este obligatorie daca circuli pe drumuri nationale. Parerea mea este ca la prima iesire din oras in anul 2005 trebuie sa ai rovigneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat azi si intr-adevar la PETROM si POSTA. Cei de la posta nu stiau nimic. Cei de la Petrom au spus ca vor veni, si se vor cumpara in functie de gradul de poluare al masinii (EU1 EU2 NON EU).

Intrebare??????? :-( :-(

Este taxa de drum :scratch: sau taxa de poluare :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!