Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Am "parlamentat" si eu cu un agent pe dn1 (nu era cu echipa de la cnadnr) care voia sa ma amendeze ca nu am "document" pentru rovinieta. I-am explicat ca-i cumparata online si ca nu am niciun document - dar el o tinea pe a lui. Am vrut sa-i arat mailul de confirmare a platii - nu, ca "tre' sa am document".

E mentionat pe vreundeva ca este necesar sa ai dovada platii la tine? Sau era la "ciupeala" individul? (ca in cele din urma m-a lasat in pace)

In cazul achitarii prin sms sau online oricum nu ai niciun document printat "oficial", cel mult sa faci un print al verificarii de pe site-ul cnadnr (ceea ce am si facut ca sa nu mai las loc de discutii altadata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu esti obligat sa prezinti dovada valabilitatii rovinietei. Ori era la ciupeala, ori era prost si atat...asa cum sunt multi altii ca el.

 

"769 din 01.10.2010 (publicat în M.O. 670 din 1 octombrie 2010), unde la art. 11 si 12 sunt prevazute 


Art.11

(11) În situatia în care prin terminalele de interogare nu se poate interoga baza de date a SIEGMCR cu privire la achitarea corespunzatoare a tarifului de utilizare pentru un anumit vehicul, agentul constatator va realiza o fotografie a vehiculului si va întocmi un procesverbal de constatare în care sa se mentioneze locul, data, ora efectuarii controlului, numarul de înmatriculare al vehiculului si imposibilitatea tehnica de interogare a bazei de date, proces-verbal ce va fi semnat si de conducatorul auto al vehiculului.

(12) În cazul prevazut la alin. (11), la reluarea conexiunii cu baza de date, agentul constatator va întocmi un proces-verbal de constatare a contraventiei, în cazul în care vehiculul nu detinea rovinieta valabila la data efectuarii controlului."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Agentul constatator va avea asupra sa un aparat de fotografiat omologat, nu?

 

Ca altfel, face poza cam degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna OMOLOGAT la un aparat foto?

Daca aparatul este din dotarea sectiei de politie, SIGUR este omologat!

Doar nu crezi ca poza a fost facuta cu telefonul mobil personal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca nu orice agent are asupra sa un aparat foto din dotarea politiei. De aici si intrebarea mea.

Procesul verbal poate fi contestat in instanta, unde vor fi acceptate sau nu probele facute cu alt aparat sau chiar si cu aparatul din dotarea politiei. Instante decide daca accepta probele.

 

Era doar o mica mentiune, nu vreau sa deviem de la subiect.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar crezi ca un agent ar folosi un aparat foto care sa nu poata produce o dovada in instanta?

Incearca si te vei lamuri!

Omologarea se aplica la aparatele se detactare a vitezei. Fie ca sunt instalate pe auto in deplasare sau stationare. Poate ca stii sau vei stii ca omologarea se face de catre Institutul National de Metrologie. Ce are acesta de a face cu un aparat foto digital?

Cred ca discutia nu-si are rostul. ORICE aparat foto din dotarea politiei poate produce o proba impotriva unui inculpat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o completare, doar instrumentele de masurare reclama omologare pentru a certifica acuratetea si precizia. Un aparat foto sau o camera video nu masoara nimic doar preleveaza imagini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva daca se poate verifica cumva daca aveam rovinieta la o data anumita din trecut? Mi-a venit o amenda de curand, cica am fost vazut prin aprilie circuland fara rovinieta. Eu sunt aproape sigur ca aveam rovinieta, dar nu mai gasesc chitanta, m-am tot mutat dintr-o parte in alta si e posibil sa se fi pierdut. Pe site-ul CNADR vad ca pot sa verific doar starea actuala. Am vreo sansa sa verific situatia din aprilie sau nu am decat sa platesc amenda si data viitoare sa fiu mai atent cu chitanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Online nu exista aceasta posibilitate iar daca cnadnr spune ca nu aveai si nu poti dovedi contrariul atunci ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru situatii de genul acesta, intru pe site-ul cnadnr, chiar daca am rovigneta, verific valabilitatea ei, printez acea informatie si o pastrez alaturi de asigurare. Apoi la expirarea acesteia, se depoziteaza in dosarul dedicat actelor masinii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am cautat putin pe internet si pana la urma nu m-am lamurit daca pana la aeroportul Otopeni trebuie sau nu rovigneta.

Voi ce ziceti?

De cand mi-a expirat nu am mai iesit din Bucuresti asa ca n-am considerat necesar s-o reinnoiesc.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă dai de semnul ca s-a terminat București și intri în Otopeni atunci îți trebuie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat putin pe internet si pana la urma nu m-am lamurit daca pana la aeroportul Otopeni trebuie sau nu rovigneta.

Voi ce ziceti?

De cand mi-a expirat nu am mai iesit din Bucuresti asa ca n-am considerat necesar s-o reinnoiesc.

 

de pe site-ul cnadnr

"DOMENIUL DE APLICARE: pentru  circulaţia  pe  reţeaua  de  drumuri  naţionale,  exclusiv  cele  aflate  în  intravilanul

resedinţelor de judeţe şi al municipiilor;"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Am cautat putin pe internet si pana la urma nu m-am lamurit daca pana la aeroportul Otopeni trebuie sau nu rovigneta.

Voi ce ziceti?

De cand mi-a expirat nu am mai iesit din Bucuresti asa ca n-am considerat necesar s-o reinnoiesc.

 

de pe site-ul cnadnr

"DOMENIUL DE APLICARE: pentru  circulaţia  pe  reţeaua  de  drumuri  naţionale,  exclusiv  cele  aflate  în  intravilanul

resedinţelor de judeţe şi al municipiilor;"

 

 

Iar raspunsul era: Otopeni nu este nici resedinta de judet si nici municipiu, deci pe drumurile naționale din interiorul acestei localitati este necesara rovigneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa ajung pe centura Bucurestiului si semnul de iesire din localitate era chiar la podul de dinainte de McDonalds Otopeni. N-am vrut sa risc asa ca mi-am luat rovigneta pt un an. Multumesc tuturor pt raspunsuri.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi acele camere montate pentru a inregistra numarul de inmatriculare si a verifica rovignieta FUNCTIONEAZA? De ce intreb: anul trecut prin toamna m-am deplasat cu un coleg de servici spre Iasi pe DE 583. In localitatea Letcani sunt montate doua sau patru astfel de camere si din vorba in vorba il intreb daca detine rovignieta. Incepe sa rada si imi spune ca de 6 ani de cand are masina nu a cumparat o data v-o rovignieta si a circulat in toata tara. Intru de pe telefon pe site si verific masina si chiar nu avea. In acea zi am trecut de doua ori pe langa acele camere (dus-intors).

 

Pe la sfarsitul lunii noiembrie am trecut si eu pe acolo cu masina unei matusi. Dupa cateva zile a constatat ca nu mai avea rovignieta valabila din iulie. Totusi nici pana acu nu a primit nici o amenda ... nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cunosc persoane care au primit amenzi din cauza rovinietei si dupa 7-8-9 luni de la data filmarii, deci mai revino prin august cu informatii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cunosc persoane care au primit amenzi din cauza rovinietei si dupa 7-8-9 luni de la data filmarii, deci mai revino prin august cu informatii :)

 

Sper ca informatiile se fie corecte:

Prin art. 13 si art. 14 din OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor sunt reglementate doua termene de prescriptie:

1. Organul constatator trebuie sa incheie procesul verbal de contraventie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Exemplu: Daca fapta a fost savarsita in 28 august 2015, organul constatator era obligat sa incheie procesul verbal de contraventie pana in 28 februarie 2016, sub sanctiunea prescriptiei aplicarii amenzii contraventionale.

2. In termen de 2 luni de la data incheierii procesului verbal, organul constatator are obligatia sa-l comunice contravenientului.

Exemplu: Prin urmare, daca a aplicat sanctiunea in 22 noiembrie 2015, organul constator are obligatia sa comunice procesul verbal pana in 22 ianuarie 2016, sub sanctiunea prescriptiei executarii amenzii contraventionale. Deci 22 ianuarie poate sa fie data la care instiintarea a fost expediata prin posta.

 

Deci da, se poate ajunge la 8-9 luni, daca termenul este dus la maxim: 6 luni timp pt a scrie procesul verbal + 2 luni pt a il expedia + cateva zile posta + 10 zile maxim pana se ridica recomandata de la posta.

 

Daca nu se respecta cele 2 termene, amenda poate fi atacata in instanta si este declarata nula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie scrisoarea mi-a venit prin posta normala, nu recomandata, insa, chiar daca nu eram eu acasa, au gasit ei o smecherie ca sa "adevereasca" faptul ca mi-a fost transmisa - au pus un vecin sa fie martor ca mi-au bagat-o in cutia postala. Evident ca este o prostie, dar presupun ca in ochii autoritatilor este perfect legal, si n-am avut timp sa cercetez subiectul asa ca am platit amenda inainte sa-mi bage ei penalizari (ca le place s-o faca la greu, le cunoastem obiceiurile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Acum cateva minute am vorbit cu cineva care lucreaza la Departamentul juridic al Politiei. Mi-a spus ca nu mai e valabil sa platesti rovigneta DUPA ce te-a filmat camera, chiar daca o platesti pe ziua respectiva. Se ia in calcul si ora la care te-a filmat camera versus ora platii rovignetei.

Daca Politia stie asta, este vreun jurist/avocat care sa ne spuna altceva? Eu am incredere in persoana care mi-a spus asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi cam ciudat, pentru ca atunci cand platesti rovinieta ea este valabila pana la ora 23.59 din data expirarii, deci nu este nici o diferenta daca o achiti la ora 00.01 sau la 23.59.

Si ce te faci daca iti expira rovignieta si intre locul de parcare si prima benzinarie exista o camera de verificare?

Stiu ca exista posibilitatea de a o plati online sau prin sms, dar sunt persoane mai in varsta care nu se rescurca asa de bine cu tehnologia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Data/ora/minutul la care te-au surprins fara rovinieta se consemneaza in procesul-verbal. Evident ca nu mai are rost sa cumperi apoi, pentru ca contraventia s-a consumat. Exceptie face peaj-ul care are norma speciala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

Exista vreo portita prin care pot anula o amenda de rovinieta?

Am facut rovinieta prin sms si fara sa imi dau seama, nr de inmatriculare era scris gresit, in loc de SMC era MSC. Cand m-am prins eu era deja tarziu, trecusem prin fata unei camere de rovinieta. Nu am asteptat sa vina acasa rovinieta si am sunat la companie sa intreb care este procedura. Acesta ma trimite pe site-ul CNADNR unde exista un formular prin care daca, din greseala am facut rovinieta pe nr gresit il pot schimba daca depun cererea atasata cu documentele solicitate (era o cerere acolo). Am completat cererea, am depus toate actele cerute si ce sa vezi, conform legii:

 http://www.dreptonline.ro/legislatie/ordin_611_2015_norme_aplicare_compania_autostrazi_drumuri_nationale_tariful_utilizare_trecere.php

primesc amenda. Citesc si eu legea asta si la capitolul IV, art.9 alin 3 si 4 este fix cazul meu, exact asta am facut conform site CNADNR dar ce sa vezi, la art.5 scrie ca se anuleaza amenda doar daca: "numarul de identificare al vehiculului, inscris in documentul copie client, corespunde cu cel inscris in certificatul de inmatriculare sau in cartea de identitate a vehiculului, transmisa de utilizator". Pai este gresita legea, in cap. 4 scrie ceva si in cap 5 scrie total gresit sau nu inteleg eu. Pai daca nr de inmatr este acelasi cu nr de pe copie client de ce sa schimb nr. de inmatr.

Am mai facut cereri catre CNAIR si ei o tin langa, fara sa judece logic, conform art.5 ma amendeaza.

Mai mult, nr de inmatr. pe care am facut rovinieta B-..- MSC la data emiterii avea rovinieta valabila pana in 28.07.2017 si conform legii nu poti face 2 roviniete pe acelasi numar. 

Am transmis inca odata cerere la CNAIR dar oamenii nu stiu decat una si buna, AMENDA.

Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat in privinta asta ?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi in zona foarte multa lume nu cumpara rovinieta pe motiv ca este drumul in lucru. E normal asa ceva  sau risca amenzi daca sunt prinsi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!