Jump to content

Benzina: de unde, de care, de ce ?


toni
 Share

Ce benzina folositi?  

1.859 voturi

  1. 1. Ce benzina folositi?

    • Agip
      19
    • LukOil
      117
    • MOL
      361
    • Petrom
      489
    • OMV
      538
    • Shell
      14
    • Rompetrol
      382
    • altceva (specificati)
      16


Postare recomandată

Asta e campania de luat/furat banii poporului prin minciuna cu cifra octanica. E la fel si pe la motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

subscriu @ hogarban.

btw, benzina de 95 si cea de 100 de la omv scrie la casa ca-s luate de la rompetrol.... sincer nu mai inteleg nimic. cred sincer ca cea de 100 e pe undeva pe la 98 in mod cert. cea de 95 nu mai vorbim si in majoritatea cazurilor apa sau ce naiba or baga in ea. probabil ca la rafinarie in fata n-o renta sa bage apa...

Eu am citit la astia la OMV ca numai cea de 100 este de la mama ei din Austiacia restul este de la Ramanica (Rompetrol)

Oricum dupa parerea mea in benzinariile din Romania (tara tuturor posibilitatilor) benzina are "concentratia" cea mai mare de apa.

Eu unul am alimentat de la Petrom (ca acum sunt tot ai lor) benzino-ulei :D si nu a fost tocmai fericire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula alimentez de la PETROM si nu am avut probleme, asa ca va rog sa nu generalizati. Depinde de cat de mult fura angajatii de la acea statie, si angajatul fura la fel, indiferent de sigla afisata la intrare.

Daca nu este Petrom, alimentez de la OMV, Rompetrol, MOL. Intotdeauna cea mai ieftina benzina (95 FP), pentru ca Dumbo al meu nu e pretentios si merge la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu generalizez :( , dar ce sa fac sa spun de unde exact B) , de la Petrom Baneasa si au fost "dragutii" nu au comentat am refacut plinul :D (fara bani de data asta :D ), doar ca imi pare rau ca avem preturi occidentale si "calitate" Romaneasca. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecand zilele trecute pe langa o statie Petrom am vazut pe o pompa scris Euro Premium 99+ sau ceva de genul. Stiti ceva de asta? A bagat Petrom benzina cu CO99?

La ei pe site nu apare nimic. O sa opresc de curiozitate la o statie sa intreb despre ce e vorba si la ce pret este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecand zilele trecute pe langa o statie Petrom am vazut pe o pompa scris Euro Premium 99+ sau ceva de genul. Stiti ceva de asta? A bagat Petrom benzina cu CO99?

La ei pe site nu apare nimic. O sa opresc de curiozitate la o statie sa intreb despre ce e vorba si la ce pret este.

<{POST_SNAPBACK}>

Euro Premium 99 a fost introdusa de Petrom din 10 mai (zic ei) in 70 de statii si pana la 15 mai va fi in peste 200 de statii; pretul anuntat 35 sau 36.000 lei (vechi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completez postul de mai sus cu preturile actualizate la Petrom (11 mai 2005):

- benzina Eco Premium 32.300 lei/ litru

- benzina Euro Premium si Premium fara Plumb 32.000 lei/litru

- motorina Super Euro Disel 30.200 lei/litru

- motorina Euro Disel 29.500 lei/ litru

- benzina Top Premium 99 (sortiment nou) 35.900 lei/litru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care e diferenta intre Euro Premium si Premium Fara Plumb de la Petrom? Ca pretul e identic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Euro Premium are sulf mai putin.

Am vazut mai bine la pompa iar noul produs se numeste Top Premium 99+ si costa 35.900lei/litru. Pacat ca nu se poate plati cu card ca as fi facut o incercare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat Petrom. De ce? Deoarece am bagat de la LUK, OMV, Petrom si MOL iar rezultatele cele mai "fulminante" le-am obtinut cu benzina de la Petrom. Diferenta de raspuns a masinii, felul cum trage motorul este evident in favoarea benzinei de la Petrom Premium fara plumb clasica de 95

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata benzina de la noi e sub normele de calitate din UE.Poate doar preturile sunt la acelasi nivel

Acum o sapt. am scos 15 litri de apa dintr-un rezervor de Nova(Dacie).In principiu am bagat de la Mol, Omv si Rompetrol.Din pacate s-au mai scapat(si nu din vina mea) si ceva ,,laturi'' de la lukoil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

agip si foarte rar omv

a mers bine pana acum cu benzina de la agip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am deschis acest subiect pt. k de la un timp am observat k masinutza mea trage mai greu cand o accelerez...sa fie oare de la benzina,oricum eu pana acum am bagat numai de la ROMPETROL...In speranta k poate totusi este si de la altceva,raman la ideea cu carburantul..... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Baga OMV de 95. E curata, e sigura, e buna. Eu bag OMV100, dar asta ca asa scrie la carte. Si MOL este destul de bun (nu stiu cat e de curata...).

Ma mir ca Petrom nu-i place, ca doar e bunicica benzina lor.

Chiar ma miram ca nu e un topic pentru benzina (pentru motorina exista).

Vezi ca mai e un topic despre OMV100, acolo sunt mai multe pareri despre benzina (search, pleaase).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super tare topicul,nu stiu cum am trecut cu vederea...oricum se pare k voi incerk pt. inceput OMV 95... :lol: ...dar din discutii se pare k nici OMV 100 nu este de neglijat (asta in limite)..va tin la curent cu eventuale schimbari si, mersi mult :lol:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=5309

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am deschis acest subiect pt. k de la un timp am observat k masinutza mea trage mai greu cand o accelerez...sa fie oare de la benzina,oricum eu pana acum am bagat numai de la ROMPETROL...In speranta k poate totusi este si de la altceva,raman la ideea cu carburantul..... :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

in general e bine sa cauti inainte de a face un topic nou, mai ales ca un subiect atat de comun precum calitatea benzinei era de presupus ca s-a mai discutat

topics merged!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe Astra (1.6, 16v, 100CP) folosesc MOL Tempo Plus 98 de cand a aparut si nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc MOL Tempo Plus 98 de mult timp (practic de cand a aparut). Am ales MOL deoarece la vremea aceea cautam un lant de benzinarii care se ne emita carduri pt tot parcul de masini. La MOL a fost cel mai simplu, iar in Ardeal aveau si "acoperire". OT: Dupa preluarea statiilor Shell au acoperire acum in toata tara.

Am mai bagat ocazional OMV 100 si Petrom 99+. Sincer sa fiu, n-am observat nici o diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare pentru benzinari . Cat de mult difera performantele masinii intre OMV100 si Petrom Top99 ?

Spun asta deoarece acum 2 luni OMV -3,99 lei Petrom- 4,01 lei ! Acum insa OMV 3,95 lei (s-a scumpit azi cu 2 bani) si Petrom 3,59 lei !!!

Mi se pare o afacere avand in vedere ca specificatiile se aseamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am folosit niciodata TopPremium 99, ci numai OMV Super 100 si sunt foarte multumit de calitate. Din ce stiu eu OMV Super 100 este adusa din Austria, nu este rafinata in Romania cum banuiesc ca este TopPremium. Acest lucru mi se pare un avantaj pentru OMV Super 100.

Concluziile le tragi singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am pus euro 5 de la mol.Am observat in schimb ca la pompa la care se vinde asta inainte era motorina ,deci sper ca au clatit bine tancurile(sau poate asa scot si eu consum de diesel)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am pus euro 5 de la mol.Am observat in schimb ca la pompa la care se vinde asta inainte era motorina ,deci sper ca au clatit bine tancurile(sau poate asa scot si eu consum de diesel)

<{POST_SNAPBACK}>

La ce pret ai luat Euro 5? MOL 98 mai era la aceasi statie? Si ei ce au zis, Euro 5 pentru ce clasa de motoare e? Strict Euro 5 sau merge si la 3,4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge fara nici o problema si la motorare EURO 4, 3, 2, 1, 0.

Cei care zic ca se strica motorul cu o benzina mai buna spun niste aberatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul e in jurul valorii de 4lei(3,95 sau ceva de genul).Oricum e o alternativa la omv100, asta pt. cei care alimenteaza cu acest tip de benzina.Pana acum, singurul avantaj ar fi ca e mai aproape de casa mol-ul decat omv.

Si eu subscriu la ce a spus Istef;mai ales la motoarele Otto o benzina mai buna in nici un caz nu poate dauna.

Desi ,sa fiu sincer, daca as fi si eu intr-o tara cu apa calda unde benzina nu se "sprituieste" probabil ca as pune si eu 98 sau chiar 95.Asa pun omv100(sa vedem ce-o sa fie si cu mol'ul asta) din motive de siguranta sperand ca macar asta de top sa fie ok(totusi traim in romania si orice e posibil)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!