Jump to content

Benzina: de unde, de care, de ce ?


toni
 Share

Ce benzina folositi?  

1.859 voturi

  1. 1. Ce benzina folositi?

    • Agip
      19
    • LukOil
      117
    • MOL
      361
    • Petrom
      489
    • OMV
      538
    • Shell
      14
    • Rompetrol
      382
    • altceva (specificati)
      16


Postare recomandată

On 11/28/2020 at 10:00 PM, rafa6 said:

O singura data am luat Rompetrol efix 95 25 litri și mi-a ajuns. Am mai întrebat și pe alti colegi de serviciu care au dacii logan mpi, nici la ei nu mergeau bine motoarele cu acea benzina(ei pe logan nu au filtru deloc de combustibil nu a pus francezul pe mașina ieftina) . Ei merg pe omv și petrom 95. 

Orice masina are filtru de combustibil. La logan benzinar filtrul e in pompa de benzina din rezervor.

 

In tara alimentez cu Petrom Extra 99, in afara de la OMV cu MaxxMotion 100.

 

Experimente cu Lukoil nu mai fac de 20 de ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Test benzina

 

 

Modificat de Ratonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant testul, insa ar fi mai interesant de testat pe o masina stock cu soft de fabrica. Ma astept ca diferentele sa fie mult mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu

@yeeeeman La 1.4 CZDA ce benzină este mai potrivită 95 sau 98?

Modificat de Dragoș Pahonțu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista benzina potrivita. Motorul suporta minim benzina scrisa pe capacul rezervorului, banuiesc ca 95 in cazul tau.

Eu pun doar Petrom 95 pe 1.8 TSI si merge excelent.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat benzina simpla, ieftina de la Petrom isi face treaba fara probleme, nu vad de ce mi-as irosi banii pe chestii "Premium" care oricum nu iti aduc diferente notabile si uneori se rezuma doar la placebo. Marketingul in ziua de azi este cea mai mare pacaleala ca sa mai scoata ceva banuti din buzunarul clientului. Nu zic ca OMV MaxxMotion nu e buna, nu zic ca marele Ravenol nu e bun, insa platesti diferenta aia de bani in mare parte pentru marketing si mai putin pentru calitate/beneficii in plus. Asta e doar parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yeeeeman mie imi vibreaza de zici ca e TDI in 3 pistoane cu orice 95. Pe la 1200rpm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi diferit motorul tau, ca e EA888 gen 3b. La mine, 1.8 TSI EA888 gen 3 nu am absolut nicio trepidatie, nimic. Sau statia de la care alimentezi tu e cu probleme. Sau l-ai invatat tu prost cu benzina premium :))

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yeeeeman am testat cam tot ce exista in zona. Cu 95 vibreaza. Dupa un timp am vazut ca nu mai coboara la 1200rpm (adica a 6-a in localitate) ci sta pe la 1400-1600. Deci cumva se adapteaza. Cu 98-100 sunt momente cand ma pomenesc ca imi da si pe a-7a la 50km/h. Ca nu da de la ea.

 

Dar cel mai urat face cand opreste MPI-ul, dupa 3500rpm la KD. "Da in nas".

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum, tu observi un comportament diferit din cauza cutiei automate. Eu am manuala, ii dau ce treapta vreau, cand vreau :)

Acum mai in serios si la mine trepideaza daca ii dau blana la 1200 rpm, insa la acceleratie partiala nu trepideaza nici la 1000rpm, deci nu stiu ce sa zic.

Poate ca e softul motor diferit la datorita normelor noi WLTP si daca nu e amestecul perfect, evita regimul ala de functionare. Si atunci pot sa inteleg de ce ar ajuta o benzina cu cifra octanica mai mare.

Nah, pe mine ma multumeste comportamentul motorului, mai ales ca vin de pe un motor cu Parkinson, ALH.

Trecerea dintre MPI si FSI nu o observ.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca are legatura si cu B-ul din EA888 rev3B. In sarcina partiala trece in ciclu B. Adica mod 1.4TSI (250Nm in loc de 320/340Nm).

Cert e ca pe acelasi drum, conditii asemanatoare, am cel putin 1% diferenta de consum. 

Diferenta creste daca incalt bocancii de 45.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, foarte probabil sa fie asta. Al meu e gatuit din fabrica la 250Nm :mellow: ca sa scot limitarea asta idioata trebuie sa platesc un chip tuning full, ceea ce e cam aiurea...

Oricum, motoarele pe masura ce au avansat in timp, pe langa rafinarile de mers si zgomot au devenit din ce in ce mai incarcate cu senzori, tehnologie, samd ca sa respecte normele astea de poluare. Si implicit, sunt mai pretentioase la carburant, au tolerante mai mici si tot asa.

ALH-ul dinainte era tanc. Mergea la fel fie ca era motorina buna, proasta, fie ca era frig, cald, fie ca avea uleiul vechi sau proaspat, fie ca mergeam calm sau agresiv cu ea, mereu livra ce ii cereai, fara tremurat (ma rog, in afara de cel din proiectare), fara sughituri, fara absolut nicio problema. Si cu un consum de invidiat, ca scoateam 4.5L/100km in afara la mers normal si 6 jumate 7 in oras.

 

Oricum, eu nu ma stresez prea mult fiindca in scurt timp vom face tranzitia catre electrice, care desigur o sa aiba si ele hibele lor, insa strict pe partea de motor o sa fie ... muzica. Cuplu instant de la 0, raspuns instant, fara trepte de viteza, fara bataie de cap vara, iarna, strict la motor.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Omv maxx motion 100 bag și eu, motorul merge perfect dar parca se și arde mai repede decât alte mărci, e posibil sau mi se pare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ti se pare, mergi mai sportiv fara sa mai auzi motorul facand "urat".

 

in uk baga din septembrie E10 la benzina standard si lasa E5 la cele 98+ culmea ca sa nu strice clasicele. consider win-win, orice alegi poluezi mai putin acum in uk. 

 

 din ce am vazut unele fsi 2001-2006 pot avea probleme cu E10. puteti verifica si voi masina voastra aici: https://check-vehicle-compatibility-e10-petrol.service.gov.uk/manufacturer/

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!