Jump to content

Benzina: de unde, de care, de ce ?


toni
 Share

Ce benzina folositi?  

1.859 voturi

  1. 1. Ce benzina folositi?

    • Agip
      19
    • LukOil
      117
    • MOL
      361
    • Petrom
      489
    • OMV
      538
    • Shell
      14
    • Rompetrol
      382
    • altceva (specificati)
      16


Postare recomandată

@The_Ego

Absolut corect si, de fapt, puterea motorului este mult mai mult influentata de conditiile atmosferice (temperatura, presiune, umiditate), asa incat comparatia empirica a puterii obtinute cu combustibili de aceeasi calitate declarata - dar de la furnizori diferiti - este absolut irelevanta.

Ca exemplu, luand in considerare doar temperatura aerului aspirat - un motor de 130 cp (putere declarata pentru conditii standard) va produce de fapt intre aprox. 125cp la 38grd. C si 138cp la -18grd. C. Asadar o diferenta de aprox. 13cp la un motor de 130cp, ceea ce sigur se va simti. Iar la un motor de putere mai mare, evident si diferenta va fi mai mare.

Iar, repet, cele de mai sus luand in considerare doar diferenta de temperatura a aerului aspirat - peste asta suprapunandu-se si celelalte conditii.

Bineinteles ca aici nu comentez asupra altor factori de calitate ai combustibililor - precum continut de impuritati, apa, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eh, uite ca si razvan contrazice mitul asta venit de pe net ca nu se cunoaste la motoare mici. la un motor mic/cai putini/masina usoara orice calut se cunoaste si e binevenit. desigur, si softul mai conteaza.

chiar daca benzinariile declara aceeasi firma, asta nu inseamna ca o respecta la fel, sau angajatii respecta dozarea, plus ca aditivul poate avea alta formula si la unele motoare sa mearga mai bine sau nu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se cunoaste mai putin de 5% crestere in putere? Nu prea cred ca recunoaste cineva. Eu discutam ca 5cai castiga un motor de 2.0, doar nu castiga tot atat si unul de 1.2. Tocmai ca nu e mit, e mit ca daca pui benzina buna, se imbunatatesc performantele simtitor.

Eu am folosit diferite benzine pe vechiul 1.4tsi de 95, 99 de la petrom, 95 si Evo de MOL, 95 si MaxxMotion de OMV. Real nu s-a simtit vreo crestere in putere, sa zburde masina.

Ca toti am vrea cand punem benzina scumpa sa zboare masina, asta e alta discutie.

Eu am alimentat numai cu MOL Evo la noua masina, strict pt ca am mai mare incredere in cea Evo si ca eventual nu are impuritati. Nu pt cai in plus sau performante.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e influentata puterea asa mult dar cu carburant superior motorul e mai linistit, raspunde mai repede, mai elastic, se simte un plus in functionare, la fel cum merge cu mici intreruperi cand e mai de slaba calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tsi 1.2 se simtea bine diferenta intre combustibili si inainte de remapare, si acum dupa.

Nu ii contrazic pe cei ce zic ca nu simt nimic, in schimb pot spune linistit ca eu simt orice diferenta, si intr-adevar factorii externi influenteaza in egala masura si consumul si comportamentul motorului.  Al meu am vazut ca pe la 14 grade se simte cel mai bine, si ca benzina clar cu omv100.

 

 Petrom de 98 e apa de ploaie, momentan bag doar lukoil de 98 sau omv100, in rest merge ok aproape cu orice,(lukoil de 95 nu ii place) dar doar cu astea doua trage cum vreau eu.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am bagat pana acum decat benzina de 95. Sunt curios si eu daca bag de 98 sau 100 daca se simte ceva ...ma indoiesc ca e ceva foarte palpabil...

In schimb, dupa remap stiu ca se recomanda 98. De dapt am inteles ca iti poti si customiza softul pentru un anume tip de benzina 95/98, dar performantele cele mai bune se vor obtine oricum cu soft de 98 si benzina aferenta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
cont şters

Multă vreme am băgat Ecto de 98 de la LUKOIL pentru că au promoția aceea în weekend. Însă am impresia că o mai botezau că uneori mașina efectiv zburda, alteori mergea ca și cu o banală benzina de 95. 

M-am plimbat ani la rând prin toată Grecia și pot spune că au o benzina super. La cea mai necunoscută stație din vreun sătuc aveau benzina foarte bună. În România este cam la noroc daca găsești benzină bună.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu nu mai stiu ce benzina sa bag... rompetrol nu, mol NU, petrom NU, omv, depinde de cand baga apa in ea...  Acum am luat un aditiv liqui moly si ma tot gandesc in combinatie cu ce benzina sa il bag, cel mai probabil omv 95.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Până nu o strică și pe asta, Maxx Motion de la OMV este cea mai bună benzina de pe piață. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce rompetrol nu ? 

Eu am tot incercat rompetrol/mol/omv/petrom si am ramas la rompetrol acum.

De 95 toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rompetrol  este dezastru(motor zgomotos,  diferenta intre 95 si 98 dar este zgomotos ), petrom catastrofa, la ultimul plin de petrom 98 puteam sa jur ca e de 95...   Singurele ok ptr tsi sunt omv, indiferent daca e 95 sau 100   si lukoil 98   Acum as vrea sa incerc Socar, ca a aparut si in Brasov, dar fara rewiev-uri parca am o retinere.   Nu stiu de unde aduc benzina, ce aditiv au... 

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catalinsb Să știi că fiecare mașină se comportă diferit. Pentru una un sortiment poate fi excelent, pentru alta un dezastru. Caz concret, Peugeot 1.6 thp merge superb cu Ecto 95, așa și așa cu Ecto 98 iar Rompetrol foarte metalic. La Tsi Rompetrol merge de te unge la suflet, Lukoil nici să nu vadă, merge execrabil. Ambele merg bine cu OMV. Cred că OMV este cel mai bun compromis de pe piață.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina acum am bagat benzina numai de la MOL, din aia scumpa, Evo parca. Tevile cam negre la GTI. De curind OMV a lansat Maxx Motion 100+, adica tot aia scumpa dar imbunatatita. Tevile sint curate si am deja vreo 6 schimburi. Motorul parca trage mai rotund, mai placut. Nu am urmarit consumul.

Alte benzine nu am mai incercat pina acum si nici nu imi vine. Ambele sint bune dpv performante dar cea de la omv se simte putin mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cei care folosesc numai omv100 simt acum vreo diferenta cu noul "100+"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte văd, e aceeași Mărie cu altă pălărie. Dar e o bună strategie de marketing, eram tentat să alimentez cu așa ceva dacă nu citeam puțin pe site-ul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu stii daca s-a schimbat ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform certificatului lor de conformitate, certificarea inițială pentru acest sortiment s-a realizat în 2006. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e din 2017 acesta. cel initial din 2006 probabil inseamna altceva.

tot de pe site de la ei: "OMV MaxxMotion 100plus atinge un grad înalt de calitate, îndeplinind cele mai înalte cerințe stabilite de Worldwide Fuel Charter Category 5" asta (category 5) exista de cativa ani , de exemplu.

oricum, sunt curios la comparatii in realitate, pe aceeasi masina daca se simte vreo diferenta de cand au schimbat numele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lukoil ecto sport 98 , trage bine , esapament curat , pret foarte bun 4.67 in weekend daca ai card la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sacele- Praid, medie 63, consum 5, mers lejer, drum liber, spre Sighisoara

 am mers ca e drumul mai ok,  benzina 98 de la Socar.  Masina full de bagaje. (carut, patut, kinderi, etc.)

 

La intoarcere talpa cat cuprinde, medie 67 , aglomerat,  consum 6.   Eu zic ca e ok si benzina de la Socar.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O mica completare fata de ce s-a discutata pana acum... Am incercat o data benzina celor de TSV pe motorul meu de 1.4, lasandu-mi impresia ca pentreu un drum de 10km( in Bucuresti) mi-a consumat 30% din rezervor. Benzina s-a consumat super repede :).

Poate e un efect placebo, dar eu asa am concluzionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prima data cred cand citesc din topicul asta si vazand tot felul de mituri (aia e foarte proasta, aia e minunata, cu aia nu trage masina, cu cealalta prinde suta in 3 secunde..), am zis sa scriu si eu 2 randuri, poate vor folosi cuiva pt a intelege treaba cu locul de unde alimentati in mod obiectiv, nu subiectiv.

Eu la 1.4tsi nu am pus pana acum decat Petrom 95, Petrom Extra 99 (nu se mai numeste 98 de foarte multi ani), OMV 95 si OMV 100.

La 1.9tdi am pus MOL ieftina, MOL scumpa, Petrom ieftina, Petrom scumpa, OMV ieftina, OMV scumpa.

Concluziile mele personale si subiective au fost cam asa: la benzina, nu am simtit nicio diferenta indiferent cu ce am alimentat dintre cele 4 - motorul merge la fel cu toate; la diesel mi s-a parut ca merge foarte putin mai frumos motorul cu OMV scumpa, iar cu toate celelalte e fix acelasi lucru. Si nu, niciuna dintre masini nu imi trage mai bine sau mai prost, indiferent de unde am alimentat.

Inca ceva, doar asa fyi - OMV 100 e aceeasi benzina cu Petrom 99 (da, amandoua au CO 100+, iar denumirile sunt pur pentru marketing - in special pentru cei care nu se informeaza si doar citesc "cifrele" de pe tabelele de la intrarea in peco-uri). Stiu, multi au impresia ca OMV 100 zboara, Petrom 99 e clar sub - poate dupa ce afla treaba asta nu vor mai simti diferenta - evident, ea nu a existat niciodata, dar la noi toti efectul placebo e foarte accentuat, cu atat mai mult cu cat punem suflet in masinile pe care le conducem. Acum probabil multi o sa incepeti sa spuneti ca nu stiu ce vorbesc, dar daca nu ma credeti, luati intr-o sticla benzina Petrom 99, in alta benzina OMV 100, mergeti la un laborator si veti vedea ca e aceeasi. :) Ideea e simpla: OMV are denumirea de 100 iar Petrom de 99 doar din motive de marketing, pentru ca OMV 'trebuie' sa vanda mai scump, iar daca o numeau la fel ca pe cea de la Petrom isi furau clientii de la una la alta, iar interesul austriecilor este sa intre cat mai multi bani direct in firma mama, nu sa mai lase din bani si pe la statul roman, deci cumva trebuiau sa faca sa para superioara cea a lor (a lor, impropriu spus, ca tot a noastra e). La diesel in schimb motorina Extra Petrom este identica cu cea ieftina OMV - iar aici merita sa cumparati din cea ieftina de la OMV pentru ca e mai ieftina decat Extra Petrom.

Pe final, vreau sa va spun doar atat: singura diferenta notabila o poate face doar peco-ul de unde alimentati, indiferent care este brand-ul sub care vinde combustibilii. Stiti vorba aia: omul sfinteste locul. E foarte adevarata si se aplica 100% si aici. La fel cum la baie intr-un peco Rompetrol de pe strada X este extrem de curat, iar in altul din strada Y este oribil, exact asa este si cu pompele, cu aditivii ce se pun cand se alimenteaza pompele, etc. Exista peco-uri si bune si proaste, din fiecare brand.

P.S. Stiu ce vorbesc, iar cine lucreaza in domeniu sau in vreun peco (indiferent de brand) poate confirma.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa te citam, poate ai nimerit statii proaste cand ai testat sortimentele bune. :)

sau poate le-ai amestecat in rezervor, sau poate masinile au ceva...chestia e ca cel putin unii dintre noi, nu "avem impresia" ci suntem convinsi, din experienta cu combustibilul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai asta e ideea, ca nu firma X are cea mai buna benzina/motorina, ci depinde de la statie la statie. Am mai auzit tot felul de mituri ca "cu benzina din Germania fuge masina de rupe" sau mai stiu eu ce alte povesti din astea.

Am bagat la ambele masini benzina / motorina si de la mai multe peco-uri din mai multe tari, nu am simtit nicio diferenta in nicio alta tara, indiferent de la ce peco si ce benzina am bagat.

Iar in tara, de la brandurile pe care le-am enumerat, am bagat din mai multe peco-uri, mai multe judete, etc, nu doar dintr-o statie anume, ca sa zic "am luat de la MOL numai de la o statie proasta, celelalte sunt mult mai bune", sau invers. Si nu e vorba ca le-am amestecat in rezervor, ca am bagat mai multe plinuri la rand aceeasi benzina, din fiecare. Nu am facut doar un plin de la statia X si apoi gata. Iar plinul de obicei il fac cand rezervorul se apropie de rosu, si nu bag cate 30 de lei in fiecare zi de unde apuc ca sa-mi ajunga pana poimaine.

Oricum, nu ma intereseaza polemicile pe aceasta tema, dar fiind destul de bine informat in domeniu am zis sa scriu aici cateva vorbe pentru cine are ochi sa vada si urechi sa auda.

Parere personala: treaba cu "baga de dincolo ca o sa meargă mai bine" a fost inventată de mecanici care cand nu stiu ce are un motor care nu functioneaza in parametri dau vina pe combustibil. Cunosc 2 mecanici (pe care nu ii las nici măcar să își dea cu parerea la mașinile mele, desi m-ar ajuta gratis) care mi-au spus că la multi clienti care au tot felul de trepidatii si mers neregulat al motorului le spun sa schimbe benzina/motorina chiar dacă ei stiu ca nu aia e problema, dar nici nu au alta idee despre ce ar mai putea investiga.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!