Jump to content

Arc cazut de sub scaunul fata


Z
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor!

Am gasit piesa asta azi pe presul din fata scaunul pasagerului, banuiesc ca a cazut de sub el de undeva. Postez aici in speranta ca ma lumineaza si pe mine cineva, eu personal nu stiu ce/de unde ar putea fi. E un arc care la capete are doua carlige, si la unul dintre acestea se vede vaselina pe el, deci banuiesc ca era ancorat de o sina sau ceva. :D Ce-ar putea fi?!

dsc00712li0.th.jpg

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este de la reglajul scaunului pe inaltime. Parca daca a sarit arcul acela nu mai sta scunul cand incerci sa il ridici de la maneta pe inaltime.

Din pacate nu stiu sa iti spun cum se pune la loc :D

Modificat de BV66GIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat toate reglajele la scaun si merg! e drept, le-am incercat din afara, nu stateam pe scaun. M-am gandit si eu ca s-ar putea sa fie de la reglajul pe inaltime, dar a stat cineva pe el azi si scaunul era ridicat aproape la maxim. Nu s-a lasat in jos. Mai incerc si maine stand pe el :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am incercat-o eu din afara. In plus, am dus azi doua persoane pe scaunul din dreapta, iar ce-a de-a doua si-a reglat scaunul dupa bunul plac, si totul a fost ok. Poate nu e prietena suficient de grea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi lucru am gasit si eu dar sub scaunul meu (sofer), chiar nu stiu de unde e, fara el scaunul se poate regla dupa bunul plac. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, demonteaza ornamentele de plastic de sub scaunele din fata( amandoua) si o sa vezi comparativ la celalalt scaun de unde a cazut arcul. Daca nemtii l-au pus acolo sigur are un rol :) AN NOU FERICIT !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la mecanic si mi-a confirmat ca e de sub scaun, urmeaza ca in ianuarie sa il dam jos si sa vedem exact unde vine. Intre timp voi evita sa duc pe scaunul din fata persoane excesiv de grele :) Va tin la curent, daca pot o sa fac si poze! Pana atunci, An Nou fericit si toate cele bune! :lol: :lol:

Modificat de zbx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, azi dimineata m-am suit eu (~85kg :lol: ) si am incercat toate reglajele. Totul a fost ok! Eu ma gandesc ca acest arc trebuie sa aiba perechea lui, alt arc situat diametral opus, deci probabil ansamblul la care e ancorat sta doar intr-un arc acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am scos scaunele din masina cand am montat scaunele incalzite si pot sa va zic ca nu se vede nici un arc la prima vedere... de la reglajul fata-spate sigur nu e, ala e f simplu facut, fara arcuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e doar o sina, respectiv ghidajele pe care culiseaza. E cel pe inaltime probabil. Astept si eu, ma cam roade curiozitatea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un arc ce vine exact sub scaun,eu am gasit la vreo 3 vw acest arc,ba dupa ce am aspirat masina,ba aruncat prin portbagaj.

Si poti pune relaxat persoane si de 150 de kg(eu am avut) pe scaun ca nu va ceda.

Un tip imi spunea ca acel arc ajuta tija(minerul) de care tragi sa miste fata /spate scaunul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite ca la asta nu m-am gandit, o sa compar manerele de culisat inainte-inapoi de la ambele scaune. Dar, sa zicem ca ar fi de acolo, cum a cazut asa din senin? Pana acum nu am avut nicio interventie la scaune, doar mi-am curatat interiorul acum vreo 4 luni, si atunci NU s-au demontat scaunele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci,la passat ai un miner(zic de passat ca la altele nu stiu sigur) in dreapta jos de care ridica si poti glisa scaunul fata spate,nu?

Na,am inteles ca acest kk de arc,ajuta ca atunci cind ridici de miner minerul sa revina imediat la loc,adica vezi cum revine minerul la scaunul sub care NU ai gasit arcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, exact asta vroiam sa fac, sa verific "reculul" manerului. Revin cu impresii diseara in urmatorul episod din "arcul magic".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este arcul de la maner, este arcul pentru miscarea fata-spate a scaunului, e prins intre sina si scaun, te ajuta sa vi mai usor in fata din pozitia mai indepartata. Cred ca ati observat ca atunci cand dati scaunul in spate, acesta opune o orecare rezistenta care este data de acest arc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel de la maner ma indoiesc sincer sa fie, pare un arc mult prea sanatos... Explicatia lui Fantoma pare mai plauzibila...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.

pai si inainte inapoi cum vi?

nu cu minerul ala?

indiferent de cit de inapoi este scaunul si cit de inainte doresti sa ajungi cu scaunul tot la miner ajungi,nu?

Deci arcul ajuta INTREG mecanismul care incepe cu un MINER,nu?

Teoria arcului,lucrare de diploma ;););)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zbx , demonteaza scaunul si nu ne mai tine in suspans........eu cred incontinuare ca are lagatura cu inainte-inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi de la sistemul de reglaj fata-spate sau mai probabil de la sistemul de sustinere al plasei scaunului . Greu de vazut daca nu inrorci scaunul, iar daca vrei sa ao faci maaare atentie la cuplajul airbagului de scaun pt ca s-ar putea sa iasa tare prost daca nu lucrezi cu grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am gasit si eu arcul magic acum vreo 2 luni sub scaunul de sofer, inca nu lam montat inapoi, dar iti zic ca de la un timp incoace scaunl respectiv doar daca e liber mai pot sa il ridic, daca ma pun pe el e lasa la max, si parca si suna altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) News flash: suspiciunile mele se indreapta catre reglajul fata-spate al scaunului! Manerul e ok, se trage usor si vine inapoi la fel de usor. DAR, daca scaunul e tras la maxim in spate pe sina, in momentul in care vreau sa il trag inapoi parca vine ceva mai greu, ma refer la prima parte, chiar cand se urneste. In rest toate ok, am reverificat reglajele si se comporta cum trebuie. Ramane de vazut in luna ianuarie cand se va materializa demontarea :)

Pana atunci, toate cele bune! si multumesc mult pentru parerile impartasite :hainoroc:

Modificat de zbx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit si eu piesa magica sub scaun. m-am jucat si eu cu reglajele stand pe scaun dar nu am simtit nicio schimbare de niciun fel.. sunt chiar curios la ce ajuta arcul ala..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!