Jump to content

Instalatie GPL


LuckyCyber
 Share

Postare recomandată

Salut,

Stie cineva unde pot procura/ pune o instalatie GPL pentru G3?

Cam care sunt costurile la intalatii si la montaje, precizez ca ca vreau butelie mica pentru locasul de la roata de rezerva.

Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

am pus eu p masina din semnatura si a costat 10 mil cu totul.dar dupa montaj tre facute niste reglaje pt k p benzina nu o sa-ti mai mearga...

butelia in locul rotii nu prea merge (cel putin la mine pentru ca roata de rezerva este foarte ingusta). este o butelie ceva mai mica de 30 litri si ramane destul loc si de porbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stie cineva unde pot procura/ pune o instalatie GPL pentru G3?

Cam care sunt costurile la intalatii si la montaje, precizez ca ca vreau butelie mica pentru locasul de la roata de rezerva.

Ma poate ajuta cineva?

Salut. Din cate vad, ai motor ABS, unul dintre cele mai bune motoare de 1.8 de pe golf.... E pacat sa il strici cu gaz, parerea mea. Gandestete la efectele secundare asupra motorului (uzura suplimentara pistoane, garnituri, valve....) {ce e drept, consuma cam multa benzina, dar eu zic ca merita....}

Daca tii neaparat la gaz, iti doresc mult succes! Am vrut doar sa iti pun atentie si problema cealalta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca din 2006 si pana astazi a vazut el daca renteaza sau nu instalatia GPL ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de interventie, era o opinie si atat. Diferentza intre motorul mde dacie si cel de golf este insa evidenta... Timpul va vorbii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai are cineva instalatie gpl p masina...c consum are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum mediu 12-13l,dar este reglat sa traga nu sa te plimbi.Am rezervor toroidal si nu pierzi mult din spatiu,desigur fiecare stie de cat spatiu are nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam tot asa am si eu consumul.....dar mi se pare cam mult ....u c zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un G3 de 1,8 pe GPL si merg cu el 90 % in fascinantul Bucuresti ....ia si 20 % , este adevarat ca am si cutie automata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pt. cei cu GPL- chiar nu incape nici o butelie in locul rotii de rezerva?

Ma bate gandul sa-mi pun GPL si vroiam sa stiu daca pot pune butelia acolo.

x-tziby- destul de ieftina instalatia ta. Mie mi-au spus la un service in C-ta ca m-ar costa 1450 lei si 250 lei butelia toroidala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti pune butelia in locul rotii de rezerva dar va iesi mai mult de jumatate de butelie in afara spatiului destinat rezervei.eu am o butelie mai mica in care intra aprofimativ 29 d litri.cam putin dar este la pret jumatate cat benzina.si mai ramane si ceva spatiu pentru bagaje

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am butelie toroidala de 40 litri in locul rezervei , a intrat la fix (am break, nu stiu daca e la fel) , este un model de butelie poloneza....a trecut de RAR fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine rezerva este foarte ingusta(zici ca este de bicicleta) si nu venea bine butelia acolo.tu ce consum ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate golfurile 3, am impresia ca au rezerva subtire.

@Valeriu- poti da mai multe detalii in legatura cu butelia? Eventual niste poze si preturi va rog.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata instalatia m-a costat 14,5 mil , asta in noiembrie, este adevarat ca am cautat cam mult tipul asta de butelie...e cam rar, restul instalatiei este Marini, dar cu selector digital si si cu priza de umplere mica (cu adaptor) care este ascunsa in spatele capacului de benzina :)

Am sa revin cu poze daca e cineva interesat.

Consumul, nu este relevant la mine , am cutie automata si merg si cu aerul acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune poze, eu unul cel putin sunt interesat. Sigur mai sunt si altii.

Ar fi bine daca ai putea spune si tipul exact de butelie, ca sa stiu ce sa caut.

Se pare ca in Buc. si in tara sunt preturi mai mici. Mie mi-au spus cam 1700 cu tot cu butelie.

PS: Avem amandoi G3 break cu ADZ.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu instalatie de gaz- BRC cu electronica Stag 100, butelie toroidala stako de 40 parca, in locul rotii de rezerva. A intrat la fix.

Va tin la curent cu consumul.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum intrebarea mea e urmatoare: daca pretul la GPL e jumatate cat cel al benzinei si consuul cu GPL este dublu fata de benzina , unde este afacerea ??? Dupa cate stiu GPL-ul nu da randamentul benzinei. In cat timp e amortizeaza investitia, daca o poti numi asa??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca dureaza intre 18 si 24 deluni, depinde cati kilometrii faci pe an. Eu am cautat in craiova si e 1350 lei cu butelie normala. Problema e ca mi-e teama ca se uzeaza motorul si nici performantele nu o sa mai fie la fel si mai am si un subwoofer care e cat butelia de gazN nu stiu daca mai intra o pereche de papuci in portbagaj daca pun si gpl. Cred ca tot pe preascumpita benzina o sa merg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumul cu GPL este dublu fata de benzina , unde este afacerea ???

Asta de unde ai mai scos-o?

Se spune ca, consumul de Gpl ar fi cu 10% mai mare, deci 1-2L maxim din cate am vazut la mai toata lumea.

Acum daca facem un calcul cu un consum de 10L la 100 de km in oras dai 37 de lei, la un consum de gaz de 12 sa zicem, dai 20 de lei la un pret al gazului de 1,7lei/L.

Deci in 10k de km diferenta ar fi cam 1700 de lei, care e pretul unei instalatii.

PS: Eu doar ce mi-am pus gaz, asa ca nu stiu exact cum merge treaba, dar m-am luat dupa aceste calcule si dupa sfaturile unor prieteni.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa fie asa cum zici tu TaZ.Dar cineva a zis mai sus ca ii ia si 20 in oras. Tot pe 1.8 / 90 cp numai ca era automata.Oricum sa ne tii la curent cu consumul tau.Poti sa ne spui si alte detalii cum ar fi , puterea motorului pe gaz,cum este montata instalatia daca merge numai pe gaz etc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai topicul mai sus, taz21, poate vedeai de unde am scos afirmatia ca consumul pe GPL e dublu fata de benzina . Respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!