Jump to content

probleme flanse?


golfix
 Share

Postare recomandată

Am scris mai sus ca dupa ce am schimbat flansele a disparut pocnitura aia. Am mintit. Inca mai facea asa uneori cand trageam tare de volan, in special la parcarea cu spatele.

Pocnitura a disparut abia dupa ce am facut geometria rotilor! Asta pe langa faptul ca zgomotul trenului de rulare si stabilitatea s-au imbunatatit enorm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demontat si am asezat flansa si piulita exact ca in schema din poza de mai sus si au disparut "plesniturile" de arc tensionat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Din ce cauza rotile fata stau "cracanate"?E din cauza amortizoarelor sau flanselor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie facuta geometria rotilor.

Eu zic ca din cauza bieletelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este instabila la denivelari,si trage stanga.Am vrut sa comand bielete si bucse la Volksman si mi-a spus sa fiu mai exact.Exista mai multe bielete pe fata la Golf3?Spuneti-mi si care bucse ar trebui schimbate va rog,eventual costuri

Modificat de DANIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat amortizoarele jos ca sa schimbi flansele ? daca da dute si fa geometria pentru ca ai caderea pe amortizor in cele doua suruburi

Inainte de a face geometria asigurate ca ai bune urmatoarele piese: capete bara, bucse bascule, bucse bara torsiune daca ai, pivoti ,bielete directie ,altfel nu o sa poata sa ti faca geometria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este instabila la denivelari,si trage stanga.Am vrut sa comand bielete si bucse la Volksman si mi-a spus sa fiu mai exact.Exista mai multe bielete pe fata la Golf3?Spuneti-mi si care bucse ar trebui schimbate va rog,eventual costuri

aceeasi problema o am si eu: la viteza mai mare, trage stanga -dreapta atunci cand iau gropi. si destul de rau incepand de la 90 in sus. am vazut si eu acel joc atunci cand ridici roata pe cric( care intre noi fie vorba nu mai exista la nici o alta masina, toate au inca un tampon de cauciuc si deasupra) si am crezut ca nu e normal sa existe. asa ca am schimbat flansele(desi nu bateau). flansele vechi erau un pic turtite, dar nu prezentatu uzuri grave. mecanicul mi-a lasat jocul tot la fel cum era(aprox 1 cm) si problema cu gropile nu s-a rezolvat. ce as putea sa ii fac? mi s-a spus ca restul componentelor de la directie nu ar prezenta probleme, si mentionez ca nu i-am facut unghiurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cate feluri de flanse exista ? ca io am luat unele si nu-s bune snt prea mici si complet diferite de cele care imi trebuie mie. maine ma duc sa le schimb. anul de fab e 1993.

cat de mici erau flansele??? eu am avut suspensie sport...s-au cam dus arcurile(troncane la gropi si spirele se ating intre ele:D)...si mi-am luat alte arcuri...tot sport!!! dar sunt mai inguste in diametru...si imi trebuie alte flanse!!! cele vechi...nu sunt bune,sunt prea mari,prea largi si trece arcul prin ele!!! u de unde ai luat acele flanse mai mici???

ma poate ajuta cineva cu o rezolvare???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut baieti! sunt mai nou printre voi am ceva experienta in mecanica dar in acest moment m-am blocat si trebuie sa va cer ajutor. Am schimbat flansele cu rulmentii de viraj pentru ca aveam un duduit si surpriza? si cu cele noi face la fel, ce credeti ca s-ar fi putut intampla? ( are si o instabilitate in mers) Multumesc anticipat si SARBATORI FERICITE LA TOTI GOLFISTI . :icon_santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa aiba joc tija amortizorul in tubul amortizorului , cel putin asa era la mine , si singura solutie e schimbarea lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,in primul rind vezi daca ai bara de torsiune,deoarece multe golfuri 3 nu au aceasta bara si cind ridici de roata in sus se misca de parca zici ce e flansa defecta, asa e facut acest sistem la golf 3,se mai gasesc un fel de tampon de caucic care se pune intre caroserie si flansa.Asa ca inainte sa schimbi flansele verifica.

Daca am Golf 3 si nu am bar ade torsiune pe spate din fabricatie...pot sa ii pun? Si cam cat ar costa una?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce zgomot fac flansele cand sunt "terminate" ca cel de la bucse? ca am schimbat bucsele si am aceeasi bataie ca inainte de a le schimba (numai pe partea stanga ca acolo se aude). se aude numai cand trec peste linii de tramvai sau cand cobor o bordura mai mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut baieti! sunt mai nou printre voi am ceva experienta in mecanica dar in acest moment m-am blocat si trebuie sa va cer ajutor. Am schimbat flansele cu rulmentii de viraj pentru ca aveam un duduit si surpriza? si cu cele noi face la fel, ce credeti ca s-ar fi putut intampla? ( are si o instabilitate in mers) Multumesc anticipat si SARBATORI FERICITE LA TOTI GOLFISTI . :icon_thumright:

De ce ai schimbat flansele?Care erau "simptomele"?

Eu cred ca e pivotul de la fuzeta,asa a fost la mine...Ai verificat jocul pivotilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de flanse, NU luati flanse sachs de la UNIX. Am luat eu, pe rulmeti scria "made in brazil" si dupa nici o luna de mers cand ridic capota si ma uit la flanse vad 2 conuri de cauciuc :) iar distanta intre capacele flanselor si caroseria masinii s-a facut cam de 3,4cm . Acum astept sa se incalzeasca ca sa le pot schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat flanse de la FEBI,(autokarma) si sunt foarte multumit de ele. Identice ca cele care au fost pe masina. Rulmentii sunt Made in France. Toate cele bune :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna asa am si eu o problema cu bataia pe fata in caroserie la gropi dar la mine am o distanta ramasa aici undeva ....daca ma poate ajuta cineva thx

untitledddd.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare !

Am citit topicul si inca nu m-am lamurit. Eu am bara stabilizatoare pe fata, ieri am aerisit franele la masina si am vazut ca daca ridic de roata se ridica si flasa. E ceva normal? Cine a vazut a zis ca nu e normal. Zgomote nu am dar ma gandesc ca ce rol mai are amortizorul daca ala se ridica cu totul? Atasez si cateva poze cu "testul" care l-am facut. Amortizoarele le-am montat prin octombrie anul trecut dar acum am obs chestia asta. Am fost la service-ul unde le-am montat si au zis ca imi trebuie flanse pentru amortizoare. Intrebarea mea e: trebuie sa le schimb daca simptomele sunt cele de mai sus (si din poze?) - nu as vrea sa iau altele daca astea de acum is bune.

In ultima poza roata era ridicata de mine si cam atat s-a ridicat si flansa.

1005581.jpg1005580.jpg1005582.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

da e normal.toate golf-urile 3 si vento au acel joc la flanse,nu mai schimbati aiurea flansele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este normal sa ai joc la flanse , initial eu am avut suspensie sport si cand am schimbat-o cu una stoc masina am suspendat-o pe niste "capre" si cand a fost montata suspensia fata flansele stateau exact ca la tine, initial m-am speriat si eu si am strans suruburile la maxim dar nici o schimbare iar cand am lasat-o pe roti s-au indreptat si sau asezat la locul lor perfect asa ca nu te ingrijora totul este ok :Driver:

Modificat de floringti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este instabila la denivelari,si trage stanga.Am vrut sa comand bielete si bucse la Volksman si mi-a spus sa fiu mai exact.Exista mai multe bielete pe fata la Golf3?Spuneti-mi si care bucse ar trebui schimbate va rog,eventual costuri

bieleta directie = capat de bara (aceasta denumire este mai populara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu sunt piese diferite. Se pot comercializa separat, sau deja montate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!