Jump to content

probleme flanse?


golfix
 Share

Postare recomandată

Ia verifica tu bucsele mari de la bascule intai.Si daca alea sunt intregi...revino cu un post aici. 

Ms

Modificat de john k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele au 5000 km de cand le.am schimbat treaba e ca si dupa ce am schimbat toate bucse tot cand dateam prin gauri facea dar nu asa rau ca acum bucsele de la bascula sunt intacte. Deci cand misc roata are joc in telescop sus in alta parte nu se misca

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flansa din oala poate sa fie,la mine s-a largit 2mm oala pe partea dreapta si trebuie sa ajung la un tinichigiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa se vede si la mine in oala se misca ca si cum s.ar fi largit si se misca telescopul cu tot cu fuzeta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flansele se uzeaza si ele, nu sunt lifetime. Daca se schimba amortizoarele ar fi indicat sa se schimbe si flansele pentru a nu mai exista probleme la ansamblu arc/amortizor/flansa. In plus pretul lor nu este mare si se evita plata moperei de 2 ori,  geometria de 2 ori, etc. Astfel problemele cu zgomotul vor putea fi identificate mai usor, adica la brat-bucse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma sa fie flansele problema? Si la franare se simte cum tremura volanul sau este posibil sa fie din caseta?dar cand verificam jocurile juca din caseta dar cand e pe cric singurul joc acolo este sus la amortizor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tremura volanu la franare ar putea sa fie mai multe motive, discuri, pivoti,capete de bara,bucse bascula,etc.  La mine cand calcam frana incetineam in suturi asa ca am schimbat discurile,placutele,flansele din oala+amortizoarele

Modificat de baltaretu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot schimbat pivoti bucse tot doar amortizoarele nu le.am schimbat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Photo0244.jpgPhoto0245.jpgPhoto0247.jpgPhoto0249.jpgPhoto0250.jpgAm reusit sa rezolv problema cu flansele din oala fata(acum nu mai am spatiu intre palarie si buza oalei,iar la socuri este putin mai rigida).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In doua saptamani o sa ai iar spatiu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa demonstrez ca flansa de mai sus (asa este modelu)nu mai lasa spatiul acela dintre oala si palarie, spun asta deoarece am avut aceeasi flansa dar fara cauciucu ala din mijloc si cum il montam raminea spatiu de 1-1,5 cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut! Tot nu am reusit sa rezolv problema cu trepidatiile dar nu stiu de unde sa ma apuc, ma gandesc ca a mai intampinat cineva problema asta, deci:

-am schimbat caseta directie,placute si discuri

Masina are trepidatii foarte mari la peste 80 km/h, aceeasi trepidatie o am si la franare, ma gandesc la vreun tampon rupt la motor sau telescoapele(flansele) si mai este o chestie astazi am observat pe un drum drept(lin) aveam vreo 80(treapta 4) si cand am calcat ambreiajul pentru treapta 5 a inceput sa vibreze(dar face asa toata masina) se simte puternic.Am tot incercat, la 80 bagata in viteza nu facea cum o scoteam din viteza incepea sa vibreze. A mai intampinat cineva? Mi-a scos peri albi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Discurile le-ai schimbat, dar ai verificat dacă fuzetele (butucii) au abatere? Se verifică cu ceasul comparator,dar se poate verifica oarecum şi vizual/la mână: dai roata jos şi învârţi discul cu mâna, el trebuie să se învârtă fără a avea porţiuni unde opune o rezistenţă mai mare, iar vizual plăcuţa să nu se depărteze de disc pe anumite porţiuni. Dacă este de aici problema, la vibraţiile care le ai ar trebui să se vadă/simtă ceva la acest test. Am avut problema asta şi se observa foarte tare în decelerare de la 100+ până pe la 70-80 şi la frânare, în accelerare nu prea vibra. Dacă mergeam cu geamul deschis pe partea aia pe lângă un zid se auzea şi un scârţâit la viteze mici. Ideea este că, cu discuri/plăcuţe noi aveam o abatere apreciabilă la marginea discului din cauza butucului deformat (la rotirea discului cu mâna se depărta plăcuţa destul de vizibil de disc pe anumite porţiuni).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

exact asa e si la mine cand trec pe langa un zid sau ceva cu geamul deschis se aude de parca freaca ceva (un scartait) si roata din dreapta mereu se face neagra din cauza piliturii de placute...daca ar fi ce discuri si placute ar trebui sa cumpar? ce firma? si pentru tot ansamblul telescop ce ar trebui sa schimb doar telescopul si flansa aceea de cauciuc? ce telescoape mi-ati recomanda?

Modificat de MARYUSRDV619
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi ai verificat ce am zis mai sus? Pt că poţi pune şi discuri originale dacă fuzeta este deformată tot degeaba (la discurile ATE scrie şi în instrucţiunile de montare să verifici prima dată abaterea fuzetei).

Ca să revenim ontopic, părerea mea este că nu la flanşe/amortizoare este problema. Eu când am schimbat ultima oară amortizoarele şi flanşele (dacă schimbi amortizoarele schimbă şi flanşele pt că dacă va trebui să le schimbi mai târziu trebuie să refaci unghiurile+ manopera şi tot acolo ajungi) din cauza unui arc rupt am constatat că era cam totul praf pe acolo (mai puţin flanşele-Sachs, amortizoarele Monroe erau ca şi inexistente) şi tot nu vibrau frânele. Poţi pune orice producător mai răsărit: Sachs, Kayaba (din astea am pus eu şi mi se par ok).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kayaba sunt cam dure, intr-un fel e bine insa daca mergi pe macadam/pietris/speed bumpuri amortizeaza foarte brusc, devine deranjat. (arcurile le-am pus noi tot kyb, la fel ca amortizoarele, flanse skf).

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum este după gusturi, pentru amortizoare mai poate căuta review-uri, dar pentru flanşe pentru că despre asta este topicul, cred că poate pune orice producător ok. Bine eu am un principiu, pentru un ansamblu prefer să utilizez  elemente de la acelaşi producător, nu este un sfat, tot chestie de preferinţe :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa verific intai butucii cum mi.ai zis si apoi o sa revin cu informații! Mulțumesc frumos pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut , am o nelamurire , vreau sa imi schimb flansele la amortizoarele de pe fata LEMFORDER dar gasesc doua tipuri dar in poza arata la fel ( difera doar sasiul si pretul :)) atasat pozele , CARE ESTE DIFERENTA pana la urma :). Multumesc 

Screenshot_20180126-131447.png

Screenshot_20180126-131408.png

Modificat de adi_adi23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti atent la codurile cu rosu o sa vezi la prima 1-H-S=Saloon/Sedan

 1-H-SW-StationWagon/Break

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

57 minutes ago, rayn said:

Daca te uiti atent la codurile cu rosu o sa vezi la prima 1-H-S=Saloon/Sedan

 1-H-SW-StationWagon/Break

Am inteles , mersi mult , cei de la Autokarma mi-au sugerat sa cumpar cele de break , eu avand hatchback. :(

Modificat de adi_adi23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am schimbat si eu flansele de curand, ce credeti trebuie facuta geometria? Am impresia ca volanul nu a mai ramas centrat perfect dar deviatia este una mica...aproape insesizabila.mecanicul a zis ca nu e nevoie sa mai refac geometria.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Refă geometria!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!