Jump to content

Probleme Volant


danic
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Ce parere aveti despre un zgomot (bataie) la ambreiaj, care dispare atunci cand apesi ambreiajul.

Am inteles ca ar fi vorba despre volant, chiar ca unele G 5 2.0 TDI ar avea din fabricatie pb cu volant.

Masina mea are 5.100 km. Sunt disperat, ma poate ajuta cineva?

Modificat de WVWZZZ
Modificare titlu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oamenii de la service te pot ajuta, mai ales ca ai garantie. Cu toate ca masina ta nu prea cred ca este rechemata pt verificare volant. De cat timp ai masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea are 5.100 km. Sunt disperat, ma poate ajuta cineva?

Salutare si tie.....in cazul asta TAI-o la dealer......a inceput sa iti si vibreze usor motorul la relanti???? tremura usor la plecare de pe loc??? bataia e neregulata dar se aude tot timpul???? cam asa face o volant bulita.....nu exagera cu mersul asa ca am auzit de cazuri in care au iesit arcurile din volant si au distruc carcasa ambreiajului :rr: :rr: ...si daca e volant crede-ma ca baietii de la service stiu ce au de facut....ca nu e prima :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, vibreaza la relanti. Nu tremura la plecare, iar bataia nu se aude decat cand e rece motorul si dispare cand apas ambreiajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, sm33, am verificat unde mi-ai spus, dar eu am motorizarea noua 2.0 tdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oamenii de la service te pot ajuta, mai ales ca ai garantie. Cu toate ca masina ta nu prea cred ca este rechemata pt verificare volant. De cat timp ai masina?

Am masina din august 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

run forest :vinemosul: ....la service....mergi sa faca baietii constatari, te programezi, ai grija sa iti treaca in service plan toate reparatiile in garantie si cele de intretinere.....in "parohia" carui service esti???? :sbine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate sunt la Midocar. De ce crezi ca e bine sa trec in service plan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu personal am o parere buna despre Midocar...si e bine sa treci in service plan toate reparatiile(inlocuiri de piese) pt ca asa e legal :D si ca sa tii si tu o evidenta a celor intamplate cu masina ta. Sa auzim de bine si sarbatori fericite la toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

cand plec de pe loc, in treapta intai tremura toata masina. un mecanic mi-a spus ca e volant. A mai schimbat cineva asa ceva? cat de grav este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat-o eu la G4. Scumpa. Daca vrei vezi aici postul #22 si restul topic-ului.

Parerea mea ca la o masina asa noua nu prea are cum.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind un pic Off topic eu am un golf 5 care cred ca are aceesi volant ca si jetta ta.La fel pateam si eu cand alimentam de la OMV.Trepida la plecatul de pe loc plus ca mai avea diferite neregularitati la relanti.De cand alimentez de la Rompetrol toate au disparut si masina se misca altfel un consum mult mai mic de combustibil si mai putin zgomotoasa.Vezi ca mai era un coleg cu o jetta care se plangea de aceste simptome.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei probleme cu volant au motoarele TDI 2.0 de 136 sau 140 cai. Nu cred totusi sa fie de la carburant, Jetta mea la fel tremura uneori (nu neaparat la a int

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina are 13500km. Trepidatul ala se simte numai cand plec cu a intaia. Si la relanti se simte ca nu merge rotund, are niste "trasariri".Motorina am pus de la OMV si de la PETROM, numai de cea mai scumpa, dar degeaba! M-am programat la service la elcar buzau, pe 25 apr. Sa vedem, poate e de bine, mi-a facut impresie buna dl cu care am vorbit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar stim clar ca nu e benzina. Ai facut bine ca ai luat contact cu un service, scriu asta deoarece am descorperit un articol dintr-o revista fantuzeasca din care reiese ca volant e compusa din 2 parti, una fixa si una mobila care se roteste in prima. Intre ele, printre alte piese se gasesc si 2 arcuri elicoiladale in forma de semiluna. Datorita solicitarilor preluate de volant in timp ce se foloseste ambreiajul apar tensiuni interne ce fraglizeaza aceste piese. De notat ca, daca nu e schimbata la timp volant, datorita reziduurilor metalice ce apar din frecari, etc se poate ajunge si la distrugerea garniturii de la ambreiaj sau chiar a carterului cutiei de viteze.

Daca cineva e interesat pot trimite pe MP articolul respectiv scanat, va previn de pe acum ca e in limba franceza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca Golf-urile 5 cu motoare 2.0 TDI (anumite serii) au fost cuprinse intr-un program de rechemari care schimbau gratuit ambreiajul datorita unor defecte de proiectare. Verifica la service ca Jetta ta sa nu se incadreze in vreun program de rechemari la service sau sa sufere de aceeasi problema cu ambreiajul ca la Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci,indiferent de ceea ce zice fabrica,si la 1.9 cit si la 2.0 TDI sint probleme cu volant.Functie de cum a fost tratata in rodaj si modul de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este clara iar diagnosticul service-ul este(apropo este vorba de elcar gid buzau, dl. vlad, nota 10): volant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci,indiferent de ceea ce zice fabrica,si la 1.9 cit si la 2.0 TDI sint probleme cu volant.Functie de cum a fost tratata in rodaj si modul de condus.

Asa ti s-a spus in service? Eu votez cu varianta "conceptie proasta, materiale proaste, necesita recall si inlocuire gratuita" :lol: Din pacate pentru VAG asta este limba chineza, ei nu o vorbesc :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functie de cum a fost tratata in rodaj si modul de condus.

Asta inseamna ca nu am facut noi rodajul cum trebuie si ca nu stim sa conducem? E o intrebare fara subinteles si sper sa nu iti par ironic, vreau doar sa stiu la ce te-ai gandit cand ai facut aceasta remarca, poate ca ceva detalii ne vor folosi macar pe viitor pt a nu repeta aceleasi erori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm si eu ca am auzit la un tip cu passat nou ca i s-a dus volant pe la 20 k km...

avea insa cunostinte la pbn si a schimbat totu urgent!

probleme probleme...

B5.5 ul n-a avut asa ceva!eu am 110 mii km!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta inseamna ca nu am facut noi rodajul cum trebuie si ca nu stim sa conducem? E o intrebare fara subinteles si sper sa nu iti par ironic, vreau doar sa stiu la ce te-ai gandit cand ai facut aceasta remarca, poate ca ceva detalii ne vor folosi macar pe viitor pt a nu repeta aceleasi erori.

Voiam sa spun ca SI la masinile care nu sint cuprinse in actiunea de rechemare,datorita PROASTEI intrebuintari-UNII soferi s-au crezut Schumacheri in rodaj si dupa,in baza ideii complect gresite ca daca e straina masina NU ARE VOIE sa se strice,orice ii faci-volant face figuri.Chestie de noroc,zic eu.Ca un exemplu,nasul ficei mele are un Passat 3C,omu' e dealer de medicamente-deci km in dusmanie pe masina aia,si tipu' are "talpa grea"-si NU ARE nici o problema cu volant.Eu o consider exceptia care confirma regula.

Trebuie sa imi cer scuze ca nu am fost destul de precis mai sus.Voiam sa ilustrez doar ca la volantele respective e vorba de un defect de fabrica DUBLAT(uneori)de proasta intrebuintare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu ceea ce spui tu in ceea ce-i priveste pe asa-zisii Schumacheri; ce te faci insa cu o masina careia i-a fost facut rodajul "ca la carte" (max. 3000 ture, max. 120 km/h) si care totusi incepe sa dea semne de slabiciune? In acest caz nu poti spune decat ca e un defect de fabricatie! Care se pare e din ce in ce mai frecvent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!