Jump to content

Probleme Volant


danic
 Share

Postare recomandată

La 5000km sa cada volant ..., eu care credeam ca e belea doar cea de pe motorul de 1.9, ti-au schimbat doar volant sau ti-au pus si kit ambreiaj nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Valeo Single Mass G60 Flywheel and VR6 Clutch

Kit.Kit Includes: 1 228MM Flywheel, 1 Pressure Plate, 1 Clutch Disc, 1 Throw Out Bearing, Flywheel Bolts, and Pressure Plate Bolts

Ca dimensiune ( 228mm ) se pare ca s-ar potrivi dar ... din ce ai postat tu acolo kitul este pentru motoarele G60 si VR6 , nu pentru motorul tau . Sau ma insel ? :)

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca au montat piesele noi??!ai stat acolo?le-ai vazut cu ochii tai?

ca ma apuca goraza la ce citesc aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircdevil,

poti spune te rog exact care sunt simptomele? cu lux de amanunte daca se poate!?

cum au testat-o cei de la service pt diagnostic?

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa cred cati utilizatori de vw au problema asta... si nu suntem toti pe forum... probabil numai despre asta s-ar vorbi!

despre actiunele vw de inlocuire volant stiti ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul G60 cu SMF este f folosit in State. Dar la relanti o sa ai un zgomot + vibratie suplimentara in interior. Cred ca inainte trebuie sa auzi acel zgomot si sa decizi daca merita sa faci schimbarea.

Sunetul este aici: LINK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca esti din Iasi. Incearca si da o fuga pana la Buzau la ElcarGid. Eventual ia legatura la telefon cu colegul nostru Elad (Vlad Rusnacenco) si povesteste-i intamplarea, ca, intr-adevar, e ceva deosebit, nu am mai auzit ca cineva sa pateasca asa ceva. Pana la urma Buzaul nu e chiar asa departe de Iasi, drumul este bun si pentru o problema asa de deosebita eu zic ca merita efortul.

Bafta si sa ne tii la curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Face extrem extrem de urat cu SMF.
Doamne fereste, gandesti ca e tractor in toata regula.

:) :) :lol:

Wowwwwwwww !

Oameni buni , ceea ce ati vazut si auzit pe link-ul pus de Alextz mai sus NU e un motor cu SMF ci zgomotul produs de volanta DMF cand este stricata .

Asa face o volanta DMF cand "bate" ... in ultimul hal . :)

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai pierdut aryes. Linkul e luat de pe tdiclub...si este comboul G60/VR6. Uite-te atent si la titlu.

Se poate de asemenea observa sunetul cu/fara ambreiaj apasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Alextz eu am vazut Golf 4 cu kit de ambreiaj schimbat si cu volanta SMF si nu face nicidecum asa cum face ala .

Ala face acelasi zgomot ca si cum ar avea volanta DMF stricata , dar daca tu zici ca e altfel ... :)

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie si sus in titlul de la youtube. Acum ce sa zic, unii de pe tdiclub zic ca face rau alti ca doar e putin mai zgomotos motorul.Dar toti zic ca incet incet devine mai zgomotos.

Am mai auzit pe tdiclub inca vreo 10 astfel de inregistrari si toate suna la fel de oribil. Eu unul nu as face o asemenea modificare.Pe viitor poate voi merge pe Sachs Performance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

E adevarat ca pe TDIClub sunt destul de multi cei care spun ca aceste sunete ar fi de la volanta SMF , dar sunt si foarte multe pareri care spun ca zgomotul foarte mare e dat de diferenta de greutate intre SMF si DMF si mai spun aceleasi voci ca daca SMF este la aceeasi greutate cu DMF atunci zgomotul produs de SMF e "aproape" insesizabil .

Totusi eu nu cred ca poate face atat de urat volanta SMF ...

Am putea sa-i rugam pe andrei sau I AM STEALTH sa puna o inregistrare cu zgomotul produs de volanta lor , tinand cont ca ambii au volante SMF din fabrica . :)

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca tu vrei sa faci comparatie intre DMF si SMF propun ca cineva care asa ceva pe un motor cu DMF sa ne spuna.

Ei au un ambreiaj/volant gandita de fabrica diferita de g60/vr6. Nu exista comparatie.

Si da....cu cat SMF este mai usoara fata de DMF cu atat zgomotul este mult mai mare. Se poate ca individul din inregistrate sa fii avut una ultrausoara, dar iti zic, si dupa cum ai citit si tu, multi se plang de zgomotele date de SMF pe ALH,BEW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
multi se plang de zgomotele date de SMF pe ALH,BEW.

Asa e ! Ai dreptate , dar zgomotele din inregistrari sunt aproape identice cu cele de la DMF cu bataie ...

Chiar nu-i nimeni pe forum care sa ne "lumineze" cu o inregistrare a sunetului produs de o volanta SMF instalata aftermarket pe un motor care a avut DMF ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ascultat si eu zgomotul de pe linkul ala....Stiti cum e faza ? :blink: cam de genul, era cu geamul si trapa deschisa? :D

Eu pot sa inregistrez cum e la mine zgomotul ca acum am tacheti noi si ax cu came nou, deci nu va veti mai lua de urechi :blink:

Sincer, parerea mea e ca daca GREUTATEA volantei e corespunzatoare, nu are cum sa dea bataie in halul ala. SIncer. Exclus. Poate sa zica cine ce vrea. Si eu si Andrei avem SMF. A mea e din '97 - AHU, Andrei - 1Z. Tot din 97' sunt AFN cu DMF de exemplu. Din cate stiu eu FIZIC difera doar injectoarele mai mari si turbina cu geometrie variabila. La ralanti nu are ce "cloncani" diferit intre cele cu SMF sau DMF. Am fost si cu AFN si in afara de suieratul turbinei nu e nimic diferit fata de a mea. Evident ca daca iti iei kit SMF aftermarket sport, cu volant mai subtire, poti avea probleme....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa fiu inteles gresit dar problema se pune astfel:

credeti ca neamtu a fost timpit cand a facut DMF?

credeti ca la cate DMF au picat in garantie si daca varianta SMF era ok nu se apuca neamtu sa

schimbe productia??

sin :blink: cer nu am vazut pe nici o masina SMF

dupa o parere stric personala nu renuntati la DMF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei mai "studiosi", intreb si eu: la schimbarea DMF cu SMF, are vreo importanta si damperul de pe fulie?

Acesta nu trebuie luat in calcul? Exista din fabrica la oricare dintre variante (DMF/SMF)? Sau, rolul lui este doar de a nu transmite vibratiile catre "accesorii"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credeti ca neamtu a fost timpit cand a facut DMF?

Asa cum a facut-o VAG, da. Inca traiesti in miturile mioritice ale produselor nemtesti de calitate :(

credeti ca la cate DMF au picat in garantie si daca varianta SMF era ok nu se apuca neamtu sa

schimbe productia??

Nu, ca atunci dadea faliment poate... Asa ca au "strans din "buci" sa iasa cat mai multe DMF din garantie... Prea scump sa shimbe designul peste noapte....

sin :( cer nu am vazut pe nici o masina SMF

Nu prea inteleg afirmatia asta...Adica nu exista SMF la VAG? Deschide ochii si mai uita-te si la alte masini mai vechi ....ce sa zic ?..Ca sunt mai dese decat extraterestrii!

Singurul risc mai mare la SMF e sa se "duca" componente in cutia de viteze, ca de exemplu sincroanele, insa la un numar muuuuuuuult mai mare de km( un 200-300 k ), din cauza vibratiilor ceva mai mari decat la DMF. Care evindent ca ATUNCI cand merge ajuta la reducerea vibratiilor. La DMF insa schimbi cand ambreiaj, cand volant ca nu stii care e de vina cand incepe sa cloncane, :( de 5 ori pana sa ajungi sa schimbi un sincron in cutie cu SMF.

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte greu de crezut.masina are cip tuningdaca da nu mai este asa de greu de crezut :blink:
salut ......masina nu are chip....desi ma batea gandul mai demult,dar fiindca acum ceva timp m-a lasat turbina si nu a fost o treaba prea ieftina.......cei de la service mi-au spus ca noua turbina are 2 ani garantie de fabricatie care se pierde in cazul unui chip tuning,iar la ce probleme am cu masina nici nu ma gandesc sa-i fac chip
esti sigur ca au montat piesele noi??!ai stat acolo?le-ai vazut cu ochii tai?ca ma apuca goraza la ce citesc aici!
Apropos de montat piesele si incredere- masina a fost intr-un service al grupului VAG si nu la service-ul exclusiv VW, din mai multe motive: -inginerul mecanic imi este prieten- ora de manopera mai ieftina cu vreo 20- 30 ron/h decat VW service- timpul de asteptare cel mai scurt ,azi problema----azi intrat in service,cel tarziu a doua zi.......si aducerea piesei daca nu o au pe stoc prin curierat rapid.........-masina imi este vitala......lucrez in afara orasului........plus ca e posibil sa am cate o urgenta la orice ora din noapte Piesele inlocuite le-am primit spre pastrare..........
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze daca s-a scris, dar nu am vazut...

- costul cat mai exact al reparatiei care este?

- la ce riscuri ne expunem daca nu se face inlocuirea volantei? dupa cati km?

merci!

am vazut in primul post pretul, daca mai stiti si alte variante ... va rog!

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua stimati membrii

Sunt un Ing. mecanic, membru vechi pe alte cateva forumuri auto si de 2 sapt si pe VWforum.

Sunt interesat in cumpararea unei Jetta model 2006 second hand din Germania.

Sincer va spun ca am ramas inpresionat de aceasta problema cu volanat la Jetta 1.9 TDI si Golf V TDI.

Ea apare si la alte marci auto cu motoare diesel dar intr-o proportie mult mai mica !!

Am o singura intrebare la care va rog f mult sa imi dati un raspuns :

Ce fel de volant are Jetta5 1.6 benzina ( 102CP ) ???

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!