Jump to content

Becuri Polo 9N


morpheus2006
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am un Polo 9N si s-a ars un bec de faza scurta , H7, de pe partea dreapta , langa filtrul de motorina!

Am o mare nelamurire si anume cum schimb becul? pentru ca nu se poate baga mana in locul acela stramt intre carcasa filtrului de motorina si far ... nu vreau sa scot farul sau etc .... pentru ca nu are rost pt un bec ... are cineva idee cum se poate remedia aceasta problema cu usurinta ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inlocuit si eu becul odata, trebuie sa ai ceva loc, sa rotesti de el sa il scoti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa e Michael .. dar cum anume fac loc in asa fel incat sa nu scot filtrul de motorina ... (apropo .. acum 5 minute cand am mers cu masina , am vazut ca nu mai am pe stanga faza lunga, cum inloc becul , ca e in spatele lui bateria ... ). Va rog .. putin ajutor .. ca schimb la becuri in draci .. numai sa am cum !!!

Mi de multumiri celui care imi elucideaza misterul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Eu stiu ca trebuie scoasa bateria pentru a avea loc...s-ar putea insa sa ma insel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai grija ce rupi

se schiba greu

calcati pe inima si dute totusi la reprezentanta

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din decembrie 2006 pana acuma cred ca a schimbat omu becul ala :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa e Michael .. dar cum anume fac loc in asa fel incat sa nu scot filtrul de motorina ... (apropo .. acum 5 minute cand am mers cu masina , am vazut ca nu mai am pe stanga faza lunga, cum inloc becul , ca e in spatele lui bateria ... ). Va rog .. putin ajutor .. ca schimb la becuri in draci .. numai sa am cum !!!

Mi de multumiri celui care imi elucideaza misterul

Salut,

Si eu am un Polo 9n si se face ca in weekend-ul acesta am scos becurile h7 si am pus xenoane pe masina. Eu am benzina si s-ar putea sa fi avut mai mult spatiu langa far. Ai grija, nu trebuie sa invarti de bec, exista acolo un inel de plastic negru care fixeaza becul.

Spre exemplu: far stanga, se scoate capacul acela de cauciuc, se scot firele care duc la bec si acum ajungem la acel inel din plastic care se deschide invartind de el spre dreapta(cum stai cu fata la masina). Becul este scos afara....Asta este tot!

Bafta!

Bogdan

Modificat de MBogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Multumesc tuturor de reply-uri , dar cum a zis si Michael_9N .. a trecut ceva vreme ... dar orcum rezolvarea am gasito la Brady ... 100 de mii manopera (filtru motorina dat jos ... mare bataie de cap :P ). Oricum am rezolvat.

Bafta

Modificat de morpheus2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut

vroaim sa va intreb ceva legat de becurile de pe spate de marche-arierre (mers cu spatele) la un polo si am zis sa nu mai deschid un topic separat.

problema cu ele e ca nu se aprind deloc. am verificat becurile si ele nu sunt arse.

vreau sa imi spuneti daca stiti care este siguranta acestor becuri ptr ca vreau sa verific si daca nu unde este contactul de pe cutia de viteze pentru ca m-am holbat un pic acum vreo cateva zile si nu am reusit sa imi dau seama. se poate ajunge la el de sub capota sau trebuie sa intru sub masina?

merci anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica siguranta nr.19sigurante_polo_9n.pdf si referitor la pozitia contactului de mers inapoi poate te ajuta imaginea alaturata, reperul 25post-10189-1221644954_thumb.jpg :icon_thumright:

Modificat de ionel.d.2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hola,

Azi am observat ca am ars un bec pe spate dreapta, un bec de pozitie...

Intrebari:

Ce tip de bec trebuie sa cumpar si de unde?

Il pot inlocui singur, sau trebuie sa merg la service?

Se schimba greu?

Va multumesc frumos.

Cristi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

Sunt noua pe aici , si mai sunt si fata. :frigbaitata: Asa ca am mare nevoie de ajutorul vostru. Mi s-a ars becul de semnalizare de la oglinda si nu stiu cum as putea sa-l schimb. Va multumesc mult. Cris

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

Sunt noua pe aici , si mai sunt si fata. :lol: Asa ca am mare nevoie de ajutorul vostru. Mi s-a ars becul de semnalizare de la oglinda si nu stiu cum as putea sa-l schimb. Va multumesc mult. Cris

tre sa schimbi semnalu de pe oglinda.......pm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

a schimbat cineva pana acum unul dintre becurile de la numar?

daca da, cum se schimba?

in cartea masinii nu scrie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Daca te uiti atent ai sa vezi ca sunt cate doua suruburi care trebuie desfacute si ajungi la bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bagi capul sub numar si ai doua suruburi la fiecare bec.

Desfaci suruburile si scoti suportul de plastic ....vezi ce fel de bec ai .... dai o fuga cumperi unul il pui si gata !

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri s-a ars becul stanga fata (H7) si am avut si eu dubii cum se schimba datorita spatiului redus de acces. Azi l-am demontat si am luat altele (Xenon H7 Gold Light). Pana la urma le-am schimbat pe amandaoua, si stanga si dreapta. Este mult mai usor decat se pare la prima vedere si citind manualul.

1) in stanga, este loc suficient langa baterie, este mai greu doare sa scoti becul din mufa, adica unde vin firele. Recomand sa se miste stanga drapta usor becurl de pe un picorus pe altul. Astfel tras iese mai usor.

2) in dreapta, langa filtrul de ulei este mai greu un pic. In prima faza am reusit fara probleme sa apuc urechea de la capacul de cauchiuc, asta e usor. Dupa aia se scoate becul, la modelul meu NU SE ROTESTE, sunt doar doua arcuri metalice laterale care fixeaza sau dau drumul la bec automat cum becul este tras un pic. Becul se monteaza cu urechea laterala in sus. Dupa aceea, in stanga filtrului de ulei poti baga mana stanga suficient sa apuci becul, iar in fata filtrului poti baga 2-3 degete de la mana dreapta cat sa prinzi soclul cu fire si sa-l tii strans de marginea interioara a farului. Astfel, cu mana stanga poti incet trage de bec. E mai greu un pic, dar se poate si nu dureaza mult.

Montarea la loc in amandoua cazuri este usor ca becul intra in soclu mai usor decat iese si face un clic.

Atentie mare la capacul de cauciuc, pentru siguranta e mai bine sa il puneti intai pe partea de jos, acolo unde agata un pic cand il dati jos, ca daca il fixati intai sus, nu aveti acces jos sa il impingeti ca lumea.

Nah, sper ca am reusit sa ajut pe cineva, spor la montat becuri.

PS: ESTE MULT MAI USOR DECAT PARE LA PRIMA VEDERE!

Modificat de Patkos Csaba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti atent ai sa vezi ca sunt cate doua suruburi care trebuie desfacute si ajungi la bec.

mersi.

initial nu ma uitasem.

a fost super usor de schimbat ca orice alt bec de polo de altfel.

becurile de ceata nu le-am schimbat inca. sper ca nu e complicat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa schimbi becurile de ceata trebuie sa dai jos ornamentul din bara, acela negru de langa proiector (pur si simplu tragi de el tare si iasa) iar apoi trebuie sa dai proiecorul jos (are 3 suruburi TORX). Becul iasa afara din proiector prin rotire la 90 grade, si becul este mai special in sens ca are o mufa cu cot integrata in el, in care intra mufa de la instalatia electrica.

Becul este de tip HB4.

Atentie, pe orice fel de bec nu se pune mana pe sticla. Se va arde mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut......am si eu un vw polo tdi si am vaz la cineva k a schimbat becurile de la numar cu unele misto albe.....sau ceva de genu' ...aveti vreo idee despre cum se numesc acele becuri si cam cat ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

beco-leduri...gasesti aici pe forum sau (ca esti din ploiesti)incearca pe fostul 23august la magazinele cu piese auto sau in spate la cinema patria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

SALUTARE !!! Incercand sa inlocuiesc becul de faza lunga la farul dr. (VW POLO 9N2 - faruri duble) am am facut scurt intre fire din greseala, si nu-mi merge faza lunga pe partea dreapta unde am umblat, becul l-am incercat functioneaza, nu s-a ars el ... O fi de la sigurante, ar putea sa fie siguranta separata pt faza lunga bec dr.???? MS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!