Jump to content

Becuri Polo 9N


morpheus2006
 Share

Postare recomandată

Ce marca de bec recomandati pentru faza scurta? Philips, Osram, Narva, Febi Billstein, Valeo, Bosh, Hella, Starline, etc?

Care ar fi mai fiabil, din experienta voastra. Prefer sa dau un ban mai mult dar sa le schimb mai rar (am citit topicul si se pare ca nu e asa simplu sa schimbi becurile).

Multam anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce doresti: durata de viata sau lumina mai multa? Sau un compromis intre cele 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumina la fel ca cel original (care s-a ars) si viata cat mai lunga (sa nu le schimb des)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat Osram. Farul lumineaza ok, parca un pic mai bine decat celalalt (care are becul original, cel cu capul de plastic cu sigla VW).

Multam inca o data pentru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acu 10 zile am schimbat becul de faza scurta pe dreapta... Aseara mi s-a ars ala pe stanga.. Zici ca sunt gemeni :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Eu stiam ca e bine sa le inlocuiesti in pereche, si cred ca e "obligatoriu" sa faci asta cand cel de rezerva nu e de acelasi model cu cel ramas pe masina. Gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba ca,de regula,becurile fiind montate impreuna si avind acelasi timp de functionare,odata ce unul se arde,celalalt nu poate merge prea mult fiind aceeasi constructie si acelasi material.Exceptie fac imperfectiunile din fabricatie care diferentiaza timpii de exploatare.Gradul de iluminare e irelevant,daca becurile au acelasi wataj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Mihai.Nechifor

Baieti stie cineva ptr pozitii unde este bifurcatia sau ies doua fire separate din blocul de lumini? De ceva vreme imi merge dreapta cu fluctuatii, becurile sunt bune, ma gandesc ca undeva e un cintact slabit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din comutatorul de lumini pleaca stinga-dreapta.58R si 58L.Pinii cred ca sint 13 si 14.Scrie pe blocul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Mai intai de toate salutare tuturor de pe forum (sunt nou). Am cautat putin prin topic-uri, dar nimic care sa aiba legatura cu intrebarea mea.

A reusit cineva sa schimbe la un polo 9n3 an 2007 (1.4TDI ) becurile de pozitie fara sa dea farul jos? Am incercat de nenumarate ori , m-am uitat pe zeci de tutoriale dar nu am reusit. Tot ce am reusit a fost sa rotesc putin de soculul in care este becul (intre noi fiind vorba, am tras mai mult de el) dar nu reusesc sa il scot (am pus 2 prieteni, cu degete de pianist dar nu il pot apuca cum trebuie). Si inca o "buba" , cred ca am tras prea tare de fire, pentru ca in momentul in care am umblat acolo becul nu a mai functionat. Ceva sfaturi sau "trucuri" pentru a schimba becul "demonic"?

Nu am deschis alt topic pentru ca nu isi avea rostul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca au un fel de piedica si ies mai greu. Trage direct de soclu cu un spitz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa traiesti 1000 de ani! am rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am o problema cu faza lunga la un polo 9n, 1,4 tdi, 2002. Azi dimineata in timp ce mergeam cu masina a ramas aprinsa faza lunga si nu se mai stingea. Am fost nevoit sa merg 60 km doar cu proiectoarele aprinse si pozitia pentru ca nu am avut acea hartie cu sigurantele sa scot siguranta de la faza lunga si afara era intuneric. Stie cineva ce poate fi? Ce anume sa verific/schimb?

Mentionez ca nu am facut nici o modificare la masina sau la faruri si pana acum nu am avut probleme cu farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Eu as crede ca maneta e problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca cel mai simplu e sa o schimb.

Inainte sa ramana faza lunga blocata se stingea pentru 2-3 secunde cand semnalizam dreapta pe urma se aprindea din nou.

Se potriveste maneta de la alte modele de masini sau trebuie sa caut strict de la polo? Am vazut ca unele piese se potrivesc si de la golf 4, fabia 1 si parca si de pe la ceva seat

Modificat de NuCeTaNu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoti mufa de la grupul de manete, daca se stinge faza - de acolo este.

la tine este grup de manete - merge de la Ibiza sau T5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
GianlucaFerro

Cunoaste careva cum se cheama suportul acela pentru becul de la numar la 9N3 (suportul de plastic cu picioruse de metal in care se monteaza becul)? Dupa o reparatie CASCO la bara de spate am vazut ca nu era fixat in suruburi si intre timp a cazut. Nu pare deloc greu de inlocuit, dar nu stiu ce sa caut pe internet. (La reprezentanta mi-a luat 30 de lei sa-mi schimb o pozitie arsa, nu vreau sa-mi imaginez cat ma costa acest suport).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare, ma puteti ajuta cu o informatie despre becul de semnalizare de la un polo 2006 ? pe unele site uri am vazut p21w si pe altele py21w 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta intre ele este ca unul este galben (py21w) si celalalt nu (p21w).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!