Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Transfagarasan bugata din judetul Arges. Sub orice critica. Parte dintre Sibu buna. In comparatie cu cea din judetul Arges chiar minunata.

L-am facut acum 2 sapt.Daca stiam ca in Arges e asa prost coboram tot pe la Sibiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

as vrea sa plec la mare. dar ma opresc o zi la Intorsura Buzaului. de acolo am 2 variante mari, din care se mai desprind inca cate 1.

1.I.B. - Buzau - Urziceni - Slobozia-Fetesti-Constanta 370 km

1.1 ar mai fi varianta de la Buzau prin Amara, mai scurta cu vreo 30-40 km (Albesti-Pogoanele-Amara) dar anul trecut cand am fost pe acolo drumul era extrem de valurit, nu puteai circua cu viteza mai mare de 80km/h, dar extrem de liber.

s-a mai schimbat ceva ??

inconvenientul pe traseul prin Buzau ar fi portiunea de langa vulcanii noroiosi, virajata si mai proasta, dar nu e o portiune foarte mare

2.I.B-Brasov-Ploiesti-Urziceni-Slobozia-Fetesti-Constanta

care masoara 415 km - e clar ca drumul e super, dar aglomerat si radiat de faimoasele camere si radare.

2.1 I.B - Ploiesti- Bucuresti-A2-constanta, care e cel mai lung 435 km aproximativ.

anul trecut am mers greu pana la Comarnic , foarte bine pana la Bucuresti insa pe centura ne-am impotmolit si am pierdut mai bine de o ora, circulatia fiind blocata.

ce mi-ati recomanda ??

1.aveti habar de portiunea Buzau -Amara - Slobozia ?? s-a mai reparat ceva ??

2.drumul de la Urziceni la Slobozia am auzit ca e super. e adevarat?

3.ar fi si pe varianta asta grala de radare ?

4.cum e pe centura Bucurestilor ?? dar pe A2 ??

5.sau varianta optima ar fi totusi prin Brasov pana la ploiesti si apoi via Urziceni (diferenta ar fi de 45 de km, dar banuiesc ca drumul e mai bun)

6.cum e actualmente pe valea Prahovei ??

teoretic (si probabil practic) plecarea va fi pe la orele diminetii, 6-7, luni dimineata.

sariti cu o parare, ca dau o bere.

parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partial iti pot raspunde asa:

-valea prahovei e ok, in ziua si pe la ora aia, mai putin la posada unde acum 1 saptamana era coada de 2 km datorita unei surpari...se circula pe 1 sens cu semafor...posibil sa fi finalizat.

-Centura Bucuresti - mai bine zici pas...exista riscul blocajelor oricand. Acum 2 saptamani am venit de la mare spre Valea prahovei, si am patit-o...prin Bucuresti treceam de 2 ori mai repede, culmea

-A2 e foarte buna..s-au mai dat in folosinta circa 37 Km doar pe un sens, cu limitare la 80...se circula cu 120-140 lejer, insa

- urziceni-slobozia este super, intr-adevar

desi cel mai lung ca si km, traseul cu A2 este cel mai scurt ca timp, castigi mult pe autostrada, unde poti face cruse cu 180-200, daca te tine masina (cu ocazia asta i-am dat si eu 220 pe board).

Concediu placut si asteptam impresii..:icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ploiesti-Urziceni nici nu te gandi.....am incercat eu acum 2 sapt si dupa 5 km m-am intors...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi fain, se pare ca am scapat de o varianta. si cum am aflat ca drumul de la Buzau la Slobozia prin Amara e in aceleasi conditii ca anul trecut, au ramas in cursa

1.IB - Buzau-Urziceni etc 370 km

2.IB-Brasov-Bucuresti etc. 435 km

se pare ca varianta a doua e totusi mai buna, tinand cont ca ar exista de la 1 august varianta Slobozia - Drajna (aproximativ) 15 km apoi A2.

daca cumva stiti de asa ceva, v-as fi recunoascator sa postati aci.

mersi !

am de dat 2 beri.

:icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buzau-Urziceni il faci fara probleme....iar Urziceni-CT e oky doar ca Urziceni-Slobozia are foarte multe satulete. Inainte de CT cu 40-50 de km (cred) ai sosea cu 2 benzi pe sens. Eu as alege sincer prima varianta totusi sunt 65 de km diferenta si pe langa asta drumul te lasa imediat langa Mamaia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-A2 e foarte buna..s-au mai dat in folosinta circa 37 Km doar pe un sens,

S-a deschis tronsonul de autostrada Fetesti-Cernavoda

O alta portiune de 18 kilometri din Autostrada Soarelui a devenit functionala. Este vorba de tronsonul Fetesti - Cernavoda, circulatia fiind deschisa duminica, la ora 0:00. Ministrul Transporturilor, Constructiilor si Turismului, Radu Berceanu, a anuntat, intr-un comunicat dat publicitatii, ca termenul de finalizare a lucarilor a fost devansat cu doua zile.

sursa: http://www.hotnews.ro/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ca am rasp asa greu... dar am fost plecat.

Ploiesti - Bv se merge bine pe valea PH, dar greu la Posada..de cateva sapt bune. nu stiu cat de repede se remediaza problema. eu am fost de curand si pe Cheia..si drumul este de la bun in sus, sunt multe camioane si ca timp iesi mai mult decat pe valea PH (unde mai pui ca de la comarnic ai 4 benzi... )

Ploiesti Urziceni am fost acum 2 luni. s-a mai reparat de anul trecut, dar sunt 20-30 km (Ciorani - barbulesti- urziceni) care inca creeaza probleme.

Ploiesti Buc .... A2. DN1 e bune, doar ca la intrare in Buc s emai creeaza prob. dar sper sa nu nimeresti roa aia. centura Buc..se poate merge usor pe ea, am mers uichendul acesta, dar in directia opusa (Otopeni - A1) si am scutit detsul fata de centrul Buc.

parerea mea: daca nu e prob de motorina, (de timp... nu cred sa fie prob, ca tot cam pe acolo ajungi... desi si de la Slobozia inspre Ct poti merge destul de tare) recomand Pl-Buc-A2. cam toti din Pl folosesc ruta asta pt a ajunge la mare. la intors , daca vii duminica, te sfatuiesc sa iti iei rabdare multa la tine, si daca vii pe A2... vezi ca de la Ct pana pe autostrada va fi greu de ajuns. ori pleci tarziu..ori devreme. tarziu..adica noaptea! devreme, insemnand sa uiti de ziua aia de plaja :( .

drum bun si daca e ceva cu ce te pot ajuta pe traseu..ai nr meu in profil ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu prilejul unei vacante la Durau nu m-am putut abtine si am “verificat” acum o saptamana mult discutatul drum Toplita – Deda.

In doua cuvinte e OK.

In amanunte, ~ 10 km la intrarea in Toplita dinspre Borsec este poligon de distrus suspensii, cu gauri adanci, late si dese, dar cu grija si cu rabdare se poate intra pana la urma in Toplita.

Inca 2 km la iesirea spre Deda mai sunt gropi intinse ca suprafata, dar e mai usor.

Drumul propriuzis Toplita – Deda era aproape terminat ca reparatii si se poate merge cu 70 – 80 km / ora, rar 100 din cauza asfaltului valurit, DAR se poate ajunge lejer pe acolo dinspre Moldova spre Ardeal si invers, si asta mi se pare pana la urma foarte important de semnalat pe acest topic.

Daca mai e cazul repet ca de la Poiana Largului la intrarea in Toplita drumul e de ~ nota 8.

Drumul Targu Neamt – Poiana Largului e in general bun, dar la urcarea si coborarea de la Petru Voda e destul de stricat, cu denivelari si gauri, dar se poate merge.

Bicaz - Poiana Largului e preferabil, mai ales ca se poate admira si lacul, chiar daca sunt cateva denivelari mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine plec la Brasov pe la Bacau – Onesti.

Ultimele informatii de aici aratau ca drumul pe la Oituz e bunicel …

Ar fi ceva noutati in acest sens ?

Si ceva despre starea drumurilor prin Apuseni, eventual dinspre Timisoara spre Cluj ?

Multumesc anticipat.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e varza zona gheorghieni- lacul rosu restul e ok se poate merge destul de tare.(90 lejer unde nu ai curbe). Atentie la radare pe ruta bicaz p-neamt e zona lor favorita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de varza … se poate merge cat de cat … s-au mai facut reparatii in ultimele 2 luni ?

Cam ce nota ai da acestui drum (gheorghieni- lacul rosu) pe o scala de la 0 la 10 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am fost eu de 2 sapt. pe Lacu Rosu - Gheorgheni si dupa parerea mea, situatia e cam asa:

- in Gheorgheni (si la iesirea/intrarea din Ghergheni vreo 1 km) - nota 2 (drumul e dezastru si plin de gropi)

- Gheorgheni - Lacu Rosu - in proportie de 60% nota 5 - eu nu am mers cu mai mult de 50 la ora si in proportie de 40% nota 8 - sunt bucati reparate recent unde poti merge cu viteza mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sibiu - Arad e super ok drumul. L-am facut in Weekend-ul trecut. e putin denivelat o portiune la vreo 80km de Arad dar nu e grav. circulatia e cam greoie in Deva si in apropierea Aradului...

Radarele sunt cam toate in jurul Aradului, paulis, savarsin,...etc...

Drum bun

Pentru accesul spre Gheorgheni dinspre Cluj recomand de nota 10 (hai sa fie un 9 pentru cei super carcotasi) ruta Cluj Tg Mures Praid (pasul Bucin) Gheorghieni, drum super OK prin pasul Bucin si ca asfalt dar si ca drum in sine, calitatea nu se compara cu ruta Cluj-Reghin-Toplita-Gheorghieni. Singurul dezavantaj este tranzitarea catorva orase respectiv Turda - Campia Turzii si Tg Mures.

In alta ordine de idei, la categoria drumuri ffff proaste se numara accesul in Baraolt dinspre Feldioara - Bod (inainte de Brasov pe ruta Cluj-Brasov) respectiv legatura Baraolt-Odorheiu Secuiesc.

Am avut o delegatie si drumurile sunt sub orice critica, pana in Baraolt dinspre Bod erau super gropi din 500 in 500 m, viteza maxima 20-40kmh, iar de la Baraolt la Odorhei la un moment asfaltul a disparut cu desavarsire pt 20km era un drum de piatra probabil din vremea romanilor, foarte bun daca nu l-ar fi stricat astia cu camioanele. Oricum am facut 50 km in aproape 2 ore.

Modificat de nelutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine plec la Brasov pe la Bacau – Onesti.

Ultimele informatii de aici aratau ca drumul pe la Oituz e bunicel …

Ar fi ceva noutati in acest sens ?

Si ceva despre starea drumurilor prin Apuseni, eventual dinspre Timisoara spre Cluj ?

Multumesc anticipat.

Despre drumul Timisoara - Oradea pot spune ca este bun, desi mai sunt portiuni cu denivelari pe ruta Arad-Oradea si este circulat de tiruri, dar este ok, mergi si atentie la radare.

Boby

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee cum se mai circula de la cernavoda la constanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte bine frate. Mai putin in week-end :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Se lucreaza pe langa Satu Nou. Este coada de cativa km. In rest e foarte bine :tuktuk: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ocoliti ruta Suceava -Vatra Dornei! E dezastru! Se lucreaza dar nu mi-am dat seama daca modernizeaza soseaua sau strica si ce a fost!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee cum se mai circula de la cernavoda la constanta?

Se circula bine, daca prinzi semafoarele pe verde :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bacau Brasov: 7-8 (si, langa Brasov, drumul spre Prejmer e bun si merita …);

Brasov – Sibiu: ~8;

Transfagarasan: 8-9 pe portiunea nordica, pana la aproximativ 10 km dupa Balea Lac (spre Muntenia deci), si 5-6 apoi, cu gropi din ce in ce mai multe si mai dese pe masura ce se coboara spre Vidraru. Vidraru – Curtea de Arges ~ 7-8;

Curtea de Arges – Campulung 5-6, cu gropi multe si prabusiri …;

Campulung – Rucar – Bran – Brasov: ~ 6 – 7, cu destul de multe gropi dar in general acceptabil in lipsa de altceva mai bun.

Valea Prahovei e cum o stie toata lumea … :D

Brasov – Sighisoara – Tg Mures: 10 (cu exceptia portiunii cu marcaje speciale care provoaca vibratii aproape sinistre daca nu le cunosti, cum a fost cazul meu … :D );

Sighisoara - Medias: 8-9; (si drumul spre Biertan e foarte bun)

“Tg Mures Praid (pasul Bucin) Gheorghieni … 10 (hai 9)” cum spune Nelutzu – multumesc pentru informatia oferita de el despre acest tronson, pentru ca altfel nu m-as fi incumetat, stiindu-l impracticabil in ultimii ani.

Subliniez ca zona de la Sovata pana aproape de Gheorgheni este cu adevarat superba si drumul merita nota 10 din punct de vedere turistic.

Gheorghieni – Toplita e de nota 7-8 iar din Toplita, iesirea spre Borsec, aproximativ 10 km, e plina de gropi mari si destul de greu de evitat. In rest, drumul Toplita – Borsec – Poiana Largului e de nota 8 si chiar 9 in multe zone.

Drumul spre Durau e proaspat carpit, se poate merge in conditii acceptabile.

Poiana Largului - Targu Neamt are denivelarile si gropile ceva mai mari ca acum 2 saptamani, dar se poate … iar Targu Neamt – Pascani – Targu Frumos e de 8-9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm culoarul Campulung-Rucar-Bran: 6-7, pe anumite portiuni inca se lucreaza (dupa popasul de la Mateias ).

Curtea de Arges-Ramnicu Valcea: inchisa autovehiculelor de peste 3.5 tone, in rest cam 7, mai putin la Tigveni, drum rupt (se circula pe un drum amenajat in graba, pe un deal), deci cam nota 4, mai putin cand e proaspat refacut tronsonul acela (600-700 m).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost cineva de curand spre Pitesti pe autostrada?

cum se circula?

este mai bine pe vechiul drum sau tot autostrada este de baza?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 2 sapt: din Buc. primii 25-30 km sunt cam enervanti. cel putin pt mine cu suspensie sport. se circula pe o banda ... de fapt sunt 2 benzi de mers inainte spre Pitesti,dar mai mici ..dar cum toti depasesc pe dreapta... tre sa intrii in gropi ca sa eviti un jmecher care se strecoara prin dreapta coloanei care merge normal. dupa aia. soseaua este foarte buna. deci nota..5-6 pana la km 30, dupa aia..sa zic 9... 9.50. :) drum bun.

ps: tot autostrada as alege-o. vechiul drum am inteles ca e bunicel, da rmai sunt camioane si sate..deci nu prea renteaza.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost cineva de curand spre Pitesti pe autostrada?

cum se circula?

este mai bine pe vechiul drum sau tot autostrada este de baza?

multumesc.

Am fost ieri .... in loc de 40 min am facut 50 .... dar "tras tare"

Personal nu sunt adeptul rutelor necunoscute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!