Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

mai adaug ca am uitat pe Dn1 intrarea in jud Bv..pana la BV se circula extrem de bine, si asfalt de nota 20. cam inaltat fata de retsul drumurilor laterale, dar cu putina atentie e ok.

in schimb, mare atentie in weekend pe distanta Comarnic- Sinaia. din cauza lucrarilor de amenajare, am stat pe Posada cam 1 h -1,5 h. foarte aglomerat, foarte necivilizat..foarte multe injuraturi. foarte mare blocajul. de vreo 4-5 km. :(

cand era o singura banda se circula..incet.dar sigur. cum de larga si erau 2 benzi la urcat, fiecare depasea pe ce parte vroia, si cel de unde incepea sa se stramtoreze drumul nu stia pe cine sa lasa se intre in coloana. si se face iar coloana pe 2-3 benzi. in RO bunul simt este exportat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost la Bran pe la Sinaia si la Posada sambata la ora 3 coada de 40 de min. Pai cum sa nu te enervezi cand nenea cu BMW,Mercedes etc merge pe dreapta te claxoneaza sa te urci pe banda continua si peste 2-3 masini incepe sa te roage sa se bage ca el se grabeste etc. Pai eu nu ma grabesc? Ce sa mai zic....noroc ca stiam ca ma duc undeva linistit si nu m-am enervat prea rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cheile Bicazului, Lacul Rosu drum ca dupa razboi.

Si eu am vrut sa ma duc pe acolo dar am renuntat pana la refacerea drumului. Evitati ruta asta ca e de jale.

Tot acum o saptamana am fost si eu, dar am alta parere, in sensul ca se poate merge foarte bine pentru ca pe de o parte gropile sunt largi si destul de distantate ca sa poti face slalom (sau in cel mai rau caz sa intri in ele foarte incet :lol: ) si, pe de alta parte oricum mergi incet ca sa admiri peisajul …

Iar distanta Chei – Lacul Rosu e atat de mica incat realmente nu a fost o problema (si am suspensie sport); cand vii dinspre Bicaz, desigur, nu vorbesc de drumul dinspre Gheorgheni ...

De refacut ... nu prea erau semne. :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

venit ieri de la lacu rosu spre bicaz.

GROAZNIC! ce slalom frate ca s-au apucat sa taie din asfalt pentru o eventuala reparatie si asa a ramas. mergi din groapa in groapa fara nicio posibilitate de ocolire. si cand prinzi o portiune mai acatari ii dai ceva talpa si zbang! iei una plina ochi cu apa care nu se vede pe asfaltul umed. undeva mai sus, aprope de lacul rosu s-au apucat sa refaca ceva, dar cu foarte mare timiditate. iar restul nebagat in seama arata exact ca dupa razboi.

PS daca mergi numai intre lac si chei scapi ieftin pentru ca mergi mai incet ca sa ai timp sa te zgaiesti la chietre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de drumul Bacau - Brasov..stie cineva ceva? multumesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

completez eu:

Drumul este bun, cam de nota 8-9.. doar pe la Onesti se circula cam greu din cauza drumului. in rest de la Brasov la Bacau am facut cam 2 ore.. mers lejer si frumos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
de drumul Bacau - Brasov..stie cineva ceva? multumesc..

Interesant! L-au reparat intre timp? (vezi aici parerea mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soseaua Giurgiului a intrat in reparatii majore. Se pare ca va fi sparta complet, se vor inlocui conducte, etc. Conducta de gaze ce trece pe sub sosea a fost inlocuita temporar cu alta care trece pe trotuare, copacii au fost taiati toti, soseaua a fost decopertata destul de adanc si cu damburi mari de tot in zonele canalelor. Se poate circula doar pe linia de tramvai, sau daca aveti curaj .... puteti incerca un off-road veritavil pe ..... carosabil. Rute ocolitoare pentru a evita lucrarea .... Sos Turnu Magurele (Luica) - si se iese pe sos de Centura pe sos care duce spre Com Berceni. Apoi se revine spre Giurgiu prin localitatea Jilava.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

completez eu:

Drumul este bun, cam de nota 8-9.. doar pe la Onesti se circula cam greu din cauza drumului. in rest de la Brasov la Bacau am facut cam 2 ore.. mers lejer si frumos...

:evil: Ai cam alergat avand in vedere ca sunt cam 165-170 km, drum national presarat cu sate si cu o trecere a Carpatilor...

Drumul l-am facut si eu destul de curand si sta cam asa:

Bacau - Onesti: cam 8-9 destul de ok

Onesti - Tg Secuiesc: 7-8 mai sunt portiuni nereparate de la inundatiile de anul trecut, dar nimic ingrijorator

Tg Secuiesc - Brasov: tot cam 8-9, in afara de portiunea de la intrare in Brasov care chiar daca are 4+ benzi pe sens e facuta acum 20 de ani din dale de beton care s-au deplasat si te zgaltaie de mama-mama. Oricum nu sunt decat vreo 10-20 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma grabeam...si nu am mers chiar asa tare... un consum de 6.6... pe un PD si cu cutie tiptronic..dar am mers mai tare...am facut peste 700 km in ziua aia si stiam ca imi va lua toata ziua..

dar revenind la OT. drumul a fost reparat..mai demult...unele portiuni mai bine..altele mai rau..dar eu cu roti pe 15" si suspensie stock..nu am avut probleme....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

asta e un alt exemplu de mare interes din partea CNADNR:

Actualizat: Ianuarie 2006

cu toate ca sint informatii de actualitate, postate dupa ianuarie... :))

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

impresii proaspete:

cluj - dej 5 (se lucreaza)

dej - bistrita 4

bistrita - reghin 6

reghin - tg mures 6

tg mures - sighisoara 10

sighisoara - medias - sibiu 8

sibiu - cluj 9 (evitati centura alba iulia)

cluj - tg mures 9 (e foarte aglomerat)

impresii de 1-2 luni

cluj - reghin 8 in jud cluj, 4 in jud mures

cluj - oradea 8-9

sighisoara - brasov 10

brasov - comarnic 7-8

comarnic - ploiesti 9-10

note sub 4 raman pentru drumuri judetene...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul spre mare.

Bucuresti- Constanta.

Miercuri cand am plecat a fost un mare haos spre Constanta.Pe A2 a fost super ok, asta stim cu totii dar portiunea de Cernavoda- Constanta a fost chinuitoare.Mi-a luat 1 h si ceva pe autostrada si inca 2 pana am ajuns in Ct.Partea cu Cernavoda se circula super ok,asfaltul e super, doar ca pe un singur sens.Situatia se strica pe la Castelu,Faclia, Satu Nou, satele alea dinspre Ct.

Se face drumul, in unele portiuni drumul este raschetat pe ambele sensuri, in unele portiuni e facut pe un sens, pe cealalta parte e facut praf deci...daca mai prinzi si un dobitoc cu autobuz din 1900 toamna care merge pe partea din stanga a benzii nu cumva sa poti vedea ceva( asta daca poti sa te bagi in depasire ptr ca e diferenta de nivel intre benzi)...ai de tras.

Cica se recomanda ocolirea pe la Drajna( acolo unde ne blocam anul trecut cu orele la venirea spre Buc.), Harsova.Personal nu am incercat, nu stiu cum e drumul pentru ca pe drumul de intoarcere de la Ct spre Buc am luat-o tot pe Cernavoda si am avut noroc ca a fost liber.Am facut aproape 3h( e super viata la 160-170 km/h :blink:

Sper sa va fie de folos cat de cat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

pe portiunea Craiova-Drobeta (E70) a mai trecut cineva de curand? se mai lucreaza? mai sunt semafoare?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au bagat si Bucuresti-Pitesti in reparatii pana pe la 40 si ceva, se circula pe un singur sens ... Daca mergi spre Pitesti mai depasesti ca e 1 banda juma ... da' invers e cam nasol daca prinzi un camion de 30km/h .. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care este actualmente starea soselelor pe traseul:

Brasov – Sibiu –Deva – Arad – Nadlac ?

E posibil sa apara necesitatea unei deplasari urgente in Croatia si m-ar interesa sa ies cat mai usor din tara … :rolleyes:

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nota 7-8.

Bv-Sibiu.. destul de prost. multe denivelari pe asfalt moale de la camioane. dar cu ceva atentie..merge.

Sibiu - Nadlac - nu am mai fost de mult. era bunicel, cu cateva exceptii (pe la Sebes) dar aglomerat si cu ceva radare. atentia la Paulis, inainte de arad.. radar 99%. de 5 ani mereu il vad acolo cand ies din tara!

poate altii au date mai recente ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul de la Ct la Bucuresti prin Harsova e Ok in mare parte. Este o portiune unde e ingust rau de tot si plin de denivelari. Asta cam 40 km inainte de a ajunge la autostrada. Insa se circula mult mai bine. Aveti totusi grija sa nu ajungeti in sant.

Inainte de Ploiesti se poate iesi de pe DN1 si se poate mere pe Bucuresti-Buftea. Insa drumul are destul de multe denivelari ( tasare din cauza de camioane, TIR etc) si ceva gropi. Insa din nou se circula ceva mai bine decit pe DN1 asta in caz ca va stresati din cauza radarelor fixe .

Modificat de kasius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care este actualmente starea soselelor pe traseul:

Brasov – Sibiu –Deva – Arad – Nadlac ?

E posibil sa apara necesitatea unei deplasari urgente in Croatia si m-ar interesa sa ies cat mai usor din tara … ;)

Multumesc anticipat.

Pe portiunea Sibiu - Nadlac este absolut ok drumul, cu prea putine exceptii, as zice eu o medie de 9 in general. O singura observatie: de preferat este sa nu intri in Arad, daca nu ai nevoie, si sa iei centura care este f. buna.

Intr-adevar mare atentie trebuie la radare care stau si zi si noapte in special in localitatile dinspre Arad...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ploiesti - Brasov prin Cheia este proaspat asfaltat si se merge foarte bine (daca ai norocul sa nu prinzi camioane :P).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sibiu - Arad e super ok drumul. L-am facut in Weekend-ul trecut. e putin denivelat o portiune la vreo 80km de Arad dar nu e grav. circulatia e cam greoie in Deva si in apropierea Aradului...

Radarele sunt cam toate in jurul Aradului, paulis, savarsin,...etc...

Drum bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Bogdan, paullie si Horia46.

Intre timp am fost in service pentru verificarea si reglarea unghiurilor si am aflat, vis a vis de topicul “Rechemari service., recall-uri”, ca trebuie sa mi se schimbe ambreiajul … (e Luk din pacate).

Deci a disparut “necesitatea unei deplasari urgente in Croatia” pentru ca problema cu ambreiajul mai dureaza, dar m-ar interesa o excursie prin tara, si as vrea sa merg prin Apuseni.

Revin la topic si mai intreb: stie cineva starea drumurilor prin Apuseni, eventual dinspre Timisoara spre Cluj ?

Dar despre “celebrul” segment Deda Toplita ? … s-au mai facut reparatii sau e bine sa-l evit?

Ma gandesc sa revin in Moldova si pe la Gheorgheni –Lacul Rosu, dar nu stiu daca s-a mai reparat ceva. Oricum segmentul Lacul Rosu – Bicaz pe care am fost duminica trecuta era in reparatii, dar in Lacul Rosu erau inca gropile vechi …

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. ruta Timisoara-Cluj iti recomanda sa vii prin Oradea. Nu am informatii recente despre Timisoara - Oradea, dar Oradea - Cluj e foarte bun, cu exceptia unei portiuni mici la urcare pe Piatra Craiului unde sunt mici denivelari da nu cine stie ce, sa ai grija numai sa nu vii foarte tare acolo, oricum sunt curbe destul de stranse pe acea portiune si nu o sa mergi cu 100km/h. Dar daca vrei sa vezi Apusenii partea din Alba, nu te ajuta ruta asta din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brasov-Pitesti destul de nasol pe portiunea Bran-Rucar (la treceresa muntilor). Foarte multe gropi, pante abrupte si curbe stranse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!