Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

... Targu Mures-Targu Neamt (Nu Piatra Neamt) ... prin Toplita - Borsec - Poiana Largului - Targu Neamt, apoi Cristesti - Suceava ...

e sigur mult mai bun decat ... Bistrita-Vatra Dornei-Campulung-Suceava ...

Ramasese pe topic un semn de intrebare privind portiunea Deda-Toplita, dar sunt sigur ca nu poate fi un drum mai rau decat Vatra Dornei - Campulung (din cate stiu, chiar de la Piatra Fantanele ar fi foarte rau drumul).

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar si inainte de piatra fantanele e o zona de 10-15 km destul de afectata. se lucreaza, poate la anu o sa fie altfel.

cat despre deda-toplita, nu stiu inca exact. cert e ca se lucreaza si acolo.

sigur stiu ca reghin-deda e practicabil, un 7, dar ca probabil eu sint subiectiv, tinand cont de starea drumurilor in BN. partea mai nasola e ca si pe acesta ruta au inceput lucrarile, aparand portiuni (vreo 3-4) unde se circula pe un singur sens. si mai rau e ca pe sensul circulabil s-a ras asfaltul si nitel din stratul de sub el, asa ca pentru cei cu suspensii sport ar putea sa apara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehehe baieti sa mergeti la brasov :ceuameni::P:D

au refacut predeal - brasov : nota 11

daca se reface drumul pana la sinaia .... iar am sa incep sa mai merg pe la ai mei parinti :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au terminat de refacut..ca la predeal era inaltat drumul fata de cele laterale cu cel putin 10 cm. pana si eu am dat cu scutul cand am vrut sa ies de pe DN1, asfaltule super, adevarat..dar sa nu iesi de pe DN1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre drumul Timisoara-Lugoj-Caransebes-Hateg pot sa spun urmatorul lucru:

- Timisoara - Lugoj : de preferinta se merge prin Buzias, unde traficul este mai lejer si drumul fara gropi, desi mai sunt ceva denivelari.Prin Recas, mai sunt zone cu drum foarte prost.

- Lugoj - Caransebes : drum bunicel , au fost astupate gropile

- Caransebes - Hateg : la fel ca si cel precedent cu specificatia ca sunt mai mult denivelari!

Drum bun sa aveti.

Boby

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci boby_77!

Weekend placut la toata lumea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Portiunea Deda-Toplita - recomand tractor...luati-o pe la sovata dar in nici un caz aceat drum...mi-am rupt masina pe-acolo :)(, vreo 40 km in 3 ore..nu glumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiti, transfagarasanu s-a deschis? si pe ce perioada e deschis pana sus? am fost anu trecut si mai vreau..era bun drumu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Pentru cei care ajungeti in orasul Constanta, atentie s-au montat "tate" (denivelari) inaintea unor treceri de pietoni. Va fi mare nebunie in aceasta vara pentru ca traficul auto se va aglomera si mai mult din cauza acestora. Bafta si sa reduceti viteza din timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care ajungeti in orasul Constanta, atentie s-au montat "tate" (denivelari) inaintea unor treceri de pietoni. Va fi mare nebunie in aceasta vara pentru ca traficul auto se va aglomera si mai mult din cauza acestora. Bafta si sa reduceti viteza din timp.

Mda, au umplut si Brasovu cu d'astea....si au pus la greu, pe toate stradutele, si continua sa puna :)

Sunt destul de stresante, mai ales ca circul des pe o strada unde sunt puse 2, la interval de 50 de metri...si sunt destul de inalte, trebuie mers f. incet peste ele....sau i-am mai vazut pe unii ca trec cu peste o 100km/h :D

LE: inca ceva - lumea nu e obijnuita cu ele si franeaza brusc, asa ca atentie la cei din fata cand e aglomerat, eu era s-o patesc

Modificat de horry_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Urmeaza sa plec in concediu si as avea si eu nevoie de cateva informatii despre starea drumurilor de pe urmatoarele trasee:

Bucuresti - Ploiesti - Brasov - Sf. Gheorghe - Miercurea Ciuc - Gheorgheni - Cheile Bicazului - Bicaz - Piatra Neamt - Targu Neamt - Cornu Luncii - Gura Humorului.

Gura Humorului - Solca - Marginea - Sucevita - Marginea - Vicovu de Jos - Putna

Marginea - Radauti - Badeuti - Darmanesti - Salcea - Dumbraveni - Vladeni - Botosani - Targu Frumos - Iasi

Iasi - Vaslui - Barlad - Tecuci - Braila - Tandarei - Harsova - Constanta.

De asemenea, daca stiti si o alta varianta pt. traseul Iasi - Constanta, mai scurta sau mai rapida, as dori sa o aud.. :P Dar sa indeplineasca 2 conditii: 1) drumul sa fie bun. 2) sa nu necesite trecerea Dunarii cu bacul (motive personale pt. care nu doresc asta... prefer sa ocolesc.. :( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Constanta - slobozia - braila- galati-tecuci si in sus

Dn26 la oancea jud Galati e intrerupt - inundatii- Oancea e pe partea cu prutul spre Republica Moldova

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor eu stau si ma intreb acum de ce mai platesc rovigneta si de ce mai platim si impozitele catre primarie pentru ca drumurile judetene nu sunt in cea mai buna stare iarasi drumurile din orase m-au cam omorat iarasi uneori noapte visez carpelile alea din asfalt care uneori iti fac creierul varza in cap cand treci peste una :P uffff....cam greu in tara asta!

Si acum am niste drumuri pe care va sfatuiesc sa le ocoliti in caz ca ajungeti in judetul Dambovita si Prahova

1.Ploiesti - Targoviste care merita un 3 cu indulgenta iar daca vreti sa nu va sara rotile mergeti cu mare grija pentru ca drumul arata ca dupa bombardament.

2.Cine are proasta ideie sa mearga de la Baicoi iesire din Dn1 spre Targoviste care trece prin Moreni sa incetineasca bine deoarece poti zbura gratis pe acest drum numai ca acest lucru nu il faci cu avionu ci cu masina in gradina cine stie cui(Atentie mare in Filipest ca astia si-au facut o trambulina chiar in mijlocul asazisului oras cine stie ce urmari o sa aveti la masinute) drumul merita not 4 iar daca o sa dati de niste gropi,cratere sa nu credeti ca si-a revenit industia miniera,alea sunt operele de arta ale guvernului :(

3.Iar cine are de gand sa mearga la Sinaia pe drumul ce trece prin Targoviste poate renunta chiar daca pana la Fieni mergi bine de-acolo iti poti lua masina in carca deoarece drumul este destul de terminat,numai ca nu este asa de aglomerat insa daca vreti sa va riscati sa mergeti de la Fieni pana la Sinaia pe drumul ala conduceti cu prudenta ca drumul asta primeste un 4

A si nu uitati de radare!!!

Modificat de Heliu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa plec in concediu si as avea si eu nevoie de cateva informatii despre starea drumurilor de pe urmatoarele trasee:

Bucuresti - Ploiesti - Brasov - Sf. Gheorghe - Miercurea Ciuc - Gheorgheni - Cheile Bicazului - Bicaz - Piatra Neamt - Targu Neamt - Cornu Luncii - Gura Humorului.

Gura Humorului - Solca - Marginea - Sucevita - Marginea - Vicovu de Jos - Putna

Marginea - Radauti - Badeuti - Darmanesti - Salcea - Dumbraveni - Vladeni - Botosani - Targu Frumos - Iasi

Iasi - Vaslui - Barlad - Tecuci - Braila - Tandarei - Harsova - Constanta.

De asemenea, daca stiti si o alta varianta pt. traseul Iasi - Constanta, mai scurta sau mai rapida, as dori sa o aud.. :) Dar sa indeplineasca 2 conditii: 1) drumul sa fie bun. 2) sa nu necesite trecerea Dunarii cu bacul (motive personale pt. care nu doresc asta... prefer sa ocolesc.. :) )

Bucuresti - Ploiesti - Brasov (nota 9 -acum 2 saptamani)

Brasov - Sf. Gheorghe - Miercurea Ciuc - Gheorgheni - Cheile Bicazului - Bicaz - Piatra Neamt (nota 6 - vara lui 2005)

Piatra Neamt - Targu Neamt - Cornu Luncii - Gura Humorului.-Gura Humorului - Solca - Marginea - Sucevita - Marginea - Vicovu de Jos - Putna (nota 8 - vara lui 2005)

Iasi - Vaslui - Barlad (nota 8 - vara lui 2005)

Stiu ca nu te intereseaza, dar pentru cine mai citeste adaug Brasov-Sighisoara-TgMures (nota 10)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gheorgheni - Cheile Bicazului - Bicaz

tot ce pot sa zic despre zona asta: TREBUIE OCOLITA. de pasti, anul acesta, am fost pe acolo si este intr-o stare deplorabila. incearca sa gasesti o ruta ocolitoare. singura sansa ar fi sa il fi reparat de atunci pana acum :) , dar nu cred.

totusi bicaz - piatra neamt nu ii chiar asa de rau, ii acord un 7.

Modificat de cipsius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au reparat ceva la portiunea Gheorgheni - Cheile Bicazului - Bicaz din spusele unui prieten care a fost dupa Paste si inca mai lucrau. Despre calitatea lucrarilor insa nu pot oferi detalii, probabil ca daca se poate ocoli si stii ceva singur despre varianta ocolitoare, mai bine ocoleste - e doar o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca nu te intereseaza, dar pentru cine mai citeste adaug Brasov-Sighisoara-TgMures (nota 10)

Eu unul i-as da si nota 20 daca s-ar putea... minunat, intr-adevar!

tot ce pot sa zic despre zona asta: TREBUIE OCOLITA. de pasti, anul acesta, am fost pe acolo si este intr-o stare deplorabila. incearca sa gasesti o ruta ocolitoare. singura sansa ar fi sa il fi reparat de atunci pana acum :) , dar nu cred.

totusi bicaz - piatra neamt nu ii chiar asa de rau, ii acord un 7.

Uff.... stiam de anul trecut ca Gheorgheni - Bicaz e praf.. dar ma gandeam ca poate l-au reparat intre timp..

Va trebui sa aleg... raman pe traseul planificat initial si fac 60km (Gheorgheni - Piatra Neamt) in 3 ore, sau renunt la Lacul Rosu si Cheile Bicazului si pana la Piatra Neamt o iau pe:

Bucuresti - Urziceni - Buzau - Focsani - Bacau - Piatra Neamt - de drumul asta ce stiti? cipos, help! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shkoda, asa cum spune cipsius si au mai spus si altii, traseul Gheorgheni - Cheile Bicazului trebuie intr-adevar evitat.

Duminica am fost la Lacul Rosu (dinspre Bicaz) si am incercat sa merg in plimbare si spre Gheorgheni. Soseaua e numai gropi, in special mari si adanci, asa ca m-am intors din drum …

Piatra Neamt – Bicaz, da e de 7-8, dar incepand din Chei drumul se strica tot mai mult.

Incerarca mai bine sa ajungi spre Targu Neamt pe la Toplita – Borsec – Poiana Largului, e drum bun, 7-8.

Dar, cum spunea kpi aici in postul #81, trebuie evitat drumul Deda Toplita.

In alta ordine de idei si Piatra Neamt - Targu Neamt e destul de prost.

Solca - Marginea - Sucevita - Marginea - Vicovu de Jos – Putna e foarte bun, recent reparat.

Marginea – Radauti e iarasi bun, iar mai departe, spre Salcea - Dumbraveni nu stiu …

Botosani - Targu Frumos e bunicel ~7, iar Targu Frumos Iasi e de nota 10, dar atentie la patrule … daca te grabesti.

Iasi - Vaslui – Barlad am auzit ca e acceptabil,

Barlad – Braila e mai scurt prin Cuca – Galati; drumul e oarecum accidentat, dar toti cunoscutii merg la Galati pe acolo. Acum insa s-ar putea sa fie ceva probleme de la ploile din aceasta saptamana.

Daca eventualele probleme se vor remedia, drumul Iasi Constanta ar fi mai scurt cu aproximativ 30 km.

Daca vrei insa drum foarte bun incepand de la Iasi spre mare, mergi mai bine spre Sud prin Bacau …

LE: Acum vad “Bucuresti - Urziceni - Buzau - Focsani - Bacau - Piatra Neamt”

Pai e foarte bun (10 - 8) iar daca ajungi in Piatra, ai 58 km pana la Lacul Rosu, deci mai putin de 120 km dus intors si merita … am fost duminica, asa cum spuneam mai sus …

Sau cand vii inapoi din chei la Bicaz, o iei de-a lungul lacului spre Poiana Largului si apoi spre Targu Neamt ...

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata.. am luat o hotarare!

Renuntam la a vedea Lacul Rosu si Cheile Bicazului si o luam pe Bucuresti - Buzau - Focsani - Bacau - Piatra Neamt. Restul traseului ramane la fel si sper sa ramana asa pana in ziua plecarii... sa nu ne dea vreo viitura planurile peste cap.. Asadar, daca mai aveti completari, la ceea ce s-a spus pana acum, le ascult! :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te duce prin Tandarei. Anul trecut erau niste gropi cat casa intre Baraganu si Tandarei. Ori faci stanga la iesirea din Viziru (pe acolo o ia toata lumea din Moldova care merge spre mare), ori mergi pana in Slobozia (desi si pe aici sunt 15 km de dale de beton, adica mergi cu 60-70 kmh) si apoi faci stanga spre Tandarei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Asadar, daca mai aveti completari, la ceea ce s-a spus pana acum, le ascult! :P

N-ai uitat ce spuneam in penultimul paragraf din postul #92 despre faptul ca e foarte usor ca de la Piatra sa vizitezi Cheile Bicazului si Lacul Rosu ... 2,5 ore, maximum 3 cu totul ... si merita. :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai uitat ce spuneam in penultimul paragraf din postul #92 despre faptul ca e foarte usor ca de la Piatra sa vizitezi Cheile Bicazului si Lacul Rosu ... 2,5 ore, maximum 3 cu totul ... si merita. :(

Da, am vazut ce ai spus, dar sunt presat de timp! :( Plec la 5am din Bucuresti si in aceeasi zi trebuie sa vizitez 8 manastiri, 2 case memoriale si sa ma si odihnesc, pentru ca a doua zi, avem in program Iasi-ul si sosire la Costinesti pana in ora 19.

Teoretic, as avea timp si pt. Lacul Rosu si pt. Cheile Bicazului si pt. altele... dar asta inseamna sa ma grabesc, ceea ce nu-mi place si nici nu vreau.. pt. ca pana la urma este o mini-excursie, o plimbare... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cheile Bicazului, Lacul Rosu drum ca dupa razboi.

Si eu am vrut sa ma duc pe acolo dar am renuntat pana la refacerea drumului. Evitati ruta asta ca e de jale.

de asemeni, daca aveti de stire ca sa facut, va rog sa postati (cel putin saptamana trecuta nu era bun drumul)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentia mare la drumul Ploiesti- Targiviste- Gaesti-intrare jud Arges. foarte prost, plin de placi de beton si gropi. eu am ales sa ocolesc cu 60 km pe autostrada ca sa ajung la Pitesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaug si eu cateva:

Adjud - Onesti - drum care acum cateva luni merita un 3-3,5 se apropie de o nota de trecere, deci hai sa ii dam un 5.

Rm. Valcea - Horezu - Tg. Jiu - 9 - Am fost weekendul asta si drumul e superb. Am depunctat cu un punct deoarece pe distanta asta sunt 2 portiuni de vreo 10 m fiecare surpate pe un sens de mers si un pod in reparatie. In rest drumul e superb, nu foarte circulat si cu peisaje superbe. Recomand.

Rm. Valcea - Pitesti - 8,5 - 9 - Sunt ceva lucrari pe Dealul Negru cu ceva semafoare, in rest acelasi drum bun.

Pitesti - Bucuresti - Autostrada - 6,5 - 7 - Sunt indulgent, dar asta e. Portiuni cu gropi in apropierea Bucurestiului (primii 30-40 km) pe ambele sensuri. In rest se merge destul de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!