Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

As vrea sa stiu cum se prezinta carosabilul (si alte lucruri de considerat, daca-i cazul) pe ruta:

Obarsia Lotrului - Voineasa - Cozia (7A)  -  Rm Valcea (7)

Voi merge de la Tg Jiu - Novaci - Obarsia Lotrului spre Bucuresti, iar daca varianta de mai sus este cel putin acceptabila, nu m-as intoarce pe Transalpina si sa continui ruta clasica spre Bucuresti.

Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obarsia Lotrului - Brezoi - Rm Valcea e drum bun. Putine probleme erau anul trecut imediat dupa Obarsie in rest cu cat de apropii de Brezoi (intersectia cu Valea Oltului) cu atat mai bun se face. Brezoi - Valcea (Valea Oltului) drum f bun.

 

Eu spun ca ai ales un traseu f ok, sincer de la Obarsia Lotrului in sus spre Sibiu nu are rost sa mergi pe Transalpina. Peisajele nu sunt f spectaculoase,toata splendoarea Transalpinei este intre Ranca si Obarsie :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

up-date DN1: se circula pe podul de la Predeal pe ambele sensuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bossake, multam fain. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii, am nevoie de ajutor pentru a putea pleca maine intr-un mic pelerinaj la manastirile ce formeaza "Triunghiul manastirilor Arges".

Urmand ruta Ploiest - Pitesti - Curtea de Arges - (73C) - Campulung - (72A) - Targoviste, as vrea sa stiu cum se prezinta drumul 73C si 72A, pentru ca am auzit dimineata la radio ca sunt lucrari si semafoare intre Pitesti si Campulung, pe de o parte, si nu am folosit niciodata drumul 72A, Campulung - Targoviste, pe de alta parte.

 

post-106557-0-91804600-1438346289_thumb.

 

Orice informatii referitoare la starea drumurilor amintite sunt binevenite.

 

Multumesc!

Raluca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curtea de Arges - Cimpulung drumul e peticit, cu gropi si plin de denivelari deci destul de prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Joi seara plec de la Iasi la Constanta. As vrea sa stiu daca e mai ok sa trec cu bacul pe la Braila (ar fi varianta mai scurta) sau pe pod la Cernavoda (vreo 50 km in plus).

De asemenea, bacul am inteles ca s-ar deschide la ora 6 si ar fi ok sa fiu acolo pe la 6 fara un pic pentru a prinde primul bac. E adevarata aceasta informatie? Drumul dupa Braila cum e?

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te baga pe la Cuca...doar daca vrei sa testezi suspensiile...

In rest pe langa bac e ok...facut acum vreo luna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Multumesc Moog.

Am auzit si eu ca e mai rau pe partea aia, o sa merg pe la Tecuci. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care vor sa pracurga Sibiu - Brasov, atentie mare, este extrem de aglomerat. 

Am venit ieri dupa-amiaza de la Sibiu, am facut aproape 3h pana la Brasov, a fost o coloana nesfarsita, oameni foarte obositi, frane bruste in coloana fara un motiv aparent. 

 

Pentru cine vrea ceva peisaj si liniste recomand BV-Sighisoara-Medias-Sibiu. Ocolul e de doar 50km, dar peisajul este foarte frumos si drumul mult mai liber.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Multumesc Moog.

Am auzit si eu ca e mai rau pe partea aia, o sa merg pe la Tecuci. 

 

eu nu stiu de ce ai vrea sa mergi cu bacul ? ca dureaza mai mult decat sa treci podul de la giurgeni

 

braila - viziru - gura ialomitei - giurgeni - constanta

 

drum lin, liber si fara radare.. mai putin portiunea dintre braila si viziru, acolo e aglomeratie mare si gasesti radare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc soila. Ma gandeam ca ar fi cea mai ok varianta, nu stiam acest drum. Credeam ca mai pot trece doar pe la Cernavoda. O sa vad pe la ce ora ajung la Braila si in functie de asta iau o decizie atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite aici traseul: https://goo.gl/maps/ZhcfW

 

chiar nu merita cu bacul... pierzi timp

 

e excelent drumul de la braila la giurgeni, iar de la viziru la gura ialomitei e drum liber, chiar pana aproape de constanta la ovidiu

 

cea mai nasoala bucata e tecuci-galati.. drum prost + cel putin 2 radare, si nu prea sunt multi cu statii.... eu mi-am luat amenda prin mai pe drumul ala... intrebasem la tecuci.. mi-au zis ca e radar pe la tudor vladimirescu.. cand colo era aproape de tecuci radarul :D

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Da, este varianta aproape perfecta. Singura bucata care nu-ti va place este zona dintre Muchea si centura Brailei care are asfalt vechi, crapat, peticit, valurit. Vad ca traseul propus trece prin Braila. Recomandarea mea este sa folosesti centura Brailei si sa nu intri in oras. Apoi mare atentie pe A4 intre DN3 si A2, este o trambulina acolo de toata frumusetea, asa ca grija sporita si viteza redusa!

soila - repet, ai avut o zi proasta atunci de ai luat radarul respectiv, sau poate aveai squelch-ul prea sus :D

Pe praful de DN25 este trafic greu mai tot timpul si este aproape imposibil sa nu-ti raspunda vreun coleg. Iarasi ma repet, prefer oricand DN23 (daca se poate) in defavoarea lui DN25. Ai foarte mare dreptate cand zici ca pe DN25 mai tot timpul este radar si mai trebuie subliniat ca este mai tot timpul in miscare.

Drumuri bune sa aveti

Modificat de Velocity_Warrior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC:
 

Pentru cei care vor sa pracurga Sibiu - Brasov, atentie mare, este extrem de aglomerat. 

Am venit ieri dupa-amiaza de la Sibiu, am facut aproape 3h pana la Brasov, a fost o coloana nesfarsita, oameni foarte obositi, frane bruste in coloana fara un motiv aparent. 

 

Pentru cine vrea ceva peisaj si liniste recomand BV-Sighisoara-Medias-Sibiu. Ocolul e de doar 50km, dar peisajul este foarte frumos si drumul mult mai liber.

Pai doar revenea lumea de la Cluj spre caselor lor  :icon_cool:  :blah: 

Si Luni dupa-masa tot "algomeratie" a fost pe drum.... :somnmare:

ONTOPIC

 

Pentru cei care vor sa scurteze drumul de la Campia Turzii la Sighisoara, recomanda DJ151DJ Ungheni - Acatari :)
E mai denivelat, dar nu are gropi/cratere/santuri, e liber si se merge decent cu 70-90km (depizand de sector)

Timp economisit: 30 min (fata de varianta prin Tg. Mures) :)
 

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soila - repet, ai avut o zi proasta atunci de ai luat radarul respectiv, sau poate aveai squelch-ul prea sus :D

Pe praful de DN25 este trafic greu mai tot timpul si este aproape imposibil sa nu-ti raspunda vreun coleg. Iarasi ma repet, prefer oricand DN23 (daca se poate) in defavoarea lui DN25. Ai foarte mare dreptate cand zici ca pe DN25 mai tot timpul este radar si mai trebuie subliniat ca este mai tot timpul in miscare.

Drumuri bune sa aveti

 

m-a prins la umbraresti, adica la 20km distanta de tudor vladimirescu, de unde se anuntasera, era sambata, si putini cu statii care sa anunte ca mcv-ul s-a pus in miscare.

 

oricum ontopic, la vreo 10km de braila spre viziru este un pod la care se lucreaza, se circula pe o banda cu semafoare (asa era pe 24 iunie cand am fost eu prin zona)

 

in rest braila - viziru - giurgeni - ovidiu este excelent ca drum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Podul de care spune colegul soila este inainte de Albina pe directia Braila-Slobozia. Apropo de poduri, se lucreaza si la podul de la Sendreni de peste calea ferata. Pe ruta Galati-Tecuci sau Galati-Braila (pe drumul vechi) exact inainte de Sendreni este podul despre care vorbesc. Se circula tot la fel pe o singura banda cu semafor. Atentie pentru ambele sensuri deoarece se pot produce cozi extrem de mari. De ce?

Pentru ca in timpul zilei (intre 10.00 si 16.00) se efectueaza lucrari la trecerea la nivel cu cale ferata pe ruta Galati-Braila dar de data aceasta pe dig (DN22B ) si astfel tot traficul este deviat pe drumul vechi (DN2B ). Iresponsabilitate si nepasare fata de cetateni dupa mine. In loc sa faca treburile astea intr-o perioada linistita ei le fac in varf de sezon....

Modificat de Velocity_Warrior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Velocity_Warrior, multumesc mult! O sa am grija! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine v-am regasit!

 

Va rog sa-mi spuneti care vi se pare cea mai buna varianta de traseu pentru Bucuresti - Nadlac, tinand cont de durata de parcurgere, fluenta traficului, calitatea drumului, locurile in care se poate opri pentru masa si de faptul ca August este luna de concedii.

Va fi o zi de sambata la dus si o zi de luni la intoarcere.

Sunt suficiente 10 ore doar timp de condus efectiv, excluzand opririle, la un stil de mers "cu traficul" si fara statie?

In trecut am folosit doar varianta prin Drobeta care, desi este mai lunga, compenseaza prin calitatea mai buna a asfaltului.

Si inca o mai iau in considerare pentru ca ocoleste rapid si Timisoara si Arad.

Pe harta postata de Velocity-Warrior, a calitatii drumurilor, vad o portiune de jale intre Pitesti si Ramnicu Valcea, ce se mai intampla acolo?

 

Multumesc!

Drumuri bune va doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Depinde de situatie.Cu noile bucati de autostrada ajungi relativ repede si pe Valea Oltului.

De exemplu,eu am facut 4 ore azi dimineata de pe Iuliu Maniu pana in Sibiu.A fost un accident care a blocat soseaua o ora,plus ca baietii cu asfaltarile am vazut ca nu prea mai misca decat la intrarea in jud Sibiu.

In schimb,ai mare grija pe autostrada intre Sibiu si Sebes,ca s-a lasat pe alocuri si e valuri-valuri asfaltul.Azi baietii lucrau la reabilitarea carosabilului in cateva locuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e exact situatia pe A1 Sibiu-Deva? Am inteles ca la Aplodu de Sus se lucreaza si se circula pe un singur fir pe calea 1.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Ieri dimineata cand am trecut eu lucrau baietii de zor la reparat asfaltul pe sensul de dus spre Deva in multe locuri,si da,se circula pe o singura banda.Din ce am vazut eu azi dimineata la intoarcere,ultimul indicator de lucrari e la km 277.

Oricum,mergi cu grija in zona indicatoarelor de restrictie ca e foarte denivelat.

Pe sensul de intoarcere,e ceva mai bine doar la Aciliu la viaduct lucrau,si pe banda de urgenta,in rest,stabilizau terasamentul de langa.

Drumuri bune

Modificat de cristi_eftimie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare- fac in weekendul acesta Cluj- Suceava.

 

Dus via Bistrita - Vatra Dornei si retur as dori sa vin via Piatra Neamt - Lacul Rosu - Cheile Bicazului - Gheorgheni. Stie cineva cum este carosabilul din urma, daca nu voi alege probabil retur pe Targu Neamt - Borsec - Toplita

 

Mersi anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am venit eu azi pe ruta Sovata - Gheorgheni - Lacul Rosu - Piatra Neamt. Daca Sovata - Gheorgheni e OK, Gheorgheni - Lacul Rosu e destul de peticit cu destule denivelari si ca trafic aglomerat. Lacul Rosu - Cheile Bicazului e bombardat rau, zona aglomerata, kitchul la el acasa, iar kurtos kolak sigur gasesti si in Cluj. Pana in Bicaz e acceptabil, la fel si Bicaz - Piatra. Daca nu ai "interes" in zona, recomand ruta prin Tg. Neamt - Borsec.

Modificat de kidmanis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!