Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Prin Barlad e super ok pana spre Bucuresti...

Nu stiu Tecuci Braila dar vezi mai sus cu citeva posturi...

De la Braila iar ai drum bun pina la Cta ...facut acum citeva saptamani...

mai departe spre bulgari nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Christian.B77 - asa cum ti-a recomandat si colegul Moog poti merge linistit de la Iasi la Tecuci (via Vaslui, Barlad) pe oricare din drumuri ai apuca.

Daca te duci spre Bucuresti intr-adevar mergi dunga peste tot.

Daca optezi prin Braila am doua variante pt tine:

1. Tecuci - Hanu Conachi (DN 25 drum bunicel) aici faci dreapta spre Focsani, Braila (DN 25A drum bun dar cam ingust)- in Nanesti faci stanga spre Braila (DN 23 vezi postul meu anterior)

2. Tecuci - Sendreni (DN 25 drum bunicel) aici faci dreapta spre Braila (DN 2B - E584 drum bun)

Apoi, parcurgi toata centura Brailei (ai grija intre intetsectia cu Buzaul si intetsectia cu Slobozia drumul e cam asa si asa) si cand ajungi in capat (intetsectia cu Slobozia) faci dreapta in continuare pe DN 2B (drum bun si foarte bun) si te duci dunga.

Aici ai iarasi doua variante:

1. In Viziru, la capatul localitatii, faci stanga spre Harsova, Constanta (DJ 211A, DJ 212, DJ 213 - drum bun si foarte bun) - apoi la intetsectia cu DN 2A - E60 (drum bun si foarte bun) faci stanga, treci podul pe la Giurgeni si dunga pana la Constanta;

2. Mergi pana la Slobozia - Drajna - A2 - Constanta

Cobstanta - Mangalia drum foarte bun. Mangalia - vama drum bun. Vama - Balcik drum foarte bun. Apropo, unde trebuie sa ajungi la bulgari?

Modificat de Velocity_Warrior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

Multumesc frumos, colegi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cum se mai prezinta drumul de la Sinaia la Cota 1400? Aceleasi alunecari de teren si drumul rupt aproape de 1400 care erau si acum 6 luni, si acum 3 ani si acum 10 ani?

Dupa ultima experienta pe acolo nu vreau sa mai risc pana nu rezolva zona aia. Mentionez ca masina este foarte joasa. :driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu masina fff joasa nu m-as aventura pe acolo. eventual sa lasi masina ceva mai in spate si sa o iei la picior cateva minute/zeci de minute. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... Asta iarna a fost dezastru pe acolo. Intamplator am gasit o poza facuta exact in zona aia aproape de hotel unde nu este asfalt si sunt denivelari mari. Poza este facuta in 2005. Aceeasi situatie, aceleasi denivalari...nicio schimbare in 10 ani...  :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut greseala sa vin duminica pe traseul Deva-Beius. Am facut peste 5 ore. Drumul este dezastru iar viteza maxima e de 20 km/h. Sunt 2-3 portiuni de drum unde se poate circula cu viteza dar pe distante mici. Daca aveti nevoie sa circulati pe traseul respectiv va recomand sa faceti ori ce ocol chiar daca mergeti 2-300 km in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt tare curios cum o fi drumul intre Sinaia si Targoviste, DN 71 parca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata! Am de facut peste 2 zile un drum intre Brad, HD si Oradea. am inteles ca prin Beius e dezastru. Mai exista varianta prin Gurahont, ati folosit careva drumul asta recent? Cum se prezinta si cam in cat timp se face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine incergi sa vezi cum e pentru ca pe direct... Pe langa ca sunt foarte multe semafoare mai e si tot drumul sapat sau incarcat de pietre. Eu am facut din deva pana la beius peste 5 ore iar din beius pana in oradea mai faci o ora.

Ori cum nu prea ai de pierdut daca incerci prin gurahont

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Fratilor care mai e treaba cu DN2D, in special bucata de aproximativ 16 km inainte de Ojdula. In ce stadiu (incipient) mai este ?

 

 

Raspund tot eu intrucat am parcurs acest drum cam acum o luna de zile. Mai sunt maxim 5 km dupa Ojdula (cum vii dinspre Targul Secuiesc) fara asfalt si doar cu piatra sfaramata. Sunt zone unde se lucreaza intens la stabilitatea terasamentului. Dupa cei 5 km mai sunt maxim 10 care inca n-au primit stratul de uzura, marcarje si nici semnalizare completa. Apoi tot drumul pana la Focsani este finalizat dpdv al lucrarilor. Se poate vedea si pe harta de aici ceea ce am zis mai sus. Daca se lucreaza in ritmul asta, UMB-ul cred ca reuseste sa termine intergral drumul anul acesta.

 

Sunt tare curios cum o fi drumul intre Sinaia si Targoviste, DN 71 parca!

 

Daca urmaresti harta indicata de mine mai sus, vei observa ca drumul este unul de evitat. Daca vrei neaparat sa mergi pe acolo, cred ca iti trebuie ceva rabdare si atentie sporita asupra carosabilului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegilor care vor sa utilizeze in urmatoarele saptamani/luni ruta Ploiesti - Cheia - Brasov (DN1A) doresc sa le aduc la cunostinta faptul ca pe portiunea Maneciu - Cheia se fac lucrari de reamenajare a drumului care s-a surpat din cauza ploilor si exista 3 semafoare pe 3 portiuni de drum unde se circula alternativ pe o singura banda. Semafoarele tin rosu undeva la cateva minute, insa din cauza traficului greu (camioane, TIR) care se desfasoara pe aceasta ruta se creeaza cozi destul de lungi. In weekend traficul greu fiind restrictionat, cozile de la semafoare sunt considerabil mai scurte.

 

Totodata, recomand evitarea tranzitarii orasului Sacele si optarea pentru centura ocolitoare, intrucat in oras se dsfasoara lucrari de canalizare si pe portiuni destul de insemnate, drumul este spart si stricat.

 

Recomanad si colegilor care vin dinspre Buzau spre Brasov sa foloseasca cu incredere ruta Buzau - Siriu - Brasov (DN10), drumul este de nota 9,5, peisajul de nota 10 si chiar e un drum care merita parcurs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu, duminica dupa-amiaza, la semafoarele din zona Maneciu, erau 5-6km coada de masini, din directia Cheia catre Ploiesti.

De evitat total.

 

In plus, pe DN1, se lucreaza la podul din Predeal, la borcanul de politie. E semafor si se sta min 20-30min.

 

Vinerea trecuta, era coada pana in Busteni din cauza acestui semafor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegi, mare atentie la orele de trafic pe DN1.

 

Vineri seara, mergand spre Bucuresti, am stat 2h !!!, de la 18:30 la 20:30 la coada datorita semaforului din Predeal. Coada incepea la Cotul Donului, adica la prima serpentina spre Predeal, unde incep 2 benzi pe urcare...

 

A fost trist rau...

 

Pe contrasens, coada era de la Busteni catre Predeal....

 

Pe cat posibil calatoriti seara cat mai tarziu, sau, preferabil noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde mai pui ca se suprapun peste lucrarile de pe DN1a.

Aparent aceste restrictii pe DN1 vor fi valabile 3 luni.

Cauza: "executie lucrari de reparatii la pasajul de la Predeal"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e jale de ajuns in Transilvania dinspre Bucuresti. 

Mai ramane Branul, dar este interminabil drumul... de la Campulung la BV sub 1.5-2h nicio sansa. Sunt 90 km de viraje si foarte putine linii discontinue.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai și în ce stadiu este Rucăr-Bran acum?

Știu sigur, pentru ca am fost de curând, ca porțiunea Bran-Râșnov este în aceeași stare trista în care este de mulți ani de zile.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rucar - Bran este ok chiar bun fata de Bran - Rasnov, probleme sunt in jos spre Pitesti pe la Mioveni unde drumul este vesnic in lucrari. Poate e vreun coleg din zona sau a fost acum de putin timp pe acolo, ar fi interesant sa stim, nu de alta dar se pare ca efectiv nu mai exista o varianta ok pana la Brasov.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bZ1

 

Recomanad si colegilor care vin dinspre Buzau spre Brasov sa foloseasca cu incredere ruta Buzau - Siriu - Brasov (DN10), drumul este de nota 9,5, peisajul de nota 10 si chiar e un drum care merita parcurs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rucar - Bran este ok chiar bun fata de Bran - Rasnov, probleme sunt in jos spre Pitesti pe la Mioveni unde drumul este vesnic in lucrari. Poate e vreun coleg din zona sau a fost acum de putin timp pe acolo, ar fi interesant sa stim, nu de alta dar se pare ca efectiv nu mai exista o varianta ok pana la Brasov.

Nu trebuie panica cu Bran - Rasnov.

 

La iesirea din Bran aveti indicator stanga cu Zarnesti - este un drum impecabil, cam 5-6km. In Zarnesti aveti indicator la dreapta RASNOV. Faceti dreapta catre Rasnov si gata. Se ajunge in Rasnov pe un drum impecabil asfaltat, ocol maxim 5km, dar merita.

 

Nota Bene, pentru cei care vor sa mearga din Bran la Sibiu, faceti miscarea descrisa mai sus, iar inainte de intrarea in Rasnov, aveti indicator la stanga VULCAN. Treceti calea ferata, tineti drumul inainte si iesiti in Codlea, adica ocoliti foarte frumos Brasovul, pe un drum impecabil, cu peisaj frumos.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@66RRR - multumesc doar ca am fost eu prea lenes, bossake zicea ca nu mai exista varianta buna pentru brasov si eu am sugerat Buzau - Brasov, stiam ca drumul este foarte bun :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Stie cineva cum se mai prezinta Bacau-Onesti-Tg Ocna ? Sau poate mai bine ar fi prin Comanesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am mers pana la urma pe Bacau-Magura-pe langa Onesti-TG. Ocna si Slanic Moldova. In afara de cateva portiuni de pe Magura mai valurite, starea carosabilului e satisfacatoare. Peisajul mai compenseaza din lipsuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

 

Care imi poate furniza ceva informatii privind starea drumurilor pe urmatoarele "portiuni":

  1. Alba Iulia - Abrud - Campeni (DN 74 / DN 74A)
  2. Campeni - Baia de Ariesi - Mihai Viteaza (DN 75 / A3)
  3. Campeni - Fata Albac - Rasca - Gilau (DN 1R / DJ 103K)

 

Localitatea de destinatie este Campeni, urmat dupa de Gilau.... si inca nu sunt convins daca sa ma iau dupa Google si sa sper la drum ok, sau nu :)

 

Multumesc anticipat!

Cheers,
Riddler

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!