Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Ma gandesc ca nu sunt singurul care resimte nevoia unui astfel de topic. La cati utilizatori are forumul ar fi pacat sa nu adunam informatii despre starea drumurilor...

Totusi cred ca ar trebui sa stabilim cateva reguli despre postarea impresiilor ca sa incercam sa tinem informatiile intr-o maniera cat mai organizata. Propunerile mele ar fi urmatoarele:

- sa se noteze un drum sau un tronson de drum pe o scara de la 1 la 10 (unde 1=doar cu Hummer sau tractor, si 10=the best of...)

- sa se specifice masina cu care s-a mers pe respectivul tronson (conteaza daca ai Touareg sau o masina cu suspensii sport, si jante de 18+)

- si nu in ultimul rand cand anume ati trecut pe acolo ultima data.

Pe langa astea sunt convins ca fiecare va avea propriile comentarii si precizari.

Si as putea tot eu sa incep....

Eu unul sunt interesat mai mult in drumurile din zona Oltenia - Banat si diversele rute alternative.

Deoarece merg des catre Germania, pana acum am ales ruta Craiova - Valcea - Sibiu - Deva - Arad, insa sunt foarte interesat de variante prin Timisoara, in conditiile in care s-a imbunatatit ceva pe acolo.

Despre drumul mai sus mentionat pe care il parcurg la o luna - doua as putea spune despre tronsonul: Valea Oltului, Sibiu, Deva, Arad ca merit un 9 insa cu cateva abtineri legate de niste gropi noi aparute... dupa ultimul dezghet.

Pe Valcea - Craiova as zice un 7...

Am mers cu masina mea... adica o Skoda Octavia RS, acum o saptamana.

Stie cineva ceva despre ruta Timisoara-Resita-Caransebes-Hateg-Petrosani-Craiova?

Modificat de paullie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa incep eu.

Deva-Lugoj 5 Adica nu iti rupi masina dar te zgaltaie

Lugoj /Tm 2! Adica iti rupi masina

centura Lujog 1 Adica iti rupi si masina si rinichii

Buc-Cj

Autostrad e VARZA pe primii 50 km si ultimii 25 (dinspre si spre buc)

Pitesti-Rm Valcea.

Sunt cateva portiuni care daca le iei tare te arunca> Moraresti. in rest ok

RmValcea Sibiu>drum bunicel, cu mici exceptii unde mai sunt denivelari dar nu ceva sa te sperie

Sibiu....NU O LUATI PE CENTURA!

pentru ca se lucreza si va deviaza pe niste strazi infecte, iar unde nu deviaza strazile au gropi

Sibiu-sebes 60 km ok

sebes Alba-Iulia..11 km de drum bunicel..pe dale de beton asa ca zgaltaie

Alba Iulia> strazi prin centru nasoale DAR! NU O LUATI PE CENTURA!

sunt 14 km de groapa langa groapa!

in plus imbecili au incercat sa le asfalteze cu..."pietris"

ASa ca daca dati peste un idiot cu cazan care sa mearga "tare" ca nu ii pasa, scapati si cu parbrizul ciobit

Alba-Cluj.

Centura in Turda e nasoala in rest e semiok pentru ca se decupeaza soseaua in vederea reparatiilor

Cluj Oradea.drum bunicel..nu foarte bun dar foarte aglomerat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avertizare : judetul BN. atat si nimic mai mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un drum pe care il stiu aproape ca in "palma" Cluj-Napoca->Zalau:

-9 pt starea carosabilui

-7 pt localnici care merg pe jos parca ar fi masini

-si in final 6 pt radarele care stau cat mai ascunse sa te prinda cand nu te astepti :)

pe acest drum se poate merge cu o viteza acceptabila si in conditii de siguranta, drum facut cu masina din semnatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intreb daca merita sa mentionez ca pe ruta Bucuresti (DN1) Predeal (inclusiv, poate chiar mai mult) limitarile de viteza in localitati sunt de 70 km/h pentru autoturisme. Spun asta pentru ca de cate ori vad soferii semnul de monitorizare trafic reduc la 45-50 km/h.

Mai OnTopic:

Martie 2006:

a. Predeal - Rasnov : foarte prost asfaltul, fara alte probleme (ce nu tin de asfalt)

b. Bucuresti - Giurgiu : impecabil. In cea mai mare parte sunt 2, chiar 2,5 benzi pe sens, circulatie putina, asfalt proaspat etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sacele - Cheia:

Nici nu stiu ce cuvant sa folosesc pentru a-l descrie.. pur si simplu terminat! Daca aveti de gand vreodata sa o luati pe acolo, din tot sufletul va spun sa-l ocoliti... este praf, praf! gropi, sleauri, damburi.. noroi cat cuprinde..

A1:

Nu stiu cum am putea noi, soferii, sensibilza in vreun fel autoritatile, in ceea ce priveste autostrada Bucuresti-Pitesti... s-a vorbit de ea si ceva mai sus, in acest topic..

Eu merg foarte des pe A1, si vara trecuta am observat un lucru.. in apropiere de pitesti, erau utilaje, care "mancau" asfaltul care se afla intr-o stare perfecta! n-avea absolut nici o groapa, nici o denivelare, nimic, nimic... dupa cateva zile, a aparut un covor asfaltic nou nout in locul respectiv... toate astea in timp ce intre km 30 si km 50, unde este praf drumul, nici urma de utilaje. N-am reusit sa gasesc raspuns nici pana in ziua de azi, la intrebarea "De ce?"

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

b. Bucuresti - Giurgiu : impecabil. In cea mai mare parte sunt 2, chiar 2,5 benzi pe sens, circulatie putina, asfalt proaspat etc.

Zau matale?

ia sa iti spun eu de azi 11 aprilie 2006:

Buc 30 decembrie- iesirea pe la gara Progresu....o mizerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca lumea s-a invatat sa ocoleasa DN1 (Bucuresti-Ploiesti) prin Buftea... adica pe DN1a, va recomand sa conduceti prudent (mai ales seara) in zona comunelor Butimanu si Crevedia. Au crescut adevarate cratere pe acolo... Daca e interesat cineva ii fac chiar o schema cu pozitionarea cratelelor... dar va trebuie copilot. :(

Eu unu' le stiu... :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e Sibiu-Brasov?

nasol in zona Fagarasului.

In rest decent ca asfalt si nasol ca aglomeratie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu circul cel mai des pe doua rute: Brasov - Bucuresti si Brasov - Cluj-Napoca

1. Brasov - Comarnic: in medie 7, cu portiuni de 4; Comarnic - Ploiesti: 9; Centura Ploiesti Vest: 7; Ploiesti - Bucuresti: 9

2. Brasov - Tg Mures: 9; Centura Tg Mures: 3; Tg Mures prin centru: 5 (adaugati si soferi care au o nesimtire iesita din comun); ocolire Acatari - Ungheni: 2; Tg Mures - Cj-Napoca: 9; centura din Turda iar e de 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti - Lupeni facut acum vreo luna (:offtopic:mers la Straja )cu masina din semnatura:

Buc - Pitesti : s-a mai zis

Pitesti - Valcea: 7-8 (daca ar fi peste tot pe 2 benzi pe sens ar fi excelent)

Valcea - Tg Jiu (prin Horezu) : 8 - desi se luceraza la un pod pe langa Valcea, in rest e ok, si nu foarte aglomerat

Tg Jiu - Petrosani : Prima parte pana la defileu foarte denivelat drumul (nota 6-7), 4-5 pe defileu desi sunt portiuni cu drum bun.

Petrosani - Lupeni : nota 6: acceptabil in general, dar cu santuri pe alocuri :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12.04.2006 Cluj - Gherla - DEJ - Nota 4. Drum in largire extra plin de gropi, 2 zone rosii cu crater pe partea de dus spre gherla, lucrari, pe anumite portiuni se circula pe 1 singura banda.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

godoroja bine ca te-ai oprit in Dej si nu ai continuat in judetul BN :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12.04.2006 Cluj - Gherla - DEJ - Nota 4. .

Daca Dej-Cluj are nota 4 sunt curios ce nota i-ai da tronsonului Dej-Bistrita :)

Bistrita - Vatra Dornei - 1 (recomand tractor)

Bistrita - Reghin - 2

Reghin - Tg Mures - 4

Toate drumurile din judetul Bistrita Nasaud - 1 (plin de carute nesemnalizate si drumuri deplorabile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

Stie cineva ceva despre ruta Timisoara-Resita-Caransebes-Hateg-Petrosani-Craiova?

Timisoara-Resita e in stare buna. Are o portiune relativ redusa la limita intre judetele TM si CS care necesita o renovare. Cu exceptia acelei portiuni ar putea primi un 8-9 :D Portiunea de drum virajat de la intrarea in Resita este chiar o incantare, cu conditia sa fii atent la trafic si sa adaptezi viteza la conditiile concrete.

Din cate stiu eu si drumul Resita-Caransebes este in stare buna. Mai departe nu te pot ajuta...

Daca treci granita catre Germania si vii prin Tm poti sa o iei pe la Cenad - e o vama noua, numai pt autoturisme, se trece repede si drumul Timisoara-Sanicolau Mare-Cenad e european.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce drum m-ar interesa pe mine ar fi: targu-mures>praid>gheorgheni>bicaz, ceva informatii despre el??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pot sa spun pana la Praid:

Tg. Mures-Balauseri 9

Balauseri - Sovata - Praid 7

Si o completare: centura Tg. Mures 2 (cu indulgenta ...) :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce drum m-ar interesa pe mine ar fi: targu-mures>praid>gheorgheni>bicaz, ceva informatii despre el??
Ce pot sa spun pana la Praid:

Tg. Mures-Balauseri 9

Balauseri - Sovata - Praid 7

Praid - Gheorgheni: 7

Gheorgheni - Lacu Rosu: 4 (cu portiuni de 2, la iesirea din Gheorgheni)

Lacu-Rosu - Bicaz: 8 (cu unele portiuni chiar de 9-10 )

Nota: Asa se prezenta situatia in lunile iulie si august ale anului trecut. Ce-o mai fi acum, nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Ma intereseaza daca a mers cineva de curand Buc-Rm Valcea-Sibiu-Alba-Cluj.

A1 stiu cum e...ma interesa Dealu' Negru in ce stare mai e, daca Valea Oltului e curatata de "caderi" de pietre (de tiruri nu cred sa scap), si daca alba-cluj e la fel de lin ca anu' trecut.

Din cluj o sa merg la Baia Mare, portiune despre care nu stiu nimic.

Multzam de eventuale info up-to-date.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@godoroja, meandmyvw, Valentin : DN1C si DN 17 vor fi asa timp de 3 ani.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Ma intereseaza daca a mers cineva de curand Buc-Rm Valcea-Sibiu-Alba-Cluj.

A1 stiu cum e...ma interesa Dealu' Negru in ce stare mai e, daca Valea Oltului e curatata de "caderi" de pietre (de tiruri nu cred sa scap), si daca alba-cluj e la fel de lin ca anu' trecut.

Din cluj o sa merg la Baia Mare, portiune despre care nu stiu nimic.

Multzam de eventuale info up-to-date.

Saptamana asta am revenit in Bucuresti.Totul e ok pana la Cluj. In alba Iulia tot lucreaza aia la iesirea spre cluj dar te descurci. Si oricum, ia-o prin Alba IULIA si NU PE CENTURA!!!

De la Cluj la Baia Mare - Pana in DEJ E ABSOLUT VARZA , de la dej la Baia Mare e bunicel spre rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzam Godoroja. O sa ma interesez din Cluj spre Baia Mare vreo ruta ocolitoare mai...neteda. Cred ca o sa ma intorc prin Bicaz-Bacau-Urziceni. Revin cu detalii despre drum intr-o saptamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o ruta ocolitoare ar fi: cluj>zalau>jibou>surduc>rastoci>baia-mare

din cluj pana la rastoci eu zic ca ii destul de bun, cluj-zalau ii chiar foarte bun :huh:. chair daca o sa treci prin mai multe sate asta til recomand eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe cineva in Cluj, unde o sa si poposesc..proaspat posesor de Golf4 :huh:...sigur stie zona...si o sa-l intreb si de varianta ta , cipsius..multzam.

Din Baia Mare va fi mai dificil...tre sa ajung in Bacau, cel mai probabil prin Cheile Bicazului...pana acolo e cam jale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!