Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

Au iesit excelent!

Ce tip de Oracal ai folosit? Vad ca s-a intins foarte bine la colturi. Sunt unele care sunt mai groase si nu se muleaza la fel de bine pe contururi dificile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni: Oracal Economy 641, asta scrie pe spate. Am lucrat cu un foehn normal, la prima treapta de viteza. Ce m-a surprins placut a fost ca se intinde frumos la colturi si pe muchii, fara sa se rupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua. Dețin un Passat B6 din 2006 si as vrea sa reconditionez mânerele din fata de pe usa. Nu au zgârieturi sau alte minuni doar ca se decojesc, se dezlipește ca un fel de folie. Acum vine partea unde am nevoie de experiența voastră. Trebuie îndepărtată doar coaja aceea sau trebuie sa frec si la plasticul negru de dedesubt? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar vopseaua.

plasticul doar il pregatesti de vopsit la final.

citeste paginile din urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Are cineva idee cum pot scoate butoanele de blocare/deblocare usi? Au inceput sa se curete.

Merci

Modificat de Suddy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la cele 4 mici butonase, trebuie sa dai panoul usii jos.

Daca te referi la cele 2 butoane de le ai in manerul usii soferului, trebuie sa desfaci acel maner. Cred ca sunt cateva linkuri de Youtube puse cateva pagini mai in spate care iti arata cum sa-l desfaci.

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, as vrea sa imi vopsesc manerele interioare jetta cu spray vopsea cauciucata .. zic ei ca e atat pt interior cat si pt exterior cum ar fi jante.

A mai folosit cineva asa ceva? Nu is foarte zgariate doar un pic inestetice deci nu vreau sa le slefuiesc. A mai facut cineva acesti pasi ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, JulianoDamin said:

Daca te referi la cele 4 mici butonase, trebuie sa dai panoul usii jos.

Daca te referi la cele 2 butoane de le ai in manerul usii soferului, trebuie sa desfaci acel maner. Cred ca sunt cateva linkuri de Youtube puse cateva pagini mai in spate care iti arata cum sa-l desfaci.

Ma refer la cele 2 butoane de pe usa, langa manerul ce deschide usa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Suddy, trebuie sa dai jos panoul usii. Uite aici un video util: https://www.youtube.com/watch?v=BoNWMxSyI_g

@Bogdan20cj, nu cred ca a incercat nimeni de pe topicul asta metoda aia. Daca o incerci tu, sa ne spui si noua cum a iesit + poze, te rog. Pare interesanta vopseaua.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan,Juliano...cu ceva pagini in urma sunt manere reconditionare cu solutii,vopsea normala,cauciucata,etc

Cu vopsea normala cred ca si eu am postat aici din cate imi amintesc,plastidip nu e bun pt manere,suprafetele care intra des in contact cu mana/la atingere se vor coji/dezlipi pe viitor.(testat pe propria piele)

@Suddy,se da jos panoul usii si din spate desfaci clemele + 1 surub si asa ai acces la acel maner+butoane.de reconditionar acele butoane nu stiu ce sa zic,au led in ele,deci daca vrei sa le vopsesti trebuie izolat indicatorul/forma de pe buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , aveti cumva codul produsul OEM ? Pentru maner usa sofer ( 4 geamuri electrice ) si maner dreapta la golf 5 ? Sau dintre colegii care au mai comandat si sunt multumiti daca ma pot ajuta . Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti desface pe cele de pe masina ta foarte usor. Codul il gasesti in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am trecut si eu la manere zilele acestea, ca aratau naspa. Initial am indepartat vopseaua cauciucata cu acetona si aratau ok, mai putin cel de pe stanga. Asa ca am zis sa fac treaba pana la capat si m-am echipat cu Primer de la Dupli-Color, apoi vopsea negru stralucitor - desi am cautat negru mat - tot de la Dupli Color, si un lac. Am curățat bine mânerele, apoi le-am dat cu primer. După 30 de minute am aplicat primul strat de vopsea. Iar apoi am mai aplicat 3-4 straturi la intervale de 30-40 de minute. La final am mai dat doua straturi de lac, tot la 30-40 de minute distanta. Le-am lasat la uscat vreo 15-16 ore, iar azi le-am pus pe masina. Nu se vede prea bine in poze. Oricum eu sunt multumit, desi mi s-au pus cateva boburi de praf pe vopsea, zic ca merita nota 8/10. Mai ales ca nu aveam „experienta”. Mai am primer si lac, asa ca daca nu imi vor placea pana la vara, probabil ca voi reface tot acest procedeu, insa momentan sunt foarte multumit.

17351043_894997763976840_1755679382_n.jpg

17392186_894997747310175_1968877217_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine,eu personal la pretul spray-ului si lac-ului am preferat sa iau AM manerele noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca nu se poate compara calitatea unui produs aftermarket cu cel original, de aceea am preferat sa le vopsesc. Sa vad cum se manifesta de acum. Vreo 70 de lei m-au costat cele 3 spray-uri. 
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca nici nu se observa,inca dimpotriva,se capseaza mult mai bine pe panouri cat si pe prinderea lui,poze poti vedea la mine in topic cu manerul de la sofer.

Modificat de cxr2test
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am demontat mânerele in vederea recondiționării. Am totuși o nelămurire: cum de desfac clipsurile de la fetele de uși fara scula aia specială și fara a le rupe. Am rupt vreo două.

Mașină e un Touran 2004

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca va trebui sa improvizezi cumva dar daca ai rupt din clipsurile de la panoul de comanda butoane poate ar trebui sa il inlocuiesti cumva. Este decizia ta. Scula o poti inlocui cu o surubelnita lata invelita in banda izoler..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pot desface fara a se rupe sau sunt de unica folosinta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se desfac fara sa se rupa, ti-a scris colegul mai sus cum poti inlocui scula acea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul @cxr2test are dreptate cu manerele AM. La cat costa spray.urile si cat e de migalit la manere, mai bine cumperi unele AM. Sunt 50 lei ambele, fata. Si chiar se prind bine (nu am pe masina mea, dar am vazut la un amic, urmand sa cumpar si eu mai spre iarna).

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea sunt ale mele,ce zici sunt OEM sau AM?

20160321_180454.jpg

20160321_150610.jpg

Eu am insistat la reconditionare la restul manerelor pt ca nu am gasit AM cu insertii (cel putin la un pret decent)

3.jpg

4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Dar totusi unde gasiti manere noi AM de cumparat? Eu nu am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!